Komentar

Trump najverjetneje umika četrtino vojakov iz Nemčije, Rusi in Kitajci se veselijo

Gre sicer za še eno v nizu enostranskih potez Trumpove politične doktrine "America First!" ("Na prvem mestu Amerika!"). Neuradne vesti iz Washingtona, da Združene države umikajo četrtino svojih čet iz Nemčije, so neprijetno presenetile tako Nemce kot tudi druge ameriške evropske zaveznike. Nezaupanje v odnosih čez Atlantik se s tem povečuje in vse bolj se zastavljajo vprašanja, kako naprej. Na odgovore bo treba počakati do novembra. Do ameriških predsedniških volitev torej.

 

18.06.2020 23:15
Piše: Božo Cerar
Ključne besede:   Trump   Nemčija   umik   vojaki   EU   varnost   vojaške baze   ZDA   Atlantik   NATO

Fotomontaža: portal+

Vsi se strinjajo, da je ta enostranska poteza le zadnja v nizu, ki kaže na Trumpovo antipatijo do evropskih zaveznikov in zavezništev nasploh.

Pred dnevi naj bi ameriški predsednik Donald Trump sprejel odločitev o umiku 9500 ameriških vojakov iz Nemčije (od skupaj 34.500) ter o novi zgornji meji ameriških vojakov v tej državi. Ta ne bi smela preseči 25.000 (trenutni limit je 52.500). Vest, katero je 4.junija obelodanil Wall Street Journal, sicer še ni bila formalno potrjena, zato raba pogojnika. Vse sicer kaže, da je temu dejansko tako. Slaba vest torej za Evropo in dobra za Rusijo in Kitajsko. Hipna odločitev je bila sprejeta, kot je pri ameriškemu predsedniku že navada, brez posvetovanj (ali vsaj vnaprejšnjega obvestila) z Nemčijo oziroma ostalimi evropskimi zavezniki. Rusija je napovedani umik četrtine ameriških sil iz Nemčije nemudoma pozdravila. V Nemčiji in še kakšni evropski članici Nata so bili osupli in ga označili za nesprejemljivega in obžalovanja vrednega.

 

Kot rečeno, uradne potrditve oziroma obrazložitve še ni. Niti ni jasno, ali se bodo vojaki vrnili v ZDA, ali pa bo del čet premeščen v sosednjo Poljsko. Nekateri menijo, da naj bi Trump na ta način dal Nemčiji še enkrat vedeti, da namenja premalo sredstev v obrambne namene (manj kot 2% BDP, kot so se članice Nata leta 2014 dogovorile na vrhu v Walesu) oziroma za lastno varnost. Drugi dodajajo, da naj bi šlo za maščevanje, ker je nemška kanclerka Angela Merkel odpovedala (formalno zaradi koronavirusa) udeležbo na sestanku G-7 v ZDA, ki naj bi ga gostil ameriški predsednik v kratkem. V odnosih med voditeljema sicer škripa praktično od Trumpove izvolitve. Vsi pa se več ali manj strinjajo, da je ta enostranska poteza le zadnja v nizu, ki kaže na Trumpovo antipatijo do evropskih zaveznikov in zavezništev nasploh. Predzadnja je bila v sredini COVID-19 krize najavljena namera, da bodo ZDA zapustile Pogodbo o odprtih zračnih prostorih (za evropsko varnost pomemben dogovor, ki pa ga Rusija sicer ne spoštuje že dlje časa). Treba je dodati še to, da je na ukrep možno gledati tudi v luči bližajočih predsedniških volitev v ZDA, kjer Trumpu kaže slabše kot pred meseci. Da je odločitev torej namenjena predvsem ameriškim volivcem. Če mu bo šlo še slabše, kaj lahko uvede višje carine na avtomobile uvožene iz Nemčije in drugih evropskih držav.

 

Zagovorniki umika v ZDA menijo, da ne gre za nikakršno odločitev na vrat na nos ali celo izdajstvo evropskih zaveznikov in darilo Putinu. Navajajo, da je delni umik že avgusta lani napovedal Richard Grenell, veleposlanik ZDA v Berlinu za primer, da Nemčija ne bo prevzela večje odgovornosti za svojo varnost in varnost članic Nata. Kar se tiče Rusije, pa naj bi se politika ZDA do nje v zadnjih letih zaostrovala, čeprav je bolj bleda senca nekdanje Sovjetske zveze. EU ima nekajkrat več prebivalstva kot Rusija in skoraj desetkrat večji BDP in bi lahko po njihovem mnenju poskrbela za svojo varnost.

 

Na drugi strani je v ZDA kar precej tistih, ki se z ukrepom ne strinjajo in ki menijo, da utegne škoditi tudi samim ZDA. Ameriške sile niso bile nameščene v Nemčiji le zaradi varnosti te in drugih evropskih zaveznic (predstavljajo pomemben element odvračanja), temveč tudi samih ZDA. Poleg tega so njihove baze v Nemčiji (s sedežema ameriškega evropskega in ameriškega afriškega poveljstva, letališčem, bolnišnico, vežbališči) tudi zelo pomemben vmesni člen za ameriške operacije na Bližnjem vzhodu, Afganistanu in Afriki. Poleg na finančne (preselitev na novo lokacijo, izgradnja novih vojašnic itd.) morajo ZDA računati tudi na politične in geostrateške posledice. Tega se zavedajo tudi sami Republikanci. Skupina njihovih poslancev v spodnjem domu ameriškega kongresa je tako v posebnem pismu pozvala k spremembi odločitve in menila, da  omenjeni umik spodkopava Nato, vzpodbuja Rusijo k agresivnemu ravnanju in škodi varnosti ZDA.

 

O tem, da za evropsko varnost in čezatlantske odnose ne prinaša kaj dobrega, najbrž ne gre dvomiti. Nenadejan umik bo okrepil evropsko nezaupanje do ZDA pod Trumpovim vodstvom. Še bolj se bo zastavljalo vprašanje (tako na strani zaveznikov kot nasprotnikov), ali so ZDA še zavezane evropski varnosti, ali 5. člen Washingtonske (NATO) pogodbe zanje še velja. Za nas, Evropejce vsekakor pomembna stvar.

 

Zastavlja se tudi vprašanje, ali bo zadnja poteza Trumpa pospešila začeto sodelovanje EU članic na obrambnem področju in pripomogla k večji avtonomiji (od ZDA). To bo vsekakor zahtevalo dodatna sredstva za obrambo (zadnja leta so se povečevala), pa najbrž določene spremembe (beri popuščanje) v odnosih z Rusijo in tudi Kitajsko. Glede teh vprašanj so bile še pred COVID-19 in njenimi ekonomskimi posledicami stališča EU članic vse prej kot enotna (npr. Francija za večjo evropsko avtonomnost in detente v odnosih z Rusijo, Poljska za nepopuščanje Rusiji in nadaljnjo tesno vezanost na ZDA, če ne v multilateralnem pa v bilateralnem okviru itd.). Za Evropo vsekakor delikatne zadeve. Na razjasnitev bo najbrž treba počakati vsaj do novembra, čeprav Nemčija že prihodnji mesec prevzema predsedovanje EU. Novembra so seveda predsedniške volitve v ZDA, kjer bo Trump skušal dobiti svoj drugi mandat.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
10
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.004
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.425
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.964
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.709
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.304
06/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.314
07/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.123
08/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.068
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 420
10/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.155