Komentar

Ruski spomeniki v tujini, nova oblika Putinovega vmešavanja v notranje zadeve drugih držav

Ruske službe skrbno bdijo nad dogajanjem v zvezi z ruskimi spomeniki izza meja največje države na svetu. Pred kratkim je Rusija sprejela tudi zakon, po katerem lahko kaznuje vse, ki so se v tujini - po njenem mnenju - nespoštljivo vedli do njih. Gre za pravni akt, ki uveljavlja rusko eksteritorialno pristojnost. Pomeni še eno obliko vmešavanja Rusije v notranje zadeve drugih držav. Tudi Slovenije.

09.06.2020 22:17
Piše: Božo Cerar
Ključne besede:   Rusija   Češka   Praga   maršal Konjev   Estonija   Sovjetska zveza   spomeniki   Slovenija   Doku Zavgajev   Ljubljana   Ruska kapelica   Žale

V štiridesetih slovenskih občinah naj bi se po ruskih viruh nahajalo kar 80 spomenikov sovjetskim oziroma ruskim vojakom. Če bi se kdo spozabil nad njimi - denimo da bi kakšna občina želela enega od njih prestaviti oziroma odstraniti -, bi ga skladno z novo rusko zakonodajo kazensko preganjali in obsodili na kazen do treh let prisilnega dela.

Oblasti ene od praških občin (Praga 6) so lani sprejele odločitev, da se spomenik sovjetskemu maršalu Ivanu Konjevu premesti z obstoječega na drugo, manj prominentno mesto. Konjev spada med najbolj znane sovjetske vojaške voditelje. Sile pod njegovim poveljstvom so leta 1945 osvobodile Prago izpod nacistov. Kasneje je postal vojaški poveljnik sil Varšavskega pakta (1955-61). Te so pod njegovim vodstvom zatrle madžarsko vstajo leta 1956. V času gradnje berlinskega zidu je poveljeval sovjetskim silam v Vzhodni Nemčiji. Določeno vlogo pa je odigral tudi v posredovanju sil Varšavskega pakta na Češkoslovaškem leta 1968. Predvsem slednje in odnos maršala do človekovih pravic sta najbrž navedla češke oblasti k omenjeni odločitvi.

 

Odstranitev oziroma prestavitev spomenika maršalu Konjevu je bila predvidena za letošnji april. Ruska stran se je nanjo silovito odzvala. Demonstranti so se znesli nad češkim veleposlaništvom v Moskvi in generalnim konzulatom v St. Petersburgu. Ruska Duma (parlament) pa je sprejela zakon o kaznovanju vsakogar, ki bi se v Rusiji ali tujini spozabil nad ruskimi vojaškimi pokopališči in spomeniki. Takoj po uveljavitvi zakona je ruski obrambni minister Sergej Šojgu zahteval uvedbo kazenskega postopka zoper župana občine Praga 6. Ruska stran je tako stopnjevala pritisk na Češko, da bi ta država spremenila odločitev. Zadeva je prerasla v pravi mednarodni incident, ki še ni zaključen. Pojavile so se tudi govorice, da je na poti v Prago ruski operativec s strupom ricin v torbi. Zaradi njihovega širjenja so češke oblasti izgnale dva ruska diplomata. Župan Prage, župan Prage 6 in še en župan pa so za vsak primer dobili policijsko zaščito.

 

 

V Moskvi so zaradi odstranitve spomenika Ivanu Konjevu neznanci napadli češko ambasado.

 

 

Velja pripomniti, da je bila ob podobnem dogodku leta 2007 v Talinu ruska reakcija zoper Estonijo podobna oziroma še hujša. Takrat so estonske oblasti odločile, da spomenik vojaku Rdeče armade, ki je z Estonije pregnala Hitlerjevo vojsko (po mnenju mnogih Estoncev je eno okupacijo zgolj nadomestila druga), umaknejo iz središča prestolnice. Rusija je zoper odločitev mobilizirala tamkajšnjo številčno rusko manjšino. Sledili so tridnevni neredi, Estonija pa je za nameček postala še tarča silovitega kibernetskega napada. Nov moment predstavlja omenjeni zakon, ki uveljavlja rusko eksteritorialno pristojnost. Pomeni še eno obliko vmešavanja Rusije v notranje zadeve drugih držav.

 

 

Od Ruske kapelice do neznanih grobov

 

Skrunitev vojaških grobišč je seveda vredna vse obsodbe, enako vandalski napadi na spomenike temu ali onemu. Vsaka civilizirana država ima o tem ustrezne predpise. Ne gre pa izključiti demokratičnih razprav o umestnosti postavitve nekega spomenika ali primernosti njegove konkretne lokacije. Končno odločitev o tem sprejmejo pristojni organi dotične države, to je njihova suverena pravica, ne pa pravica katere druge države. Udeleženec razprave, udeleženec odločitve, četudi je ravnal v dobri veri in pri tem ni kršil nobenega predpisa svoje države, se v Rusiji zaradi tega lahko znajde za zapahi oziroma kaznuje s kaznijo do treh let prisilnega dela. Če seveda obišče Rusijo ali katero od njej prijateljskih držav, ki bi ga Moskvi izročila. V Evropi in svetu je kar nekaj ruskih oziroma sovjetskih obeležij. Nad dogajanji v zvezi z njimi bdijo ruska veleposlaništva, pa tudi druge ruske službe.

 

Zadeva je pomembna tudi za Slovenijo. Tudi pri nas se namreč nahaja vrsta sovjetskih oziroma ruskih obeležij. Ne gre samo za rusko kapelico pod Vršičem iz I. svetovne vojne, spomenik zmage v Murski Soboti s konca II. svetovne vojne, ali spomenik na ljubljanskih Žalah, ki je bil postavljen leta 2016 v spomin vsem padlim ruskim oziroma sovjetskim vojakom na ozemlju Slovenije. Tovrstnih obeležij je nekaj deset. Po besedah Dokuja Zavgajeva, bivšega in dolgoletnega Putinovega ambasadorja v Ljubljani, iz leta 2018, se v 40 slovenskih občinah nahaja 80 ruskih grobov oziroma obeležij v čast sovjetskim, ruskim vojakom.

 

 

Doku Gapurovič Zavgajev je v Ljubljani ostal kar deset let, počutil se je povsem domače. (Foto: Mediaspeed)

 

 

Zavgajevu gre verjeti. V svoji izjavi Parlamentskaji gazeti je Zavgajev še dodal, da jih je rusko veleposlaništvo v Ljubljani z raziskovalnim delom v zadnjih letih na novo odkrilo 26. Dal je vedeti, da se pri tem ne bo zaustavilo. Z odkrivanjem in financiranjem vedno novih obeležij (ob skupnem na Žalah) po 70 in več letih v Sloveniji, podobno kot še v nekaterih drugih državah, skuša Rusija okrepiti svoj vpliv. Po besedah Zavgajeva ruski diplomati obiskujejo obeležja in med drugim tudi naše veterane, s katerimi skupaj sadijo spominska drevesa.

 

 

"V Sloveniji nam je uspelo ..."

 

Potrebno je priznati, da gre za sposobnega veleposlanika. Seveda pa so njegovi uspehi odvisni tudi od podpore pri nas. In to si jo je uspel zagotoviti. Tega so se zavedali tudi v Moskvi, tako da so njegov mandat z običajnih štirih podaljšali na deset let. Svoj razgovor z novinarjem Parlamentskaje gazete je Doku Zavgajev zaključil z besedami:

 

"V Sloveniji nam je uspelo ustvariti prorusko javno mnenje. Prebivalci Slovenije spoštujejo našo skupno zgodovino in ne sprejemajo poskusov potvarjanja."

 

Kako domače se je počutil pri nas, kaže to, da je ob naših zadnjih parlamentarnih volitvah izražal javno podporo eni od vladajočih političnih strank. Pri tem, ko je prekršil eno od osnovnih diplomatskih pravil pa za razliko od ameriškega kolega ni bil s strani našega ministrstva za zunanje zadeve deležen niti najmanjšega očitka. Veleposlanik se je lani vrnil v domovino v penzijo in naše ministrstvo ima novo vodstvo.

 

 

Razlike so vredne spoštovanja

 

Ob omenjenih obeležjih vsako leto potekajo spominske slovesnosti in "prosvetne aktivnosti", v katere skuša ruska stran privabiti tudi mlade in jih seznaniti s svojimi stališči. Z ruskim narodom nas Slovence veže vrsta vezi, prav je, da to, kar nam je skupnega, negujemo. Obstajajo pa tudi razlike in o njih ne gre molčati. Zavedati se je treba, da na marsikateri dogodek v preteklosti in sedanjosti gledamo drugače. Različni so lahko tudi pogledi na spomenike, njihovo število in lokacije. In to je v odnosih med suverenimi državami potrebno spoštovati.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
7
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
4
21.03.2023 21:25
Strateški sveti vlade so pogruntavščina demokratičnih ureditev, ki sploh ni slaba v svoji osnovni ideji. Na določenih akutnih ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
15
19.03.2023 19:00
Na bo jasno že na začetku: nobena inkarnacija Udbe me ne bo ustrahovala in še naprej bom misli in pisal kot sem mislil in pisal ... Več.
Piše: Denis Poniž
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
20
17.03.2023 21:35
Petkova odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča, da izda nalog za aretacijo ruskega predsednika, je v marsičem res prelomna, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
9
16.03.2023 19:44
Znašli smo se na prelomni točki razvoja celotne človeške skupnosti, kjer svobodni, individualni ustvarjalnosti zmanjkuje sape, ... Več.
Piše: Miha Burger
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
14
12.03.2023 22:42
Komisija za preprečevanje korupcije se je izjasnila v primeru groženj ministra za zdravje, izrečenih v telefonskem pogovoru s ... Več.
Piše: Milan Krek
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
18
12.03.2023 19:20
V časopisu, ki velja za vodilno (mainstream) slovensko glasilo, smo pred dnevi lahko brali zanimiv prispevek o nujnih spremembah ... Več.
Piše: Dimitrij Rupel
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
38
10.03.2023 17:10
Človek je presenečen, da se toliko pametnih ljudi iz zgodovine ni nič naučilo. Že 20. stoletje dokazuje, da vrtnice in nageljni ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Reaktivno - sanacijsko vladanje, ideologija, eko vrtovi, muzeji, spomeniki namesto razvoja
13
08.03.2023 20:15
Slovenija je dežela strategij, tudi zelo dobrih. Sprejemamo strategije za vsa področja, od zdravstva, šolstva, energetike, ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Evropa 2035: Bencin v bruseljski utopiji
16
07.03.2023 12:33
Za revolucijo je poskrbela Evropska unija v gospodovem letu 2023, ko je med sprejemanjem ukrepov o ukrivljenosti banan in v ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Putinova vojna v kontekstu svetovnih srečanj
9
06.03.2023 21:30
Med oktobrom in novembrom 2022 je bilo polno svetovnih srečanj, od katerih nobeno ni vključevaloRusije, bodisi je bila ta le ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Fermijev paradoks slovenske politike ali kje so naši novi politični leaderji
15
05.03.2023 21:10
Leta 1950 je fizik Enrico Fermi postavil vprašanje Kje so vsi?, ki ga danes poznamo kot Fermijev paradoks. Nobelov nagrajenec je ... Več.
Piše: Andrej Capobianco
Polemika: Deveta obletnica ukrajinske vojne
19
03.03.2023 11:59
Nismo na prvi obletnici vojne v Ukrajini, kot trdijo zahodne vlade in mediji, pravi Jeffrey Sachs: Ta vojna traja že deveto ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Zakaj je imenovanje "tajnice" Društva novinarjev Slovenije Špela Stare v Programski svet RTV Slovenija moralno sporno in problematično
15
27.02.2023 20:00
Če je bil strah pred upravljanjem javne radiotelevizije s strani skupin, ki uresničujejo svoje interese, upravičen, se sprašuje ... Več.
Piše: Domen Savič
Planica 2023: Butična in cenovno zakalkulirana
21
26.02.2023 19:00
V zadnjih dneh smo priča eskalaciji javnih kritik na račun organizatorjev Svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Planici. ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Prvo leto vojne: Russkij mir
26
23.02.2023 20:15
Ob robu nekega sestanka me je tedanji italijanski zunanji minister di Maio vprašal, če res mislim, da bo Rusija napadla ... Več.
Piše: Anže Logar
Eden od problemov ministra Bešiča so vedno nove, neuresničljive obljube, zaradi katerih ministru nos vse hitreje raste, tako kot Lažnivemu Kljukcu
7
22.02.2023 22:09
Finci za 5,5 milijona prebivalcev porabijo 22,3 milijarde sredstev, Slovenija pa za 2 milijona ljudi okoli 4,5 milijarde evrov, ... Več.
Piše: Milan Krek
Zgrešeno pismo za mir: Kot je Hitler iz naše hotel napraviti nemško deželo, hoče Putin iz ukrajinske napraviti rusko
29
19.02.2023 18:00
Ali smo Slovenci leta 1941 ravnali narobe, ko smo se uprli nemškemu in drugim agresorjem ter v uporu vztrajali štiri leta? Kajti ... Več.
Piše: Božo Cerar
Likvidaciji Muzeja slovenske osamosvojitve ob rob: Udba in akcija Sever
31
17.02.2023 20:00
Igor Bavčar je ob izidu knjige Igorja Omerze Udba in akcija Severjunija 2020 napisal obširno spremno besedo, v kateri je akcijo ... Več.
Piše: Igor Bavčar
Škandal Prešernove nagrade: "Le čevlje sodi naj kopitar"
15
15.02.2023 20:00
Paradoks je tudi v tem, da se je to zgodilo prav na predvečer Prešernovega dne in v tako skrajnem nasprotju z izjemno vsebino ... Več.
Piše: Andrej Jemec
V tretje gre rado? O slovenski kandidaturi za nestalno članico Varnostnega sveta
13
14.02.2023 20:00
Še nekaj mesecev je ostalo do glasovanja o slovenski kandidaturi za nestalno članico Varnostnega sveta OZN za leti 2024-2025. Za ... Več.
Piše: Božo Cerar
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.383
02/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.740
03/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.728
04/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.684
05/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.301
06/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.067
07/
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
Dejan Steinbuch
Ogledov: 4.090
08/
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
Valerio Fabbri
Ogledov: 770
09/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 330
10/
Reaktivno - sanacijsko vladanje, ideologija, eko vrtovi, muzeji, spomeniki namesto razvoja
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.862