Komentar

EU proti Madžarski in Poljski: Čas je za jasne besede in odločna dejanja

Kot odgovor na madžarsko-poljsko blokado je imelo nemško predsedstvo EU zdaj priložnost, da končno prizna to ostro resničnost in sprejme težko odločitev o novi, drugačni smeri. Namesto da bi se še enkrat pogajali za pogajalsko mizo o tem, kako daleč bi bilo treba omehčati vrednostno osnovo evropskega projekta, da bi spametovali egoiste v Varšavi in Budimpešti, bi lahko izkoristili krizo in strateški zastoj, v katerem sta državi manevrirali s svojim nasprotovanjem gospodarskim interesom skoraj vseh drugih držav, da gredo po novi poti naprej. Določeno po geslu: Če ne želite igrati v moštvu, boste izključeni iz igre in lahko nadaljujete z gledanjem s strani.

25.12.2020 23:00
Piše: Josip Juratovic
Ključne besede:   Josip Juratovic   SPD   Bundestag   vladavina prava   Poljska   Madžarska   Viktor   Orban

Foto: Hungarian Spectrum

Zdaj doseženi sporazum pušča mehanizem vladavine prava brez zob. Uporaben le, če so sredstva EU poneverjena s kršenjem vladavine prava, medtem ko se napadi na delitev moči in druga demokratična načela lahko nemoteno nadaljujejo.

Nedavno je s poljskim in madžarskim vetom na t.i. večletni finančni okvir (MFF) dolgotrajni konflikt med EU in tistimi državami članicami, ki bi rade uživale gospodarske koristi EU brez spoštovanja pravne države in demokracije, dosegel novo stopnjo zaostrovanja. V znak protesta proti predlagani novi klavzuli o pravni državi so voditelji držav in vlad na pogajalskem maratonu poleti že pokazali, da so po prejšnjih predlogih Evropske komisije in Evropskega parlamenta zelo omehčani. Zgodilo se je, da sta Varšava in Budimpešta blokirali ne le evropski proračun za naslednjih sedem let, temveč tudi pomoč za obnovo gospodarsko prizadetih držav članic s pandemijo Covid-19. Ta incident sledi zgodbi o moteči nenehni odtujitvi obeh držav od temeljnih demokratičnih vrednot evropskega projekta in še bolj zaskrbljujoči strpnosti drugih držav članic do tega razvoja. EU in njene države članice že desetletje dejansko gledajo na Viktorja Orbána in njegove zaveznike, kako kršijo neodvisnost madžarskega sodstva, gradijo sistem korupcije in osebne koristi ter nekoč raznolik medijski prostor v veliki meri spravljajo pod nadzor enega mnenja.

 

Odkar je leta 2016 oblast na Poljskem prevzela stranka PiS, je sledila temu zgledu večinoma brez posledic kljub vsem opozorilom in dejanjem zaradi kršitve predpisov. Vedno znova so se delili strožji ukrepi, bodisi kot rezultat formalnih soglasnih zahtev za odločitve Evropskega sveta bodisi v okviru razprav v ozadju imenovanja Ursule von der Leyen za predsednico Evropske komisije. Utemeljitev te popustljivosti je večkrat navedena kot potreba po diplomaciji v politični skupnosti, kakršna je EU.

 

 

EU med humanizmom in egoizmom

 

Vendar diplomacija zahteva določeno osnovno pripravljenosti obeh strani, da dosežeta sporazumno rešitev. To ne velja za Madžarsko in Poljsko. Tako kot na mnogih ravneh našega družbenega in političnega sožitja danes doživljamo temeljni spopad dveh diametralno nasprotnih svetovnih nazorov. Po eni strani gre za humanizem, ki si prizadeva za človeški napredek in osvoboditev od tradicionalnih struktur in temelji na dialogu, razsvetljenju in znanju. Evropski projekt je bil motiviran s tem po grozotah v prvi polovici 20. stoletja in iskra te ideje živi še danes v obliki Evropske unije, kljub vsem nespornim oblikovalskim napakam in protislovjem.

 

Po drugi strani smo danes priča ponovnemu obujanju oblike egoizma, ki se ne osredotoča na človeka kot na ideal, ampak skuša skozi nizkotne instinkte množic utrditi moč utrjevanja obstoječih odnosov moči. Cilj tega egoizma ni napredek niti korak nazaj od starih, domnevno "krščanskih" ali "konservativnih" vrednot, temveč le pravica najmočnejših, da naredijo in dosežejo, kar hočejo.

 

To je svetovni nazor domnevno nežnih avtokratov, "iliberalnih demokratov", kot sta Viktor Orbán in Jarosław Kaczyński. Po njihovem razmišljanju evropski projekt ni pristop k ustvarjanju mirnejšega, svobodnejšega in uspešnejšega življenja za vse državljane te celine in sveta, temveč le sredstvo za samo bogatenje in ohranitev moči. Če nekaj stoji na poti temu cilju, na primer pravna država, je to v najboljšem primeru oteženo in bojna drža, ki se zavzame ne glede na izgubo za druge.

 

Ta sebični pogled na svet ni združljiv z resnično vzdržnimi kompromisi. Kratkoročno je na videz mogoče najti tisto, kar je rešitev spora, vendar natančnejši pogled razkrije, da je snov sestavljena le iz besed, ki jih je mogoče brez pomisleka in sramu priklicati, ko niso več koristne za lastno moč. Kjer se izgubi spoštovanje in spodobnost, postaneta diplomacija in iskanje harmonije, soglasja in kompromisa satira za njih same.

 

Kot odgovor na madžarsko-poljsko blokado je imelo nemško predsedstvo EU zdaj priložnost, da končno prizna to ostro resničnost in sprejme težko odločitev o novi, drugačni smeri. Namesto da bi se še enkrat pogajali za pogajalsko mizo o tem, kako daleč bi bilo treba omehčati vrednostno osnovo evropskega projekta, da bi spametovali egoiste v Varšavi in Budimpešti, bi lahko izkoristili krizo in strateški zastoj, v katerem sta državi manevrirali s svojim nasprotovanjem gospodarskim interesom skoraj vseh drugih držav, da gredo po novi poti naprej. Določeno po geslu: Če ne želite igrati v moštvu, boste izključeni iz igre in lahko nadaljujete z gledanjem s strani.

 

Lucas Guttenberg iz berlinskega Centra Jacques Delors in Piotr Buras iz Evropskega sveta za zunanje odnose v Varšavi sta pred kratkim podala predlog na to temo, ki spoštuje pravni okvir EU, hkrati pa bi Madžarski in Poljski pokazal, da se to lahko naredi brez njih. Namesto da bi jih izsiljevali z blokado celotnega paketa MFT in pomoči za obnovo, bi moralo nemško predsedstvo EU in Evropski parlament pustiti, da denarja najprej zmanjka, nato pa odpreti mize za nova pogajanja.

 

Sporazum ni bil potreben, da bi zagotovil, da bo EU še naprej delovala, brez sporazuma o novem finančnem sporazumu pred koncem leta bi se sedanji samodejno podaljšal, vendar sprva brez obnavljanja denarja v programih porabe, od katerih je Poljska v zadnjih šestih letih prejela 63,1 milijarde evrov, Madžarska pa 27,3 milijarde evrov in brez izdatnih rabatov za depozite, ki jih novi večletni finančni okvir zagotavlja za številne države neto donatorke.

 

 

Blef Poljske in Madžarske

 

Žal je zdaj uspešen - blef Poljske in Madžarske postaja tako očiten, da sta se najprej z ohranjanjem blokade ekonomsko ustrelili v nogo, poleg tega pa so bile države donatorke in prejemnice po vsej celini vznemirjene. Načeloma to ne bi bila privlačna strateška perspektiva niti za egoiste, kot sta Orbán in Kaczyński, vendar bi jim konkretno moralo povzročiti velike bolečine v želodcu, ko se bodo druge države članice začele pogajati o neizogibni alternativi instrumenta za obnovo, brez vprašanj in brez dvomov jih bo to vodilo do kratenja poslovnega sodelovanja.

 

Vsekakor ta strategija ne bi bila mogoča in vzdržna brez političnih in ekonomskih stroškov in tveganj, morda kratkoročno večjih od nadaljevanja sedanje politike odvisnosti od lažne harmonije. Vendar je srednjeročno in dolgoročno takšen tempo jasnih besed in jasnih dejanj nedvomno edini način, da evropski projekt ne izgubi popolnoma svoje vrednostne usmeritve in preraste v čisto mesarski sindikat okoli subvencij in olajševanja trgovine.

 

Zdaj doseženi sporazum, ki popolnoma pušča mehanizem vladavine prava brez zob, je uporaben le, če so sredstva EU poneverjena s kršenjem vladavine prava, medtem ko se napadi na delitev moči in druga demokratična načela lahko nemoteno nadaljujejo, bo danes zagotovo prinesel mir in voditeljem držav in vlad omogočil, da z demonstrativnim nasmehom vzbudijo evropsko harmonijo. Ne prinaša trajnega miru in enotnosti. Če želijo preostali humanisti celine imeti priložnost, da jo ohranijo kot središče resničnega človeškega napredka, se mora ta brezupna popustljivost in kompromisno iskanje z egoisti končno končati.

 

Josip Juratovic je socialdemokrat in poslanec nemškega Bundestaga (SPD) že četrti mandat, član odbora za zunanjo politiko, predsednik parlamentarne skupine za Zahodni Balkan in podpredsednik parlamentarne skupine Severni Jadran (Hrvaška in Slovenija). Prispevek je nastal za ljubljanski Inštitut za balkanske in bližnjevzhodne študije (IFIMES), ki nam ga je prijazno odstopil v objavo.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
14
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.014
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.549
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.982
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.723
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.343
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.136
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.078
08/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.322
09/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 374
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 435