Po svetu je še vedno veliko komunističnih strank, a je zelo malo vplivnih. Presenetljivo pa so komunisti v španski koaliciji, komunisti v češkem parlamentu pa podpirajo levosredinsko vlado. V primeru Slovenije se za naslednico komunistične stranke, socialne demokrate, zdi, da so podedovali vsaj nekaj premoženja Komunistične partije, ki je bilo morda pridobljeno v dvomljivih okoliščinah. Sramežljivi so tudi, ko bi bilo treba odkrito spregovoriti o skritih grobovih.
Bral sem o pesmi Kam so šle vse rožice?, ki je bila zelo popularna protivojna pesem v petdesetih in šestdesetih letih. Prevedli so jo v mnogo jezikov; v Sloveniji jo je Tomaž Domicelj in jo naslovil Kam so šle vse rožice?. Avtor pesmi je Pete Seeger, ploden tekstopisec, ki jo je napisal na osnovi besedila ukrajinsko-kozaške ljudske pesmi Koloda-Duda. Seeger je bil komunist, ki je zaradi Stalina izstopil iz ameriške komunistične stranke, vendar je ohranil svoje nekam naivne leve poglede na človekove pravice.
Zaradi te pesmi sem se vprašal, kam so šli vsi komunisti. Čeprav je po svetu še vedno veliko komunističnih strank, je zelo malo vplivnih, toda presenetljivo so komunisti v španski koaliciji, komunisti v češkem parlamentu pa podpirajo levosredinsko vlado. Kaže, da so dobesedno izginili v večini nekdanjih komunističnih državah ali pa obstajajo pod drugim imenom. Zdi se mi, da so v zadregi zaradi preteklih povezav z zloglasnimi režimi, ki so kršili človekove pravice in zagrešili politične zločine. Tudi ni posebno presenetljivo, da člani ne želijo priznati svojega nekdanjega članstva v komunističnih partijah.
V primeru Slovenije je preiskava sodstva naletela na zavračanje nekaterih sodnikov, da bi razkrili svoje nekdanje članstvo v stranki, za naslednico stranke, socialne demokrate, pa se zdi, da je podedovala vsaj nekaj premoženja Komunistične partije, ki je bilo morda pridobljeno v dvomljivih okoliščinah. Sramežljivi so tudi, ko bi bilo treba odkrito spregovoriti o skritih grobovih; v pesmi je verz "Kam so vsa grobišča šla, že dolgo tega?"
Vemo tudi, da so se mnogi podali v podjetniške vode in izkoristili prednost svojih starih povezav in na ta način obdržali pogosto prikriti življenjski slog s privilegiji, ki so jih imeli v komunizmu: izlete v tujino, pogosto zaradi nakupov, lepa stanovanja, velike avtomobile, počitniške vile, lepe pokojnine, poslovna kosila in tako naprej.
Ali se v levih strankah skrivajo tudi zakrknjeni komunisti? Koliko jih je v Evropskem parlamentu in Komisiji? Gotovo je Slovak Maroš Šefčovič, podpredsednik Evropske komisije, ki je bil član komunistične partije, njegova kritika Združenega kraljestva, ki jo je nedavno izrekel, je bila slabo sprejeta. Mnogo ljudi je komentiralo, da je kritika nekdanjega komunista, ki je šele pred kratkim odkril demokracijo, nesprejemljiva.
Morda bi se moral nova vrstica ljudske pesmi glasiti "Kam so vsi komunisti šli, že dolgo tega?".
Kakšna škoda, da ni bilo lustracije.