Opazili smo
Salonit Anhovo z rastjo prihodkov v letu 2020
Lepo je slišati, da se v dolini Soče, kjer pogosto poročajo o slabih novicah, zgodi tudi kaj pozitivnega. Še lepše, če se to zgodi v tovarni, okoli katere je bilo doslej toliko medijskega hrupa. Naša edina še delujoča cementarna Salonit Anhovo poroča o dobrih poslovnih rezultatih v letu 2020. Kljub zahtevnim gospodarskim razmeram v letu 2020, ki ga je zaznamovala epidemija COVID-19, je imela družba za 3 % več prihodkov kot leto prej.
Ključne besede:
Salonit Anhovo
cementarna
prihodki
Covid-19

Iz Salonita Anhovo poročajo, da so na domačem trgu lani uspeli prihodke iz slabih 40 milijonov evrov povečati na dobrih 42 milijonov evrov. Stabilni so ostali tudi prihodki na tujem trgu, ki so tako kot leta 2019 znašali okoli 36 milijonov evrov. Kljub zahtevnim gospodarskim razmeram v letu 2020, ki ga je zaznamovala epidemija COVID-19, je imela družba več kot 78 milijonov evrov prihodkov, kar je za 3 % več kot leta 2019.
Domači trg predstavlja 54% prihodkov od prodaje, uravnovešeno razmerje prihodkov med domačim in tujimi trgi pa ostaja dolgoročni strateški cilj cementarne. Najpomembnejši izvozni trg je sosednja Italija, sledita Hrvaška ter Bosna in Hercegovina. Na teh dveh trgih želijo v bodoče še rasti, saj je blagovna znamka Salonit Anhovo v balkanski regiji še vedno sinonim za cement najvišje kakovosti.
V letu 2020 so v Salonitu Anhovo za investicije namenili več kot 13 milijonov evrov, največ v posodobitve na področju ekologije. Tehnološko zelo zahtevna je bila prenova sistema drobljenja in transporta surovin, katere investicijska vrednost je znašala več kot 5 milijonov evrov. Investicija je pomembno izboljšala energetsko učinkovitost mletja surovine (15 odstotkov manj porabe električne energije) Nadaljevali so z rušenjem stare cementarne, kjer v prihodnjih letih načrtujejo postavitev sončnih elektrarn in zamenjavo vseh azbestno cementnih kritin v industrijskem kompleksu. V letu 2021 načrtujejo za okoli 11 milijonov evrov investicij, pri čemer bo največja investicija popolna prenova linije za pakiran cement.
Cementarna Salonit Anhovo v času epidemije ni koristila državne pomoči, razen kriznih dodatkov za delo, ki so bili izplačani zaposlenim. Ukrepi za preprečevanje širjenja okužb s novim koronavirusom in odgovorno ravnanje zaposlenih so se izkazali za učinkovite, saj v času epidemije od začetka leta 2020 ni prišlo do žarišča okužb znotraj podjetja.
Dolgoročna vizija Salonita Anhovo je postati brezogljična cementarna do leta 2035. Med pomembnejše korake spada uvedba najnovejše tehnologije za zmanjševanje ključnih emisij in sprejetje dodatnih ukrepov, ki bodo zagotovili dodatno zmanjšanje že tako nizkega vpliva cementarne na okolje.