Razkrivamo

Koronavirus SARS-CoV-2: Za zdaj se uradno še vztrajno izogiba Sloveniji, toda v torek se lahko vse spremeni ...

Vsaj do tega trenutka sta Slovenija in Severna Koreja verjetno edini državi na svetu, ki primera okužbe z novim koronavirusom SARS-CoV-2 uradno še vedno nimata. Kot izhaja iz nekaterih medijev - upam pa, da gre za fake news! - naj bi ga v Severni Koreji že imeli, pa so se ga rešili po severnokorejsko: bolnika naj bi usmrtili. In po namigovanju drugih, naj bi ga v Sloveniji "dobili" v torek, po imenovanju mandatarja nove vlade. Poudarjam, da gre v obeh primerih, upam, le za fake news.

02.03.2020 00:40
Piše: Blaž Mrevlje
Ključne besede:   koronavirus   SARS-CoV-2   Slovenija   Italija   virus   Aleš Šabeder   Iran   Japonska   Kitajska   UKCL   epidemija   David Heymann

Vemo, kako se prenaša, ne vemo pa natančno, kako hitro se prenaša v različnih državah in okoljih. Vemo, da se v zaprtih okoljih (ladje, letala, hoteli ...) okužba lahko razširi zelo hitro, ne vemo pa natančno, kako se okužba širi v odprtih okoljih.

Po zadnjih podatkih tujih medijev je uradno - če številkam verjamemo - situacija z novim koronavirusom SARS-CoV-2 po svetu naslednja: največji izbruh virusa se je zgodil na Kitajskem, v 60-milijonski provinci Hubei z glavnim mestom, 11-milijonskim Wuhanom. Zdi se, da se v epicentru pandemije situacija umirja. Ali pa gre za le konec prvega vala? Bomo videli. Sicer se je virus zelo hitro razširil po vseh kontinentih, izvzemši Antarktiko. Skupno naj bi se okužilo preko 85.000 ljudi, umrlo jih je več kot 2.900. Druga največja središča pandemije so Južna Koreja, Iran in Italija. Hitro se trenutno v Evropi širi po Nemčiji in v Veliki Britaniji, kjer celo razmišljajo o vpoklicu upokojenih zdravnikov in medicinskih sester za boj z epidemijo na Otoku. O prvih okuženih poročajo tudi iz Hrvaške in Avstrije. O prvih smrtnih žrtvah pa že tudi iz ZDA. Šlo naj bi za skupaj 8 starejših ljudi, vsi so imeli že prej znane druge kronične bolezni. Novi koronavirus se bliskovito širi po Arabskem polotoku. Zanimivo pa je, čeprav smo obkroženi z vsaj treh strani z državami, kjer se je virus že pojavil, da ga v Sloveniji še nimamo. Uradno.

 

Številne države so že potegnile določene rigorozne ukrepe. Glede na to, da se virus širi zelo hitro in ima dolgo inkubacijsko dobo, v nobenem primeru ne moremo imeti realnega pregleda nad situacijo. Posledice pridejo z zamikom. Ko so države soočene z njimi, je že prepozno. Kar so zamudile je težko nadoknaditi. Prva se je s tem soočila Kitajska, ki bo najverjetneje tudi plačala najvišjo ceno. Človeško in finančno. Edini ukrep, ki kolikor toliko deluje, je karantena. Zato so Kitajci - sicer z najmanj dvotedensko zamudo, a vseeno - dobesedno zaprli provinco Hubei, v večini drugih pa najmanj prepovedali ves javni transport. Kaj se je na Kitajskem v resnici dogajalo in zgodilo, ne bomo nikoli izvedeli.

 

 

Kaos, strah in Slovenija

 

Japonska je do nadaljnjega zaprla šole. V Iranu je kaos, ki se ga ob medijski blokadi najverjetneje niti v celoti ne zavedamo. V Italiji so zaprli dve pokrajini in odpovedali vse javne prireditve, vključno s svetovno znanim beneškim karnevalom. V Berlinu so odpovedali enega največjih turističnih sejmov. V Ženevi avtomobilskega. Ameriška letalska družba Delta je odpovedala lete v Milano. V Združenih arabskih emiratih so zaprli vrtce. Podobno so v Pakistanu zaprli šole. V Evropi tudi številne kulturne ustanove, kot so denimo številne operne hiše v severni Italiji in znani Louvre v Parizu.

 

In medtem, ko so v Južni Koreji denimo po vsej državi organizirali kar drive-in testne točke, kamor se lahko ljudje, ki se bojijo, da imajo okužbo, pripeljejo in brezplačno testirajo, smo Slovenija in Severna Koreja verjetno edini državi na svetu, ki uradno primera okužbe z novim koronavirusom SARS-CoV-2 še vedno nimamo. Kot izhaja iz nekaterih medijev, upam pa, da gre za fake news, naj bi ga v Severni Koreji že imeli, pa so se ga rešili po severnokorejsko - bolnika naj bi usmrtili. In po namigovanju drugih, naj bi ga v Sloveniji "dobili" v torek, po imenovanju mandatarja nove vlade. Poudarjam, v obeh primerih upam, da gre le za fake news.

 

Nekje do konca prejšnjega vikenda, ko smo lahko v živo gledali izbruh epidemije v Italiji in smo na potencialne nevarnosti opozarjali v javnosti le redki, je Vlada Republike Slovenije dajala občutek, da vse skupaj precej ležerno in arogantno spremlja. Vsakih nekaj dni so sklicali kratko tiskovno konferenco, na kateri sta nam predstavnici ministrstva za zdrave in NIJZ povedali, da je vse OK in da smo na epidemijo dobro pripravljeni. Dokler se ni začelo v Italiji in na tviterju.

 

 

Zarjaveli kontejner, ki naj bi bila zunanja, mobilna, triažna enota pred eno od slovenskih bolnišnic. Ob vsem znanem obsegu organiziranega kriminala in sistemske korupcije, ki se dogaja v slovenskem zdravstvu, se mi zdi potrpežljivost davkoplačevalcev resnično neizmerna.



Čeprav so odgovorni prejšnji teden še brezskrbno uživali na počitnicah, je situacija v ozadju očitno postajala vroča. Zdi se, da so se začeli zavedati, da smo tudi v Sloveniji izgubili najmanj dva tedna, ki bi ju lahko porabili, da bi se na prihajajočo epidemijo dobro pripravili. V svetu je zmanjkalo zaščitnih mask in obleke. Svetovni proizvajalci te opreme preprosto ne dohajajo povpraševanja na trgu. Pri nas? Vse je OK. In pod nadzorom.

 

Vendar pa se zdi, da vseeno ni vse OK. Kaj šele pod nadzorom. Mister za zdrave Aleš Šabeder se je v nedeljo zvečer vendarle od nekje pojavil. Videti je bil lepo zagorel. Sicer nič kaj bolj zaskrbljen kot običajno je dal izjavo za javnost. Da je vse OK in pod nadzorom, kakopak. Kljub temu so se začeli sestanki, sprostile so se nekakšne državne blagovne rezerve in pred nekaterimi slovenskimi bolnišnicami so napihili nekakšne šotore oz. postavili zarjavele kontejnerje, ki naj bi bile mobilne triažne enote. Po zgledu drugih držav.

 

 

Vrhunske triažne kapacitete pred Infekcijsko kliniko univerzitetne bolnišnice, kjer naj bi bili pripravljeni na sprejem večjega števila morebiti okuženih s SARS-CoV-2. O stavbi za šotori nima smisla izgubljati besed.



 

Tudi to naj bi bila zunanja mobilna triažna enota za tiste, ki naj bi jih pregledali zaradi suma na okužbo s SARS-CoV-2 pred eno od slovenskih bolnišnic. Izgleda sicer bolj kot gradbišče nečesa za eno od bolnišnic.



 

Medicinska sestra v UKC Ljubljana, ki naj bi na urgenci triažirala morebitne okužene z novim koronavirusom in druge. Da je s to zaščitno masko v smislu epidemije COVID-19 vse narobe, verjetno ni treba posebej poudarjati.

 

 

Ker davkoplačevalke in davkoplačevalci od tistih, ki jih za to plačujejo ne dobijo ustreznih informacij, nekaj ugotovitev dr. Davida Heymanna, strokovnjaka za javno zdravje, ki jih je podal v okviru TED koneference.

 

 

Kaj če se okužite z novim koronavirusom SARS-CoV-2?

 

Po doslej znanih podatkih se zdi, da gre v večini primerov za blago respiratorno okužbo, podobno prehladu. V redkih primerih lahko pride do hujše okužbe in resnega obolenja. Predvsem v primeru starejših, ki imajo druge kronične bolezni in pri zdravstvenih delavcih. Ti so v primeru epidemije namreč bolj izpostavljeni virusu kot splošna populacija, hkrati pa nanj niso imuni, podobno kot splošna populacija. Zdravstveni delavci morajo imeti zato na razpolago ustrezno zaščitno opremo. Hospitalizirati pa moramo predvsem starejše s pridruženimi boleznimi.

 

 

Koga mora potencialna okužba s SARS-CoV-2 še posebej skrbeti?

 

Najbolj mora srkbeti ljudi v državah s slabšim zdravstvenim sistemom ali sistemom, ki ni dobro pripravljen na epidemijo. To še posebej velja za starejše.

 

 

Katere pridružene bolezni so še posebej veliko tveganje za okužbo?

 

Ker gre primarno za okužbo dihal imajo posebej veliko tveganje bolniki z različnimi pljučnimi obolenji. Tveganje se povečuje tudi s starostjo, posebej po 70. letu, ker s staranjem imunski sistem slabi in so starejši bolj občutljivi za okužbe. Iz razpoložljivih podatkov iz Kitajske je razvidno, da je šlo v mnogih primerih tudi za sočasno okužbo s SARS-CoV-2 in virusom gripe ali bakterijsko pljučnico.

 

 

Kje lahko najdemo sveže podatke o epidemiji?

 

Zelo dobro spremljata situacijo ameriška agencija za nadzor nad boleznimi, CDC v Atlanti (Center for Disease Control - vir) in pa WHO, Svetovna zdravstvena organizacija, ki tudi koordinira mednarodno akcijo za zajezitev širjenja epidemije (World Health Organization - vir). Ljudje bi morali te napore spremljati in poznati osnovne informacije in ukrepe, da lahko vsak kot posameznik prispeva k zajezitvi v svoji državi.

 

 

Katera vprašanja glede epidemije ostajajo odprta?

 

Vemo, kako se prenaša, ne vemo pa natančno, kako hitro se prenaša v različnih državah in okoljih. Vemo, da se v zaprtem okolju, kot je bilo v primeru ladje križarke Diamond Princess, okužba lahko razširi zelo hitro. Ne vemo pa natančno, kako se okužba širi v odprtih okoljih.

 

 

Ali je najhuje že za nami?

 

Tega ne moremo trditi. Na podlagi znanega lahko rečemo, da moramo biti zelo dobro pripravljeni, ker je najhuje lahko še pred nami. Moramo opazovati, se sproti učiti in prilagajati, da bomo znali zaščititi sebe in druge, če pride do epidemije tudi pri nas.

 

 

***

 

Bojim se, da smo pod ministrovanjem Aleša Šabedra na epidemijo novega koronavirusa SARS-CoV-2 pripravljeni katastrofalno slabo. Riba smrdi pri glavi. Kot izhaja iz zapisov v medijih, je Šabeder "razdejanje" pustil za sabo že v hortikulturnem podjetju Semenarna d.d.. Še večjega smo videli v UKC Ljubljana, kjer ni le poglobil minusa in tudi sicer ni napravil nič naredil v smislu optimizacije poslovanja univerzitetne bolnišnice, ki je ugrabljena in v krempljih zdravniško-dobaviteljske mafije, pač pa je najmanj objektivno, v določenem obsegu, kot izhaja iz pričanj prič pred parlamentarno preiskovalno komisijo o otroški srčni kirurgiji, pa tudi subjektivno kriv in odgovoren za propad treh medicinskih strok na nacionalnem nivoju: otroške kardiologije, otroške srčne kirurgije ter pediatrične intenzivne medicine. Še več, tudi uničenja poskusa njihovega reševanja imenovanega NISOB.

 

 

Aleš Šabeder: epidemija koronavirusa ga je ujela popolnoma nepripravljenega.

 

 

Kot minister za zdrave Aleš Šabeder ni predlagal nobenega zakona za področje zdravstva niti ni popravil nobenega od starih. S podpisom kompetenc medicinskih sester je zatresel to občutljivo področje in dal pospešek odhajanju sester iz zdravstva v druge panoge. Prihajajoča epidemija SARS-CoV-2 ga je tudi doletela popolnoma nepripravljenega. Kljub opozarjanju so odgovorni zamudili vsaj dva ključna in kritična tedna, v katerih bi se na morebitno katastrofo zdravstveni sistem lahko in moral bolje pripraviti. Kaj se je v resnici dogajalo v Semenarni, me ne zanima. S tem naj se ukvarjajo njeni delničarji. So pa vse katastrofe, ki jih za sabo pušča v zdravstvu, opustitev dolžnega ravnanja. To pa so kazniva dejanja.

 

Aleš Šabeder je z bianco odstopno izjavo odstopil, kot jo je že poprej podurhal iz Semenarne v UKC Ljubljana, in ko je postalo vroče tudi tam, na ministrstvo še preden je odstopil Šarec in z njim celotna vlada. Pravi, da se vrača v gospodarstvo. Glede na videno v zadnjih letih, bi bilo najbolje, če ga režim prestavi v tisto gospodarsko panogo, ki jo želijo uničiti, pardon, likvidirati. Če res želijo dobro davkoplačevalkam in davkoplačevalcem, bi ga morda kazalo dati za direktorja Salonita Anhovo ali pa celo v TEŠ 6.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
13
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
1
05.06.2023 20:00
Trije ugledni slovenski zgodovinarji, strokovnjaki za novejšo zgodovino, Mitja Ferenc, Tamara Griesser Pečar in Milko Mikola, ... Več.
Piše: Uredništvo
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
12
03.06.2023 17:00
Vojna, ki divja na ukrajinskem ozemlju, je v resnici vojna za ukrajinsko neodvisnost. V tej vojni ukrajinski narod uveljavlja ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.483
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.068
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.225
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.631
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.131
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 997
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 876
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 545
09/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.284
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.890