Razkrivamo

Volitve v Ameriki: "Demokratski socialist" Bernie Sanders zanesljivo do nominacije

Predvolilna tekma pri demokratih bo v soboto s konvencijo v Južni Karolini dosegla pomembno točko. Ne samo zato, ker je doslej vse strankarske volitve dobival Bernie Sanders, ampak tudi zato, ker bo ravno Južna Karolina ključna država za prihodnost kandidature Joeja Bidena: če ne bo osvojil te zvezne države, kjer so Afroameričani ključen del volilnega telesa, je konec z njegovo predsedniško tekmo. Joe Biden, ki je vseskozi veljal za tihega favorita strankinega establishmenta, se letos že četrtič v karieri poteguje za predsedniško nominacijo, vendar mu tudi tokrat sreča ni naklonjena, kajti kot vse kaže, bo demokrate v boj za Belo hišo 3. novembra popeljal Bernie Sanders.

27.02.2020 22:15
Piše: Mitja Kotnik
Ključne besede:   volitve   ZDA   demokrati   Nevada   Bernie Sanders   nominacija   predsednik   Teksas   Kalifornija   Michael Bloomberg   Joe Biden

Če bo Bernie Sanders nadaljeval s tako prepričljivim tempom in zmagal še v Teksasu in Kaliforniji, so vrata njegovi predsedniški nominaciji na stežaj odprta. To bi pomenilo, da se bosta na volitvah 3. novembra letos dejansko pomerila dva populista, kajti tako Sanders kot Donald Trump imata za seboj vsak svojo množično gibanje in izjemno zveste privržence.

Po tretji zaporedni zmagi je Bernie Sanders postal nesporni favorit: v Nevadi je porušil vse percepcije, ki so jih mesece ustvarjali etablirani mediji in demokratski politični esteblišment. Njegovo zmago je Chris Matthews, voditelj oddaje Hardball na televiziji MSNBC, primerjal z zavzetjem Francije s strani nacistične Nemčije poleti 1940 (vir). V smislu "konec je, Sanders je izvedel Blitzkrieg (bliskovita vojna), ni ga možno ustaviti". Sledil je izjemen odziv javnosti, v trendu je bil ključnik #FireChrisMatthews (vir), saj je Sanders Jud in njegova družina je izgubila veliko članov v nacističnih taboriščih. Kmalu za tem se mu je Chris Matthews javno opravičil in mu čestital za zmago (vir).

 

Sanders je zmagal več kot prepričljivo, dosegel je kar 21 % višjo podporo kot Joe Biden po številu glasov volivcev in prejel 66,66 % vseh razpoložljivih delegatov. Dokazal je, da njegova podpora ni omejena na 25 do 30 % in da ne drži teza, da ni nobenih možnosti, da osvoji več kot polovico delegatov do strankarske konvencije julija v Milwaukeeju, in s tem tudi predsedniško demokratsko nominacijo. In to v prvem glasovanju.

 

 

Rezultati caucusa v Nevadi (vir)

 

 

Razlog, zakaj je Sanders osvojil takšno število delegatov, je v tem, da so morali kandidati doseči vsaj 15 % podporo v posameznem okrožju. Kdor jo ni dosegel, ni bil upravičen do dodelitve delegatov. Izkazalo se je tudi, da se je Bernieju Sandersu najbolj povečala podpora v drugem glasovanju. To je po tem, ko se pri prvem glasovanju ugotovi, da posamezni kandidat ni dosegel meje 15 % odstotkov in njegovi volivci v drugem krogu potem podprejo nekoga drugega, ki je to mejo dosegel. Že samo to dejstvo demantira naslednjo percepcijo, in sicer, da se glasovi volivcev, ki podpirajo bolj sredinske kandidate, avtomatsko seštevajo in ne prehajajo k "demokratskemu socialistu" Sandersu.

 

Anketa, ki je bila izvedena v Nevadi po tem, ko so volivci zapustili prostore, kjer so se odvijali caucusi, je izmerila Sandersu največjo podporo tudi med volivci, ki se sami opredeljujejo kot zmerni – konservativni, in sicer v višini 24 %. To pa kaže na to, da ima vsak posameznik svojo definicijo tega, kaj je sredinsko, konservativno, liberalno, levo, itd. in da odločajo posamezni konkretni politični predlogi oziroma rešitve.

 

 

 

Kandidat

Liberalni

Delno liberalni

zmerni – konservativni

Sanders

52%

31%

24%

Buttigieg

9%

16%

19%

Klobuchar

5%

13%

13%

Warren

16%

14%

7%

Biden

9%

13%

22%

Rezultati ankete po politični samoopredelitvi volivcev (vir).

 

 

V Nevadi se je ponovno potrdila izjemno uspešna Sandersova strategija pri Latinoameričanih, ki jo je zastavil Chuck Rocha. Ta etična skupina se politično prebuja in bo izjemno pomembna tudi v nadaljevanju volitev zlasti v Teksasu in Floridi, ki imata skupaj kar 447 delegatov. Joe Biden ima še vedno precej močno podporo pri Afroameričanih, ki pa strmo pada.

 

 

 

Kandidat

Belci

Afroameričani

Latinoameričani

Sanders

30%

28%

54%

Buttigieg

19%

/

9%

Klobuchar

14%

3%

/

Warren

14%

12%

7%

Biden

12%

34%

14%

Steyer

/

17%

7%

Rezultati ankete po rasi volivcev (vir).

 

 

Joe Biden je ohranil relativno visoko podporo pri starejši populaciji nad 65 let, za vsa ostala starostna obdobja pa velja, da je tam dominacija Sandersa izjemna, še zlasti med mladimi.

 

 

 

 

Kandidat

17-29

30-44

45-64

65+

Sanders

68%

49%

27%

13%

Buttigieg

10%

15%

18%

13%

Klobuchar

2%

5%

11%

20%

Warren

6%

15%

14%

10%

Biden

7%

5%

15%

27%

Rezultati ankete po starosti volivcev (vir).

 

 

Za zmagovalno formulo se je v Nevadi potrdila Sandersova reforma ameriškega zdravstvenega sistema v obliki Medicare for all programa, tj. ukinitev vseh privatnih zdravstvenih zavarovanj v zameno za enotnega državnega. Podobno, kot imamo urejeno v Evropi in vseh drugih razvitih državah, razen v Združenih državah Amerike. Kar 66 % vseh vprašanih, ki so se udeležili caucusov v Nevadi, je potrdilo, da bi bili za takšno rešitev in 44 % se je opredelilo, da je področje zdravstva njihova prva prioriteta pri izbiri kandidata (vir).

 

Izjemno vpliven sindikat v Nevadi Culinary Workers Union, ki šteje preko 60.000 članov (vir), je ostro nasprotoval Sandersovi zdravstveni reformi (vir), vendar ni javno izrazil podpore nobenemu kandidatu. Zakaj ni podprl nobenega drugega kandidata, je postalo hitro razvidno. Velika večina članstva tega sindikata je namreč podprla Sandersa in Medicare for all, zato bi podpora vodstva sindikata drugemu kandidatu zagotovo pomenila njegovo zamenjavo na čelu sindikata.

 

 

Kje smo po glasovanju v prvih treh državah

 

Favorit je znan - to je nesporno Bernie Sanders, ki si je ustvaril že precejšno prednost v nacionalnih anketah, in sicer 11,2 % z 29,2 % podpore. Sledi mu Joe Biden z 18 %, rast podpore se je tretjeuvrščenemu Michaelu Bloombergu ustavila na 14,4 %, Elizabeth Warren je na 12,4 %, Pete Buttigieg na 10 % in "naša" senatorka Amy Klobuchar na 5,4 % (vir).

 

 

Trend zadnjih 30 dni povprečja merjenja javnega mnenja na nacionalnem nivoju (vir).

 

 

Takšno razmerje med kandidati je imelo za posledico izjemno ostre napade na favorita na zadnjem soočenju demokratskih kandidatov v Južni Karolini, ki ga je gostila televizijska hiša CBS. Moderatorji so opravili izjemno slabo svoj posel in kandidati so govorili kar eden čez drugega (vir celoten posnetek).

 

Dinamika v boju za nominacijo se je izjemno spremenila: Bloombergova kampanja je v javnost lansirala lastno analizo, da bo verjetno Bernie Sanders po 3. marcu (po t.i. supertorku) vodil s kar 400 delegati naskoka pred ostalimi kandidati. To bi se naj zgodilo v primeru, da bi si še naprej glasove medsebojno jemali Michael Bloomberg, Joe Biden, Pete Buttigieg in Amy Klobuchar. Zato bi po njihovem bilo najbolje, da bi se vsi umaknili Bloombergu in tako omogočili njegovo direktno tekmo s Sandersom (vir). To se realno lahko zgodi samo na en način - da ostalim kandidatom zmanjka denarja, kajti Bloombergu ga namreč ne bo.

 

Donedavni predsedniški kandidat Andrew Yang je povedal, da je Bloomberg obvestil velike donatorje ostalih kandidatov (brez njih ni možno financirati kampanjo), da jih prenehajo financirati in da on ne potrebuje njihovega denarja (vir). Skratka, naj svoj denar prihranijo, ne financirajo nikogar in hkrati na ta način preprečijo nominacijo Sandersa. Zaenkrat očitno še ni bil uspešen, je pa Pete Buttigieg pozval prav Bloomberga, da se naj umakne iz kampanje, saj naj bi bilo z njim v tekmi nemogoče premagati Sandersa (vir).

 

Dejstvo je, da si je Bloomberg na dosedanjih dveh soočenjih naredil toliko škode, da bi bilo zanj bolje, če se jih sploh ne bi udeleževal (vir vir). Dvomim, da bi bila taktika Bloomberg sam proti Sandersu uspešna. Sanders je po zadnjih anketah prevzel vodstvo v afroameriški podpori, ki je prej zanesljivo pripadala Joeju Bidenu. Ta podpora je izjemno pomembna v naslednji zvezni državi, ki bo glasovala 29. februarja, tj. v Južni Karolini.

 

 

Južna Karolina in supertorek (Super Tuesday)

 

Na volitvah v Južni Karolini mora zmagati Joe Biden. V kolikor ne bo, ni več relevanten in se njegova kandidatura zagotovo tukaj konča. To bo njegov četrti poskus zavihteti se na predsedniški stol. Prvič je kandidiral leta 1984 in osvojil 1 samega delegata. Drugič leta 1988 in osvojil 2 delegata, leta 2008 nobenega. Zato zna biti njegova kandidatura letos najbolj uspešna, nikakor pa ne bo dosegel demokratske nominacije. Vsaj z glasovi volivcev ne.

 

 

Trenutno povprečje anket v Južni Karolini (vir).

 

 

Ni možno izključiti, da bo tudi v Južni Karolini slavil Sanders. Pri tem mu bo v veliko pomoč milijarder Tom Steyer, ki je veliko investiral ravno v tekmo v tej državi. Boljši rezultat kot doseže, večja verjetnost je za Sandersovo četrto zmago. Ostali kandidati nimajo podpore izven bele populacije in v Južni Karolini odločajo v večini Afroameričani. Je pa to zadnja od držav, v kateri ni na volilnem listu Bloomberga. Izpustil je prve štiri države in močno investiral v volitve 3. marca oziroma v t.i. Super Tuesday, ko se bo razdelilo 1357 delegatov oziroma kar ena tretjina. Največ delegatov bo na voljo v Kaliforniji, 415, nato sledi Teksas z 228. Kalifornija je še zlasti zanimiva, ker je potrebno doseči minimalno 15 % volilni prag, da ti dodelijo delegate. Nihče - razen Sandersa, po trenutnih anketah tega praga ne dosega. Zato obstaja verjetnost, da bo Sanders dobil kar vse - in to je tisto, na kar opozarja Bloomberg.

 

 

 

Povprečje anket in trend zadnjih 30 dni za Kalifornijo (vir).

 

 

Volitve v Teksasu bo izjemno zanimivo spremljati, ne samo sedaj pri demokratski nominaciji, temveč tudi pri splošnih volitvah. To je namreč tista ameriška zvezna država, ki zaradi demografskega trenda polzi iz rok republikancev in samo vprašanje je, če bo že letos v rokah demokratov. Populacija Hispanosov bo že leta 2022 večinska v državi. Sedaj jih je okoli 11,4 milijona in njihova populacija se vsako leto povečuje za 214.736 oziroma se je od leta 2010 do danes povečala kar za 1,9 milijona (vir). Vodstvo v anketah je tudi v Teksasu prevzel Sanders pred Bidenom. Chuck Rocha bo, kot kaže, uspel uresničiti svojo strategijo in Hispanose pripeljati pod Sandersov dežnik.

 

 

Povprečje anket in trend zadnjih 30 dni za Teksas (vir).

 

 

Bliža se bliskovit razplet izbora demokratskega kandidata za predsednika, ki se bo pomeril z Donaldom Trumpom. Velika verjetnost je, da se bosta z zmago Sandersa pri demokratih jeseni pomerila dva populista, ki imata edina za sabo množično gibanje in izjemno zveste privržence. Naj spomnim, da je za Donalda Trumpa v Iowi prišlo glasovati rekordno število ljudi v primerjavi z drugimi republikanci, ki so se potegovali za nov mandat (vir). Samo Trump in Sanders lahko napolnita stadion s svojimi privrženci. Komu jih bo uspelo pripeljati več na volišča 3. novembra letos, pa bomo še videli. 

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
13
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
1
05.06.2023 20:00
Trije ugledni slovenski zgodovinarji, strokovnjaki za novejšo zgodovino, Mitja Ferenc, Tamara Griesser Pečar in Milko Mikola, ... Več.
Piše: Uredništvo
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
12
03.06.2023 17:00
Vojna, ki divja na ukrajinskem ozemlju, je v resnici vojna za ukrajinsko neodvisnost. V tej vojni ukrajinski narod uveljavlja ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.483
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.068
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.225
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.631
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.131
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 997
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 876
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 545
09/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.284
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.890