Komentar

Slovenski odnosi z Združenimi državami po zmagi Bidena niso več pod vprašajem - ali pač?!

Tviti predsednika vlade Janeza Janše ob nedavnih volitvah v ZDA so imeli tudi učinke, ki jih ne gre prezreti. V slovenski javnosti so namreč končno zbudili zavedanje o pomembnosti naših dobrih odnosov z Združenimi državami Amerike - in to tudi v sredinah, ki tem odnosom leta niso pripisovale kakšnega posebnega pomena ali jim celo nasprotovale. 

 

15.11.2020 22:58
Piše: Božo Cerar
Ključne besede:   Slovenija   ZDA   Trump   Joe Biden   demokrati   Bela hiša   Barack Obama   Rusija   Nato

Fotomontaža: portal+

Ob ponovno izraženem stališču predsednika vlade Janeza Janše, da so ZDA še naprej naš strateški partner, se nam ob poenotenju preostale slovenske politike res ni treba bati za prihodnost odnosov med Slovenije in ZDA

Gre za velik dosežek. Pravzaprav smo priča pomembni preobrazbi, ki jo velja pozdraviti, če je seveda resnična. Naj s spiska tistih, ki so spregledali svojo zmoto, omenimo nekatere. Vrstni redni je naključen in spisek ni dokončen. Začnimo s tistimi, ki so dali svojo besedo demokratskemu predsedniku Baracku Obami, da bo Slovenija sprejela nekaj zapornikov iz Guantanama, zloglasnega ameriškega zapora na Kubi. V njem je leta brez sojenja čemelo lepo število osumljencev za terorizem. Obtožbe proti nekaterim so bile na bolj trhlih nogah ali pa niti niso bile vložene. Obama se je odločil, da bo ta madež odpravil in zapor razpustil. Slovenija, ki je bila formalno vedno v prvih vrstah prizadevanj za človekove pravice, se je ponudila, da mu pri tem pomaga. Za razliko od vrste drugih držav (v naši soseščini - Italija, Madžarska, Nemčija, Slovaška, Švica) pa je ostalo le pri besedah. Poleg Obame, šlo je za njegov osebni projekt, je bil razočaran tudi njegov podpredsednik Joe Biden

 

Ko je  Rusija napadla Ukrajino in anektirala Krim, so ZDA menile, da velja nestrinjanje pokazati tudi z mednarodno osamitvijo Putinovega režima. Slovenija je rusko početje obsodila. Vendar je tudi ostalo bolj pri besedah. Predsednik Putin je v tem času vendarle obiskal Slovenijo, vrsta slovenskih politikov pa si je podajala kljuko v Moskvi. Za nameček so nekaj tednov po ruski agresiji na Prešernovem trgu v Ljubljani svoje veščine prikazovali ruski gardisti. Kmalu je sledil še nastop zbora ruske armade v Cankarjevem domu. Šlo je za isti zbor, ki je prepeval, ko so v Sevastopolu na zasedenemu Krimu dvigovali rusko zastavo. Predsednik Obama je bil jezen, slabe volje je bil tudi podpredsednik Biden. Slednji, ki do Putinovega režima ne goji kakšnih iluzij in je zaprisežen zagovornik Nata, bi najbrž pričakoval, da bi na osrednjem trgu v slovenski prestolnici eksercirali vojaki Natovih zaveznic. 

 

Ko smo že pri Natu, velja omeniti tudi tiste, ki so na vrhu zavezništva leta 2014 v Walesu glasovali za 2 % DBP v obrambne namene. Po prihodu domov so tako ali tako že enega (v zavezniških državah) najnižjih obrambnih proračunov še znižali. Besede … besede. Obama je bil besen. Zaklinjal se je, da v Belo hišo ne bo sprejemal evropskih zastonjkarjev. Podpredsednik Biden, ki bo tudi kot predsednik Biden vztrajal na pravičnejši delitvi bremen za evropsko varnost oziroma na 2 %, je bil tudi vse prej kot dobre volje. 

 

Administracija predsednika Obame res ni imela posebne sreče s Slovenijo. Kot smo lahko videli v zgornjih primerih (če bi še bolj pobrskali po naših in tujih medijih, bi lahko dodali še kakšnega, npr. pranje iranskega denarja v tedaj še državni NLB) besedam slovenskih voditeljev niso sledila dejanja. Dejanj (in tokrat niti besed) ni bilo, ko je Gallupova anketa (objavljena leta 2014) pokazala, da Slovenci ne marajo Američanov - in to celo bolj kot Iranci, Rusi ali Srbi. Podobno je kasneje druga raziskava javnega mnenja postregla, da se v primeru sile Slovenci ne bi obrnili na svoje zahodne zaveznike, ampak bi raje za pomoč prosili Ruse. K takšnemu odnosu do ZDA in njihovemu demoniziranju, ne glede na to ali v Beli hiši vladajo demokrati ali republikanci, so pripomogli s svojim pisanjem in nastopi tudi nekateri naši intelektualci. No, danes so tudi ti, kot kaže, obrnili ploščo in zato jih velja omeniti.

 

Ker pa zgodovinski spomin najbrž ne seže več toliko v čase zadnje demokratske ameriške administracije, si prikličimo v spomin tiste, ki so bili v svoji zmoti še nedavno, se pravi v času predsednikovanja republikanca Donalda Trumpa. Ko so v OZN Združene države, Združeno kraljestvo in nekatere druge države leta 2017 vložile resolucijo o ukrepih zoper Sirijo oziroma odgovorne za uporabo kemičnega orožja, je Slovenija odklonila podporo (s še eno članico EU, vse ostale vključno s francosko-nemškim vlakom so jo podprle). Resolucija zaradi veta Rusije in Kitajske sicer ni bila sprejeta. 

 

Ob poletnem obisku ameriškega zunanjega ministra Pompea pri nas in podpisu skupne izjave, ki je, čeprav ne neposredno pa vendarle, opozarjala na posledice sprejema kitajske 5G tehnologije za nacionalno varnost članic Nata in EU, je bilo slišati kar nekaj vika in krika. A politika ZDA pod Bidenom glede praks Kitajske, vezanih na visoke tehnologije in mednarodno trgovino, pa tudi do njenih nakupov strateške infrastrukture v tujini ali kitajskega sodelovanja pri njeni izgradnji, ostaja ista. Pravzaprav bo predsednik Biden pri soočanju s Kitajsko celo bolj računal na zaveznike kot Trump. Mimogrede, tudi EU je v Kitajski prepoznala sistemskega tekmeca. In tudi že omenjeni francosko-nemški vlak je glede uporabe Huawei 5G tehnologije začel krepko pritiskati na zavore.

 

Tu so še tisti, ki so odločno nasprotovali vplačilu slovenskega prispevka v sklad Pobude treh morij. Pobude, ki skuša bolje infrastrukturno povezati članice EU med Baltikom, Jadranom ter Črnim morjem in zmanjšati njihovo prekomerno energetsko odvisnost od Rusije. Pobude, ki bo uživala vso podporo tudi novega stanovalca Bele hiše, ki v Rusiji vidi veliko grožnjo nacionalni varnosti. Do pobude je pravzaprav prišlo za časa Obame leta 2015.

 

Absolutno ne gre pozabiti tistih, ki so tako vehementno obsodili (nekateri so celo zahtevali referendum proti) nekaj načrtovanih naložb v našo že vrsto let močno podhranjeno vojsko in v naš varnostni sistem. S tem bi vsaj v določeni meri med drugim tudi zmanjšali neverodostojnost Slovenije v Natu. Kaj si o njej misli novoizvoljeni predsednik ZDA, smo že omenili.

 

Ampak vse omenjeno je sedaj že preteklost. Ob ponovno izraženem stališču predsednika SDS oziroma vlade Janeza Janše, da so ZDA še naprej naš strateški partner, se nam ob omenjenem poenotenju preostale slovenske politike res ni treba bati za prihodnost odnosov med Slovenije in ZDA. Te so seveda še vedno prve na svetu, naš zaveznik in država, s katero delimo vrsto vrednot. Tudi o tem naj bi pričale izjave te dni vsakega, ki v slovenski politiki kaj šteje.  Ameriške volitve naj bi torej pometle z zadnjimi ostanki neuvrščenosti pri nas. Končno bomo spet imeli z Američani dobre odnose, kot se za zaveznike spodobi, ne glede na to, kdo v Washingtonu sedi na Pennsylvanski aveniji oziroma - kar je še pomembnejše - na Gregorčičevi ulici v Ljubljani. Pod predpostavko, ki smo jo izrekli na začetku, da so besede izrečene te dni iskrene. Da ne bo šlo spet za besede, podobne tistim, ki so v preteklih letih splavale po Potomacu oziroma Savi. In da bo Slovenija zamudila še eno priložnost, da odnose z ZDA postavi na trdne temelje, ki bodo omogočili njihov razvoj v prihodnje.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
12
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
20
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.031
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.106
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.804
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.501
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.191
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.194
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.136
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 735
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.053
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 474