Komentar

Krhek položaj Slovenije v grobi geopolitiki 21. stoletja

Slovenija in slovenski narod brez dvoma pripadata zahodnemu svetu (EU in NATO) v vseh pogledih. Zgled zajemata iz razvitih zahodnih držav, še najbolj iz germanskega dela Evrope. V tem duhu poteka življenje, z vrednotami vred. V neposredni bližini, na zahodnih mejah srbskih dežel, eksistira drugačen svet Evro-azijske unije (EAU), v katerem dominirata Rusija in Kitajska, ob močnih spremljevalcih tipa Indije, Irana … Evidentno je EAU močna struktura, politično, ekonomsko in vojaško popolnoma enakovredna zahodnim integracijam. Še več, trendi jim trenutno kažejo dominantno obdobje.

23.03.2020 13:00
Piše: Zvjezdan Radonjić
Ključne besede:   Slovenija   NATO   EU   Zahod   Vzhod   Evro-azijska unija   EAU   Rusija   vrednote   Evropa

Foto: en.kremlin.ru

Kako se torej pozicionirati v svetu realnosti 21. stoletja? Dokler stvari niso zaostrene, je možna neka mera kompromisa; zmanjševanja konfliktnosti do držav Vzhoda, ohranjanje tesnejših političnih in gospodarskih stikov, izogibanje vojaškim konfrontacijam, ideološkim zategovanjem, izogibanje potezam, ki Vzhodu škodijo. V tej smeri slovenska diplomacija v glavnem krmari uspešno, s posluhom za kompromisno, kjer je le možno.

Odveč se je spuščati v skupne točke in strateške razlike, vendar so dovolj izražene, da je prezentno, da Slovenija pri tekočem stanju ne more biti vključena v Evro-azijsko unijo (EAU), tudi če bi si to nekoč zaželela. EAU je pod močnim vplivom nove ruske ideologije in doktrine, ki je nedvomna. Za razliko od prehodnice – Sovjetske zveze, ki si je po ceni lastnega zastoja prilaščala zavezništva, kjer jih objektivno ni moglo biti – je Rusija pragmatična. Tistim državam in režimom, ki so ji naklonjeni in ki so se pripravljeni boriti za obstoj v neodvisnosti, Rusija nudi pomoč, jih sprejema v skupnost, jim nudi varnost. Ostale države (tipa Slovenije) jemlje kot realnost, s katero ne želi zbliževanja in z njimi razen trgovinskih in podobnih drugih odnosov ne neguje. Cilje uresničuje dolgoročno, temeljito in neizprosno; zaveznicam nudi veliko, ostalim ne nudi ničesar. Zapira vrata vsemu, kar ji po vrednotah ni zaželeno, prepuščajoč jih volji njihovih zaveznic.

 

Slovenija je torej za EAU neprimerna, EAU je zanjo dolgoročno nedosegljiva. Sedaj dejstva ne igrajo posebne vloge, zadeve potekajo relativno utečeno, mirno. Vendar je v vse hiperkapitalske tvorbe današnjega in predhodnega Zahoda vgrajena nujna cikličnost, ki po obdobjih ekspanzije pozna obdobja zatona. Slednje se,zaradi lastninskih, ekonomskih struktur ne zmorejo razrešiti drugače, kakor z eskalacijo vojn širokih razsežnosti. Realno, čeprav ne nujno, je sklepati na ponovitev tektonske krize, ki se že nakazuje in ki praviloma rezultira v hudih turbulencah med velikimi državami, do včeraj zaveznicami. Praviloma se oblikujejo teritorialne zahteve, delijo se območja vpliva, vojne se sprevržejo v osvajalske, kjer za male države in narode ni drugega kot sprijazniti se z okupacijo in čakati do neke osvoboditve.

 

V slednjih dveh izbruhih zahodnih hiperkapitalskih tvorb 20. stoletja je bila Slovenija obakrat podrejena, razkosana, del bojišč, prvič romansko-germanskega, drugič vsesplošnega. Prva svetovna vojna je prenehala z voljo Zahoda samega, kot se je tudi začela, druga pa v prvi vrsti z vdorom Vzhoda in zmago nad Nemčijo z zavezniki. Obakrat so torej mir prinesli v Slovenijo tujci ter slovenskemu narodu obakrat zagotovili nujne atribute državnosti, da je zmogel obstati. Tudi z Vzhoda.

 

Toda ob opisani novi ruski ideologiji in doktrini, katere nezavezniki ne zanimajo, ob rigidni delitvi sveta na Vzhod in Zahod bo vsak bodoči krizni izbruh na Zahodu, vojaški ali zgolj politično-ekonomski, zamejen na Zahod sam. Z eno besedo – kar storijo velike sile Zahoda, bo na Vzhodu vzeto na znanje kot dejstvo. In nič več kot to. Slovenija se je torej znašla točno tam, kamor po vrednostih spada, toda brez elementarnih mehanizmov samozaščite pred pričakovano bodočo "delitvijo sveta", ki bo tokrat zgolj delitev sfer znotraj Zahoda. Zagotovila tipa Lizbonske pogodbe, listin zveze NATO ipd. se bodo v teh pogojih izkazale kot nezavezujoče čačke po papirju. Vzhod se bo zaprl, obrnil glavo stran, neprizadeto čakal na razplete. 

 

V zgornjem stanju stvari, ki se, zgodovinsko gledano, ponuja kot dovolj verjetno, se bodo manjše države znašle v težkih položajih čakanja na notranje zavezniške dogovore, ki bi se znali dosegati tudi na škodo malih držav, ki bi lahko sčasoma izgubile samostojnost, državnost in se zlile z velikimi. Slovencem takšne oblike reševanja sporov niso nove: po obeh vojnah so ostali mnogi Slovenci v Italiji in Avstriji, kjer so se več ali manj pretežno asimilirali, ohranjajoč povezave z matico in kulturo, vendar so v gospodarskem bistvu povsem integrirani v tujerodne tvorbe sosedih narodov in držav.

 

Kako se torej pozicionirati v svetu realnosti 21. stoletja? Dokler stvari niso zaostrene, je možna neka mera kompromisa; zmanjševanja konfliktnosti do držav Vzhoda, ohranjanje tesnejših političnih in gospodarskih stikov, izogibanje vojaškim konfrontacijam, ideološkim zategovanjem, izogibanje potezam, ki Vzhodu škodijo. V tej smeri slovenska diplomacija v glavnem krmari uspešno, s posluhom za kompromisno, kjer je le možno. Ravna sicer po smernicah zavezništva, kadar se jim ne more izogniti, toda z obzirnostjo do drugačnosti in oponentnih interesov.  Tu in tam se v medijih pojavljajo odvečni, kritični oziri na določena vprašanja, zadevajoča članice vzhodnih integracij, kar je omejenega vpliva, brez posledic.

 

Toda v zaostrenih razmerah bo morala Slovenija izbirati med nekompromisnimi pogoji zaveznic, ki bi znale narekovati poostreno konfrontacijo, in med težnjo, da se ne zameri EAU. Kaj storiti tedaj? Situacija bo namreč po vsej verjetnosti terjala "usklajen odziv zaveznic", karkoli bo že pomenilo v odvisnosti od razmer. Pozitiven odziv bi porušil krhko ravnovesje odnosov z EAU, nas iz ne-zaveznic postavil med sovražnike s hudimi posledicami. Rigidno stališče nam na dolgi rok ne bo kaj dosti pomagalo, kajti naslednje poteze zahodnih zaveznic (ki to tedaj več ne bodo) bi znale potekati v smer direktne škodljivosti obstoju države in naroda. 

 

Vsako sklanjanje glav proti Vzhodu bo brezpredmetno, v tedanjih pogojih gotovo ne bomo deležni ničesar. Prepuščeni bomo sami sebi ter "zaveznicam". Kaj pa sedaj? Ali ima Slovenija v tem trenutku rezervno opcijo? V primeru izstopa iz EU bi standard prebivalstva strmoglavil, zaradi strukturne vpetosti v gospodarstvo velikih članic, npr. Nemčije. Izstop iz zveze NATO sploh ni mogoč; tega nam ne bi dovolili, saj smo z včlanitvijo enkrat za vselej vstopili v "mehko okupacijo", katere se ni mogoče znebiti. Ponoviti 1991 ne bi bilo pametno; strukture zveze NATO bi se odzvale analogno "mirovni operaciji" zoper ZRJ leta 1999, s čimer bi hipoma razbili poljuben upor, povzročili razdejanje in dosegli kapitulacijo pod njihovimi pogoji. Kot je ZRJ izgubila Kosovo, bi utegnila Slovenija izgubiti Prekmurje, Štajersko, Koroško in Primorsko. Enako tako je zaprta opcija prestopa na stran EAU, kjer nas ne bi sprejeli. Ne zadoščamo njihovim merilom kompatibilnosti, smo pregloboko v ozemlju nasprotnika, kot zavezniki izkazano nezanesljivi in brez gospodarskega, geopolitičnega ali podobnega pomena.

 

Če zaključimo: celota stanja ni rožnata. Neke jasne dolgoročne obetavne strategije ni videti. Popolnoma smo odvisni od poljubne oblike razvoja znotraj zahodne skupnosti. Ob zaostritvi razmer ni videti, kaj sploh storiti sebi v korist.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
8
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
13
26.03.2023 21:45
Mogoče je dohodninska zakonodaja za ministra za finance res nepregledna, kar je tudi razumeti, saj minister za finance ni ... Več.
Piše: Ivan Simič
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
19
25.03.2023 23:00
Ob silnem medijskem razkritju domnevno nepravilnega ravnanja nevrokirurga dr. Romana Bošnjaka čakam novinarje, da pogledajo ... Več.
Piše: Milan Krek
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
14
23.03.2023 23:00
Danes se bije boj za Bližnji vzhod in Afriko med ZDA, Rusijo in Kitajsko, medtem ko je Evropska unija nekoliko zaspala zaradi ... Več.
Piše: Andraž Šest
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
11
21.03.2023 21:25
Strateški sveti vlade so pogruntavščina demokratičnih ureditev, ki sploh ni slaba v svoji osnovni ideji. Na določenih akutnih ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
16
19.03.2023 19:00
Na bo jasno že na začetku: nobena inkarnacija Udbe me ne bo ustrahovala in še naprej bom misli in pisal kot sem mislil in pisal ... Več.
Piše: Denis Poniž
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
20
17.03.2023 21:35
Petkova odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča, da izda nalog za aretacijo ruskega predsednika, je v marsičem res prelomna, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
11
16.03.2023 19:44
Znašli smo se na prelomni točki razvoja celotne človeške skupnosti, kjer svobodni, individualni ustvarjalnosti zmanjkuje sape, ... Več.
Piše: Miha Burger
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
14
12.03.2023 22:42
Komisija za preprečevanje korupcije se je izjasnila v primeru groženj ministra za zdravje, izrečenih v telefonskem pogovoru s ... Več.
Piše: Milan Krek
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
18
12.03.2023 19:20
V časopisu, ki velja za vodilno (mainstream) slovensko glasilo, smo pred dnevi lahko brali zanimiv prispevek o nujnih spremembah ... Več.
Piše: Dimitrij Rupel
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
38
10.03.2023 17:10
Človek je presenečen, da se toliko pametnih ljudi iz zgodovine ni nič naučilo. Že 20. stoletje dokazuje, da vrtnice in nageljni ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Reaktivno - sanacijsko vladanje, ideologija, eko vrtovi, muzeji, spomeniki namesto razvoja
13
08.03.2023 20:15
Slovenija je dežela strategij, tudi zelo dobrih. Sprejemamo strategije za vsa področja, od zdravstva, šolstva, energetike, ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Evropa 2035: Bencin v bruseljski utopiji
16
07.03.2023 12:33
Za revolucijo je poskrbela Evropska unija v gospodovem letu 2023, ko je med sprejemanjem ukrepov o ukrivljenosti banan in v ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Putinova vojna v kontekstu svetovnih srečanj
9
06.03.2023 21:30
Med oktobrom in novembrom 2022 je bilo polno svetovnih srečanj, od katerih nobeno ni vključevaloRusije, bodisi je bila ta le ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Fermijev paradoks slovenske politike ali kje so naši novi politični leaderji
15
05.03.2023 21:10
Leta 1950 je fizik Enrico Fermi postavil vprašanje Kje so vsi?, ki ga danes poznamo kot Fermijev paradoks. Nobelov nagrajenec je ... Več.
Piše: Andrej Capobianco
Polemika: Deveta obletnica ukrajinske vojne
19
03.03.2023 11:59
Nismo na prvi obletnici vojne v Ukrajini, kot trdijo zahodne vlade in mediji, pravi Jeffrey Sachs: Ta vojna traja že deveto ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Zakaj je imenovanje "tajnice" Društva novinarjev Slovenije Špela Stare v Programski svet RTV Slovenija moralno sporno in problematično
15
27.02.2023 20:00
Če je bil strah pred upravljanjem javne radiotelevizije s strani skupin, ki uresničujejo svoje interese, upravičen, se sprašuje ... Več.
Piše: Domen Savič
Planica 2023: Butična in cenovno zakalkulirana
21
26.02.2023 19:00
V zadnjih dneh smo priča eskalaciji javnih kritik na račun organizatorjev Svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Planici. ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Prvo leto vojne: Russkij mir
26
23.02.2023 20:15
Ob robu nekega sestanka me je tedanji italijanski zunanji minister di Maio vprašal, če res mislim, da bo Rusija napadla ... Več.
Piše: Anže Logar
Eden od problemov ministra Bešiča so vedno nove, neuresničljive obljube, zaradi katerih ministru nos vse hitreje raste, tako kot Lažnivemu Kljukcu
7
22.02.2023 22:09
Finci za 5,5 milijona prebivalcev porabijo 22,3 milijarde sredstev, Slovenija pa za 2 milijona ljudi okoli 4,5 milijarde evrov, ... Več.
Piše: Milan Krek
Zgrešeno pismo za mir: Kot je Hitler iz naše hotel napraviti nemško deželo, hoče Putin iz ukrajinske napraviti rusko
29
19.02.2023 18:00
Ali smo Slovenci leta 1941 ravnali narobe, ko smo se uprli nemškemu in drugim agresorjem ter v uporu vztrajali štiri leta? Kajti ... Več.
Piše: Božo Cerar
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 3.102
02/
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
Milan Krek
Ogledov: 1.351
03/
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
Ivan Simič
Ogledov: 1.148
04/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.955
05/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.320
06/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.404
07/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 940
08/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 518
09/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.952
10/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.509