Zaradi članka Gregorja Kosa, objavljenega na portalu+ 19. junija 2020 pod naslovom "Skrajni čas bi bil, Tanja Muha poslovi z direktorskega položaja na Agenciji AKOS" , smo prejeli popravek od Tanje Muhe, direktorice AKOS, ki trdi, da so Kosove navedbe v zvezi z delom Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS) neresnične in nepopolne, zato zahteva objavo popravka skladno s 27. členom Zakona o medijih.
Neresnične navedbe Gregorja Kosa na portalu+ o delu AKOS
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS zavrača številne neresnične in žaljive navedbe predsednika stranke Za zdravo družbo Gregorja Kosa, ki jih je 19. 6. 2020 zapisal v članku z naslovom "Skrajni čas bi bil, Tanja Muha poslovi z direktorskega položaja na Agenciji AKOS" na portalu+. Razlog za trditev, zapisno v naslovu članka Gregorja Kosa, naj bi bila domnevna laž direktorice agencije Tanje Muha, ki da enkrat zatrjuje, da je Strategija upravljanja z radiofrekvenčnim spektrom pogoj za javni razpis frekvenc za mobilne tehnologije (vključno s 5G), drugič pa trdi ravno nasprotno. Kot še zapiše Kos, "v Sloveniji ni (več) prostora za ljudi, ki enkrat trdijo nekaj, čez pet minut pa nekaj diametralno nasprotnega".
Gregor Kos očitno ni preveril dokumentov, na katere se sklicuje v svojem članku. Če bi jih preveril, bi lahko ugotovil, da je Strategija upravljanja z radiofrekvenčnim spektrom, ki jo agencija pripravlja po Zakonu o elektronskih komunikacijah, bila pogoj za javni razpis frekvenc za mobilne tehnologije skladno s strateškimi usmeritvami, ki jih je agencija prejela od Ministrstva za javno upravo v letih 2017 in 2019, in ki so objavljene na spletnih straneh agencije (glej: 3.10.2017 Strateške usmeritve Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve RS glede izvedbe javnega razpisa prostih radijskih frekvenc z javno dražbo in 1.4.2019 Strateške usmeritve Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve RS za spremembe in dopolnitve Strategije upravljanja z radiofrekvenčnim spektrom).
Dne 23.4.2020 je agencija na spletnih straneh objavila nove strateške usmeritve Ministrstva za javno upravo, ki so v celoti nadomestile strateške usmeritve z dne 1.4.2019. V novih strateških usmeritvah pa je med drugim navedeno "dejstvo, da sprejem Strategije ni formalni pogoj, ki bi ga ZEKom-1 predpisal za izvedbo postopkov dodeljevanja radijskih frekvenc".
Navedeno dokazuje, da navedbe Gregorja Kosa ne držijo. Dejstvo namreč je, da je agencija v letu 2020 dobila drugačne usmeritve, zaradi česar priprava Strategije upravljanja z radiofrekvenčnim spektrom ni več pogoj za začetek javnega razpisa.
Navedeno tudi jasno dokazuje, da je povsem izmišljen zapis Gregorja Kosa, da o novih strateških usmeritvah Ministrstva za javno upravo "ni ne duha ne sluha (razen vladnega gradivo o 700 MHz frekvencah) v javnih zapisih vladnih sej, niti na spletnih straneh Ministrstva za javno upravo, kaj šele AKOS". Prav tako je povsem neverodostojno njegovo nadaljnje izvajanje o ne-javnosti dela agencije. Agencija namreč redno objavlja informacije in dokumente v zvezi s prihajajočim javnim razpisom z javno dražbo frekvenc za mobilne storitve, kar bo počela še naprej.
Dopuščamo možnost, da Gregor Kos res ni videl novih strateških usmeritev, čeprav so te od 23.4 2020 javno dostopne na spletnih straneh agencije. Vendar bi glede na osnovna načela publicistike pričakovali, da bo avtor z visoko izobrazbo, ki se javno predstavlja kot strokovnjak za odnose z javnostmi, preveril informacije ter se tako izognil neresničnim in žaljivim navedbam. Gre namreč za pomemben javni razpis z javno dražbo, ki bo lahko bistveno vplival na nadaljnji tehnološki razvoj države.
Mag. Tanja Muha, direktorica AKOS