Vlada je naposled le ustregla pričakovanjem medijev in javnosti ter imenovala celjskega odvetnika Janeza Stuška za novega direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne službe (SOVA). Že na svoji 1. seji, ki je bila 13. marca ponoči, pa je razrešila direktorico policije in načelnico generalštaba, kar pa je bilo tako ali tako pričakovano. Bolj zanimive so bile napovedi kadrovskih zamenjav v državnih podjetjih, o katerih se je precej špekuliralo, vendar se do danes ni zgodilo (še) nič. Je to posledica vladne preokupacije z epidemijo koronavirusa, ali pa gre le za zatišje pred "kadrovskimi čistkami", kot radi pravijo v opoziciji? Resnica je, kot bomo ugotovili, nekje na sredini ...
Kadrovske menjave, ki jih izvaja vlada Janeza Janše, niso niti dokončne niti končane. Poleg tega jih v prvem mesecu vlade ni bilo prav veliko, pravzaprav so bile matematično gledano pod dolgoletnim povprečjem. Vendar so razmere tokrat drugačne, živimo v času epidemije, ki ji vlada zdaj dejansko namenja skoraj ves svoj delovni čas. To pa še ne pomeni, da se čez mesec ali dva ne bo to spremenilo; po naših informacijah iz krogov blizu kabineta predsednika vlade se namreč obetajo menjave na različnih področjih v gospodarstvu in energetiki, kjer je država (vlada) ključni odločevalec. Prav tako je le vprašanje časa, kdaj bo "počilo" v DUTB, kjer v upravnem odboru sedi Tomaž Besek, ki je bil doslej eden ključnih Šarčevih ljudi, ki so "urejevali" kadrovsko politiko v državnih podjetjih. Zelo verjetno je, da bo prav neizvršni direktor slabe banke Besek prvi kandidat za menjavo ravno zaradi strankarskega zaledja. V SMC in DeSUS nimajo nobenega razloga, da bi ga ščitili, saj je človek, ki je ves čas deloval usklajeno z Listo Marjana Šarca.
Na Slovenskem državnem holdingu (SDH), kjer so v zadnjih letih zaradi političnih intrig vodili zelo nenavadno kadrovsko politiko (če uporabimo zelo blago besedno zvezo) - zlasti in še posebej v primeru Lidie Glavine, za katero je vseskozi stal kabinet bivšega premierja Mira Cerarja oziroma njegov svetovalec Aleksandar Kešeljević -, se za zdaj, kot vse kaže, še ne bo spremenilo nič. Če bi se pripravljale spremembe v upravi, bi vsekakor najprej prišlo do menjav med nadzorniki. Te trenutno vodi Karmen Dietner, za katero je še včeraj veljalo, da načeloma spada v orbito SMC, čeprav je vprašanje, v kateri del, saj je ta stranka podobno kot nekoč LDS v marsičem tudi interesno združenje. Če Dietnerjevo podpira Zdravko Počivalšek, potem je verjetnost, da bo ostala na položaju, velika.
Najmočnejše državno podjetje, tj. Petrol, je že pred meseci dobilo novo vodstvo, ki je bolj kot ne po meri nove vlade. Nada Drobne Popovič, ki je svojo kariero začela na Slovenskih železnicah in ki je kar nekaj let veljala za "kader blizu SDS", se torej ne vznemirja glede svoje prihodnosti. Niti napol anonimno pismo, ki kroži naokoli in v katerem se prejšnji Petrolovi upravi očita, da je vedela ali bi vsaj morala vedeti za preprodajo naftnih derivatov sumljivim italijanskih firmam (med njimi so tudi takšne, ki jih je zaradi davčnih utaj preiskovala italijanska država in ki naj bi bile neposredno povezane z italijansko mafijo), Drobne Popovičeve direktno ne bremeni. Stari posli stare uprave nimajo nobene zveze z njo, pripominjajo poznavalci razmer.
Tudi Boštjan Napast, ki je eden najmočnejših ljudi v slovenski energetiki, bo, kot vse kaže, ostal trdno v sedlu. Resda se je preteklih letih nekoliko distanciral od SDS in se močno približal SD, vendar je zaradi previdnosti pustil "vrata priprta", kot se reče. Poleg tega so Napastove vezi s posamezniki v SDS dovolj močne, da se mu ni treba bati izgube udobnega stolčka na vodstveni funkciji državnega Geoplina.
Manj mirno v zadnjem mesecu spi Aleksander Mervar, direktor Elesa. Že s Šarčevo vladi je imel nekaj problemov, v delu medijev so se pojavili celo namigi, da naj bi se hudo sprl z Alenko Bratušek, ki je poskušala pridobiti odločujoči vpliv (tudi) v energetiki. Mervarja resda prištevajo v kroge blizu stranke SD, vendar je bil v preteklosti dovolj previden, da je igral na vse strani. Ali bo Janševa vlada vseeno predčasno odpoklicala oziroma zamenjala direktorja Elesa? Večina poznavalcev nagiba k oceni, da za kaj takšnega vsaj zaenkrat ni pravega razloga.
Prejcej bolj kompleksna pa je situacija na državnem podjetju Plinovodi d.o.o.. V preteklosti se je v zakulisju pripravljala zamenjava dolgoletnega direktorja Marana Eberlinca. Njegova največja "grožnja" je bila po naših informacijah namestnica Sarah Jezernik. Zgodba je nenavadna zaradi povsem privatnih dimenzij: če smo lahko nekoč Sarah Jezernik povezovali z SDS, saj se je na svoj položaj zavihtela v času Janševe vlade predvsem zaradi osebnih zvez z vplivnim človekom iz te stranke, pa je danes zgodba popolnoma drugačna, skoraj obrnjena. Jezernikova je po naših informacijah prekinila stike z bivšim partnerjem (ki je bil njena "zveza" s stranko SDS) in se zelo zbližala - tako osebno kot tudi strankarsko - z LMŠ. Oziroma z Damjanom Konovškom, občinskim svetnikom LMŠ iz Šoštanja. Po naših informacijah naj bi ji ravno Konovšek obljubljal položaj direktorice Plinovodi d.o.o.. Vprašnje za 64 dolarjev je, kaj bi se zgodilo, če Marjan Šarec ne bi odstopil. Sarah Jezernik bi morda danes že sedela na direktorskem stolčku, tako pa se je po spletu okoliščin dejansko znašla na "seznamu za odstrel". Vprašanje je, če ne bo vsega skupaj že prej "rešil" njen šef Eberlinc in nekomu prihranil težko delo?
Za konec pa še največji igralec na elektroenergetskem trgu, tj. Holding Slovenske elektrarne (HSE), kjer smo v zadnjem desetletju (in več) videli kar nekaj kadrovskega prerivanja, spletkarjenja in političnega preigravanja. Prvi kandidat za novega generalnega direktorja HSE bi bil lahko Blaž Košorok, vendar je 1. aprila postal državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo. Ob tej novici je zagotovo pošteno odleglo Stojanu Nikoliću, ki je trenutno generalni direktor HSE in ki je, kot pravijo, zadnje leto veliko investiral v odnose z mediji. Junija lani za svojega svetovalca najel Matijo Sevška, ki ga poznamo še iz časov, ko je bil v kabinetu premierke Alenke Bratušek. Tja je prišel iz kabineta ljubljanskega župana Zorana Jankovića, še pred tem je bil pri Katarini Kresal, kasneje je odšel v NLB. Kandidatov za Nikolićevega naslednika je kar nekaj, čeprav ta trenutek ni konkretnih oziroma oprijemljivih razlogov za njegovo zamenjavo.