S Tanjo Muha, direktorico Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS) ima minister za javno upravo Boštjan Koritnik dvojni problem. Ali je Muha januarja letos na posvetu na Ministrstvu za javno upravol agala slovenski javnosti, ko je zatrjevala, da je Strategija za upravljanje z radiofrekvenčnim spektrom pravna osnova za razpis za frekvence 5G, ali pa se laže zdaj, ko trdi da taista Strategija ni (več) osnova za razpis ... V vsakem primeru pa se odpira vprašanje njene verodostojnosti in strokovnosti, če enkrat trdi eno, naslednjič pa nekaj, kar je diametralno nasprotno. Kot da bi Tanja Muha danes govorila, da je Huawei za Slovenijo najboljša izbira glede 5G omrežja, jutri pa, da je najslabša.
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS) ima že od svoje ustanovitve - za kar je sicer zaslužna vlada Alenke Bratušek - nenavadno mesto v slovenski zgodovini javnih institucij. In sicer zaradi svojih direktorjev. AKOS z njimi nekako nima sreče. Vemo, da razlog ni v Sklepu o ustanovitvi agencije, pač pa bolj v Statutu te agencije, ki si ga je napisal prvi direktor. Od tedaj dalje se direktorji AKOS ali ustoličijo in zabarikadirajo, da jih je skoraj nemogoče izbezati ven (medtem pa seveda na veliko biznisirajo s sinovi in prijatelji), ali pa so - tako kot v aktualnem primeru - nastavljeni izključno po politični liniji, da bi izvajali politično-lobistične usluge.
Verjetno je bilo ustoličenje Tanje Muha, kandidatke SMC na volitvah, za direktorico AKOS poteza mandata nekdanjega nekdanjega ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja, ki je bil seveda iz iste stranke. Tistega Koprivnikarja, ki je v pisarni na Tržaški podeljeval testne frekvence svojemu (sicer formalno nesojenemu) bodočemu zaposlovalcu BTC, čeprav ima pristojnost podeljevanja testnih frekvenc zgolj in izključno AKOS. Zakaj je bila to poteza mandata? Preprosto zato, ker ima učinke še dandanes. Ne gre spregledati, da je Tanjo Muho odkrito odstavljal nekdanji minister Rudi Medved iz vrst LMŠ. Celo tako daleč je šel, da ji je naprtil iz seje vlade umaknjeno Strategijo za upravljanje z radiofrekvenčnim spektrom. Gre za tisto Strategijo, za katero je Muha na ves glas zatrjevala, da je pravna osnova za razpis za frekvence 5G. In tako kot v kakšni basni je Medved Muhi naložil, da Strategijo dopolni z zdravstvenimi vidiki uvajanja tehnologije 5G, ki v Strategiji po uradni doktrini seveda nima kaj iskati. In jo javno okaral.
Kot je v Sloveniji že praksa, kar minister naloži podrejenemu šefu javne agencije, slejkoprej stane položaja ministra, ne pa direktorja. Tako je bilo tudi v našem primeru. Najprej so nič hudega slutečemu Medvedu navidezno neznani pokradli računalnike iz skladišča ravno v času, ko se je odločal o prej navedeni Strategiji. Potem je odstopil Šarec, z njim pa tudi minister Medved. Muha pa ostala ... in čakala novega ministra. In kaj lepšega se ji je lahko zgodilo kot to, da je Medveda nasledil Muhin strankarski kolega iz SMC Boštjan Koritnik.
V času nove vlade, ko naj bi po zatrjevanju novega ministrja AKOS prejel "strateške usmeritve", o katerih ni ne duha ne sluha (razen vladnega gradivo o 700 MHz frekvencah) v javnih zapisih vladnih sej, niti na spletnih straneh Ministrstva za javno upravo, kaj šele AKOS, ki ima v 19. členu Statuta jasno navedeno, da javnost dela zagotavlja na spletnih straneh agencije. Ampak to je še majhen problem. Navsezadnje tudi to, da je AKOS pozabil na 19. člen Statuta in zagotavljanje javnosti dela, ko je samo na razpisnem portalu objavil razpis za predavanja o pomenu tehnologije 5G.
Toda trditev, da Strategija ni osnova za razpis za frekvence, je neresnična in presega vse meje dopustnosti. Imamo namreč kar dva materialna vira za dokaz te laži. Prvi je magnetogram seje parlamentarne Komisije za nadzor javnih financ 10. oktobra 2018, kjer gospa Muha izjavi, da ji "pripravo Strategije nalaga Zakon o elektronskih komunikacijah" in da mora za Strategijo pridobiti soglasje Vlade.

Vir: Državni zbor Republike Slovenije
Simpatičen uvod do vrhunca, ki se je zgodil javno posneto, zapisano in dokumentirano prav na Ministrstvu za javno upravo na predlog bivšega ministra Rudija Medveda januarja letos na posvetu, kjer je Tanja Muha izjavila sedaj že zgodovinski stavek: "kot je dejala (Tanja Muha, op. uredn), je Strategija podlaga oziroma pogoj, da AKOS lahko začne z razpisi za pridobitev (5g op.) frekvenc".

Da ne bo pomote, navedeno ni povzetek kakšnega zasebnega zapisa, ampak je tekst na vladnem portalu gov.si. Ki do danes (še) ni izbrisan.
Novi minister za javno upravo Koritnik pa je kljub vsem tem lažem mirno "pokril" svojo strankarsko kolegico Muho na AKOS, da naj bi ji predal strateške usmeritve, ki jih javnost ni videla. In ob tem tudi minister zapiše, da "Strategija samo po sebi ni pogoj za začetek uporabe 5G tehnologije …".

Zapiše pa minister Koritnik še eno trditev, da bo namreč "agencija (AKOS, op. uredn.) v skladu z vsemi veljavnimi slovenskimi in evropskimi predpisi neodvisno od sprejema strategija nadaljevala z izvajanjem vseh potrebnih postopkov za dodelitev pravic uporabe frekvenčnih pasov (5G, op. uredn.)".

Vir: dopis 382-57/2020-96, Ministrstvo za javno upravo, podpisan Boštjan Koritnik, minister
Minister - ali pa tisti, ki dejansko sprejema odločitve - ima na tej točki najmanj en pravni problem. Ko govori o vseh slovenskih predpisih za nadaljevanje vseh potrebnih postopkov, očitno ne računa na 8. člen Zakona o varovanju okolja, ki nosi naslov načelo previdnosti. Vendar naj bo predmet drugih zapisov. Vrnimo se k Muhi, kajti z njo ima minister dvojni problem. Ali je Muha lagala slovenski javnosti o dejstvu, da je Strategija osnova za razpis za frekvence 5G januarja na posvetu na Ministrstvu za javno upravo, ali pa laže sedaj, ko pravi, da Strategija ni (več) osnova za razpis.
V vsakem primeru je verjetno po vsem, kar se je pod njenim vodstvom dogajalo na AKOS, čas, da se s funkcije poslovi. Ker v Sloveniji ni (več) prostora za ljudi, ki enkrat trdijo nekaj, čez pet minut pa nekaj diametralno nasprotnega. Predvsem pri tako pomembnih temah, kot je razpis za frekvence 5G. Ne glede na to, koliko denarja je v igri. Predvsem pa interesov.