Komentar

Izbirčni spomin medijskega poveljstva

Ker Dimitriju Ruplu Delo ni hotelo objaviti odziv na članek Saše Vidmajer z naslovom "V sivini vzhodnih navijačev" [1], mu ga rade volje objavljamo na portalu+. S tem se v ničemer ne vmešavamo v uredniško politiko nekdanjega samostojnega časnika za samostojno Slovenijo, pač pa zgolj s svojimi skromnimi močmi prispevamo k večji pluralizaciji in odprtosti našega medijskega prostora. O liku in delu dolgoletne Delove zunanjepolitične primadonne Saše Vidmajer pa morda več kdaj drugič.

08.09.2020 20:30
Piše: Dimitrij Rupel
Ključne besede:   Saša Vidmajer   Dimitrij Rupel   Delo   diplomacija   zunanja politika   Koalicija nove agende   Pogodba o neširjenju jedrskega orožja   Janez Drnovšek   NATO   Clinton   Vilenska izjava

Fotomontaža: portal+

Vidmajerjeva je mimogrede meni nič tebi nič zamešala Koalicijo nove agence (NAC) iz leta 1998 in pogodbo o neširjenju jedrskega orožja (NPT) iz leta 1968.

Po vsem videzu se je v Sloveniji odprla nova fronta obračunavanja med "levico" in "desnico". S tem mislim ognjevite napade na srednjeevropsko politiko nove vlade, ki v svoji ognjevitosti zanikajo zemljepisna dejstva. Slovenija in države Višegrajske skupine spadajo v Srednjo Evropo. Ta nesporazum je davnega leta 1984 v članku "Tragedija Srednje Evrope" razložil znani češki pisatelj Milan Kundera

 

Saša Vidmajer je v članku V sivini vzhodnih navijačev (vir) od začetka do konca pristransko in nepravilno ocenila slovensko zunanjo politiko (od začetka do konca). V oddelku prispevka z naslovom Tri zablode je sama zagrešila kar precej zablod in zlonamerno natrosila precej dokazljivih neresnic. Najprej pravi, da se je Slovenija leta 1998 "pridružila Švedski, Irski, Novi Zelandiji, Južni Afriki, Mehiki in še nekaterim, ki so podpirale protijedrsko idejo". Držav, ki od leta 1968 podpirajo protijedrsko idejo (Sporazum o neširjenju jedrskega orožja), je vključno s Slovenijo 190, vendar je imela Vidmajerjeva po vsem videzu v mislih Koalicijo nove agende (New Agenda Coalition - NAC), ki je bila ustanovljena junija 1998. Vidmajerjeva narobe trdi, da je šlo za švedsko idejo. Koalicijo je ustanovila Brazilija, ki je Vidmajerjeva ne omenja, Irske v njej sploh ni bilo, Švedska pa jo je zapustila skupaj s Slovenijo (ta na pobudo Janeza Drnovška), tako da je na koncu v njej ostalo zgolj 6 neevropskih držav.

 

Vidmajerjeva Drnovšku očita dvoličnost, češ da naj bi idejo NAC najprej podprl in jo celo predstavil v govoru generalni skupščini OZN, čez dva meseca pa naj bi se ji "odrekel" in predsedniku Clintonu pojasnjeval, "da če obstaja konflikt med kandidaturo za članstvo v Natu in švedsko pobudo, ‘'so naše prioritete jasne'." 

 

V resnici je Drnovšek v svojem govoru 30. septembra 1998 omenil odločenost Slovenije, da podpre "skupno deklaracijo [2] osmih zunanjih ministrov z naslovom 'Za svet brez jedrskega orožja: potreba po novi agendi'. Glavni cilj naše akcije," je rekel Drnovšek, "je začeti z novimi pobudami za zaustavitev jedrskega oboroževanja. Predstavniki osmih držav hočemo prihodnjim generacijam omogočiti življenje v svetu brez jedrskega orožja." [3]

 

Na sestanku s predsednikom Clintonom 4. novembra 1998 v Beli hiši, pri katerem sem bil navzoč, Drnovšek ni bil dvoličen. Šestčlanske Koalicije za novo agendo ni omenil, pač pa je rekel: "...pripravljeni smo sprejeti svoj delež v okviru Nata. Glede njegove širitve ni jasno, kako se bo nadaljevala. Razumemo, da bodo vrata ostala odprta, da se bo vključevanje nadaljevalo..." Na to je Clinton odgovoril: "V zadnjem času je Slovenija naredila veliko. Mislimo na pobudo za razminiranje, sodelovanje pri pridobivanju informacij, ki so pomembne za nas ... Glede širitve Nata v letu 1998 še ni soglasja med zavezniki, vendar je jasno, da je Slovenija številka ena."

 

Vidmajerjeva je mimogrede meni nič tebi nič zamešala NAC in pogodbo o neširjenju jedrskega orožja (NPT) iz leta 1968, ki jo je podpisalo 190 držav - razen Indije, Izraela, Južnega Sudana, Pakistana in Severne Koreje - in katere depozitarji so Združeno kraljestvo, ZDA in Sovjetska zveza. Status podpisnice te pogodbe je Slovenija leta 1992 podedovala od Jugoslavije, tako da Drnovšku ni bilo treba Clintonu ničesar pojasnjevati niti glede NAC niti glede NPT. Tako ZDA kot Slovenija in vsa EU nasprotujemo širjenju jedrskega orožja. 

 

Vidmajerjeva nadaljuje z dolgoveznim dokazovanjem zgrešenosti t.i. Vilenske izjave, ki jo je po zgledu osmerice članic Nata (Češke, Danske, Italije, Madžarske, Poljske, Portugalske, Španije in Združenega kraljestva) podpisalo deset držav kandidatk za članstvo, med katerimi je bila tudi Slovenija. Kako naj bi trgovec z orožjem, kot vodjo projekta za tranzicijske demokracije označuje Vidmajerjeva, poleg desetih zunanjih ministrov prepričal še osem predsednikov vlad držav članic Nata, bi bilo - ko bi bilo resnično - gotovo zanimivo vprašanje. Predvsem pa je v popolnem nasprotju z dejstvi trditev Vidmajerjeve, da naj bi se Slovenija Vilenski izjavi pridružila še pred nastopom ameriškega državnega sekretarja Colina Powella v Varnostnem svetu: Powell je tam nastopil 5. februarja 2003, Slovenija pa se je Vilenski izjavi pridružila en dan pozneje in ne obratno. Vilenska izjava ni bila posledica nikakršnega ameriškega diktata, ampak dogovor deseterice suverenih držav. Mimogrede: slovenski volivci so na referendumu z več ko 66% podprli slovensko članstvo v Nato, in to je bil slovenski zunanji politiki tako rekoč ukaz, slovenski nasprotniki Nata (ve se, kdo so bili in očitno so še) pa so s cirkusom okrog izjave hoteli doseči, da bi Sloveniji pri članstvu v Natu spodletelo, kot ji je leta 1997. A ji ni.

 

O tem, da se Vidmajerjeva izogiba pisanju o slovenski vključitvi v schengen in v evro, predvsem pa predsedovanju OVSE in Evropskemu svetu, se v skladu z izpričano zmotljivostjo in pristranskostjo te Delove novinarke ne splača govoriti. 

  

________________

[1] Sobotna priloga Dela, 29. avgusta 2020.

 

[2] Da je Drnovšek podprl deklaracijo, ne pa organizacije NAC, je pomembno. Navsezadnje je bila Jugoslavija/Slovenija od leta 1968 sopodpisnica Sporazuma o neširjenju jedrske oborožitve, katerega depozitarji so bile Velika Britanija, Sovjetska zveza (Rusija) in ZDA.

 

[3] Drnovšek je v resnici povedal: "Slovenia demonstrated its determination to contribute to nuclear disarmament by joining seven other non-nuclear countries — Brazil, Egypt, Ireland, Mexico, New Zealand, South Africa, and Sweden — in launching the joint declaration of eight Ministers for Foreign Affairs entitled “Towards a nuclear-weapon-free world: the need for a new agenda” [A/53/138]. The prime goal of our action was to start new efforts for nuclear non-proliferation and nuclear disarmament. We, the representatives of eight countries, are firm in our efforts to enable forthcoming generations to enjoy a world free of nuclear weapons."

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
3
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.188
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.152
03/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.702
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.551
05/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.223
06/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.161
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 784
08/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.831
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 499
10/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.084