Janezu Janši se pogosto očita, da po zgledu madžarskega premierja "orbanizira" Slovenijo. Ni dvoma, da slovenski predsednik vlade prijateljuje z Viktorjem Orbanom, človekom, ki se je izrekel za "iliberalno demokracijo", in da z njim tudi deli določena stališča. Vendar je enačba Janša = Orban poenostavitev, ki skriva dejstvo, da so se nekateri procesi "orbanizacije" v Sloveniji že zdavnaj zgodili in da jih je izvedla - levica.
Sympathy For The Devil
Viktor Orban je bad boy evropske politike in tako kot Mick Jagger & Keith Richards rad kaže jezik evropskemu establishmentu s svojimi politično nekorektnimi izjavami in spornimi politikami. Da ne bo pomote, Rolling Stonese občudujem, Orbana pa ne. Toda, roko na srce, bodimo pošteni: marsikaj, kar je Orban rekel in naredil, so čez čas govorili ali počeli tudi liberalni in levo usmerjeni evropski liderji, ki so Orbana prej obsojali. To ni opravičilo, ker Orban kot trendsetter ni nujno dober zgled.
Prav tako se moramo spomniti, da je Orban leta 2010 (drugič) prišel na vlado z absolutno večino potem, ko se je madžarska leva vlada v prejšnjem mandatu hudo blamirala. Septembra 2006 so mediji objavili posnetek, na katerem je takoj po aprilskih volitvah, na katerih je slavila levica, takratni premier Ferenc Gyurcsany priznal, da je vlada zavestno prikrojevala podatke. "Lagali smo v zadnjih dveh letih", je izjavil. Sledili so množični ulični protesti. Levica je Orbanu Madžarsko tako rekoč servirala na pladnju, kar pa seveda ne pomeni, da jo ima Orban pravico pojesti, kakor mu paše.
Angie
Orban je negativna protiutež "žlahtne desnice", ki jo v Evropi pooseblja nemška kanclerka Angela Merkel. Na EU ravni sta oba člana Evropske ljudske stranke (European People's Party - EPP), vendar je članstvo Fidesza, stranke, ki jo Orban vodi, trenutno suspendirano za nedoločen čas. Veliko članov EPP je izrazilo zaskrbljenost zaradi Orbanovih politik: od njegovega odnosa do Evropske unije (Fidesz je vodil ostro fake news kampanjo proti Jean-Claude Junckerju, bivšemu predsedniku Evropske komisije), do spornega razumevanja vladavine prava.
Med kritiki madžarskega premierja ni Janše.
Del slave kot bad boy si je Orban prislužil leta 2015, na začetku migrantske krize. Angela Merkel je pribežnike tako rekoč vabila v Nemčijo, Orban pa je temu ostro nasprotoval ter postavil ograjo na meji. Velik del moralno superiorne Evrope, ki je madžarskega premierja takrat obsojal, je sčasoma prevzel njegova stališča. Pri nas je Cerarjeva vlada brez večjega vika in krika domače javnosti mirno postavila žico na mejo s Hrvaško.
Paint It Black
Dopuščam možnost, da se Orbanu pripisuje marsikaj, kar ne drži in da je tudi on - kakor Janša - delna žrtev informacij, ki jih madžarska opozicija spretno servira mednarodni skupnosti. Ne bom se spuščal v vlogo Sorosa in institucij, ki jih financira pri tovrstnih kampanjah, čeprav domnevam, da se milijarder madžarskega porekla posebej ne trudi, da bi Orbana prikazoval v svetli luči. Vendar: tudi če dopuščamo možnost manipulacij ali pretiravanj, zadostujejo izjave, ki jih je Orban sam podal, da si ustvarimo mnenje o njegovi politiki. Liberalno usmerjen človek si z njim pač ne želi zobati češnj.
Get Off Of My Cloud
Orban je eden izmed najbolj glasnih voditeljev proti imigrantom in multikulturni Evropi. Poglejmo si nekaj njegovih najbolj kontroverznih izjav:
* V osnovi so vsi teroristi imigranti. Vprašanje je samo kdaj so imigrirali v EU.
* Če sprejmeš v svojo državo množico neregistriranih imigrantov iz Bližnjega vzhoda, uvažaš terorizem, kriminal, antisemitizem in homofobijo.
* Mi jih ne vidimo kot muslimanske pribežnike. Za nas so muslimanski osvajalci.
Orban zavzema kategorično in politično nekorektno stališče do resnih problemov (pritisk na evropske meje, integracija imigrantov itd.), ki jih njegovi nasprotniki ne bodo rešili z nekaj flower power floskulami o odprtosti in solidarnosti. Omejevanje (tudi drastično) migracij je, če si to priznamo ali ne, trenutno skupni cilj Evropske unije.
Can't You Hear Me Knocking
Orbanov pragmatizem trenutno prevladuje nad nerealističnim, širokosrčnim pristopom gospe Merkel, ki ga je medtem tudi sama kanclerka opustila. Danes si tudi leve vlade, na primer na Švedskem, prizadevajo, da bi močno omejile število imigrantov na njihovih tleh. Kar moti pri Orbanu, je njegovo pomanjkanje človeške empatije tudi do pribežnikov, ki prihajajo iz vojnih območij. Obstaja velika razlika med stališčem, da moramo močno omejiti število novih imigrantov, ker Evropa preprosto ne more sprejeti vseh, ki bi se radi sem priselili, in Orbanovo ksenofobično retoriko.
Play With Fire
Vendar pa Orban ni na udaru kolegov v Evropski ljudski stranki zaradi imigrantov, temveč zaradi odnosa do vladavine prava. Osebno menim, da se igra z ognjem, ko eksplicitno zavrača pojem zahodne liberalne demokracije. Poglejmo si nekaj Orbanovih izjav na to temo:
* "Madžarski narod ni zgolj skupek posameznikov, ampak skupnost, ki jo je treba organizirati, okrepiti in pravzaprav zgraditi. V tem smislu je torej nova država, ki jo gradimo na Madžarskem, neliberalna država in ne liberalna država. Ne zanika temeljnih vrednot liberalizma, kot je svoboda, in lahko bi jih naštel še nekaj, vendar ne postavlja te ideologije kot osrednji element državne organizacije … "
* "Liberalna demokracija ne bi bila sposobna prevzemati računov za komunalne storitve, razširiti roko pomoči na stotine tisoče posojilojemalcev v tuji valuti, obdavčiti multinacionalke, glavne energetske družbe in banke."
* Liberalna demokracija nima podpore na Madžarskem oziroma je ima zelo malo. Želim reči, da ni res, da je lahko demokracija le liberalna. Na Madžarskem imamo demokracijo in pika, ne potrebuje nobenih pridevnikov."
Osebno se s temi izjavami ne strinjam, ni mi pa jasno, zakaj motijo naše levičarje. Liberalizem pri nas že dolgo ni "in" (črka L se v imenih parlamentarnih strank uporablja samo še za Listo in za Levico) in se pri nas naslavlja samo še s psovko neoliberalizem. Sodeč po njihovem volilnem programu, Luka Mesec & co., na primer, zgornje izjave sploh ne bi smeli prepoznati kot sporne, saj tudi oni - in ne samo oni - liberalne demokracije ne podpirajo.
Doom and Gloom
Še bolj zaskrbljujoče se mi zdijo spodnje izjave, ki kažejo na Orbanovo osnovno nezaupanje v demokracijo in v njene nadzorne mehanizme:
* "Kako je mogoče, da Evropejci – tudi Madžari – bolj spoštujejo demokracijo kot nedemokratične sisteme, vendar so še vedno slednji tisti, ki so uspešni?"
* "Sistem 'zavor in ravnovesij' (checks and balances) je izum ZDA, ki ga je zaradi intelektualne mediokritete Evropa sprejela in ga uporablja v evropski politiki."
Ne, to niso izjave človeka, ki bi bil demokrat pri srcu. Ko jih človek prebere, ne more biti preveč optimističen o usodi madžarske demokracije pod Orbanom.
Start Me Up
Vendar je še bolj kot izjave pomembna praksa. Poglejmo si, kaj Orbanu očitajo njegovi nasprotniki. Povzel bom argumente iz članka evropske poslanke Anne Donáth za Euractiv, ("Narava oblasti v iliberalnem sistemu"). Gre za poslanko gibanja Momentum, ki je v Evropskem parlamentu članica skupine Renew Europe Group (združenje evropskih liberalnih strank, ki se je do leta 2019 imenovalo ALDE). Dejanskega stanja na Madžarskem seveda ne morem oceniti (za resno presojo tamkajšnje medijske scene, na primer, bi moral vsaj razumeti madžarski jezik), bom pa poskušal analizirati kaj od tega, kar se očita Orbanu, drži v primeru Janše. Kako je Orban navdihnil Janšo in kako daleč smo pri orbanizaciji Slovenije?
You Can't Always Get What You Want
Očitek: Demokracija deluje na osnovi checks and balances, medsebojnega nadzora demokratičnih institucij, ki druga drugo omejujejo in nadzorujejo. Orban formalno ne ukinja demokracije, a ji odvzame bistvo. Na primer: volitve potekajo pod neenakimi pogoji, saj vlada nenehno izvaja propagando z javnimi sredstvi, lokalne oblasti, ki niso Orbanu naklonjene, zatirajo, financiranje političnih strank se krči.
Stanje v Sloveniji: V Sloveniji volitve potekajo pod pogoji, ki jih določa zakon. Če bi jutri imeli predčasne volitve, ne bi imela desna opcija prav nobene (sporno pridobljene) prednosti. Če obstaja kakšna neenakost, je trenutno v prid levi opciji, saj so ji mainstream mediji (vključno z javno RTV) očitno naklonjeni. Janševi nasprotniki mu očitajo, da se orbanizacija dogaja s poskusom nekakšnega prevzema javne radiotelevizije preko (predlaganega!) novega Zakona o RTV, vendar je orbanizacijo (sodeč po dolgoletni očitni pristranskosti) na tem področju že zdavnaj izvedla levica.
Shattered
Očitek: Z ustavno večino, ki jo ima v parlamentu, Orban ruši ustavni sistem, oziroma ga samovoljno kroji. Ustava je bila že osemkrat spremenjena, in to brez večjih razprav. Vsakič, ko pride Orbanova oblast navzkriž z ustavo, je slednja tista, ki se mora prilagoditi. Ustavna načela veljajo, dokler ne pridejo navzkriž z vladnimi interesi. Ustavno sodišče je prazna lupina, vse ustavne sodnike je imenovala Orbanova stranka; nemogoče je pričakovati, da bi se sodišče o pomembni zadevi izreklo proti Fideszu. Orban samovoljno izvaja t.i. gerrymandering ("močeradenje" ali prikrojitev volilnih okrajev v lastno korist) in uporablja dvojne standarde glede glasovalnih pravic Madžarov, ki živijo v tujini.
Stanje v Sloveniji: Parlamentarna večina, ki jo ima Janševa vlada, ni niti blizu ustavni večini. Nič ne kaže na to, da bi si lahko v prihodnosti kakšna desnosredinska vlada zagotovila dvotretjinsko večino. Prej lahko pričakujemo, da bo to uspelo levici. Desnica bi imela še največje možnosti za tak uspeh, če bi levica sredi Covid krize zrušila vlado in nato po zgledu madžarske levice stvari tako hudo zafurala, da bi jo desnica na naslednjih volitvah povsem povozila. Zdi se malo verjetno, čeprav se levica z "ustavnimi loki" in vrnitvijo Karla Erjavca, trudi za uresničitev takega scenarija. O političnem razmerju v našem ustavnem sodišču pa nam veliko pove oktobrska odločitev o dopustnosti referenduma o preimenovanju Titove ceste v Radencih (6-3 v korist Josipa Broza).
Under My Thumb
Očitek: Madžarska vlada je prevzela večino medijev, ki so zdaj njena trobila. Propaganda deluje na osnovi sovraštva in sumničavosti.
Stanje v Sloveniji: Slovenski mainstream mediji so že od osamosvojitve naklonjeni levici, slednja pa vsakič znova svari, da desnica prevzema medije. Levo usmerjeni mediji (med katere spada javna RTV) naj bi bili neodvisni ali celo neopredeljeni, desni mediji pa navijaški. Tuje lastništvo medijev je problematično samo v primeru desnih medijev. Levica sicer Janšo obtožuje, da se poslužuje sovraštva in sumničavosti, vendar se zdi, da levica na tem področju prav nič ne zaostaja.
Rough Justice
Očitek: Vladavina prava deluje samo v korist vladajoče elite. Urad glavnega tožilca, Računsko sodišče (ki "nagaja" samo nasprotnikom vlade) in nacionalno banko vodijo bivši politiki stranke Fidesz. Posledično je Zakon instrument v izvajanju oblasti in ne nekaj, kar bi Fidesz omejevalo.
Stanje v Sloveniji: Desnica težav v sodstvu niti ne sme omeniti (odpira ideološke teme, ne spoštuje delitve oblasti!), kaj šele, da bi ga nadzirala. Desnica kadruje svoje ljudi v razne institucije ravno tako, kot je dolga leta počela levica. To bo najbolj očitno, ko bodo ob prevzemu naslednje levosredinske vlade mainstream mediji njene kadrovske menjave predstavili kot vrnitev v "naravno stanje", saj bodo za vsakega odstavljenega pripomnili, da ga je "imenovala Janševa vlada".
Street Fighting Man
Ne glede na (ne)resničnost očitkov, Janši pajdašenje z Orbanom ni v čast in mu bo verjetno pred in med predsedovanjem EU precej škodilo. Enako velja za podporo, ki jo je izrazil Donaldu Trumpu. Politik potrebuje zaveznike, a ni nujno vsak nasprotnik mojega nasprotnika (levica) primeren politični sopotnik, še posebej, če gre za političnega pretepača, kakršen je Trump.
Wild Horses
Niso vsi "divji konji" pasme Jagger ali Richards, ki sta nespodobnemu življenju navkljub spisala zgodovino rocka. Stonesi lahko kažejo jezik in se neprimerno obnašajo, saj "It's only rock and roll", v politiki pa vseeno potrebujemo višje demokratične standarde od tistih, ki jih zagotavljata Trump in Orban. Ne prvi ne drugi ne moreta biti Sloveniji v zgled.
Gimmie Shelter
Janševa podpora Trumpu (čivk, v katerem mu je čestital za zmago na volitvah, je bil bržkone zgodovinski avtogol!) in Orbanu bo odvrnila marsikaterega potencialnega liberalnega volivca, ki ni levo usmerjen. Danes tak volivec tako ali tako nima stranke, ki bi ga predstavljala v parlamentu, odločiti se mora med desnico, ki koketira s Trumpom in Orbanom, ter levico, ki se čedalje bolj radikalizira okoli stališč Levice (žal to velja tudi za stranke, ki se proglašajo za sredinske).
I Can't Get No (Satisfaction)
Vrnimo se k osrednjemu vprašanju: ali se Slovenija pod Janšo "orbanizira"? Ključni element, ki omogoča orbanizacijo Madžarske, je ustavna večina v parlamentu. Odgovor na zgornje vprašanje je torej v pomanjkanju ustavne večine v veliki meri brezpredmeten. Lahko bi kvečjemu rekli, da na nekaterih področjih, ki jih je v prejšnjih desetletjih orbanizirala levica, desna vlada poskuša izvajati deorbanizacijo ali kontraorbanizacijo.
V resnici se zdi, da v Sloveniji poteka dokaj običajna bitka za oblast, v kateri opcija, ki je skozi leta in leta oblasti prevzela podsisteme in vzpostavila svoje mreže, na vsak način želi preprečiti, da bi jih nasprotna stran razgradila ali nadomestila z lastnimi. Čaka nas res huda zima: razlogov za zadovoljstvo ni ne zaradi koronavirusne epidemije ne zaradi splošne politične klime v Sloveniji.