"Imunski sistem države se ruši ... Kot da bi bili vsi psi vojne spuščeni, delovati so začele, da tako rečem, tovarne zlobe. Dopuščeni so pritiski tretjerazrednih uradnikov. Naše edino orožje je argumentacija vsakega podpisanega stavka. Enako velja za Ustavno sodišče ... Če je kaj narobe, moramo odreagirati … " Te besede je predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel povedal v pogovoru za zadnjo Sobotno prilogo časnika Delo.
To so zelo hude in močne besede, ampak stvarnost je še hujša. Računsko sodišče, ki mu predseduje Tomaž Vesel, je namreč samo sestavni del tega in tako deformiranega imunskega sistema, tega in takšnega, kot ga v pogovoru za Delo kritizira. Kajti imunost ne deluje, očitno se bolj ukvarja predvsem s političnim obračunavanjem – revizije zelo pomembnih projektov pa čakajo in čakajo. Že dve leti in tri mesece čakamo na revizijo vladnega projekta 2. tir, vmes pa so se pred tem - od leta 2014 do marca 20020 - zamenjale kar tri vlade. Zato ne pravijo državljani zaman, da je Računsko sodišče enooki in brezzobi tiger in na žalost se očitno njegov predsednik zelo trudi, da tako ostane.
Kot je znano, je revizija investicijskega programa projekta 2. tir iz leta 2019 še vedno "na čakanju". Zato pozivam predsednika Vesela, da ga nemudoma zaključi in objavi revizijsko poročilo o trenutno ključnem projektu v Sloveniji, tj. vladnem 2. tiru. Milijarde bodo šle v nepovrat, povzročena bo nepopravljiva okoljska in težko popravljiva finančna škoda. Podzemna ekološka bomba pa grozi z uničenjem podzemnih in nadzemnih vod. To so prave tovarne zla, ne pa tiste, ki jih predsednik Vesel tako samozavestno omenja v intervjuju v Sobotni prilogi.
Računsko sodišče je edina institucija v državi, ki ima tolikšno pristojnost in moč, da lahko ustavi takšne in tovrstne pohabljene politične projekte. Da gre za političen projekt ni dvoma. Da je katastrofalen, se kljub molku predsednika Vesela in veselim pravljicam ministra Jerneja Vrtovca vedno bolj vidi. Institucija, ki se deklarira kot sistem zavor in ravnovesij, je v resnici generator zavor in povzročitelji neravnovesij. Z neuporabo moči vodilni v njej zlorabljajo moč, ki jim jo po zakonu daje institucija. Pri tem ne gre za vlado, kajti vlade se menjajo, režim pa ostaja isti. Zato zveni kot norčevanje in slaba šala, ko Tomaž Vesel pove:
"Če gre kaj narobe, moramo reagirati še preden gre kaj zares narobe. Če v imunski sistem nastaviš kimavce brez rezultatov in referenc, ta razpade. Na konci izgublja cela skupnost."
Ali res in kdo? Izkušnja kaže, da izgubljamo prav zaradi njegovega neukrepanja. Zato od predsednika Računskega sodišča pričakujem, da opusti "najvažnejšo postransko stvar na svetu" in se posveti temu, za kar ga plačujemo davkoplačevalci in državljani.
Kdo v Sloveniji blokira spremembe? Žal so prav vodilni ljudje v institucijah blokatorji sprememb, namesto da bi bili generatorji razvoja in iniciatorji prememb. Od Veselovega sodišča pričakujem ukrepanje, ne zgolj piarovsko kazanje mišic za dimno zaveso neukrepanja.
Čas korone je lahko čas streznitve. Gospod Vesel, zelo veseli bomo, ko boste pričeli delati za avno dobro in v javno korist, ko boste prenehali politizirati in ko boste po 27 mesecih končno opravili svojo dolžnost: revizijo projekta 2. tir; in to ne samo s stališča učinkovitosti, pač pa predvsem s stališča smotrnosti. Tedaj bomo vsi na isti strani. Psi vojne in tovarne zla bodo postali vaši zavezniki, državljani pa bomo vaši hvaležni davkoplačevalci.
"Neodvisne" medije pozivam, da končno pričnejo poročati o tem, o čemer zdaj nočejo niti slišati. Imunski sistem države bo močno okrepljen, ko bo Računsko sodišče - in z njim njegov predsednik - začelo opravljati svoje glavne profesionalne in ne postranske ljubiteljske naloge, kljub temu da gre za najpomembnejšo postransko stvar na svetu – nogomet in petkrat manjšo plačo od tega postranskega zaslužka. Gospod Vesel, poskrbite torej, da vladni drugi tir ne postane "sladko jabolko pregrešnega navdiha" za obvodno financiranje volilnih kampanj za naslednjih 45 let ...
Zato je drugi tir tako pomemben - za našo sedanjost in za našo prihodnost. Kajti ne gre samo za izgubo dveh milijard evrov, ampak gre za zaton demokracije!