Komentar

Birokracija in voditeljstvo: V vojni načrt bitke preživi samo do prvega strela

Pravim, dajte mi voditelje, ki sprejemajo odločitve, ukrepajo ter napake odpravljajo hitro, in ne birokratskih voditeljev, ki jim je po dogodku vse jasno, a niso ničesar ukrenili ali pa zelo pozno. Spontani red, ki ga opisuje Hayek, je v končni analizi najučinkovitejši za hitrejši napredek na trgih, v znanosti ter boju proti tej pandemiji.

02.01.2021 06:00
Piše: Keith Miles
Ključne besede:   EU   kapitalizem   komunizem   centralizacija   Anglija   Združeno kraljestvo   Slovenija   Nemčija   Covid-19

V EU je veliko centraliziranega razmišljanja kot v komunističnem režimu, tako da je bila priprava na pandemijo slaba, primer njene počasnosti je odobritev novega cepiva.

Pravijo, da je prosti trg mehanizem za popravljanje napak. To je v nasprotju s planskim socialistično-komunističnim gospodarskim načrtom, ki izven zastavljenega plana ni sposoben hitrega prilagajanja. Vsak podjetnik na svobodnem tržišču vam bo povedal, da se mora prilagoditi željam strank; da pogosto ugotovi, da ima premajhno ali preveliko zalogo; da je proizvodnja previsoka ali prenizka; da stroški prevoza naraščajo, ali da se stroški surovin zvišujejo ali znižujejo; da se je nekje zgodila celo naravna katastrofa, ki povzroča težave. Vse te "napake" mora odpraviti, včasih zelo hitro in z omejenim znanjem. Pravijo, da v vojni načrt bitke preživi samo do prvega strela. Podobno je v operacijah na svobodnem trgu, prilagoditve so hitre, tega pa birokratski gospodarski sistem ni sposoben narediti. 

 

Plani, ki so jih mnoge države pripravile za možno pandemijo, so v enaki situaciji. Načrtovali so jih za pandemijo gripe, kakršna je bila španska v letih 1918–1920. Tako se je veliko držav moralo prilagajati, to je popravljati napake. Nekatere so imele srečo, druge so predvidele, tretje so bile počasne. Covid-19 pač ne deluje na enak način kot gripa.

 

Posledično so bile vse države vključene v ukrepe za odpravljanje napak. Za to obstaja veliko razlogov in še vedno ne poznamo najpomembnejših dejavnikov. Ni splošno znano, da je Anglija (ne Združeno kraljestvo) najgostejše poseljena dežela v Evropi, in to ima verjetno izjemen učinek. Je tudi najbolj prometno in informacijsko povezana zaradi prevlade londonskega letališča in finančnega centra v londonskemu Cityju. Tam je tudi velika gostota prometa EU na relaciji Dover-Calais. In tudi velika zgoščenost ilegalnih beguncev skozi to pristanišče.

 

Tudi druga območja s številnimi prometnimi povezavami so bila prizadeta, na primer Belgija, Lombardija in Švica. Torej si moramo vsi prizadevati za odpravo napak, kajti nekatere politike se zdijo učinkovite, druge ne. Danski virus, ki je okužil kuno, je primer, ko so nemudoma morali ubiti žival. Danska in Združeno kraljestvo imata najnaprednejši sistem za analizo mutacij genoma, zato so v Združenem kraljestvu identificirali najnovejši problem, četudi to ne pokaže njegovega izvora.

 

Močan porast primerov v Sloveniji in Nemčiji navaja na sum, da je bil morda novi sev prisoten že nekaj tednov. Slovenska in nemška vlada sta morali spremeniti smer v procesu "odpravljanju napak". V gospodarstvu je bil glavni razlog za propad komunistično vodenih gospodarstev dejstvo, da se pri odpravi napak niso hitro odzvala. Celo jugoslovanska verzija komunizma se ni mogla odzvati kot tržno gospodarstvo zaradi načrtovanj v podjetjih, ki jih vodijo proizvajalci.

 

V EU je veliko centraliziranega razmišljanja kot v komunističnem režimu, tako da je bila priprava na pandemijo slaba, primer njene počasnosti je odobritev novega cepiva. Na srečo so posamezne države delovale ločeno pri odpravi težav, kot so pomanjkanje osebne zaščitne opreme in oddelki za intenzivno nego.

 

Pravim, dajte mi voditelje, ki sprejemajo odločitve, ukrepajo ter napake odpravljajo hitro, in ne birokratskih voditeljev, ki jim je po dogodku vse jasno, a niso ničesar ukrenili ali pa zelo pozno. Spontani red, ki ga opisuje Hayek, je v končni analizi najučinkovitejši za hitrejši napredek na trgih, v znanosti ter boju proti tej pandemiji.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
3
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
20
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.031
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.106
03/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.804
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.501
05/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 1.191
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.194
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.136
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 735
09/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.053
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 474