Razkrivamo

Politično mešetarjenje vladne SMC v senci mariborskega superračunalnika: Nezakoniti Upravni odbor Instituta informacijskih znanosti pod taktirko vladne SMC tiho sodeluje pri razgrajevanju razvojnega in izvoznega potenciala IZUM-a!

Večina članov Upravnega odbora Instituta informacijskih znanosti (IZUM) s sedežem v Mariboru ni strokovno kompetentna za odločanje o strateških razvojnih vprašanjih tega instituta kot tudi ne o projektu COBISS.Net. Nekompetentnost in oportunizem članov - da se slučajno ne bi kdo komu zameril - praviloma pripeljeta do tega, da ti ljudje slepo sledijo pojasnilom in interesom direktorja IZUM in vladnih uradnikov, ki že leta nasprotujejo spremembi sestave organa upravljanja tega instituta, da njihove zgrešene usmeritve in odločitve v preteklih letih slučajno ne bi kdo prepoznal, razkril in problematiziral. Zagotovo pa bi iz omar popadalo veliko okostnjakov!

17.05.2021 05:00
Piše: Tomaž Seljak
Ključne besede:   IZUM   Maribor   Cobiss.Net   Tomaž Seljak   vlada   Unesco   upravni odbor   SMC   Aleš Bošnjak

Foto: Mediaspeed

Kako dolgo bo vladna SMC še onemogočala reševanje odprtih razvojnih vprašanj IZUM-a in mreže COBISS.Net? Kaj bo slovenska vlada ponudila državam Zahodnega Balkana v okviru mednarodnega razvojnega sodelovanja v času predsedovanja Slovenije Svetu EU?

Pred dvajsetimi leti je imel Institut informacijskih znanosti (IZUM) petčlanski organ upravljanja, in sicer Svet Instituta. Njegov predsednik sem bil pisec tega prispevka, ki sem bil takrat vodja Oddelka za informacijsko infrastrukturo na Ministrstvu za šolstvo, znanost in šport (MŠZŠ), ostali predstavniki ustanovitelja IZUM-a pa so bili: Stane Pejovnik, tedanji državni sekretar na MŠZŠ, Sašo Domijan, strokovni sodelavec na MŠZŠ, in Jelka Gazvoda, svetovalka za knjižničarstvo na Ministrstvu za kulturo. S tem je bila zagotovljena neposredna odgovornost funkcionarjev in uradnikov na pristojnih ministrstvih za odločitve navedenega organa in vlade glede strateških vprašanj razvoja in delovanja IZUM-a, sistemov COBISS in SICRIS ter mreže COBISS.Net. Vsi s tem povezani strokovni predlogi so se takrat z uporabniki proizvodov in storitev IZUM-a pred sejami Sveta IZUM-a usklajevali v okviru Sveta članic COBISS (vir) in Strokovnega sveta IZUM. Poleg strokovnjakov IZUM-a so bili zunanji člani Strokovnega sveta IZUM-a Štefan Kajzer (predsednik), Bruno Hartman, Bruno Štiglic, Matjaž Žaucer, Mirna Willer iz Hrvaške in Sigrid Reinitzer iz Avstrije.

 

Minilo je 20 let, odkar je takratno Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport z dopisom državnega sekretarja z dne 7. marca 2001 protestiralo pri Ministrstvu za kulturo, ker je slednje v takratni Predlog zakona o knjižničarstvu vključilo določili o sestavi 9-članskega organa upravljanja NUK-a in najmanj 9-članskega organa upravljanja IZUM-a. Predlagalo je, da se sestava organov navedenih institucij uredi v ustanovitvenih aktih. Zaradi neke kupčije v ozadju pa Ministrstvo za kulturo predloga ni upoštevalo.

 

To je bil izvirni greh problema, ki se vleče še danes.

 

Oktobra 2001 sprejeti Zakon o knjižničarstvu (ZKnj) je določil 7-članski organ upravljanja NUK-a in najmanj 9-članski organ upravljanja IZUM-a. Slednji je nato s spremembo ustanovitvenega akta dobil 11-članski upravni odbor z večinskim zastopstvom predstavnikov uporabnikov (knjižnic, univerz in inštitutov). Ministrstvo za kulturo je kmalu prepoznalo zmoto in z Zakonom o uresničevanju interesa na področju kulture leta 2002 razveljavilo člen ZKnj, ki je določal sestavo organa upravljanja NUK-a, ter v aktu o njegovi ustanovitvi določilo 5-članski Svet NUK-a. Ob tem je z Zakonom o raziskovalni in razvojni dejavnosti (ZRRD), ki je bil sprejet istega leta, IZUM dobil status javnega infrastrukturnega zavoda, ki naj bi imel upravni odbor s tretjino predstavnikov ustanovitelja, tretjino predstavnikov zaposlenih in tretjino uporabnikov storitev javnega zavoda, ni pa bil razveljavljen 46. člen ZKnj, ki določa drugačno sestavo organa upravljanja IZUM-a.

 

Minilo je 10 let, odkar sem zaradi podcenjevalnega odnosa takratnega Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (MVZT) do IZUM-a in projekta COBISS.Net na seji Upravnega odbora IZUM-a februarja 2011 podal odstopno izjavo z mesta direktorja IZUM-a. Eden od razlogov za protestni odstop so bile težave s sestavo in z delovanjem upravnega odbora, ki so se zatem manifestirale tudi v večinski pokorščini članov zahtevi državnega sekretarja Józsefa Györkösa in ministra Gregorja Golobiča, da je treba razrešiti direktorja, ki zahteva spremembo odnosa MVZT do IZUM-a, kar je bil moj pogoj, da ostanem direktor IZUM-a.

 

Golobič je ob tem celo zagrozil s priključitvijo IZUM-a NUK-u.

 

Junija bo minilo 10 let, odkar je poslanska skupina socialnih demokratov v državnozborsko proceduro vložila predlog spremembe 46. člena Zakona o knjižničarstvu – uskladitev z Zakonom o raziskovalni in razvojni dejavnosti, a je bil Državni zbor razpuščen pred sejo, na kateri naj bi bila sprememba sprejeta.

 

Oktobra bo minilo 10 let, odkar je UNESCO spremembo sestave organa upravljanja IZUM-a postavil kot pogoj za sklenitev sporazuma z Republiko Slovenijo o preoblikovanju IZUM-a v Regionalni center za knjižnične informacijske sisteme in informacijske sisteme o raziskovalni dejavnosti pod pokroviteljstvom UNESCA. Zahteval je 5-članski upravni odbor, katerega člani naj bi bili: predstavnik Vlade Republike Slovenije, predstavnik UNESCA, predstavnik skupnosti uporabnikov iz Slovenije, predstavnik Sveta COBISS.Net in predstavnik zaposlenih v IZUM-u. S podpisom navedenega sporazuma leta 2012 je slovenska vlada s tem soglašala, a sestave organa upravljanja IZUM-a zatem ni spremenila oziroma je leta 2016 le število članov zmanjšala iz 11 na 9 članov.

 

Februarja pa je minilo eno leto, odkar je Državni svet sprejel predlog zakonodajne iniciative - besedilo Predloga zakona o spremembi Zakona o knjižničarstvu (razveljavitev 46. člena), a zaradi nasprotovanja SMC in kupčije med koalicijskimi strankami predlog na seji Odbora za kulturo Državnega zbora 4. junija 2020 ni dobil potrebne podpore, ki so jo predhodno obljubile vse stranke, razen SMC in LMŠ

 

Julija 2020 je Državni zbor naposled le sprejel Zakon o ratifikaciji Sporazuma med Republiko Slovenijo ter Organizacijo Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) o preoblikovanju IZUM-a – Regionalnega centra za knjižnične informacijske sisteme in informacijske sisteme o raziskovalni dejavnosti v Mariboru, Slovenija, v center 2. kategorije pod pokroviteljstvom Unesca in o njegovem delovanju (vir). Centri 1. kategorije so organizacijske enote Unesca, centri 2. kategorije pa so ustanovljeni in delujejo pod pokroviteljstvom te svetovne organizacije.

 

Sporazum z Unescom je z ratifikacijo v Državnem zboru postal sestavni del slovenskega pravnega reda in je po hierarhiji nad nacionalnimi zakoni in drugimi predpisi, ki se morajo uskladiti z navedenim mednarodnim sporazumom, če so kakšna njihova določila v nasprotju z njim. Po ustavi Republike Slovenije se mednarodne pogodbe in sporazumi, ki jih ratificira Državni zbor, uporabljajo neposredno (hierarhično se uvrščajo pod Ustavo in nad zakone). To pomeni, da glede sestave Upravnega odbora IZUM-a sedaj, ne glede na 46. člen Zakona o knjižničarstvu, nesporno velja 7. člen Sporazuma z Unescom, ki določa 5-člansko sestavo organa upravljanja IZUM-a in je skladen s 33. členom Zakona o raziskovalni in razvojni dejavnosti.

 

Pristojni ministri (MIZŠ, MK, MJU) in direktor Službe vlade za zakonodajo so bili v začetku decembra 2020 opozorjeni na nezakonitost morebitnega imenovanja novega Upravnega odbora IZUM-a po obstoječem aktu o ustanovitvi IZUM-a, a so opozorilo ignorirali (!). Ko je Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport januarja, pred potekom mandata Upravnemu odboru IZUM-a, pripravilo predloga vladnega sklepa o imenovanju članov po obstoječem aktu o ustanovitvi IZUM-a, sta bila 1. februarja letos z njegovo nezakonitostjo seznanjena še generalni sekretar vlade in vodja Sektorja za podporo dela Komisije Vlade Republike Slovenije za administrativne zadeve in imenovanja. Predlog sklepa zato ni bil obravnavan na seji navedene komisije 2. februarja 2021, temveč je vlada nezakonit (!) "sklep o imenovanju članov in članic upravnega odbora javnega raziskovalnega zavoda Instituta informacijskih znanosti (IZUM) za mandatno dobo štirih let" sprejela na dopisni seji 4. 2. 2021 (vir). Očitno so interesi SMC in uradnikov na MIZŠ nad zakonodajo, Ministrstvo za kulturo pa se z IZUM-om ne želi obremenjevati in slepo sledi predlogom MIZŠ. Ob tem predlagatelj sklepa očitno tudi ne ve, da IZUM ni javni raziskovalni zavod, temveč javni infrastrukturni zavod. 

 

Na prvi seji Upravnega odbora IZUM-a 22. februarja 2021 je funkcijo predsednika prevzel Aleš Osrajnik, bivši sekretar Lokalnega odbora SMC Maribor, ki ni strokovnjak za dejavnost IZUM-a niti ni zaposlen v sferi uporabnikov storitev IZUM-a na področju izobraževanja, znanosti in kulture! Na navedeni seji je upravni odbor rutinsko sprejel Letno poročilo o delu IZUM-a za leto 2020, ne da bi prepoznal zavajajoče navedbe v poročilu. Večina članov verjetno ne ve ali pa iz določenega razloga prikriva, da

 

* je imel IZUM konec leta 2020 enako število zaposlenih kot leta 2011 (117), a od tega vsaj 5 za superračunalnik, kar kaže na zmanjševanje kadrovskega potenciala za osnovno dejavnost (COBISS, SICRIS in COBISS.Net), vprašljiva pa je tudi upravičenost kar treh zaposlitev za odnose z javnostmi;

 

* je IZUM za izvajanje osnovne dejavnosti javne službe (COBISS in SICRIS) leta 2010 iz državnega proračuna prejel 5.003.509 evrov, lani pa 4.867.000 evrov (upoštevaje inflacijo bi moral prejeti vsaj za 12 % več z ustreznim dodatkom zaradi vključitve vseh šolskih knjižnic v COBISS.SI) in da

 

* so prihodki iz naslova tržne dejavnosti v tujini v letu 2020 realizirani na ravni planiranih (450.000 evrov), odvisni pa so večinoma od prodanih licenc za aplikacije COBISS v preteklih letih (prirast glede na predhodno leto je bil neznaten).

 

 

Ob tem je bi upravni odbor informiran, da so bile zaposlenim izplačane nagrade iz naslova prodaje blaga in storitev na trgu v letu 2020 v višini 300 evrov bruto, ter sprejel sklep, da se direktorju IZUM-a Alešu Bošnjaku izplača delovna uspešnost iz naslova prodaje blaga in storitev na trgu v višini 7.500 evrov bruto. Zasluge aktualnega direktorja za tržne prihodke pa so neznatne. Očitno mu pripada nagrada za pokorščino, ker ne problematizira podcenjevalnega odnosa vlade do IZUM-a?

  

Na drugi seji 8. marca 2021 (navedbe v nadaljevanju so povzete iz predloga zapisnika, ki naj bi bil potrjen na naslednji redni seji) je upravni odbor sprejel Letni program dela in finančni načrt IZUM za leto 2021:

 

* od 118 zaposlenih jih je 6 vezanih na projekt superračunalnika (HPC RIVR), iz prikaza števila zaposlenih glede na vir financiranja je razvidno, da naj bi se s tržnimi prihodki financirali trije zaposleni, iz finančnega načrta pa je razvidno, da se iz navedenega naslova pokrivajo stroški dela šestih zaposlenih;

 

* za izvajanje dejavnosti naj bi IZUM letos od MIZŠ prejel 5.890.00 evrov, a naj bi po pojasnilu direktorja to vključevalo tudi blizu 900.000 evrov za kritje stroškov električne energije za superračunalnik;

 

* prihodki iz naslova tržne dejavnosti v tujini naj bi ostali na ravni lanskega leta (450.000 evrov), pri odhodkih pa ni razvidno, kakšni so dejanski stroški izvajanja tržne dejavnosti in kakšen delež presežka prihodkov nad odhodki IZUM-a namenja za mednarodno razvojno pomoč.

 

 

Svet članic COBISS.SI in Strokovni svet IZUM letnega programa predhodno nista obravnavala, kar kaže na popolno ignoranco strokovnih teles IZUM-a. Pozitivno mnenje pa je k programu podal Nacionalni svet za knjižnično dejavnost, katerega član je tudi direktor IZUM-a. Glede Sveta COBISS.Net je direktor pojasnil, da je COBISS.Net Council tretiran kot upravljavsko telo, ki v skladu s Sporazumom med Slovenijo in Unescom predstavlja "managing board", pristojen za IZUM-ove aktivnosti izven Slovenije v mreži COBISS.Net, kar pa je zavajajoč konstrukt, ki je v popolnem nasprotju s Sklepom o imenovanju Sveta COBISS.Net in navedenim sporazumom z Unescom.

 

Zanimiva je tudi formulacija sklepa: "Člani UO IZUM potrdijo Letni program dela in finančni načrt IZUM-a za leto 2021 in pooblaščajo direktorja IZUM-a, da uskladi celotno besedilo, upoštevajoč pripombe ministrstva." Če člani niso bili seznanjeni s pripombami ministrstva, je nedopustno, da upravni odbor Letni program IZUM-a potrdi, nato pa ga lahko direktor še spreminja glede na pripombe ministrstva. 

 

Predstavnik univerz Zoran Ren, ki je tudi vodja projekta HPC RIVR, je na navedeni seji izrazil pričakovanje, da bo IZUM imel na tem področju dolgoročne cilje in zato potrebuje svojo strategijo razvoja superračunalnika, ker se načrtuje velika investicija v super moderno zgradbo, ki bi jo zgradili s kohezijskimi sredstvi. Da gre za investicijsko fazo, ki utrjuje status IZUM-a, je še povedal. Direktor IZUM-a je pojasnil, da se mora strategija superračunalnika izdelati v sodelovanju in podpori MIZŠ, Univerza v Mariboru pa naj bi pomagala oblikovati strategijo na vsebinskem področju. Ob tem bi moral le še povedati:

 

* da je IZUM v okviru projekta HPC RIVR dal na razpolago prostore in pripadajočo infrastrukturo svojega računalniškega centra, ki je bil sicer zgrajen za načrtovano širitev mreže COBISS.Net;

 

* da IZUM nima ekspertov z izkušnjami na področju superračunalništva in so konfiguracijo nabavljenega superračunalnika zastavili eksperti Univerze v Mariboru in Inštituta Jožef Stefan;

 

* da je IZUM moral zaposliti šest novih sodelavcev, ki se usposabljajo za upravljanje superračunalnika, s projektnimi aktivnostmi pa je obremenjen še tudi kdo od predhodno zaposlenih v IZUM-u, in

 

* da bi bilo v naslednji fazi smiselno ustanoviti samostojni javni infrastrukturni zavod, ki se bo ukvarjal samo z razvojem, vzdrževanjem in upravljanjem superračunalnika. 

 

 

Predstavnik zaposlenih Boštjan Batič je izpostavil pomen zagotavljanja programske opreme COBISS na najvišji ravni, vizija projekta HPC RIVR pa se mu tudi "zdi zelo pomembna, saj želijo zaposleni v projektu aktivno sodelovati in graditi naprej". Širitev v COBISS.Net "se mu zdi dobrodošla, vendar je IZUM primarno zadolžen za Slovenijo, med tem ko so viški znanja seveda lahko predani tudi izven Slovenije". Govori gospod Batič (kot sodelavec v skupini za odnose z javnostmi) tudi v imenu tistih zaposlenih, ki nimajo nič s superračunalnikom? In kaj naj bi bili "viški znanja" za uporabnike izven Slovenije? Mnenje predstavnika zaposlenih kaže na njegovo nerazumevanje pogodbenih obveznosti IZUM-a do partnerjev v drugih državah in na očitno nezainteresiranost zaposlenih za širitev mreže COBISS.Net, za kar se potrebne kadrovske zmogljivosti lahko financirajo s prihodki od tržne dejavnosti.

 

Upravni odbor IZUM-a je s posebnim sklepom zadolžil direktorja IZUM-a, da na prihodnjih sejah člane UO sproti obvešča o poteku procesa oblikovanja vizije IZUM-a na področju projekta HPC RIVR, usoda projekta COBISS.Net pa ga očitno ne zanima. Leta 2010 smo načrtovali širitev mreže COBISS.Net in povečanje števila zaposlenih na 150 v petih do desetih letih ter kasneje zaradi tega pridobili tudi evropska sredstva za izgradnjo prizidka in novega računalniškega centra, ki je sedaj zapolnjen s superračunalnikom. Vizija projekta COBISS.Net se po zaslugi SMC in uradnikov na MIZŠ ter aktualnega direktorja IZUM-a ne uresničuje, političnemu razgrajevanju razvojnega in izvoznega potenciala IZUM-a in projekta COBISS.Net pa ni videti konca.  

 

Medtem je predsednik vlade Janez Janša aprila svečano zagnal superračunalnik, ki j res velika pridobitev za slovenske raziskovalce, za IZUM pa je zgolj in samo veliko breme. Ker IZUM ni imel strokovnjakov za superračunalništvo, je moral za vzdrževanje in upravljanje superračunalnika (črnsko delo) zaposliti šest novih sodelavcev – na račun zmanjšanja kadrovskih zmogljivosti za osnovno dejavnost (COBISS, SICRIS in COBISS.Net).

 

Kako dolgo bo vladna SMC še onemogočala reševanje odprtih razvojnih vprašanj IZUM-a in mreže COBISS.Net? Kaj bo slovenska vlada ponudila državam Zahodnega Balkana v okviru mednarodnega razvojnega sodelovanja v času predsedovanja Slovenije Svetu EU?

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
5
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
10
22.03.2023 22:00
Ali se islamska republika, ki je že vrsto let zaradi svojega jedrskega programa tarča mednarodnih sankcij, lahko kmalu uvrsti v ... Več.
Piše: Uredništvo
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
1
21.03.2023 07:00
Cyber-espionage is a long-time Chinese national priority aimed at strengthening its geopolitical position. The experts and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
16
15.03.2023 21:30
Ruska invazija na Ukrajino ta hip predstavlja največji izziv za demokracijo po svetu. Prizadevanje Ukrajine, da ohrani svojo ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
9
14.03.2023 20:00
Vladimir Putin je v svojem govoru pred rusko zvezno skupščino 21. februarja napovedal, da bo Rusija začasno prekinila ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Money Trapping and China’s Military Espionage
6
09.03.2023 21:11
Chinese targeting of former military officials for military espionage is a significant concern for many nations. This type of ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Trgovanje z Rusijo v času sankcij: Tudi Slovenija pomaga Putinu financirati vojno ...
13
07.03.2023 22:06
Kakšni so trgovinski tokovi Slovenije z Rusijo od uvedbe sankcij, ki smo se jim pridružili tudi v Sloveniji? Pogledali smo ... Več.
Piše: Bine Kordež
United States leads global group announcing tech sanctions against China
15
02.03.2023 19:00
China cringes in anger as Japan and The Netherlands join the United States to control Chinas access to materials for ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je ukrajinsko zdravstvo preživelo prvo leto vojne
11
01.03.2023 22:20
Minilo je prvo leto vojaških spopadov v Ukrajini. V javnosti se je zelo veliko govorilo o politiki, vojaških aktivnostih in ... Več.
Piše: Milan Krek
Italijanska zunanja politika na Balkanu: Od besed k dejanjem?
6
28.02.2023 20:02
Več Italije na Balkanu in pospeševanje procesa evropskega povezovanja regije. To so prednostne naloge italijanske vlade, kot sta ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (2/2): Kako je Kitajska s pomočjo redkih kovin izzvala Zahod
17
25.02.2023 23:59
Pri oskrbi z redkimi kovinami je Zahod prepuščen na milost in nemilost Kitajski, ki je danes glavna proizvajalka mineralov, ki ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Politika Giorgie Meloni v Sredozemlju: Od četrte obale* do energetske varnosti?
12
21.02.2023 22:00
Dinamika nove rimske vlade v Sredozemlju ne kaže veliko vzporednic z obnovljeno postfašistično tradicijo, dotika pa se vseh ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Temna stran zelenega prehoda (1/2): Slon v sobi, ki ga nihče ne opazi
16
20.02.2023 19:00
Odločitev Evropskega parlamenta o propovedi izdelave avtomobilov z notranjim izgorevanjem po letu 2035 je na prvi pogled ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Space and near-space areas in high use of China for surveillance
9
16.02.2023 20:00
In the world of intelligence, China has tried every means to develop technologies to trick its rivals. While the US Navy was ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ali je na obzorju konec rusko-ukrajinske vojne? Ta trenutek zagotovo še ne ...
20
13.02.2023 20:00
Ob bližajoči se prvi obletnici Putinove vojne proti Ukrajini, ki se je začela 24. februarja 2022 v zgodnjih jutranjih urah, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Chinese Cellular Chips, Next Biggest Threat to the World
11
02.02.2023 22:00
Chinese cellular chips pose the greatest threat to the world, warns a report published recently by British diplomat Charles ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izključitev Rusije iz sistema SWIFT je priložnost za Kitajsko in za internacionalizacijo juana
9
30.01.2023 23:00
Gospodarske sankcije, ki jih je zahodni blok naložil Rusiji, vedno bolj postajajo dvorezni meč. Njihov glavni namen je bil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Manevrskega prostora za višje plače v Sloveniji na žalost takorekoč ni
15
29.01.2023 22:05
Zadnje mesece se v Sloveniji soočamo z vse večjimi pritiski za dvig plač. Temu je botrovala predvsem visoka rast cen, pa tudi ... Več.
Piše: Bine Kordež
Odgovor na vprašanje, kdo najbolj ogroža Rusijo, je enostaven: Rusija.
41
26.01.2023 20:12
Ruska paranoja, ki je značilna za avtoritarne režime, ne pojenjuje. V zadnjih tednih je več pomembnih kremeljskih politikov, ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Od kje cena 300 evrov za megavatno uro električne energije
16
19.01.2023 20:00
Oskrba z električno energijo in zlasti njena cena bodo tudi v letošnjem letu zaposlovali medije, politiko in porabnike. V ... Več.
Piše: Bine Kordež
China’s eyes on Antarctica through Argentina
22
18.01.2023 20:00
China has been getting closer to Argentina for multiple reasons, most of which could be summarized as a strategic interest in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 2.822
02/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.840
03/
Kako so ponižani Rusi zavrnili demokracijo in zakaj so Putina sprejeli kot odrešenika
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.432
04/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.140
05/
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
Miha Burger
Ogledov: 1.163
06/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 775
07/
Umik Rusije iz dogovora Novi Start: Med zadrževanjem in politično strategijo
Valerio Fabbri
Ogledov: 826
08/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.840
09/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 634
10/
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
Dimitrij Rupel
Ogledov: 1.815