Kritika iz Luksemburga je popolnoma razvrednotena zaradi številnih stvari. Prvo si bodo Slovenci zapomnili iz časa, ko so se borili za neodvisnost in državnost. Spomnili se bodo komentarjev luksemburškega zunanjega ministra Jacquesa Poosa iz časa slovenske deklaracije o neodvisnosti. Z besedami Timothyja Gratona Asha iz Guardiana je "do enega najbolj smešno absurdnih trenutkov v novejši evropski zgodovini prišlo leta 1991, ko je Jacques Poos pohitel s sporočilom Slovencem, ki so se tedaj skušali odcepiti od Socialistične federativne republike Jugoslavije, da majhne države v Evropi nimajo prihodnosti". Poos je takrat tudi domišljavo izjavil: "To je ura Evrope. To ni ura Američanov."
Ko sem pred dnevi na portalu+ prebral članek (vir) luksemburškega novinarja Billa Wirtza, sem hočeš nočeš pomislil na star pregovor: Tisti, ki žive v steklenih hišah, ne bi smeli metati kamenja. Še en drug navedek mi pride na misel: Glej, kdo se oglaša … ali z navedkom iz Biblije, ki pravi:
1 Ne sodi, da ti ne bo sojeno. 2 Kajti kakor sodiš, tako ti bodo sodili; in s kakršno mero meriš, tako ti bodo merili. 3 Zakaj gledaš iver v očesu svojega brata, ne vidiš pa bruna v svojem? 4 Kako boš rekel svojemu bratu, naj vzamem iver iz tvojega očesa; a glej, bruno je v tvojem lastnem očesu? Ti hinavec, najprej odstrani bruno iz svojega očesa, potem boš jasno videl in vzel iver iz bratovega. (Matej 7:1)
Kritika iz Luksemburga je popolnoma razvrednotena zaradi številnih stvari. Prvo si bodo Slovenci zapomnili iz časa, ko so se borili za neodvisnost in državnost. Spomnili se bodo komentarjev luksemburškega zunanjega ministra Jacquesa Poosa iz časa slovenske deklaracije o neodvisnosti. Z besedami Timothyja Gratona Asha iz Guardiana je "do enega najbolj smešno absurdnih trenutkov v novejši evropski zgodovini prišlo leta 1991, ko je Jacques Poos pohitel s sporočilom Slovencem, ki so se tedaj skušali odcepiti od Socialistične federativne republike Jugoslavije, da majhne države v Evropi nimajo prihodnosti". Poos je takrat tudi domišljavo izjavil: "To je ura Evrope. To ni ura Američanov." Vsi vemo, da se je Evropa izkazala za nesposobno in da je na Hrvaškem prišlo do pokola, posredovati sta morala ZDA in NATO.
BILL WIRTZ
Druga stvar je, da Luksemburg ni plačal svojega deleža Natu. Za državo, ki ima enega največjih BDP na prebivalca, je neplačilo ustreznega deleža sramota. Vojaški izdatki držav članic NATO (v milijonih dolarjev) in predvideni delež BDP leta 2017:

Tretja stvar je, da Luksemburg ne plačuje pravičnega deleža EU. Znesek, ki ga je prejel iz porabe EU leta 2018, je bil približno 105 % tistega, kar je vplačal v evropski proračun (to lahko povemo tudi drugače – da je dobil vrnjenih 5 % več, kot je vplačal). Presenetljivo je, da dobi Luksemburg sploh kaj nazaj, ker je njegov BDP na prebivalca najvišji v EU.
Evropa – BDP na prebivalca 2020:

Katere države so neto plačnice in neto prejemnice?

Potem lahko razmišljamo, kako jo Luksemburg odnese s tem, da je davčna oaza znotraj EU, ko je toliko govoričenja proti takim krajem. Po mojem mnenju davčna nebesa niso nujno slaba stvar, posebno če v državi ustanavljajo popolnoma operativne aktivnosti. Vendar če jih multinacionalke uporabljajo samo za zmanjševanje svojih davčnih računov, imam pomisleke.
Nenazadnje so v Luksemburgu ustanove EU, ki so zelo koristne za državo. Državna spletna stran pravi, da so v Luksemburgu Sodišče Evropske unije, Splošno sodišče (nekdanje Sodišče prve stopnje), Evropsko računsko sodišče in Evropska investicijska banka (EIB). Poleg tega so v Luksemburgu še Generalni sekretariat Evropskega parlamenta in nekatere službe Evropske komisije.
V aprilu, juniju in oktobru so Luksemburgu tudi zasedanja Sveta EU. Sporazum o enotnem patentnem sodišču določa, da bosta v Luksemburgu sedeža Prizivnega sodišča in Evropskega patentnega registra.
Poleg tega so na sestanku Evropskega sveta decembra 2003 šefi držav ali vlad sklenili, da "če bo ustanovljen Evropski urad javnega tožilca, bo njegov sedež v Luksemburgu v skladu s Sklepom z dne 8. aprila 1965", v katerem sicer piše, da so "pravosodna in pol-sodna telesa tudi v Luksemburgu". Na osnovi te odločitve Luksemburg zahteva, da bo bodoče Evropsko javno tožilstvo, ki ga je Komisija predlagala julija 2013, dejansko imelo sedež v Luksemburgu.
In nazadnje, v Luksemburgu po letu 2019 sodnim in finančnim enotam evropskih institucij z grupiranjem podatkovnih centrov Komisije dodajajo digitalen element. Kljub pomembni širitvi EU z novimi državami članicami, ki trdijo, da bi morali evropske institucije ustanavljati pri njih, je Luksemburg ostal ena od prestolnic EU. Okoli 9500 mednarodnih uslužbencev v Luksemburgu predstavlja skoraj 5 % aktivnega prebivalstva in skoraj 2,5 % zaposlenih.
Mislim, da me ne bi smelo presenetiti, ker pri kritiki slovenskega premierja pojejo pesem po notah bruseljske elite, in jih ne zanimajo nacionalni interesi držav, kot so Slovenija, Poljska in Madžarska.