Komentar

Zmaga desnice na ameriških volitvah ni vprašanje

Med zadnjimi volitvami v ZDA so se razgalili nekateri nauki za preizpraševanje politične situacije na celotnem Zahodu. Naj bo novi izvoljen predsednik republikanski ali demokratski, oba ob inavguraciji zaprisežeta nad Biblijo. Toliko o ločenosti Cerkve od države. Amerika od ere Ronalda Reagana dalje še ni ustoličila predsednika, ki ne bi bil infiltriran člen v verigi neoliberalnega korporacijskega sistema.

15.11.2020 11:00
Piše: Simona Rebolj
Ključne besede:   ZDA   volitve   demokrati   republikanci   Donald Trump   Joe Biden   neoliberalizem   levica   desnica   Latinoameričani

Foto: Medium / portal+

Če Barack Obama ne bi sprejel ob bok prekaljenega ostarelega patriarhalnega neoliberalca Josepha Bidena, verjetno ne bi doživel prvega in še manj drugega mandata. Stric iz ozadja Joe Biden pravzaprav ni bil v ozadju.

Vprašanje neoliberalne diktature daleč presega naivna in otročja paberkovanja o boju med kapitalizmom in komunizmom. Kapitalizem ima lahko veliko obrazov in sam po sebi ne izključuje možnosti socialne države s primernimi regulatorji in visoko stopnjo širjenja človekovih pravic v imenu ustvarjanja sveta enakih izhodiščnih možnosti. Vsiljevanje arhaičnega komunizma kot svetovne grožnje služi le preusmerjanju pozornosti od realnega problema, ki jasno kaže, da se je kapitalistični model sprevrgel v neoliberalno pošast, ki bolj ali manj žre lastne državljane po starem fevdalističnem principu.

 

Patriarhalna ideologija je ideologija, ki ostaja na ravni animalnega zakona narave, darvinistične igre plena in plenilca, privilegiranega položaja nad vsebinskim smislom in konstruktivnostjo. Je ideologija vojne. Je ideologija hierarhije moči nad rabo razuma in posledično ideologija prevlade najbolj nizkotnih mentalnih lastnosti nad človeškimi vrlinami. Objestnost, predrznost, pohlep, podrejanje in visoka narcistična samozavest brez upravičenega razloga so tiste lastnosti, ki v boju za premoč brez izbire sredstev izločijo iz igre nosilce vrlin, modrosti in empatije.

 

Tako republikanski kot demokratski kandidat ekonomske, vojaške in kulturne velesile je običajno zaprisežen neoliberalec z bolj ali manj ponotranjeno patriarhalno ideologijo. Ni prostora za levico. Amerika še vedno vzdržuje koncept predsednika s prvo damo za hrbtom kot zgled. Dama pa taka! Za prvo "dobro ženo" se predvideva, da moralno podpira svojega moža, se brezplačno ukvarja s kretenskimi banalnostmi in disfunkcionalno dobrodelnostjo. Nobena Prva dama do zdaj, s feminističnimi floskulami med zobmi ali brez, še ni bojkotirala koncepta obstoja Prve dame. Jill Biden zgolj ne bo prenehala opravljat svoje službe. Uau, napredek pa tak! Pričakujem odlikovanje za feministko leta! Je gibanje Metoo že izdahnilo? Malo je verjetnosti, da boste v takšni družbi zlahka doživeli predsednico države. Kaj neki bi pa počel Prvi mož? Okraševal božično jelko ali sekal drva?

 

Kolesje prihodnosti vodijo kapitalu podrejeni fosili z globoko ponotranjenimi patriarhalnimi vzorci, ki ne spustijo iz rok oblasti, pa če bi jih brcali v glavo štiriindvajset ur na dan. Prilagodljiv Joe Biden z bolj umirjeno naplonkano retoriko od primitivnega Trumpa ni nikakršna izjema. Zdaj se že ob vsakih ameriških volitvah pogovarjamo o zdravniški oskrbi preostarelih kandidatov. Ostareli strici iz ozadja niso modri mentorji podmladku, saj poznajo le tekmece za svoj položaj in privilegije. Žrejo lastne otroke. Če se izjemoma ob političnem koritu pojavi oseba, ki predstavlja celo deprivilegirano skupino v družbi, se ne moremo veselit ničesar. Običajno gre samo za načrtno slepilo z namenom prehodne pomiritve deprivilegiranih skupin. V resnici nas nateguje podoba prodane duše. Prilagodljiv, servilen in marljiv posameznik ali posameznica brez osebnosti in smisla daleč prileze.

 

Zato je Amy Coney Barret na vrhu sodstva le eden izmed mnogih tipičnih primerkov servilne profiterke centrom patriarhalne moči. Prodan in prostovoljno zlorabljen ženski obraz za miniranje zgodovinsko pomembnih prizadevanj pogumnih, inteligentnih in suverenih feministk, brez katerih bi tudi Amy Coney Barret lahko še danes v pehanju za golo preživetje nekje doma samo pekla kolač, ribala kuhinjske ploščice in držala noge narazen, kadar bi se gospodarju domačega ognjišča pač zahotelo razmnoževat. In zato, roko na srce, predstavlja predhodna ikona zavzemanja za človekove pravice Ruth Bader Ginsburg precej srhljivo spoznanje, kako minorne rezultate prinaša dolgoletno prizadevanje znotraj patriarhalno zaražene družbe. Če Barack Obama ne bi sprejel ob bok prekaljenega ostarelega patriarhalnega neoliberalca Josepha Bidena, verjetno ne bi doživel prvega in še manj drugega mandata. Stric iz ozadja Joe Biden pravzaprav ni bil v ozadju.

 

Po objavljenem tesnem volivnem rezultatu, ki naj bi porazil republikance, je sledil mrzel tuš za levičarje. Izkazalo se je, da je Donald Trump sicer zelo verjetno izgubil volitve, ampak z bistveno manjšo razliko od napovedi. Ne le to! Okrepila se mu je volivna baza med Latinoameričani, na Floridi pa je za Trumpa volila celo več kot polovica Latinoameričanov. Gre za skupino državljanov, po kateri je odkrito rasistični predsednik najbolj klestil. Konec koncev je Trumpova kampanja zmagala z zelo izpostavljeno agendo, da bo zgradil visok in debel zid pred vdorom nelegalno priseljenih Mehičanov in seveda kvečjemu zaostril pogoje legalnega bivanja. Kako je mogoče, da rasno diskriminirana skupina podpira svojega rablja? To je vprašanje, ki si ga pogosto zastavljajo tudi levičarji v Sloveniji. Kako je mogoče, da najbolj revni in deprivilegirani volivci volijo Janeza Janšo, ki jim v skladu z neoliberalnim fevdalizmom kvečjemu zagotavlja še hujšo tlako in bedno prihodnost njihovih otrok?

 

Vzroki za okrepljeno naklonjenost Latinoameričanov Trumpu so takšni, da jih levičarji raje ne bi slišali nikoli več. Tako demokrati v ZDA kot levičarji v Evropi delijo skupen posplošen pogled na rasne ali nacionalne manjšine. Vse pripadnike določene skupnosti zmečejo v poenoten koš ogroženih in diskriminiranih prebivalcev, ki naj bi po logiki stvari volili za levičarje, ker pamfletarijo s protirasističnimi in protinacionalističnimi slogani. Levičarji vendarle zagovarjajo odprte meje in se ne zagledajo v ogledalu, kako smešni so, ko na primer ploskajo Angeli Merkel, ki je izvajala zgolj desno neoliberalno politiko potrebe po migrantski ceneni delovni sili. Nacionalistične desne politike pač tuje prišleke izganjajo in zato uvajajo prisilno delo za domačine. Dva načina iste plati izkoriščevalskega sranja brez trohice socialno napredne politike.

 

Levičarji velikokrat souresničujejo težnje desne fašistoidne politike, ne da bi se tega zavedali. Ali pač? Na primer v Sloveniji pomagajo stranki SDS, da na željo RKC uveljavi zaprtje trgovin na gospodov dan, hkrati pa trgovke še vedno ob nedeljah delajo, ker se je levi pol izneveril ključnemu načelu svojega delovanja - vztrajanju pri zagovarjanju širjenja pravic in blagostanja delavcev, s prosto nedeljo ali brez. Vsak zakon mora bit po logiki stavri vezan na pravice delavcev! Primerov levičarske naivnosti je več.

 

In s čim je Donald Trump pomembno nagovoril Latinoameriško populacijo? Poenostavljeno rečeno je visok odstotek populacije prepričal z nizkotnostjo. Latinoameričani niso homogena združba, ampak predstavljajo po različnih področjih Amerike različen izvor in posledične najbolj pogoste ideološke lastnosti ali interese. Priseljencem s Kube se na primer zvrti v glavi ob kakršni koli omembi socializma in radi globoko verjamejo v ameriško pravljico za otroke o možnosti, da vsak lahko obogati. Na to idejo stavijo enako kot veliko revnih belih Američanov, ki so pripravljeni do zadnjega diha stradat in ogrozit bodočnost svojih otrok za še tako malo verjetne sanje o presežnem podjetniškem uspehu. Levičarske obljube o višjih dohodkih, ki kotirajo zgolj rahlo nad rob revščine, v suženjstvo zakletih ne motivirajo tako močno, da ne bi bili pripravljeni magari crknit od lakote za iluzijo o gmotnih presežkih.

 

Latinoameričani, ki so se v Ameriki že rodili, se ne počutijo kot priseljenci s posebnimi potrebami, ampak kot polnovredni in povsem asimilirani Američani, ki jim lahko prav nič ne godi naval novih priseljencev. Z vsemi političnimi fašistoidnimi agendami o vdoru kriminala s strani Latinoameričanov in kraji delovnih mest se pravzaprav strinjajo, zato podpirajo gradnjo debelega zidu. In najbolj pomembna Trumpova agenda? Tudi Latinoameričani niso nič manj kleropatriarhalni kot preostali Američani. Diskriminacija in podrejanje žensk je tudi njihova zelo pogosta ponotranjena dogma, enako kot pri vseh družbah na svetu, neodvisno od rase, nacionalnosti, religije in sloja! Tragedija je še mnogo bolj zoprna. Bolj je določena skupina diskriminirana ali deprivilegirana po sloju, bolj jo vodijo najbolj zastareli patrarhalni vzorci, ki se hranijo na frustracijah. Tudi ponižani in razžaljeni niso nujno zaradi lastne tragične izkušnje manj nagnjeni k diskriminaciji, nesolidarnosti in fašistoidnim idejam v tekmi za priboljške. Latinoameriški Trumpovi volivci so zato Trumpovo hujskanje k omejevanju pravice do abortusa pozdravljali z aplavzom, enako kot številni deprivilegirani in privilegirani kleropatriarhalni beli Američani.

 

Skrajna desnica spoznanje, da virus nizkotnosti podobno kot koronavirus ne izbira po spolu, nacionalnosti ali rasni označbi, zlorablja za upravičevanje ozkoumnega in fašistoidnega ravnanja. "Ščitimo svojo zemljo in rod pred vdorom in krepitvijo moči Nam enakih tujih globoko vernih slabičev!" Vojna na veke vekov! Levičarji na drugi strani večinoma sledijo ideji, da so deprivilegirane skupine po defoltu žrtve pranja možganov privilegiranih zlorabljevalcev in da bo bolj socialna politika z več materialnega blagostanja in občutka enakovredne spoštovanosti v družbi odpihnila najbolj nizkotne človeške vzgibe na smetišče zgodovine. Če bi teza držala v popolnosti, pač ne bi bili priča popolnoma enakim simptomom znotraj srednjega, bogatega in formalno visoko izobraženega sloja. Preprosto ne moremo trdit, da so simptomi primitivizma in kleropatriarhalne ideologije, ki človeštvo znova in znova vodi iz vojne v vojno, le rezultat osebne nezmožnosti za obrambo pred zavedenostjo in poneumljanjem. Obstajajo meje, od koder dalje je osebna volja nespregledljiva.

 

Desna opcija nikoli ne popušča pri zastopanju kleropatriarhalnih vrednot, ampak jih ob vsaki najmanjši priložnosti tudi radikalizira do boleče nerazsodnosti, zaradi česar se tudi vedno znova vzdigne kot feniks iz pepela, medtem ko levičarji nekonsistentno jecljajo, kolcajo in posplošujejo, namesto da bi predvsem neomajno, dosledno in enakopravno zastopali jasne vrednote za vse in ustvarjali drzne sistemske predloge za bodočnost! V kolikor do tovrstne nadgradnje levičarske prakse ne bo prišlo, si lahko za vsakim rahlim vzponom levega politika obetamo v naslednjem mandatu še bolj radikalen vzpon desnice z najbolj radikalnimi pljunki na že izborjene človekove pravice in pomiki nazaj v arhaično fevdalno preteklost.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
12
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
20
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.032
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.106
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.804
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.501
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.196
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.194
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.136
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 736
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.053
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 474