Komentar

Aprilska polemika: Dan po 1. aprilu in nekaj dni kasneje

Prispevek Andraža Terška (Dan po 1. aprilu) na tem mestu je kot običajno na prvi pogled logičen, dobro argumentiran in gostobesedno vsiljiv. Na žalost pa dokazuje staro resnico, da nož sam po sebi ni ne koristen ne škodljiv; odvisen je od človeka, ki ga uporablja. Podobno velja za oster razum. Andražev razum je izjemen, ga pa zadnje čase usmerja roka sovraštva. Um ostaja oster, žrtev pa postaja Andraževa integriteta.

05.04.2021 23:45
Piše: Andrej Drapal
Ključne besede:   Andraž Teršek   Andrej Drapal   polemika   1. april   vlada   ukrepi   koronavirus   EU   odgovornost

Marianne Gast: Open minds and empty heads (1950)

To, kar dela ta vlada torej ni zločin, kot to eksplicira Andraž, ampak napaka, da prepogosto ustvarja občutek, kot da ve. Ni naloga vlade, da ve, ampak, da odloča.

Opozoriti imam namen na nekaj tragičnih napak, ki pa so vse posledica temeljne zadrege, ki je vzrok vseh pravniških diskurzov, ki obravnavajo življenje. Kot za vse strokovnjake namreč tudi za pravnike velja, da je njihovo polje, na katerem so strenirani, pravniški diskurz. Ta diskurz je vsaj za zahodni svet od rimskega prava naprej racionalen - ali pa ga ni. Logika od ustave navzdol do zadnjega podzakonskega akta ali od zadnjega podzakonskega akta do ustave mora biti razločna, jasna in sledljiva; torej racionalna.

 

Pravniški diskurz je po definiciji racionalno črno-bel. Zmagovalec pravnega spora je vedno eden. Tudi če je krivda deljena, je deljena jasno. Tudi v pravni mediaciji se navsezadnje koristi in škode digitalno porazdelijo. Solomon je, ko je prišel do situacije, ki je ni mogel rešiti digitalno, situacijo prerezal – in s tem z neracionalno potezo ustvaril racionalen, digitalen rezultat. 

 

Tej temeljni racionalnosti prava ne oporekam, nasprotno. Zadrega pa nastane, ko začne pravnik predpostavljati, da je pravni diskurz podlaga vseh ostalih diskurzov, podlaga življenja samega. Življenje namreč ni racionalno; ni digitalno, ampak analogno. Evolucija živega je rezultat kompleksnosti, ki nujno ustvarja "emergencies", vznike, kot sem ta izraz poslovenil v svoji prvi knjigi. Vzniki niso subjektivni, kot bi nekdo razumel nasprotje od racionalnega, le ni jih mogoče linearno vzročno povezati s tistim, iz česar so vzniknili. Življenjske pojave ni mogoče reducirati nazaj, jih razložiti iz preteklosti. Zato je življenje nepredvidljivo in zato zanimivo.

 

Ta uvod se navezuje na Andraževo predpostavka drugega odstavka, ko sedanji cladi očita ukrepe, ki so nelogični, nepredvidljivi. Zadrega je v resnici, da so preveč predvidljivi. Virus sam je namreč eno najbolj nepredvidljivih bitij tega sveta. Nepredvidljiv je že sam po sebi (virologija), v skupini (epidemiologija) pa je daleč pred katerimkoli razumom znanstvenika ali znanstvene skupine, kaj šele pravne stroke. Virologija je sicer opirajoč se na genetiko in mikrobiologijo omogočila cepiva in bo zagotovo odkrila tudi nove mehanizme boja z virusi in drugimi mikrobiološkimi dejavniki, a je v tem boju vedno korak zadaj. Ta korak je v boju z virusi, ki omogočajo tudi horizontalno in ne le veritalnih (dednih) mutacij, pomemben in bistven. 

 

Še slabši je rezultat na nivoju epidemiologije. Tam smo obsojeni na statistiko; tam streljamo s šibrami na slona. Bolje kot nič, ampak daleč od tega, da bi bil lahko odziv kateregakoli epidemiologa kaj boljši od stare modrosti, ki pravi, da gripa mine, če jo zdraviš v sedmih dneh, če pa ne, pa v enem tednu

 

To seveda ne pomeni, da naj bi dvignili roke in se prepustili toku. Nasprotno. Vsak zase išče vire modrosti za osebno zaščito. Kar pa zadeva državo, na katero je Andraž usmeril svoje puščice, pa velja, da bo bolj uspešna, bolj kot bo nepredvidljiva. Moja kritika te vlade torej ni, da je nepredvidljiva, ampak da premalo hitro menja ukrepe. Veliko malih korakov, malih poskusov, je edini pameten odgovor racionalnega agenta. To je modrost, ki jo poznajo dobri managerji že desetletja. Tisti, ki res živijo v nepredvidljivem, kaotičnem svetu tržnih sprememb, vedo, da se preživetje skriva v mnoštvu hitrih akcij in hitrih reakcij na negativne odzive s trga. Zmote so v takem poslovnem modelu pot do uspeha, če jih seveda hitro popravljaš. Svet (življenje) namreč ne deluje v duhu komunističnih petletk in planskega gospodarstva.

 

 

DR. ANDRAŽ TERŠEK 

Dan po 1. aprilu: Tiranska je oblast, ki deluje nepravno. Prava ni več, so samo še prepovedi, zapovedi, dovoljenja in ukazi. Pa kazni.

 

 

 

Andraž govori o znanosti, ki da je clada ne upošteva, kot da bi bila znanost ena. Ena znanost je bila samo pri Stalinu – pa še tam samo na videz, saj je podtalno vedno obstajao več nasprotujočih se tokov. Pravi znanstveniki ne vedo, ampak raziskujejo. Ne le, da je smislov podatkov, do katerih se dokopljejo znotraj ene znanosti, več, v še večji kontradikciji so med seboj različna znanstvena področja. Tako bi spet v popolnem nasprotju z Andražem morali reči: vedno, ko se katerakoli politika sklicuje na znanost, je to znak, da je v resnici obupala.

 

Znanosti (množina!) so blagoslov razvoja zahodne civilizacije, dokler jo razumemo kot eno od izhodišč za naše odločanje, podobno kot je eno od izhodišč rimsko pravo in vsa ostala pravna dediščina. Misliti, da se v znanostih skrivajo odgovori na življenska vprašanja, je ena od katastrofalnih zmot naivnega scientizma, v katerem živimo. Prav vsak med nami ima podobno kot vlada možnost in priložnost, da si ustvarja svoj lasten smisel iz vsega, kar mu je dostopno. Nekoč smo imeli za izhodišče izkušnje naše družine in ožje skupnosti, kasneje se je temu pridružila Biblija, danes pa izkušnje in Biblijo lahko dopolnjujemo z znanostjo. Vsa tri izhodišča so popolnoma enakovredna: vsa tri predstavljajo zgolj izhodišče, možnost, da generiramo (vsak zase) svoj lastni smisel.

 

To, kar dela ta vlada torej ni zločin, kot to eksplicira Andraž, ampak napaka, da prepogosto ustvarja občutek, kot da ve. Ni naloga vlade, da ve, ampak, da odloča; odloča v racionalno neobvladljivi kompleksnosti, kot omenjeno na začetku tega prispevka. Celo modreci, ki so res modri, vedo, da ne vedo. Misliti, da vlada ve, je izraz vrhunskega napuha – ko pa kogarkoli obtožuješ, da zaradi nevednosti deluješ zločinsko, je pa to zločin proti logiki življenja.

 

Andraž zaključi svoj samomorilski prispevek z nekaj odločnimi vprašanji. Od tretjega vprašanja naprej jasno izpostavi svojo zmotno predpostavko: "logični naslednji korak". Upam, da nas bo ta virus naučil to, kar dobro ve vsak kmet: v življenju ni nič takega, kar je logični naslednji korak. Hrbtenico imam, ko sem sposoben graditi lastne vrednote v dinamično spreminjajočem se svetu. Če v takem svetu ostajam pravniško dosleden, enak, reducibilen, potem sem že mrtev.

 

V osmem vprašanju pa Andraž nehote pove to, kar bi bil najbolj koristen rezultat situacije, v kateri smo: "Prava ni več." Seveda ne v smislu, da bi živeli v brezpravju, ampak da bi se pravniki ukvarjali s pravom, tesarji z lesom, filozofi z vprašanji etike, vladarji pa bi odločali. 

 

Andraž v svojem besu ni sposoben videti točke, kjer pa ta vlada in celotna Evropska unija res delajo napako: hote prevzemajo odgovornost. Odgovornost prevzemajo s tem, ker zapovedujejo. Obnašajo se kot odgovoren starš z mladoletnim otrokom. Starš je za otroka odgovoren. EU za vse nas skupaj z našimi otroci NI odgovorna oziroma ne bi smela biti odgovorna. To, da je večini všeč, da vlade sprejemajo odgovornost in jih s tem razbremenjujejo osebne odgovornosti, je eden od razlogov, da so tej civilizaciji šteti dnevi. Popolnoma se zavedam, da bi bilo iluzorno razmišljati, da bi Slovenija kot del EU delovala v nasprotju z EU etatizmom in birokratizmom. Ampak kot odgovoren posameznik lahko in moram zahtevati nemogoče.

 

Andražu pa želim, da bi se znebil sovraštva in da bi polno zaživel kot pravi rocker, kar po svoji duši tudi je.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
21
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
0
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.781
02/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.064
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 2.010
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.756
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.428
06/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.160
07/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.105
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 658
09/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.337
10/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 453