Opazili smo
Ko glave skupaj staknejo Nikolić, Eberlinc, Barbič in Mervar, je ...
Javnost je presenetila novica, da so štiri slovenske družbe s področja energetike (HSE, ELES, Plinovodi in HESS) na evropski Sklad za inovacije vložile skupno prijavo za projekt SLOP2G, t.i. zeleni vodik: presežek električne energije bodo pretvarjali v vodik, ki se ga lahko okolju prijazno uporablja v prometu ali industriji. Gre za redko opažen fenomen v Sloveniji - in sicer sodelovanje.
Ključne besede:
energetika
HSE
HESS
ELES
Plinovodi
Stojan Nikolić
Bogdan Barbič
Aleksander Mervar
Marjan Eberlinc
Fotomontaža: portal+
Projekt SLOP2G bo presežek električne energije pretvarjal v vodik, ki se ga lahko okolju prijazno uporablja v prometu ali industriji.
Štiri slovenske (državne) družbe s področja upravljanja prenosnih omrežij plina in električne energije ter proizvajalcev električne energije iz različnih obnovljivih virov so zmogle to, kar državi, predvsem pa politično eliti na levici in desnici najbolj primanjkuje: sodelovanje. Sicer nezdružljive je združil t.i. zeleni vodik.
Holding slovenskih elektrarn (HSE), ki ga vodi Stojan Nikolić, ELES, ki mu načeluje Aleksander Mervar, Plinovodi, kjer je prvi mož Marjan Eberlinc, ter Hidroelekrarne na spodnji Savi (HESS) z Bogdanom Barbičem na čelu, so na evropski Sklad za inovacije vložile skupno prijavo za projekt SLOP2G. P2G je oznaka za t.i. zeleni vodik, ki velja za osrednji element za postopno zmanjševanje CO2 v energetiki in za ključno tehnologijo na postopni poti razogljičenja svetovnega gospodarstva.
Evropska komisija je prav zato sprejela Evropsko vodikovo strategijo, ki države članice spodbuja k premišljeni uporabi te inovacije. Celo Goldman Sachs zeleni vodik opisuje kot enkratno priložnost za investicije, končno vrednost celotnega trga se do leta 2050 ocenjuje na 12 trilijonov dolarjev. Slovenska energetika na čelu z Nikolićem, Barbičem, Eberlincem in Mervarjem je očitno zaznala pravi trenutek in uspela združiti svoje znanje in tehnologijo ter investirati v zeleni vodik.
Dobršen, čeprav še vedno premajhen del električne energije v Sloveniji je že proizveden iz obnovljivih virov energije kot so recimo sonce, veter in voda. A zaradi vremenskih in drugih razmer je proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov nestabilna in zato ne more učinkovito slediti potrebam porabnikov. S tem zavedanjem je shranjevanje presežne električne energije izrednega pomena. Projekt SLOP2G bo presežek električne energije pretvarjal v vodik, ki se ga lahko okolju prijazno uporablja v prometu ali industriji. Zeleni vodik se obenem z metanacijo lahko pretvori v sintetični metan, ki ga je možno shranjevati celo v plinovodnem sistemu in ob potrebi ponuditi na trg ali industriji ali posamezniku.
Generalni direktor HSE Stojan Nikolić je ob tem pripomnil, da HSE z aktivnim sodelovanjem na projektu pomembno dopolnjuje mozaik svoje dejavnosti, hkrati pa krepi zavedanje o pomembnosti inovativnih pristopov in rešitev za prehod v brezogljično družbo in podnebno nevtralnost. To je tudi eden pomembnejših ciljev, ki si jih je skupina HSE zadala za prihodnje obdobje. Projekt, kot je SLOP2G, nenazadnje tudi dokazuje, pravi Nikolić, koliko znanja in izkušenj premore slovenska energetika in "kam vse lahko pridemo, če ta znanja in izkušnje združimo".