Razkrivamo

Spletke na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje: Je bil izpad Ivana Eržena posledica sladkega maščevanja njegove predhodnice Nine Pirnat?

Izjava novega v.d. direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Ivana Eržena, češ da vlada pretirava z zadnjimi omejitvami gibanja (prepoved zapuščanja občine dejanskega prebivališča) in z razkuževanjem večstanovanjskih stavb, je marsikoga presenetila ali celo zbegala. Zakaj bi pravkar imenovani direktor skočil v hrbet vladi, ki ga je postavila na položaj? Ali je možno, da so mu skrbno nastavili zanko, v katero se je nepremišljeno ujel?

01.04.2020 22:55
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Ivan Eržen   NIJZ   Nina Pirnat   epidemija   vlada   Mladina   izjava   Borut Miklavčič   Tomaž Gantar

Fotografiji: Mediaspeed

To absolutno ni človek za krizne situacije, nam je prišepnil dober poznavalec razmer na inštitutu.

Odgovor je deloma pritrdilen, kar pa Ivana Eržena še ne odvezuje odgovornosti za izpad, ki si ga je privoščil za glasilo stranke Levica. Prav tako pa zanimive podrobnosti prinaša njegova dosedanja biografija. Da je Eržen pristal v Janševi vladi, je namreč svojevrstna kadrovska mina, saj je bil doslej politično aktiven v LDS, kasneje pa v upokojenski stranki, kjer pa naj bi se sprl z vodstvom in izstopil. Kako natančno je torej sploh prišel v najožji izbor za direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), bomo očitno še morali raziskati. Ta trenutek pa se bomo osredotočili predvsem na njegovo vrnitev na NIJZ, kjer je nasledil Nino Pirnat, ki je kot direktorica NIJZ več tednov ignorirala opozorila sodelavcev in zatrjevala, da Sloveniji ne grozi epidemija koronavirusa, da je vse pod kontrolo in da zadostuje že malce bolj pogosto umivanje rok ... S temi nebulozami je verjetno precej zavedla tudi bivšega premierja Marjana Šarca in njegovega zdravstvenega ministra Aleša Šabedra. Pirnatova, ki spada v kadrovski bazen stranke SD, so medtem začuda celo povišali na položaj v.d. direktorice Direktorata za zdravstvo varstvo. Njen svak je Rajko Pirnat, kar je morda podatek, ki kaj pomeni, morda pa tudi ne. Vsekakor pa Pirnatova velja za izjemno maščevalno, zamerljivo in trmasto žensko, politično povsem predano stranki socialnih demokratov. Zanimive stvari je o njej napisal Luj Šprohar, ko je bila še državna sekretarka pri Milojki Kolar Celarc, ki smo jo na portalu+ zaradi "zaslug" pri čakalnih vrstah in aferah v javnem zdravstvu že pred leti poimenovali Pokvarjena Milojka. A če se vrnemo k Erženu oziroma uvodnim stavkom: da, možno je, da je prav Pirnatova s pomočjo svojih bivših sodelavk na NIJZ uspela Erženu "prodati" intervju v Mladini, kjer so seveda z veseljem zagrabili za njegovo izjavo glede pretiranih ukrepov vlade ... Imena glavne osumljenke sicer ne bomo javno izpostavili, naj zadostujeta inicialki: A.Š..

 

 

Ne podcenjujte ženske maščevalnosti, nam pravijo viri. Nina Pirnat je kamuflaža stranke SD.

 

 

Ivan Eržen je vršilec dolžnosti direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) postal 20. marca, potem ko je vlada "prerazporedila" njegovo predhodnico Nino Pirnat na višje delovno mesto (o tem, kakšno bi lahko bilo ozadje te skrajno nenavadne poteze, smo na portalu+ že poročali 23. marca, vir). Eržen je NIJZ, kot rečeno, enkrat že vodil (2014-2018), pravzaprav je bil njegov prvi direktor, saj se je nekdanji Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) ravno tistega leta preimenoval v NIJZ. Njegova velika napaka je bila, da je kot prvi direktor novoustanovljenega NIJZ porušil dotedanjo notranjo organizacijo in hierarhijo ter da je ob tem delal še na drugih področjih, zato mu za vodenje inštituta pravzaprav ni ostajalo veliko časa.

 

Erženova politična preteklost je vezana na propadlo stranko LDS in mandat Pahorjeve vlade (2008-2011), v kateri je bil državni sekretar na ministrstvu za zdravje, ki ga je takrat vodil Borut Miklavčič. Podatek ni nepomemben, saj kaže na povezavo med njim in starimi strukturami, ki so nekoč obvladovale SDV, kasneje pa so se razpasle po UKCL in javnem zdravstvu kot dvorni dobavitelji. Kdo bi si mislil, če smo malce sarkastični, da bo Miklavčičev državni sekretar nekoč postal direktor javnega zavoda pod Janševo vlado ...

 

Ivan Eržen je na parlamentarnih volitvah leta 2011 tudi kandidiral, na listi LDS, kajpak. zato se zdi nenavadno, da je postav šef NIJZ ravno pod Janševo vlado, še bolj pa čudi njegova izjava v pogovoru za Mladino, s katero je skočil v hrbet lastni vladi. Logično bi bilo, da bi nemudoma odletel s položaja, kajti vlada bi morala v teh razmerah še toliko bolj paziti na to, da deluje kot ekipa, uigrano in da nihče ne solira. Sploh z izjavami, kakršna je Erženova. Na to so očitno pomislili tudi tisti, ki so mu svetovali ta intervju:

 

 "Stvari se dobro odvijajo. Večina ljudi je že prejšnje ukrepe vzorno spoštovala. In zdaj so zaradi nekaj posameznikov, ki se jim to ni zdelo pomembno, ukrepi še bolj zaostreni za vse. S strokovnega vidika take poteze ne morem zagovarjati"

 

Erženova izjava je bržkone rezultat osebne užaljenosti, ker se nova vlada z njim ni posvetovala glede nadaljnjih ukrepov. Naši viri iz krogov blizu ministrstva za zdravje to potrjujejo, a dodajajo, da je to nezaupanje po svoje logično, saj Šarčeva vlada od NIJZ, ko ga je vodila Nina Pirnat, ni dobila nobenih resnih opozoril ali priporočil o dejanskih razsežnostih prihajajoče epidemije. Na to je pred dnevi zelo jasno opozoril tudi minister za zdravje Tomaž Gantar"S pravimi ukrepi smo zamudili teden ali deset dni. Če se vsak dan podvoji število bolnikov, pomeni to veliko razliko." Kakšna bo ta razlika na koncu epidemije, je težko napovedovati, vendar je že zdaj pričakovati, da se bo Pirnatova srečala s kazensko ovadbo zaradi nevestnega dela oziroma opustitve dolžnega ravnanja. Po naših informacijah o tem resno razmišlja več ne tako anonimnih in nepomembnih ljudi.

 

 

Ivan Eržen s svojo nekdanjo šefico Katarino Kresal, predsednico LDS.

 

 

Nezaupanje vlade do NIJZ očitno ostaja. Ob izjavi za Mladino se zdi, da je bil tudi Eržen kadrovska napaka. Konec koncev bi na čelu NIJZ pričakovali tudi kakšnega mlajšega direktorja. Eržen je star 62 let, preden je bil direktor NIJZ in državni sekretar na ministrstvu za zdravje, je vodil Zavod za zdravstveno varstvo Celje. Ko je prvič zasedel mesto direktorja NIJZ, so poznavalci pripomnili, da mu je končno uspelo, kajti za ta položaj se je po naših informacijah potegoval petkrat (in med drugim tudi tožil IVZ, ker ni bil izbran za direktorja on, temveč Marija Seljak). Kot novopečenega direktorja so si ga zapomnili predvsem zato, ker je zelo povečal število zaposlenih, uvedel nenavadne urnike prihodov na delo in se ni kaj dosti ukvarjal z zaposlenimi. Že takrat so po Ljubljani zlobni jeziki pravili, da je Eržen prišel na NIJZ na dopust in da dela tako malo zato, da ima več časa popoldansko "fušanje" v zasebni ambulanti. No, delal je vsekakor veliko v akademskih krogih, saj je predaval na ljubljanski in mariborski medicinski fakulteti, zdravstvenih fakultetah v Ljubljani in Novem mestu itd.

 

O Erženu ne bi mogli reči ni izrazito negativnega, vsaj glede na "poročila" naših informantov. Njegova politična preteklost sicer nima nobene zveze z vodilno stranko aktualne koalicije, zanimiva je tudi navezava na Miklavčiča, vendar je to tudi vse. Bolj utegne biti problematična njegova dosedanja profesionalna kariera, kajti glede na prvi mandat na NIZJ, ko je tam delal bolj za vzorec, si težko predstavljamo, da bo zdaj, ko je še starejši, predvsem pa vodi inštitut v izjemnih razmerah, epidemiji, res lahko kos vsem naporom in odgovornostim. To absolutno ni človek za krizne situacije, nam je prišepnil dober poznavalec razmer na inštitutu.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
16
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
3
03.06.2023 17:00
Vojna, ki divja na ukrajinskem ozemlju, v resnici vojna za ukrajinsko neodvisnost. V tej vojni ukrajinski narod uveljavlja svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Pozabite na drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, vladno koalicijo so očitno potiho prevzeli špekulativni interesi
18
29.03.2023 00:55
Kdo se igra s projektom drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem? Če ste mislili, da bo oblast vsaj v tem primeru ravnala ... Več.
Piše: Uredništvo
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.189
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.153
03/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.703
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.552
05/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.224
06/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.161
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 784
08/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.832
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 499
10/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.085