Specialist družinske medicine Primož Kus opozarja, da mnogi pacienti kažejo simptome koronavirusa in bi morali nujno ostati doma, ne pa prihajati na delo. A ker delodajalci od njih zahtevajo potrdila o pozitivnih brisih, se stvari zapletejo Vzrok so toga navodila Zavoda za zdravstveno zavarovanje, ki bolniške ne krije, če bris ni pozitiven. To je z vidika nadaljnje širitve koronavirusa huda napaka. Doktor Kus zato opozarja: "Če takoj ne ukrepamo, se bo okužba eksponentno razširila, padel bo sekundar in terciar!"
Moje ime je Primož Kus, sem zdravnik, specialist družinske medicine. Ker imam na tem področju veliko izkušenj, v zadnjih dveh tednih tudi s svetovanjem po telefonu potencialno okuženim s koronavirusom, bi rad na kratko predstavil svoj pogled na trenutno kritično situacijo. Zelo pomembno se mi zdi, da se ne ustavijo testiranja, če le imamo dovolj materiala za ta namen. To se je izkazalo za veliko napako v Italiji, kjer so v nadaljevanju širjena okužbe testiranja omejili le paciente, ki so potrebovali bolnišnično oskrbo. Razumem, da moramo po hudem izbruhu okužb v zdravstvu najprej poskrbeti za testiranja zdravstvenega kadra ter pri zdravju ohranjati sekundar in terciar. Vendar pa so še danespotrebni nujni intakojšni ukrepi ter jasna navodila vsem nam, ki svetujemo na primarni ravni.
Menim, da bi bilo potrebo podati splošne usmeritve vsem, ki svetujemo po telefonih, kako prepoznavati začetne znake respiratorne okužbe pri zelo blagih in zgodnjih znakih (glavobol, izguba vonja in okusa za hrano, blage bolečine v žrelu, brez težav pri požiranju, kašelj, ki je asimptomatski in je običajno del bronhialne preobčutljivosti, utrujenost, težave s koncentracijo, prebavne težave, občasno bruhanje z ali brez driske ...). Menim, da bi bilo v takih primerih pacientom potrebno takoj povedati, da gre za okužbo, ki je ni potrebno potrjevati z odvzemom brisa, in podati enaka navodila, kot če bi bil bris pozitiven.
Pri pogovorih s pacienti se soočamo z mnogimi primeri, ko zboleli kažejo zgoraj navedene simptome in bi morali nujno ostati doma, ne pa prihajati na delo. Delodajalci pa od njih zahtevajo potrdila o pozitivnih brisih, sicer jim izostankov ne dovolijo. Razlog za to so tudi navodila ZZZS glede kritja bolniške, zato večina zdravnikov sedaj ne izdaja bolniške, če bris ni pozitiven, kar je z vidika širitve okužbe huda napaka. To potrjuje tudi današnji mail, ki sem ga pravkar prejel od generalnega direktorja ZZZS. Če takoj ne ukrepamo, se bo okužba eksponentno razširila, padel bo sekundar in terciar!
Potrebno je čimprej podati jasna navodila in vse paciente s takimi simptomi smatrati za pozitivne, jih osamiti, evidentirati (obvestiti epidemiologa - NIJZ) in kasneje, ko bo sistem dopuščal, odvzemati brise. Apeliram, da se čimprej v okviru Ministrstva za zdravje in ZZZS izda jasna nacionalna priporočila za vse, ki svetujemo na primerni ravni v teh kriznih časih.
Alarmanten podatek je tudi, da številne tovarne še delajo, čeprav so delavci simptomatski in prestrašeni. Strah je lahko pozitiven, da se situacija obravnava resno, hkrati pa strah tudi oslabi imunski sistem in - kar je še huje - vodi v paniko, ki bo porušila še tako dobro organiziran sekundar (korona enote) oziroma terciar (korona bolnice).
Zelo bom vesel odgovora in absolutno samo skromno predstavljam svoj pogled zdravnika na osnovnem nivoju, ker gre res za ure. Hvala, ker boste to prebrali in morda delili še s kom, če potrebujete se kakšno dodatno informacijo, sem na voljo kadarkoli.
Primož Kus, dr. med. spec. druž. med.
dr@ambulantakus.si
PRAVICA DO POPRAVKA
Spoštovani, včeraj (19. 3. 2020) je bil na Portalu plus objavljen prispevek Zdravniški apel: "Če takoj ne ukrepamo, se bo okužba eksponentno razširila, padel bo sekundar in terciar!" (vir). V prispevku je navedenih nekaj netočnosti, zato zaradi pravilnega in objektivnega informiranja javnosti prosim za objavo popravka.
V prispevku je napačen zapis, da zaradi navodil Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije ZZZS večina zdravnikov sedaj ne izdaja bolniških "če bris ni pozitiven". V zvezi s tem pojasnjujemo, da ZZZS takih navodil ni izdal. Zdravnikom pojasnjujemo, da je pozitiven bris pomemben (samo) za opredelitev RAZLOGA odsotnosti.
Ob tem velja naslednje:
- začasna nezmožnost za delo zaradi izolacije (razlog 08 – izolacija) se določi samo pri osebah, ki imajo potrjeno okužbo z novim koronavirusom oziroma so zboleli za COVID-19;
- pri vseh drugih zavarovancih, ki imajo razna respiratorna oziroma prehladna obolenja in bi sicer lahko šlo tudi za okužbo z novim koronavirusom, vendar nimajo potrdila o okužbi, se prizna začasno zadržanost od dela zaradi razloga bolezni (razlog 01 – bolezen) - nikakor pa ne drži, da bolniški stalež v tem primeru ne pripada.
Samo pri zdravih posameznikih, ki ostajajo doma npr. po odredbi delodajalca (npr. zaradi čakanja na delo) ali zaradi varstva otrok ob zaprtih vrcih in šolah, pogojev za bolniški stalež/nego ni, temveč se nadomestilo plače presoja po pravilih delovno pravne zakonodaje.
Lep pozdrav,
Peter Rutar
strokovni sodelavec
Sektor za informiranje in odnose z javnostmi
Direkcija
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije