Izjava novega v.d. direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Ivana Eržena, češ da vlada pretirava z zadnjimi omejitvami gibanja (prepoved zapuščanja občine dejanskega prebivališča) in z razkuževanjem večstanovanjskih stavb, je marsikoga presenetila ali celo zbegala. Zakaj bi pravkar imenovani direktor skočil v hrbet vladi, ki ga je postavila na položaj? Ali je možno, da so mu skrbno nastavili zanko, v katero se je nepremišljeno ujel?
Odgovor je deloma pritrdilen, kar pa Ivana Eržena še ne odvezuje odgovornosti za izpad, ki si ga je privoščil za glasilo stranke Levica. Prav tako pa zanimive podrobnosti prinaša njegova dosedanja biografija. Da je Eržen pristal v Janševi vladi, je namreč svojevrstna kadrovska mina, saj je bil doslej politično aktiven v LDS, kasneje pa v upokojenski stranki, kjer pa naj bi se sprl z vodstvom in izstopil. Kako natančno je torej sploh prišel v najožji izbor za direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), bomo očitno še morali raziskati. Ta trenutek pa se bomo osredotočili predvsem na njegovo vrnitev na NIJZ, kjer je nasledil Nino Pirnat, ki je kot direktorica NIJZ več tednov ignorirala opozorila sodelavcev in zatrjevala, da Sloveniji ne grozi epidemija koronavirusa, da je vse pod kontrolo in da zadostuje že malce bolj pogosto umivanje rok ... S temi nebulozami je verjetno precej zavedla tudi bivšega premierja Marjana Šarca in njegovega zdravstvenega ministra Aleša Šabedra. Pirnatova, ki spada v kadrovski bazen stranke SD, so medtem začuda celo povišali na položaj v.d. direktorice Direktorata za zdravstvo varstvo. Njen svak je Rajko Pirnat, kar je morda podatek, ki kaj pomeni, morda pa tudi ne. Vsekakor pa Pirnatova velja za izjemno maščevalno, zamerljivo in trmasto žensko, politično povsem predano stranki socialnih demokratov. Zanimive stvari je o njej napisal Luj Šprohar, ko je bila še državna sekretarka pri Milojki Kolar Celarc, ki smo jo na portalu+ zaradi "zaslug" pri čakalnih vrstah in aferah v javnem zdravstvu že pred leti poimenovali Pokvarjena Milojka. A če se vrnemo k Erženu oziroma uvodnim stavkom: da, možno je, da je prav Pirnatova s pomočjo svojih bivših sodelavk na NIJZ uspela Erženu "prodati" intervju v Mladini, kjer so seveda z veseljem zagrabili za njegovo izjavo glede pretiranih ukrepov vlade ... Imena glavne osumljenke sicer ne bomo javno izpostavili, naj zadostujeta inicialki: A.Š..

Ne podcenjujte ženske maščevalnosti, nam pravijo viri. Nina Pirnat je kamuflaža stranke SD.
Ivan Eržen je vršilec dolžnosti direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) postal 20. marca, potem ko je vlada "prerazporedila" njegovo predhodnico Nino Pirnat na višje delovno mesto (o tem, kakšno bi lahko bilo ozadje te skrajno nenavadne poteze, smo na portalu+ že poročali 23. marca, vir). Eržen je NIJZ, kot rečeno, enkrat že vodil (2014-2018), pravzaprav je bil njegov prvi direktor, saj se je nekdanji Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) ravno tistega leta preimenoval v NIJZ. Njegova velika napaka je bila, da je kot prvi direktor novoustanovljenega NIJZ porušil dotedanjo notranjo organizacijo in hierarhijo ter da je ob tem delal še na drugih področjih, zato mu za vodenje inštituta pravzaprav ni ostajalo veliko časa.
Erženova politična preteklost je vezana na propadlo stranko LDS in mandat Pahorjeve vlade (2008-2011), v kateri je bil državni sekretar na ministrstvu za zdravje, ki ga je takrat vodil Borut Miklavčič. Podatek ni nepomemben, saj kaže na povezavo med njim in starimi strukturami, ki so nekoč obvladovale SDV, kasneje pa so se razpasle po UKCL in javnem zdravstvu kot dvorni dobavitelji. Kdo bi si mislil, če smo malce sarkastični, da bo Miklavčičev državni sekretar nekoč postal direktor javnega zavoda pod Janševo vlado ...
Ivan Eržen je na parlamentarnih volitvah leta 2011 tudi kandidiral, na listi LDS, kajpak. zato se zdi nenavadno, da je postav šef NIJZ ravno pod Janševo vlado, še bolj pa čudi njegova izjava v pogovoru za Mladino, s katero je skočil v hrbet lastni vladi. Logično bi bilo, da bi nemudoma odletel s položaja, kajti vlada bi morala v teh razmerah še toliko bolj paziti na to, da deluje kot ekipa, uigrano in da nihče ne solira. Sploh z izjavami, kakršna je Erženova. Na to so očitno pomislili tudi tisti, ki so mu svetovali ta intervju:
"Stvari se dobro odvijajo. Večina ljudi je že prejšnje ukrepe vzorno spoštovala. In zdaj so zaradi nekaj posameznikov, ki se jim to ni zdelo pomembno, ukrepi še bolj zaostreni za vse. S strokovnega vidika take poteze ne morem zagovarjati"
Erženova izjava je bržkone rezultat osebne užaljenosti, ker se nova vlada z njim ni posvetovala glede nadaljnjih ukrepov. Naši viri iz krogov blizu ministrstva za zdravje to potrjujejo, a dodajajo, da je to nezaupanje po svoje logično, saj Šarčeva vlada od NIJZ, ko ga je vodila Nina Pirnat, ni dobila nobenih resnih opozoril ali priporočil o dejanskih razsežnostih prihajajoče epidemije. Na to je pred dnevi zelo jasno opozoril tudi minister za zdravje Tomaž Gantar: "S pravimi ukrepi smo zamudili teden ali deset dni. Če se vsak dan podvoji število bolnikov, pomeni to veliko razliko." Kakšna bo ta razlika na koncu epidemije, je težko napovedovati, vendar je že zdaj pričakovati, da se bo Pirnatova srečala s kazensko ovadbo zaradi nevestnega dela oziroma opustitve dolžnega ravnanja. Po naših informacijah o tem resno razmišlja več ne tako anonimnih in nepomembnih ljudi.

Ivan Eržen s svojo nekdanjo šefico Katarino Kresal, predsednico LDS.
Nezaupanje vlade do NIJZ očitno ostaja. Ob izjavi za Mladino se zdi, da je bil tudi Eržen kadrovska napaka. Konec koncev bi na čelu NIJZ pričakovali tudi kakšnega mlajšega direktorja. Eržen je star 62 let, preden je bil direktor NIJZ in državni sekretar na ministrstvu za zdravje, je vodil Zavod za zdravstveno varstvo Celje. Ko je prvič zasedel mesto direktorja NIJZ, so poznavalci pripomnili, da mu je končno uspelo, kajti za ta položaj se je po naših informacijah potegoval petkrat (in med drugim tudi tožil IVZ, ker ni bil izbran za direktorja on, temveč Marija Seljak). Kot novopečenega direktorja so si ga zapomnili predvsem zato, ker je zelo povečal število zaposlenih, uvedel nenavadne urnike prihodov na delo in se ni kaj dosti ukvarjal z zaposlenimi. Že takrat so po Ljubljani zlobni jeziki pravili, da je Eržen prišel na NIJZ na dopust in da dela tako malo zato, da ima več časa popoldansko "fušanje" v zasebni ambulanti. No, delal je vsekakor veliko v akademskih krogih, saj je predaval na ljubljanski in mariborski medicinski fakulteti, zdravstvenih fakultetah v Ljubljani in Novem mestu itd.
O Erženu ne bi mogli reči ni izrazito negativnega, vsaj glede na "poročila" naših informantov. Njegova politična preteklost sicer nima nobene zveze z vodilno stranko aktualne koalicije, zanimiva je tudi navezava na Miklavčiča, vendar je to tudi vse. Bolj utegne biti problematična njegova dosedanja profesionalna kariera, kajti glede na prvi mandat na NIZJ, ko je tam delal bolj za vzorec, si težko predstavljamo, da bo zdaj, ko je še starejši, predvsem pa vodi inštitut v izjemnih razmerah, epidemiji, res lahko kos vsem naporom in odgovornostim. To absolutno ni človek za krizne situacije, nam je prišepnil dober poznavalec razmer na inštitutu.