Komentar

Zgodovina brez epike: Imeli bomo državo, če nam jo bodo globalni centri moči dovolili imeti, za kar pa moramo biti izjemno modri

Če zavezniške sile ne bi pregnale Nemcev leta 1945, bi Nemci poveljevali Kraljevini Jugoslaviji in njenim narodom tudi dandanes, določali bi nam red in razvoj, nam merili obroke, dovoljevali ali branili po lastni podobi ter nas dozirali v medsebojnem klanju. Verjetno bi slovenski narod že izginil, se ponemčil, razselil itd, kolikor se ne bi pobil med sabo. A so prišli zavezniki in nas osvobodili; sami se ne bi nikoli. Ne Srbi, ne Slovenci, ne skupaj Srbi in Slovenci, ne drugi proti drugim. Nikakor, v nobeni obliki, pod nobenim pogojem. Zavezniki so nam zarisali meje države, izbrali svetovni nazor, obsodili na nadaljnjih 45 let nesmisla. Zgodovina ne pomni, da bi se uspešno združili nezreli.

16.11.2020 21:00
Piše: Zvjezdan Radonjić
Ključne besede:   zgodovina   Srbi   Slovenci   Kraljevina SHS   Beograd   London   Pariz   zavezniki   Nemčija   plebiscit   Koroška

O Slovencih se torej ni odločalo v Beogradu, tako kot tudi o Srbih ne; odločalo se je v Londonu in Parizu; za vse so nam krivi ali odgovorni Britanci, Francozi in njihovi pribočni narodi.

V psihologiji je znan pojav projekcije ali transferja, ko individuum sebi nevarne, škodljive, nevšečne, samopodobo rušilne, odvečne, nezaželene in podobne vsebine odstrani, izžene. A ne v nič (kar bi bilo zanikanje), temveč v drugega. Dijak podpovprečne rasti bo travmo nizke telesnosti prebrodil na način, da se bo osredotočil na še nižjega, potenciral njegov stas ter se tako "povišal", pridobil na samopodobi. Visokoraslemu dijaku kaj takšnega ne bo padlo na pamet, notranjega konflikta te vrste nima, nikomur se mu glede stasa ni treba dokazovati. Debelemu bodo prišli prav debelejši, slabovidnemu slepi, naglušnemu gluhi, lenemu še bolj leni. Lasten boleč primanjkljaj se "dodeli" drugemu, s čimer se sebi samemu in zunanjim naslovnikom "dokaže" primernost; problem preneha obstajati, preide na drugega, dostojnega poniževanja, ki bi sicer pripadlo nam.

 

Kadar se projekcija pojavi na kolektivni ravni, smo na planu kolektivne obscenosti, izkrivljanja, pačenja, histerije; del populacije, sposoben vsiliti predstave, z vztrajnim ponavljanjem povzroči skladnost zatrjevane pod-resničnosti s pojmovanji širokih množic. Tako se narod prepriča, da je boljši od drugega, odličen, kar ne drži; če bi bil - bi sploh ne imel potrebe po transferju nevšečnega. Podobno je glede rasne, religijske ali sorodnih parcialnih danosti; lasten manjkajoč atribut se olajša, predrugači; dvignemo si veljavo na osnovi depersonalizacije, regresije drugega. Drugi postane predmet projekcije, uporabljene za lajšanje lastnih pomanjkljivosti; slabši ko je drugi – boljši smo!

 

Pojav projekcije je nevaren. Zviševanje lastnega pomena in vrednot predstavlja lažno zavest, pomanjkanje realnega vpogleda v tranzicijo. Dijak, ki se z vztrajnim laganjem samemu sebi povzdigne v lastnih očeh, utegne slediti zmotni predstavi; z neznanjem se spravi v nevaren položaj, skozi namišljeno premoč nad šibkejšim se mu zna prikazati presežek lastne moči, kar ga se spravi k odločitvi, lotiti se zares močnih, s posledicami zapuščanja območja realnosti. Isto se zna zgoditi skupnostim, ki se v območju nerealnega spustijo v rušenje drugih, pa se jim dogajajo katastrofe.

 

 

II.

 

Transferno oblikovanje grešnega kozla v Srbih kot narodu in Srbiji kot državi, ki se jim pripisuje vsa krivda za slabosti in razpad, izgube in žrtve, doživlja višek v trditvah o represalijah zblojene srbske vojske nad slovenskimi Korošci, kar bi naj vplivalo na njihovo plebiscitno odločitev o priključitvi k Avstriji. Pustimo po strani, da se srbska vojska na koroškem delu fronte ni vojevala, pa Korošci niso mogli trpeti njihovih zblojenosti; bolj pomembna je časovnica dogajanj, ki postavlja koroško odločanje izven srbskega faktorja. Da ne govorimo, da bi ob srbskem terorju  tudi preostali Korošci segli po orožju, si izborili nazaj bivanje v "ječi narodov", kakor se je Avstro-ogrski reklo dosti pred prihodom razbohotenih Srbov.

 

Podoben transfer spremlja SFRJ, ki bi naj ne bila nič drugega kakor unitarno leglo srbskih bahanalij, pa čeprav so v votlinah AVNOJ-a ter v povojnem obdobju o vsem odločali pretežno Slovenci, Hrvati in Židje, ki jih je Stalinova Tretja internacionala nadredila nezanesljivim, socialdemokratičnim, nacionalno romantičnim Srbom; Miletića, Gorkića in podobne "pomehkužence" je pospravila v predvojna morišča ter instalirala "prave, pristne, odločne tovariše" iz kadrovskega zajema podrejenih, trpinčenih narodov, ki so do vrha napolnili jame in brezna po Kočevskem, Gradiščanskem, Kozjanskem … vendar predvsem po Srbiji, kjer je po vojni poniknilo kakšnih 160.000 buržujev, kulakov in ostale sumljive inteligence.

 

Podobna transferna rešitev problema v Srbe je obveljala tudi ob zadnjem razpadu v devetdesetih, ko bi naj srbska vojska zatirala suvereno odločitev slovenskega naroda o osamosvajanju, pa čeprav je zasedbo zunanjih meja odredila zvezna jugoslovanska vlada, v kateri so bili Srbi v manjšini; vlada, ki ji je predsedoval Hrvat, vojaškim enotam poveljevala Slovenca, celotni armadi pa Hrvat, pri čemer so Srbi kot narod in politika želeli le in samo čimprej oditi, zapustiti Slovenijo, v kateri niso imeli prav nikakršnih geopolitičnih interesov, se umakniti na njim relevantna bojišča, jih zasesti, kilometre daleč od Slovenije.

 

Ta kratek uvod v realizem ni prav nič namenjen Srbom, ki si bodo znali in morali poiskati pota v svojo prihodnost, temveč izključno Slovencem, da bi se prebudili iz utvar, ki bi znale zamegliti percepcijo, ko bo bistra samopodoba predpogoj preživetja. Šele ko lastno vlogo postavimo v realne parametre, bomo znali presoditi sebe, da se ne bomo spravili na močnega, se lotili nemogočega, pa na koncu ostali brez naroda in države.

 

 

III.

 

Da je Kraljevina Srbov, Hrvatov in Slovencev (SHS) sploh nastala, so odgovorni le in samo geopolitični strategi Velike Britanije ter Francije - in nihče drug. ZDA še niso imele moči svetovnega policaja, Rusija je bila okupirana, vržena v lastne probleme, sile osi pa premagane. Narodi tega območja niso predstavljali drugega kakor material britansko-francoskih interesov. Razlog nastanka Kraljevine SHS je bil en sam: zamejiti nemški faktor, ki so mu bile naložene hude reparacije (te so spravile germanski Lebensraum na rob preživetja). Tarča je bila zgolj in samo Nemčija, ki jo je bilo treba oslabiti v največji možni meri. Požrešnost bankirjev zmagovalcev ni poznala plenilskega zastoja; trgali so živo germansko meso. Južna germanska meja je zato bila zarisana čimbolj severno, kolikor se le da, seveda v dobro tam navzočih narodov; če bi v tem delu Evrope prebivali Marsovci – bi bila teritorialna razdelitev v prid Marsovcem. Le da je v škodo Germaniji.

 

Ker sta bili Srbija in Črna gora na tem območju edini obstoječi državni formaciji in ker je bil etnični srbski faktor dominanten, je morala biti država v pristojnosti, pod upravo Srbov. Slednji imajo tradicijo državnosti od leta 922 naprej, z neprekinjeno tradicijo cerkve, uprave in ostalih institucij, ki jih pač Slovenci niso imeli. Ne gre pozabiti Dušanove Srbije, ki je predstavljala menda četrto največjo državno tvorbo polovice 14. stoletja. V takšnem stanju stvari ne bi bilo normalno, če bi imelo manj kot milijon Slovencev glavno besedo v 15 milijonski državi, kjer je živelo okoli 8 milijonov Srbov. Še posebej, ker je bila praktično večina ekonomskih zmogljivosti na območju, naseljenem s Srbi. Če bi imeli tradicijo države, gospodarsko in številčno premoč Slovenci, bi pač bila Kraljevina pod nadzorom Slovencev, ki bi se do Srbov obnašali enako, kot so se Srbi do Slovencev. Tako pa je bilo, kakor je bilo, ni moglo biti drugače. Tako Srbi kot tudi Slovenci so se vedeli na edini možen način, kakor so jim prilike narekovale. Kolikor je bilo neopravičljive dominacije Srbov nad Slovenci, bi je bilo v enaki meri obratno.

 

Odnosov pač niso odredile krvoločnosti, izkoriščevalnosti, nadredljivosti, zločinskosti … posameznih narodov, temveč preprosta demografska fizika. Resda so si Srbi in Slovenci bili in so si v vsem različni, toda vsebnost narodove biti ali težnje politikov nista imeli prav nikakršne vloge. Pridodajati srbskim oblastem fantazme moči, samostojnosti do  centrov odločanja v Veliki Britaniji in Franciji, je absurdno; na srbskem dvoru so plesali, kakor so jim dirigirali iz Londona in Pariza, mi smo pa plesali, kakor se je dirigiralo na Dvoru. Bilo je, kar je moralo biti. O Slovencih se torej ni odločalo v Beogradu, tako kot tudi o Srbih ne; odločalo se je v Londonu in Parizu; za vse so nam krivi ali odgovorni Britanci, Francozi in njihovi pribočni narodi.

 

Marca 1941 se nemškemu Reichu ni uprl srbski dvor, ta ali tista masonerija, komunisti, študentje, pogumni narod ipd., temveč je nalog za upor prispel iz Londona. Velika Britanija je bila tista, ki je s pozicij moči in vpliva naložila vodilni srbski oblastveni kliki, naj zavrne (ugoden!) nemški ultimat. Verjetno bi se Dvor odločil za Tretji rajh, če bi imel možnost odločanja. Toda ni je imel, pa je moral slediti (pogubnim) ukazom iz Londona. Posledično so nas Germani povozili v dobrem tednu, nam razdejali armado, uničili infrastrukturo, gospodarstvo, nam vsem vzeli svobodo in se z nami vsemi po volji poigravali do prispetja zaveznikov. Vmes so nas spodbujali k medsebojnemu klanju, kar na teh prostorih ni bilo nikdar posebej težko. Osvobojeni v možnostih neomejenega klanja smo pobijali sami sebe znotraj narodov, med narodi, nad narodi … vsak na vsak način. Neobstoj državne zavesti je zapolnil spekter najnižjih nagonov. Brati so klali brate, rdeči črne, črni rdeče, moški ženske in obratno.

 

Če sile zavezništva Nemcev leta 1945 ne bi pregnale, bi Nemci poveljevali Kraljevini tudi dandanes, določali bi nam red in razvoj, merili nam obroke, dovoljevali ali branili po lastni podobi ter nas dozirali v medsebojnem klanju. Verjetno bi slovenski narod že izginil, se ponemčil, razselil itd, kolikor se ne bi pobil med sabo. A so prišli zavezniki in nas osvobodili; sami se ne bi nikoli. Ne Srbi, ne Slovenci, ne skupaj Srbi in Slovenci, ne drugi proti drugim. Nikakor, v nobeni obliki, pod nobenim pogojem. Zarisali so nam meje države, izbrali svetovni nazor, obsodili na nadaljnjih 45 let nesmisla. Zgodovina ne pomni, da bi se uspešno združili nezreli.

 

In tako tudi leta 1991, pa leta 2050, pa vsakič v bodoče. Imeli bomo državo, če nam jo bodo globalni centri moči dovolili imeti, za kar pa moramo biti izredno avtorefleksivni in modri. Tako kot Kraljevine SHS in SFRJ ni bilo možno ohraniti, tudi Slovenije po vsej priliki ne bo mogoče, če se tako odločijo v zemeljskih nebesih. Tako kot ni Baskije, Kurdistana, Korzike, Katalonije, Lužiške Srbije … ni Jugoslavije. Tako kot sta Kuvajt ali Moldavija, je tudi Slovenija. Dovolili nam jo bodo imeti le, če bomo skrajno praktični, trezni, kar ne moremo biti, če živimo v zablodah in v blodnjavih projekcijah, vključno s prevračanjem krivde na druge. Vsak trenutek vedeti, kako si pozicioniran v centrih moči, je za majhne narode nemerljivega preživetvenega pomena.

 

 

IV.

 

Če se učimo iz realne zgodovine, je torej potrebno oblikovati smernice prihodnosti:

 

- Slovenski narod mora skrajno resno pristopiti k treznjenju, k maksimalnem pojmovanju realnosti, da se bo sploh ohranil v arealu, ki je vse prej kot enostaven in dobrohoten;

 

- Izogibati se vsaki obliki združevanja in gojiti fleksibilno nacionalno državo, s sprejemanjem vseh kompromisov, ki prinašajo dovolj koristi za obstanek. Ni ga naroda, ki nam želi dobrega, tako kot tudi mi ne želimo dobrega nikomur;

 

- Pozabiti na druge narode ali prejšnje integracije tako, kot so oni dejansko že pozabili na nas;

 

- Izbirajoč med epskim in pragmatičnim, vselej izbrati pragmatično. Precenjujmo lastno šibkost raje kot lastno veličino. Bodimo za odtenek manjši, kot dejansko smo. Popuščajmo vselej za odtenek bolj, kot bi bilo nujno.

 

 

***

 

Ob nedavni stoletnici koroškega plebiscita je torej potrebno vedeti, da se je narod po vsej verjetnosti razklal, izgubil v odločanju med produktivnim in zavednim. Dejstvo je, da je bil germanski prostor tedaj bistveno naprednejši, bogatejši, perspektivnejši od nepoznanega juga. Narod je pač delno izbral jug, delno pa sever. Za posledice 100 let kasneje, kakršne koli so, si je odgovoren sam. Po vsej priliki je prišlo do določenih nepravilnosti v referendumskem procesu, ki ga je večinoma nadziral germanski faktor. Pri tesnem izidu je to morda celo odločilo. V prihodnosti se bo zamejskim Slovencem dogajalo, kar bodo narekovali pragmatični avstrijski interesi; kolikor bodo naklonjeni slovenski manjšini, bo le-ta imela več pravic. Avstrijci bodo izven vsakega dvoma poskrbeli, da ta prostor nikoli ne pripade Sloveniji. Pa tudi sami avstrijski Slovenci ne kažejo preveč volje pripojiti se k matici, čeprav se ji "iz Beograda" ne upravlja že četrt stoletja.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
12
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.003
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.421
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.959
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.705
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.299
06/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.312
07/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.121
08/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.066
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 418
10/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.153