Komentar

Biden in Belorusija: Lukašenko in njegov boter Putin sta pripravljena na dolgo obleganje

Poročila v nemških in ameriških časopisih navajajo zastrašujoče podatke o policijskem nasilju v Belorusiji, o več tisoč aretiranih, o mučenjih in poškodbah. Ljudje iz štaba opozicijske predsedniške kandidatke Svetlane Tihanovske pravijo, da so Lukašenkovo protikandidatko tako rekoč prisilili k odhodu iz Belorusije, da ne bi postala simbol ali celo mučenica protivladnega gibanja; nato pa se je na televiziji pojavil Lukašenko z izjavo, da on nikamor ni pobegnil.

 

16.08.2020 22:15
Piše: Dimitrij Rupel
Ključne besede:   Aleksander Lukašenko   Belorusija   Vladimir Putin   Rusija   Svetlana Tihanovska   volitve   demokracija   Joe Biden   ZDA

Marsikaj pa je odvisno od Zahoda in od Nata, ki sta leta 2008 pri Ukrajini in Gruziji pogledala stran. Posledice so bile katastrofalne.

Če se ne motim, sta v teh dneh v ospredju mednarodnega zanimanja dve zadevi na B: demokratski predsedniški kandidat Joe Biden in vzhodnoevropska diktatura Belorusija, ki jo od leta 1994 (že 26 let) vodi Aleksander Lukašenko. Problem je v tem, da si je po zgledu voditeljev onstran vzhodne meje zaželel predsedniški položaj tudi za naprej in je temu primerno vplival na organizatorje volitev oz. na poročevalce o njihovih izidih. Prva skupna točka med Bidenom in Belorusijo je, da nista nekaj novega. Bidena se ne spominjamo le kot podpredsednika Obamove demokratske administracije, ampak tudi kot senatorja, ki je - v začetku z zadržki, nato pa brez njih - podpiral širitev Nata vključno s Slovenijo. Bidena in Beloruse druži tudi zaskrbljenost zaradi letošnjih volitev. Po kritičnih izjavah državnega sekretarja Pompea in predstavnikov Bele hiše je beloruske volitve za nepoštene razglasil tudi Joe Biden:

 

"Po predsedniških volitvah, ki so bile omadeževane z goljufijo, zdaj državljane, ki so mirno protestirali z zahtevo po točnem štetju glasov, preganjajo s policijo, ki uporablja svetlobne granate, solzivec in gumijasto strelivo. Lukašenkov režim je preprečil dostop do interneta, aretiral protestnike in neodvisne novinarje in poskusil zapreti usta tujim opazovalcem. To niso dejanja političnega voditelja, ki bi bil prepričan, da je zmagal na poštenih volitvah. Zahvaljujoč pogumnim državljanom - novinarjem, aktivistom in navadnim ljudem, ki beležijo te izredne dogodke - poznamo resnico o režimskih napadih na demokracijo … Moja administracija se ne bo nikoli izogibala obrambi demokratičnih načel in človekovih pravic; skupaj z našimi demokratičnimi zavezniki in partnerji bomo enoglasno zahtevali spoštovanje teh pravic."

 

Poročila v nemških in ameriških časopisih navajajo zastrašujoče podatke o policijskem nasilju, o več tisoč aretiranih, o mučenjih in poškodbah. Ljudje iz štaba Tihanovske pravijo, da so Lukašenkovo protikandidatko tako rekoč prisilili k odhodu iz Belorusije, da ne bi postala simbol ali celo mučenica protivladnega gibanja; nato pa se je na televiziji pojavil Lukašenko z izjavo, da on nikamor ni pobegnil.

 

Razmere v Belorusiji spominjajo na čas, ko so v Jugoslaviji zaradi knjig in člankov zapirali najbolj nadarjene avtorje, kot so bili Milovan Đilas, Vlado Gotovac in Jože Pučnik. V Belorusiji so namreč zaprli blogerja Sergeja Tihanovskega, čigar žena Svetlana je kandidirala proti Lukašenku. Če zanemarimo dejstvo, da v Jugoslaviji ni bilo volitev, na katerih bi kdorkoli nastopil proti Titu, bi lahko sklepali, da se danes v Belorusiji piše jugoslovansko leto 1956 in je potemtakem Belorusija v zaostanku za približno 60 let. Nekoliko milejša sodba bi zaostanek zmanjšala na 40, morda celo 30 let, ko so nekdanji oporečniki iz Hrvaške in Slovenije vstopili v vladajočo politiko. Toda takšne primerjave vsebujejo nekatere težave oz. pasti. Razlika med Jugoslavijo in Belorusijo je v tem, da so "jugoslovanske" razmere v Belorusiji obstajale tudi v času faktične Jugoslavije oz. Sovjetske zveze, vendar sta obe mnogonarodni in komunistični državi propadli in razpadli, sovjetski oz. jugoslovanski sistem pa je v Belorusiji trajal še naprej, okoli trideset let. In še traja.

 

Težav s primerjavami je še več. Ne bi smeli namreč pozabiti, da je bil čas med letoma 1988 in 1992, ko so se osamosvojile in demokratizirale Slovenija, Hrvaška, višegrajske in baltske države, poseben čas. Pri nas smo ga imenovali slovenska pomlad, v bistvu pa je šlo za konec hladne vojne in zlom komunizma. Med zamudniškimi narodi so se znašli Srbi, na poseben način pa tudi Gruzinci, Ukrajinci in Belorusi, da o Kataloncih ali Kurdih ne govorimo. Srbi so doživeli svojo pomlad leta 2000, Gruzinci (Vrtnična revolucija) leta 2003, Ukrajina (Oranžna revolucija) pa konec leta 2004.

 

To je bil trenutek, ko je Slovenija prevzela predsedovanje Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), in pisec teh vrstic je v Karpatih obiskal novega ukrajinskega predsednika Juščenka. Na moje presenečenje se je v dači pri Juščenku znašel tudi gruzinski predsednik Miša Sakašvili in po uvodnih zdravicah je stekel pogovor o prihodnosti nekdanjih sovjetskih republik. "Začelo se je", je rekel Sakašvili, "v Gruziji, nadaljevalo v Ukrajini, naslednja bo na vrsti Belorusija, na koncu bo padel Kremelj." Dačo v Karpatih in simpatična sogovornika sem zapustil zaskrbljen, vendar se v času mojega predsedovanja nista zgodili niti Belorusija niti Rusija, ampak Kirgizija, kjer sem bil navzoč pri dogajanju t.i. Revolucije tulipanov.

 

 

Putin je Lukešenka podpiral zadnjih dvajset let. Kako dolgo ga bo še?

 

 

Belorusija se je prebudila 30 let po Sloveniji, njen (tj. beloruski) problem pa je v tem, da so se tam ves ta čas - morda vse do današnjega dne - nedotaknjene ohranile avtokratske manire, ki smo se jih v Sloveniji večinoma znebili (čeprav so nas pogosto obiskovale med letoma 2008 in 2020). Še važnejše pa je drugo dejstvo. Ukrajina in Gruzija sta se po svojih revolucijah usmerili k Evropski uniji in Natu, tidve organizaciji pa jima nista prisluhnili, kot sta prisluhnili državam "velikega poka" (Big Bang), ampak sta celo pogledali stran, ko je Rusija odvzela Gruziji Abhazijo in Južno Osetijo, Ukrajini pa polotok Krim in Donbas.

 

Kaj se bo v prihodnjih mesecih dogajalo v Belorusiji, je težko napovedati. Lukašenko in njegov zaščitnik Putin sta pripravljena na dolgo obleganje, v katerem ne bosta izbirala klasičnih demokratičnih prijemov. Marsikaj pa je odvisno od Zahoda in od Nata, ki sta na bukareštanskem vrhu Nata leta 2008 pri Ukrajini in Gruziji pogledala stran. Marsikaj je odvisno od volitev v ZDA, na katerih bo kot Trumpov konkurent nastopil Joe Biden. Biden je v daljšem tekstu, ki ga objavlja revija Foreign Affairs, zapisal tole:

 

"Kot predsednik bom storil več kot samo obnovil naša zgodovinska partnerstva: morali si jih bomo - začenši z mano - predstavljati v novih okoliščinah današnjega sveta. Kremelj se boji močnega Nata, najbolj učinkovitega politično-vojaškega zavezništva v moderni zgodovini. Da bi se lahko zoperstavili ruskim napadom, moramo ohraniti ostrino vojaških zmogljivosti zavezništva, medtem ko bomo morali povečati njegove sposobnosti, da se bo lahko spoprijel z netradicionalnimi grožnjami, kot so uporaba korupcije kot orožja, dezinformacije in kibernetične tatvine. Rusiji moramo zaračunati dejanske stroške za njene kršitve mednarodnih meril in se postaviti ob bok ruski civilni družbi, ki se vedno znova zoperstavlja kleptokratskemu avtoritarnemu sistemu Vladimirja Putina."*

 

__________________

* Joseph R. Biden, Jr., "Why America Must Lead Again - Rescuing U.S. Foreign Policy After Trump", Foreign Affairs, March/April 2020.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
9
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.188
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.152
03/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.702
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.551
05/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.223
06/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.161
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 784
08/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.831
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 499
10/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.084