Razkrivamo

Križi in težave ministra za zdravje: Tomaž Gantar ne bi bil več minister, ta resor je zanj prenaporen!

Ob zadnjih trenjih v upokojenski stranki, ko se je zdelo, da položaj nove predsednice Aleksandre Pivec le ni tako trden, na dan prihajajo tudi podrobnosti o tem, zakaj zdravstveni minister Tomaž Gantar, ki je tudi predsednik sveta DeSUS, tako navija za odhod stranke iz koalicije. Glede na njegovo dosedanje politično delovanje je lažje razumeti, kakšna je zadrega, če bi odstopil kot minister ..

13.07.2020 23:02
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   Tomaž Gantar   ministrstvo za zdravje   DeSUS   Aleksandra Pivec

Foto: Mediaspeed

Tomaž Gantar bi zaradi zrezka ubil kravo; ker se mu ne ljubi biti več minister, si želi odhoda stranke DeSUS iz koalicije in posledičnega padca vlade.

Težko si je predstavljati, da bi Tomaž Gantar po skoraj sedmih letih "ponovil vajo" in premierja obvestil, da iz "osebnih razlogov" odstopa kot minister za zdravje. Glede na njegovo biografijo bi izpadel precej neprofesionalno, saj je prvič z mesta ministra za zdravje odstopil že jeseni leta 2013, ko je tedanji premierki Alenki Bratušek ponudil odstop, ki ga je tudi sprejela. Šest let kasneje oziroma konec lanskega leta je Gantar odstopil tudi kot podpredsednik DeSUS, uradno zaradi nesoglasij s predsednikom stranke Karlom Erjavcem. Gantar je slednjemu takrat očital, da stranko vodi vse manj demokratično, mediji so poročali, da se bo Tomaž Gantar v večji meri vrnil k zdravniškemu delu, v kuloarjih pa je bilo slišati, da namerava v stranki nastopiti proti Erjavcu, ki je potem padel 17. januarja letos na izrednem volilnem kongresu v ljubljanskem hotelu Mons. Erjavca je gladko porazila Aleksandra Pivec, ki je v prejšnji Šarčevi in sedanji Janševi vladi opravljala funkcijo ministrice za kmetijstvo. Kakšen dogovor sta sklenila Pivčeva in Gantar uradno ne bomo nikoli izvedeli, sta se pa vsekakor o nečem dogovorila: da bo Gantar aktivno sodeloval pri njenem pohodu na oblast, v zameno bo postal predsednik sveta stranke, ki je najvišji politični organ stranke. Da bo kmalu po kongresu DeSUS odstopil Marjan Šarec kot premier, se na kongresu upokojenske stranke seveda še ni vedelo. Vendar je Pivčeva po razpadu "kamniške koalicije" stranko popeljala nazaj na oblast tako, da je vstopila v novo, desnosredinsko koalicijo, v kateri je obdržala ministrski položaj, stranki pa je izborila celo dodatni ministrski resor, za katerega se je ogrel Tomaž Gantar. O tem, kako to, da se vrača na isti ministrski položaj, iz katerega je pred leti že odstopil, ni povedal ničesar.

 

V petek, 13. marca, ko je Gantar kot član nove vlade slovesno prisegel, se je začel zavedati, v kaj je padel: v napol izredne razmere, ko zaradi epidemije Covid-19 verjetno še leto ali dve ne bo mirno spal noben minister za zdravje na svetu. Nekaj podrobnosti v zvezi z epidemijo mu je zaupal tudi predhodnik Aleš Šabeder. Gantarju se je v trenutku posvetilo, da bo tokratni ministrski mandat sinonim garaškega dela in ni minilo dolgo, ko je bilo iz kuloarjev slišati, da minister že išče način, kako se elegantno rešiti iz godlje.

 

Tu pa se Gantarjeva "stiska" šele začenja, saj njegova nesreča sovpada z nekaj nezadovoljneži, ki iščejo način, kako bi spodnesli predsednico stranke Aleksandro Pivec. Aktualna nesoglasja v DeSUS so v tem smislu relativno malenkostna, kajti od ideologije se nikjer ne da več živeti. Prevladujejo osebne zamere in frustracije, katerih skupini imenovalec je prav Pivčeva. Predsednice upokojenske stranke pa ne želijo odstaviti le tisti člani stranke, ki do nove vlade občutijo izrazite ideološke antipatije, pač pa tudi vsi tisti, ki do gojijo zamere do gospe Pivec. Denimo Zlatko Ficko, ki ga je ministrica "diplomatsko" prisilila, da je odstopil z mesta direktorja Slovenski državni gozdovi (SDG), saj sploh ni izpolnjeval pogojev za ta položaj.

 

Tomaž Gantar, ki opravlja funkcijo ministra za zdravje, ne bi imel prav nič proti, če bi v stranki prišlo do puča, ki bi odnesel predsednico, s tem pa bi DeSUS skoraj zagotovo tudi izstopil iz vladne koalicije, kar bi za seboj potegnilo padec Janševe vlade. Gantarjevi motivi so sicer zelo osebni in prav nič povezani s politiko. Viri iz krogov blizu kabineta ministra za zdravje trdijo, da se ministru Gantarju enostavno ne ljubi več delati v takšnih izrednih razmerah in da ima vsega dovolj.

 

Toda zaradi preteklosti si minister Gantar zdaj dejansko ne sme privoščiti ponovitve odstopa iz leta 2013, zato poskuša pozornost preusmeriti drugam. In zato malce provicira. V zadnjem intervjuju za Mladino je povedal, da ni "nihče pričakoval skoraj takojšnjega drugega vala" in da ima glede epidemije Covid-19 tudi sam "vedno več pomislekov o smiselnosti uvajanja rigoroznih ukrepov". Tudi v političnem smislu nad sodelovanjem v aktualni koaliciji Gantar ni navdušen, njegovo mnenje glede nadaljnjega sodelovanja DeSUS v vladi je jasno. Z drugimi besedami, on bi koalicijo zapustil, če bi to pomenilo, da je konec njegovega (napornega) ministrovanja. Gantar je personifikacija tistega starega rekla, ki pravi, da zaradi enega zrezka ne ubiješ cele krave.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
13
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
6
05.06.2023 20:00
Trije ugledni slovenski zgodovinarji, strokovnjaki za novejšo zgodovino, Mitja Ferenc, Tamara Griesser Pečar in Milko Mikola, ... Več.
Piše: Uredništvo
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
12
03.06.2023 17:00
Vojna, ki divja na ukrajinskem ozemlju, je v resnici vojna za ukrajinsko neodvisnost. V tej vojni ukrajinski narod uveljavlja ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.502
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.079
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.230
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.636
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.164
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.015
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 884
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 550
09/
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 309
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.895