Komentar

Uredniški komentar: Drugi val je udaril med nas, čaka nas dolga in težka zima!?

Navdušeno navijanje za Rogliča in Pogačarja v drugi polovici septembra je krivuljo okužb z novim koronavirusom že pred desetimi dnevi počasi, a zanesljivo obrnilo strmo navzgor. Kot da bi se nam Francozi maščevali za sovražni prevzem kolesarske dirke Tour de France! Francoze pa so se naredili tudi tisti študenti, ki so začetek novega študijskega leta izkoristili za brucovanja, zabave in podobna druženja ter tako pridno razširjali virus med populacijo. Tisto, kar se nam dogaja v teh dneh, se je zakuhalo pred desetimi, štirinajstimi dnevi, vse posledice pa bomo dejansko občutili in zaznavali čez deset ali štirinajst dni.

09.10.2020 00:00
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   Ljubljana   Slovenija   TV Slovenija   Covid-19

Zlom (javnega) zdravstvenega sistema torej ni le možen, ampak je v primeru povečanja dnevnih okužb na 500 tudi verjeten.

V zadnjih dneh smo torej tudi formalno vstopili v t.i. drugi val okužb in zdaj smo de facto spet v epidemiji Covid-19. Število novoodkritih okužb je vsak dan bližje številki 400, kar nas uvršča med ta hip najbolj prizadete evropske narode. Ne kaže nam dobro. Če bodo okužbe naraščale tudi še prihodnji teden, kar je zelo verjetno, nas čaka vse tisto, česar smo se spomladi tako bali med prvim valom, pa se na srečo ni uresničilo. Zakaj nam torej tokrat tako slabo kaže, kje nam je spodletelo in kdo vse je kriv za to? 

 

Na takšna tehtna in vsebinska vprašanja in dileme v našem histeričnem medijskem prostoru običajno ne slišite odgovorov. Naposlušali pa ste se že, če dobro pomislite, ene in iste mantre, ki izhaja iz popolne politizacije medijskega prostora in predpostavlja, da so razmere v Sloveniji na robu uvedbe diktature. Da fašizem takorekoč že trka na duri. Razlog, zakaj politično angažirane medijske hiše ustvarjajo takšen strah in paranojo, je v tesni korelaciji s filtriranjem informacij glede Covid-19 drugod po svetu. Kajti tako kot ni res, da so razmere pri nas "na robu diktature", ni res tudi to, da smo ena redkih evropskih držav, kjer prihaja do določene stopnje državljanske nepokorščine, protestov ali celo nemirov zaradi vlade oziroma njenih ukrepov (v Sloveniji so bili petkovi protesti, roko na srce, primarno vedno uperjeni proti vladi, vladni ukrepi za obvladovanje epidemije koronavirusa pa so bili zgolj izgovor za kolesarjenje po Ljubljani). Ravno nasprotno, smo ena redkih držav v Evropski uniji, kjer so represivni organi doslej gledali skozi prste vsem petkovim protestnikom, ki so tedne in tedne kršili predpise in ustvarjali neenakost pred zakonom. Ironično, ampak ravno tisti, ki imajo največ povedati čez oblastno samopašnost, korupcijo, klientelizem in domnevne poskuse podrejanja državne Televizije Slovenija, predstavljajo najbolj eklatanten primer mentalitete, značilne za Orwellovo Živalsko farmo, kjer so ene svinje bolj enake od drugih.

 

Protivladni protesti so stalnica v domala vseh članicah Unije, razlike so v odtenkih radikalnosti sodelujočih ter vključenosti parlamentarne opozicije v "demokracijo na ulici". Čemu dajemo pri nas takšno pozornost petkovim protestom kljub eksotičnosti dobršnega dela udeležencev, je posebno vprašanje. Spominja na začudenje, kako to, da nacionalka tako rada citira Mladino in promovira njeno vsebino. Kajti tudi v Berlinu, denimo, obstaja kar nekaj alternativnih revij z bolj ali manj radikalizirano vsebino, pa to še ne pomeni, da jih bodo citirali oziroma se nanje referirali osrednji mediji. Ne bodo jih, ker so pravila medijske spodobnosti jasno določena že od leta 1945, ko so Nemci pokopali nacionalni socializem.

 

V takšnem medijskem zamegljevanju, kaosu in zmedi je razumljivo, da do izraza pridejo tudi liki, ki svet okoli sebe prepričujejo, da je vse skupaj globalni "koronanateg" in da gre v resnici za tajni načrt uvedbe popolnega nadzora nad nami, pri čemer je virus genialni izgovor za to, da se prestrašeni ljudje prostovoljno odrečejo dobršnemu delu svojih človekovih in državljanskih pravic ter svoboščin (volenti non fit iniuria). Zakaj je med Slovenci tako veliko pristašev teorije zarote, je zagotovo posebna zgodba, o kateri raje kdaj drugič. Tisto, kar nas zanima danes, so zlasti posledice drugega vala, v katerega je vstopila Slovenija in ki bo, kot vse kaže, neprimerno huje zarezal v naš vsakdan, kot se je to dogajalo marca in aprila med prvim valom.

 

Kako dolgo bo zdržal zdravsteni sistem, ni odvisno od količine zaščitne opreme, prostih bolniških postelj ali respiratorjev, kot morda kdo zmotno misli, temveč izključno od ljudi. Zdravstveni delavci pa so bili že včeraj na robu fizične zmogljivosti, zato najverjetneje že v začetku prihodnjega tedna - torej čez tri ali štiri dni - sledijo ostrejši ukrepi za zajezitev koronavirusa, med drugim tudi delni lockdown (omejen na najbolj rizične regije ali mesta) in "splošna mobilizacija" vseh zdravstvenih delavcev (upokojenih, nezaposlenih, študentov itd.). Ne glede na to, kaj bo čez nekaj dni sklenila vlada (ki zgolj sledi priporočilom NIJZ), je jasno, da grozeče katastrofe ne moremo preprečiti, saj se je to, kar se nam dogaja danes, skuhalo že pred desetimi, štirinajstimi dnevi.

 

Zlom (javnega) zdravstvenega sistema torej ni le možen, ampak je v primeru povečevanja števila dnevnih okužb tudi verjeten. Kaj če bo prihodnji teden po 500 novih okužb dnevno?! Kdaj se bo sesulo preobremenjeno zdravstvo, je odvisno ravno od tega prirasta. Gre bržkone le vprašanje dni. Od tu dalje sta ključni statistika in matematika, vse drugo so ugibanja. Zdi se, da marsikdo tega še ne razume. V opoziciji je takšnih precej. Včasih so bližje ulici (z vsemi atributi javnega linča) kot parlamentarizmu. Razumem, da je temeljno poslanstvo opozicije boj za oblast in da so za to dovoljena (skoraj) vsa sredstva, toda problem nastane, če so med ključnimi opozicijskimi politiki bebci, patološki lažnivci ali zgolj notorični nesposobnež.

 

Zaradi tega je naravnost neverjetno, kako po klavrni epizodi z nasedlo levosredinsko vlado zdaj spet rinejo skupaj. Že uvodna tiskovna konferenca, na kateri so javno izpostavili ime svojega kandidata za t.i. tehničnega mandatarja, je delovala kot sedmina. Sploh pa se zdi fenomenalno to vzporedno vesolje, v katerem so ujeti Fajon, Bratušek, Šarec in Mesec; država se pogreza v drugi val epidemije, javnost je prestrašena in vznemirjena, oni pa bi po puču v upokojenski stranki radi imeli veliki finale še na nacionalni ravni in se tako ponovno dokopali do oblasti, za kateri verjamejo, da jim pripada ...

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
17
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.189
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.153
03/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.703
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.552
05/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.224
06/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.161
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 784
08/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.832
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 499
10/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.085