1. oktobra letos se bo v Dubaju odprl Expo 2020, ki ga je pandemija novega koronavirusa "prestavila" za eno leto. Predstavilo se bo kar 190 držav sveta, Slovenija pa bo med tistimi z lastnim paviljonom. Nastopila bo s sloganom "Slovenia. Green and Smart Experience". Ideja za slovenski paviljon je avtorsko delo arhitektov Roberta Kluna, Sandija Pirša in sodelavcev. Arhitekt Robert Klun bo z nami delil nekaj svojih misli in bo odslej tudi novi kolumnist portala+.
Arabski človek je odprt, neverjetno srčen. Kar navdušuje, so odzivi na naše delo, na projektiranje, na naše oblazinjeno pohištvo, ki je zbudilo že tako odlične povezave v tem delu sveta in pripeljalo ljudi, ki niso vedeli, da Slovenija sploh obstaja. Če jih bom učil smučati, ne vem, verjetno bolj igrati golf, a zagotovo v sodelovanju premikamo meje mogočega in tu ima slovensko gospodarstvo neverjetne možnosti.
Kdor igra golf, razume, kaj je popoln udarec. Sproščeni "swing", tako sinhron, da bi z njim lahko rezal sekunde. A moraš biti predan. Pripravljen, da te trenutek prevzame in ga zaužiješ. Da si iskren. In tako se zgodi, da vsak integral udarca posebej preučiš v sebi. V lastnem izrazu. Podobno je v arhitekturi, ko se rodi prava ideja, ko začutiš, kako bo kreacija preko papirja živela v prostoru in nudila neizmerne pretoke energij, idej in opoja vsem uporabnikom. Zato moraš poznati vse prvine, materiale, ki jih boš uporabil, lokacijo, premikanje sonca, uporabnike in njihove navade. Morje neznank, ki so izziv, a hkrati tisto, kar življenje dela zanimivo. Zemljevid, po katerem vsak dan usmerjam lastne korake. Občutki, ko se me dotakne "neznano", so mi znani. Čutim se izbranega, da me poiščejo in jih, poln zaupanja, sprejmem. Ta občutek se je zgodil in sem ga doživljal leta 2019, ko sem sprejel izziv, da bomo sodelovali na natečaju za slovenski paviljon Expo2020 Dubai.
Dolgo sem premleval koncepte in razmišljal, kaj nas z Arabijo najbolj povezuje. In rodila se je IDEJA. Zgodil se je Paviljon!
Svinčnik je plesal in narisal čudovito arhitekturo projekta v Dubaju. Ta elektronski svinčnik je zmagal. Presegel je druge kolege in navdušil tako komisijo ministrstva, izvajalca našega paviljona Riko, sodelavce in predvsem navdušuje zdaj, ko stoji ves ozelenjen sredi puščave.
Projekt ima tri glavne elemente, tri komponente. Voda, gozd - zelena krošnja, LES-eno ribniško sito. Nič več, nič manj. Z njimi orišem zgodbo o tem, kdo smo, kaj so naše (moje) korenine, kaj Slovenija je; in ponižno povežem našo identiteto z arabsko. Vzorec ribniškega sita ima šestkotnike, ki jih, globoko zakoreninjene, zasledimo v vzorcih arabskega sveta. Trije elementi se tako zavrtijo v plesu arhitekture in detajla večnosti pod arabskim soncem.
Voda, ki je naš slovenski ponos, in tista, ki pametno hladi celotno področje paviljona, prida oris oaze. Voda kroži preko cevi v pesku in se tako hladi in osvežuje paviljon tudi v vročih dnevih. Poleg tega je voda ogledalo nas samih, vseh obiskovalcev in refleksija gozda, ki se bohoti naokrog. Gozd dvignemo na višino in z odsevom v vodni gladini dobimo občutek, da gremo dobesedno v gozdno krošnjo sredi puščave. Začutimo. Gozd in našo Slovenijo.
Poznavanje Arabije me je pripeljalo do rešitev, ki so unikatne, ki nudijo trajnostne povezave in so prišle zaradi negostoljubnosti naravnega puščavskega okolja še posebej do izraza. Gozd je dejansko sestavljen iz lokalnega zelenja in vstavljen na kamene mokre plošče, ki pomagajo, da se zelenje ne posuši. Ob tem hlad pada in naredi odlično naravno klimo vsej okolici paviljona, kar je najbolj pomembno, saj v paviljonu naj ne bi bilo dodatnega umetnega hlajenja.
Piko na i predstavljajo moje korenine – LES-eno ribniško sito, ki z vročega juga še dodatno zaščiti celotni paviljon in obiskovalce. In prav to ribniško sito predstavlja posebno vez med mojo domovino in kraji, kjer sem v zadnjih letih najbolj prisoten - Arabijo.
Žal mi je samo, da smo z zmanjšanjem budgeta za naročnika z izvajalcem Rikom naredili leseno sito več kot pol manjše, kot je predlagano v osnovnem projektu same idejne zasnove. A koncept je ohranjen, se ga čuti in sonce se zaustavi na moji Ribnici. Tako imajo obiskovalci kvalitetno klimo in z njimi povezane občutke. S temi prijemi vključimo vseh pet čutil in podamo s strokovnjaki marketinga, Jako Gornikom in njegovo ekipo, projektu ime, ki ga država Slovenija danes uporablja v Dubaju: SLOVENSKI PAVILJON Expo Dubai - GREEN SMART EXPERIENCE.
Ta zeleno-pametna izkušnja bo navduševala, ko se Expo letos odpre, kot se bodo odprla, upam, tudi smučišča v Sloveniji, kot se bodo odprla široka obzorja in povezave, socializacija in iskreni pogledi in objemi. Kot je posebnost mojega dela v odnosu in predanosti, iskrenosti. Ko čutiš, ko se prebudiš in veš, da smo naredili dobro delo.
To šteje in kar je najbolj neverjetno, sem te občutke ponovno in dodatno obudil prav v Arabskem svetu. Arabski človek je odprt, neverjetno srčen. Kar navdušuje so odzivi na naše delo, na projektiranje, na Klun oblazinjeno pohištvo, ki je zbudilo že tako odlične povezave in projekte v tem delu sveta in pripeljalo v naš svet ljudi, ki niso vedeli, da Slovenija sploh obstaja. Če jih bom učil smučati ne vem, verjetno bolj igrati golf, a zagotovo v sodelovanju premikamo meje mogočega in tu ima slovensko gospodarstvo neverjetne možnosti. To je pomembno. Da se slovensko gospodarstvo odpira tujini.
Veselim se snežinke, kot se veselim nove črte na novem projektu. Ko to pišem, jo v glavi že rišem.
Robert Klun je slovenski arhitekt, ki mu je uspelo v Saudovi Arabiji in Združenih arabskih Emiratih.