Ob zadnjih trenjih v upokojenski stranki, ko se je zdelo, da položaj nove predsednice Aleksandre Pivec le ni tako trden, na dan prihajajo tudi podrobnosti o tem, zakaj zdravstveni minister Tomaž Gantar, ki je tudi predsednik sveta DeSUS, tako navija za odhod stranke iz koalicije. Glede na njegovo dosedanje politično delovanje je lažje razumeti, kakšna je zadrega, če bi odstopil kot minister ..
Težko si je predstavljati, da bi Tomaž Gantar po skoraj sedmih letih "ponovil vajo" in premierja obvestil, da iz "osebnih razlogov" odstopa kot minister za zdravje. Glede na njegovo biografijo bi izpadel precej neprofesionalno, saj je prvič z mesta ministra za zdravje odstopil že jeseni leta 2013, ko je tedanji premierki Alenki Bratušek ponudil odstop, ki ga je tudi sprejela. Šest let kasneje oziroma konec lanskega leta je Gantar odstopil tudi kot podpredsednik DeSUS, uradno zaradi nesoglasij s predsednikom stranke Karlom Erjavcem. Gantar je slednjemu takrat očital, da stranko vodi vse manj demokratično, mediji so poročali, da se bo Tomaž Gantar v večji meri vrnil k zdravniškemu delu, v kuloarjih pa je bilo slišati, da namerava v stranki nastopiti proti Erjavcu, ki je potem padel 17. januarja letos na izrednem volilnem kongresu v ljubljanskem hotelu Mons. Erjavca je gladko porazila Aleksandra Pivec, ki je v prejšnji Šarčevi in sedanji Janševi vladi opravljala funkcijo ministrice za kmetijstvo. Kakšen dogovor sta sklenila Pivčeva in Gantar uradno ne bomo nikoli izvedeli, sta se pa vsekakor o nečem dogovorila: da bo Gantar aktivno sodeloval pri njenem pohodu na oblast, v zameno bo postal predsednik sveta stranke, ki je najvišji politični organ stranke. Da bo kmalu po kongresu DeSUS odstopil Marjan Šarec kot premier, se na kongresu upokojenske stranke seveda še ni vedelo. Vendar je Pivčeva po razpadu "kamniške koalicije" stranko popeljala nazaj na oblast tako, da je vstopila v novo, desnosredinsko koalicijo, v kateri je obdržala ministrski položaj, stranki pa je izborila celo dodatni ministrski resor, za katerega se je ogrel Tomaž Gantar. O tem, kako to, da se vrača na isti ministrski položaj, iz katerega je pred leti že odstopil, ni povedal ničesar.
V petek, 13. marca, ko je Gantar kot član nove vlade slovesno prisegel, se je začel zavedati, v kaj je padel: v napol izredne razmere, ko zaradi epidemije Covid-19 verjetno še leto ali dve ne bo mirno spal noben minister za zdravje na svetu. Nekaj podrobnosti v zvezi z epidemijo mu je zaupal tudi predhodnik Aleš Šabeder. Gantarju se je v trenutku posvetilo, da bo tokratni ministrski mandat sinonim garaškega dela in ni minilo dolgo, ko je bilo iz kuloarjev slišati, da minister že išče način, kako se elegantno rešiti iz godlje.
Tu pa se Gantarjeva "stiska" šele začenja, saj njegova nesreča sovpada z nekaj nezadovoljneži, ki iščejo način, kako bi spodnesli predsednico stranke Aleksandro Pivec. Aktualna nesoglasja v DeSUS so v tem smislu relativno malenkostna, kajti od ideologije se nikjer ne da več živeti. Prevladujejo osebne zamere in frustracije, katerih skupini imenovalec je prav Pivčeva. Predsednice upokojenske stranke pa ne želijo odstaviti le tisti člani stranke, ki do nove vlade občutijo izrazite ideološke antipatije, pač pa tudi vsi tisti, ki do gojijo zamere do gospe Pivec. Denimo Zlatko Ficko, ki ga je ministrica "diplomatsko" prisilila, da je odstopil z mesta direktorja Slovenski državni gozdovi (SDG), saj sploh ni izpolnjeval pogojev za ta položaj.
Tomaž Gantar, ki opravlja funkcijo ministra za zdravje, ne bi imel prav nič proti, če bi v stranki prišlo do puča, ki bi odnesel predsednico, s tem pa bi DeSUS skoraj zagotovo tudi izstopil iz vladne koalicije, kar bi za seboj potegnilo padec Janševe vlade. Gantarjevi motivi so sicer zelo osebni in prav nič povezani s politiko. Viri iz krogov blizu kabineta ministra za zdravje trdijo, da se ministru Gantarju enostavno ne ljubi več delati v takšnih izrednih razmerah in da ima vsega dovolj.
Toda zaradi preteklosti si minister Gantar zdaj dejansko ne sme privoščiti ponovitve odstopa iz leta 2013, zato poskuša pozornost preusmeriti drugam. In zato malce provicira. V zadnjem intervjuju za Mladino je povedal, da ni "nihče pričakoval skoraj takojšnjega drugega vala" in da ima glede epidemije Covid-19 tudi sam "vedno več pomislekov o smiselnosti uvajanja rigoroznih ukrepov". Tudi v političnem smislu nad sodelovanjem v aktualni koaliciji Gantar ni navdušen, njegovo mnenje glede nadaljnjega sodelovanja DeSUS v vladi je jasno. Z drugimi besedami, on bi koalicijo zapustil, če bi to pomenilo, da je konec njegovega (napornega) ministrovanja. Gantar je personifikacija tistega starega rekla, ki pravi, da zaradi enega zrezka ne ubiješ cele krave.