Razkrivamo

Skupščina državnega zdravstva: država v državi, kjer dobavitelji v zdravstvu sami sebi določajo cene

Zavod za zdravstveno zavarovanja (ZZZS) že 30 let upravlja z denarjem, ki ga vsi državljani zbiramo z obveznimi mesečnimi prispevki. ZZZS upravlja skupščina, ki je sestavljena iz delodajalcev in zavarovancev. Smisel skupščine je, da na splošni ravni zagotavlja učinkovito delovanje tega javnega zavoda in racionalno porabo zbranih sredstev, s čimer vsem zavarovancem (državljanom Slovenije in drugim) zagotavlja pravočasno, dostopno, učinkovito in kakovostno zdravljenje. A resnica je ravno nasprotna: ZZZS je tisti, ki je odgovoren za to, da Slovenci že več desetletij nimamo dostopne, učinkovite in pravočasne zdravstvene oskrbe. Namesto tega je Zavod za zdravstveno zavarovanje ustvaril zdravstvo, v katerem ni pomemben bolnik, pač pa izvajalec zdravstvenih storitev. V skupščini ZZZS tako lahko mirno sedijo predstavniki dobaviteljev, ki s prekomernimi cenami izčrpavajo zdravstveno blagajno.

09.08.2021 20:45
Piše: Krištof Zevnik
Ključne besede:   ZZZS   Skupščina   Zavod za zdravstveno zavarovanje   dobavitelji   javno zdravstvo   državno zdravstvo   Slovenija   EU

Skupščine ZZZS ne moti, da ima v svojih vrstah predstavnike dobaviteljev, ki s prekomernimi cenami izčrpavajo zdravstveno blagajno.

Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) je s svojo skupščino odgovoren, da državljani nimamo dostopne, učinkovite in pravočasne zdravstvene oskrbe. Skupščina ZZZS je skupaj s posamezniki v organih odločanja in upravljanja v 30 letih razvrednotila in izpodjedla vero ljudi, da si lahko s skupnim zbiranjem sredstev ob bolezni medsebojno pomagamo. Spodmaknila je temeljni kamen obveznega zavarovanja - solidarnost. S sistemom pravil, ki ga je ZZZS ustvaril in nadgradil, je ustvaril bolnike, ki se zdravijo pri zasebnikih, in tiste bolnike, ki se zdravijo v zdravstvenih zavodih, ker si učinkovitosti in pravočasnosti zasebnikov ne morejo privoščiti. S tem pa je Zavod za zdravstveno zavarovanje dejansko ustvaril zdravstvo, v katerem ni pomemben bolnik, pač pa izvajalec zdravstvenih storitev. Zbranega denarja za ohranjanje zdravja ni deležen bolnik, pač pa izvajalec. Posledica je popoln sistem državnega zdravstva, kjer več kot sto tisoč čakajočih bolnikov upravičeno pričakuje obravnavo, a je (pravočasno) ne dobi.

 

Z razlago zakonov in spreminjanjem pravil ZZZS je skupščina ZZZS postala prvi in najpomembnejši branik državnega zdravstva. S tem grobo krši svobodo posameznika in celotne družbe. Skupščina ZZZS in drugi upravljavski organi tega javnega zavoda vrsto let hlinijo navidezno čuječnost in skrb za zavarovanca - bolnika. Pri tem jim pomagajo zlagani zagovorniki javnega zdravstva. Politiki in njihove brezvestne oprode na vsakokratnih volitvah vpijejo o pomembnosti javnega zdravstva in usodnosti kakršnihkoli sprememb. Neformalne povezave zagovornikov ugrabljenega javnega zdravstva so prišle do izraza s sprejetjem evropske Direktive o prostem pretoku zdravstvenih storitev v letu 2011. Po tem predpisu lahko bolnik z računom in zdravniškim izvidom zahteva povrnitev stroškov zdravljenja, če je zdravstveno storitev prejel v drugi državi članici EU, pri čemer ni pomembno, v katero "mrežo" v tej državi spada zdravnik - državno ali nedržavno. Prost pretok zdravstvenih storitev skupaj z zdravstvenim zavarovanjem pa - kar je krivično - ne velja za Slovenijo.

 

 

ZZZS je največji del problema

 

Skupščina ZZZS in z njo politična večina zadnjih 10 letih slovenskemu bolniku onemogočata povračilo stroškov za zdravljenje v Sloveniji. Skupščina ZZZS ni ukinila 254. člena Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, s katerim bi omogočila povrnitev stroškov zdravljenja pri kateremkoli zdravniku v Sloveniji. Omejevanje povračila stroškov ji ne nalaga niti zakon (13. člen ZZVZZ). Nasprotno, v prenekaterih sodnih sporih je ZZZS brezvestno vztrajala pri tej omejitvi in s tem grobo kršila dostojanstvo in svobodo bolnika.

 

Skupščina ZZZS namerno ustvarja hipernormirano okolje, v katerem niso pomembne pravice bolnikov in njihovo uresničevanje. Pomembni so neformalni dogovori, ki najbolj pridejo do izraza pri vsakoletni centralno-planski farsi, tj. Splošnem dogovoru med deležniki v zdravstvu. Ključna upravljalska metastaza je ad hoc spreminjanje Pravil, ki še dodatno omejuje pravice bolnikov, vse z namenom ohranjanja pridobljenega statusa in privilegijev v državnem zdravstvu.

 

 

Privilegiji se začnejo in končajo pri denarju

 

Nekateri člani skupščine so formalno predstavniki delodajalcev, a so hkrati predstavniki velikih dobaviteljev zdravil in medicinskega materiala državnega zdravstva. Med ključnimi dobavitelji v državnem zdravstvu je podjetje Sanolabor in z njim povezana podjetja. Predstavnik Sanolaborja je kot predstavnik delodajalcev dolgoletni član skupščine ZZZS. V skupščini so tudi predstavniki Kemofarmacije, Tosame in družbe Zaloker & Zaloker, pomembnih dobaviteljev medicinskega materiala in zdravil. V imenu vseh državljanov bdijo nad pravicami iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, načinom uresničevanja teh pravic in porabo skupno zbranega denarja za zdravljenje bolnikov.

 

 

Prihodki slovenski dobaviteljev materialov in zdravil v Sloveniji v zadnjih10 letih (rdeče: člani skupščine ZZZS)

 

 

Medicinske pripomočke in zdravila Slovenci preko povezanih državnih dobaviteljev v zdravstvu plačujemo tudi nekajkrat dražje kot v Evropi. Zdravnike, ki opozarjajo na sprevrženost takega stanja, se onemogoča pri njihovem delu z bolniki. Mnogi med njimi so odšli v tujino ali pa celo izgubili življenje v borbi z državnim zdravstvom.

 

Povezave med dobavitelji v zdravstvu, državnim zdravstvom (izvajalci storitev) in skupščino ZZZS so se še dodatno razgalile z afero preplačanih žilnih opornic, pri kateri sta se izpostavila dr. Blaž Mrevlje in dr. Marko Noč. Razen zaključene parlamentarne preiskave politična večina in skupščina ZZZS nista sprejeli nobenega ukrepa, da bi preprečila odtekanje skupno zbranega denarja za zdravstvo.

 

 

Primerjava med ceno škatlico protibolečinski tablet v Sloveniji in Angliji.

 

 

Skupščine ZZZS ne moti, da ima v svojih vrstah predstavnike dobaviteljev, ki s prekomernimi cenami izčrpavajo zdravstveno blagajno. Ne moti jih niti, ko zdravniki prikazujejo podatke o tem, da zdravstvene storitve plačujemo občutno dražje kot v bogatejših evropskih državah. V 30 letih je skupščina ZZZS pokazala, da državno zdravstvo povzroča trpljenje premnogih bolnikov in neizmerno odtekanje zdravstvenega denarja.

 

Konflikt med zasebnim interesom in očitno potrebo po spremembah je prevelik. Kolikor dolgo bo šlo, kako dolgo se bo ohranjalo sedanje stanje (status quo), saj to vsem vpletenim prinaša največ: nekaterim udobje nespremembe, drugim ribnik kalne vode, tretjim zagledanost v lastno (nepreizkušano) večvrednost … 

 

 

Primerjava cene menjave zaklopke Nemčija - Slovenija - leta 2021.

 

 

Dovolj državnega zdravstva. Sloveniji bo imela javno zdravstvo!

 

Spoštovani poslanci Državnega zbora in člani Skupščine ZZZS, zdravniki in bolniki vam sporočamo, da je dovolj vašega pretvarjanja, manipulacij in laži. Vaša dolžnost je, da vsem bolnikom omogočite pravočasno in dostopno javno zdravstvo. Pri tem bodo pomembna dejanja in ne zgolj besede vsakega posameznika.

 

 

Slovenska družina v primerjavi z državami z javnim zdravstvom letno plačuje največji delež letnega prihodka

 

 

Slovenci vsak mesec plačujemo znaten delež svojega dohodka za dostopno in pravočasno javno zdravstvo in ga tudi zahtevamo! Javno zdravstvo, v katerem ne bo drugorazrednih čakajočih bolnikov. Javno zdravstvo, v katerem na dobronamerne in družbeno angažirane zdravnike ne bodo pljuvali politiki in njihovi somišljeniki. 

 

Slovenski državljani potrebujemo in si zaslužimo pregledno in vsem dostopno javno zdravstvo. Zdravstvo, kjer bo pomembna kvaliteta storitve in bolnik.

 

Dr. Krištof Zevnik je prispevek objavil na portalu Zdravstvo pod naslovom Skupščina državnega zdravstva (vir). Za objavo na portalu+ je bil malenkostno uredniško editiran, delno spremenjena sta naslov in uvodni del.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
13
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
9
20.09.2023 11:00
Predsednica Republike Slovenije, Nataša Pirc Musar, se je v torek v New Yorku udeležila 78. zasedanja Generale skupščine ... Več.
Piše: Uredništvo
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
4
16.09.2023 21:59
Weak consumer demand has pushed the country into deflation, compelling Beijing to consider a more substantial economic stimulus ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
14
11.09.2023 20:18
Medianina zadnja javnomnenjska anketa, objavljena v časniku Delo, ne prinaša le nekoliko popravljenega rezultata za vladajoče ... Več.
Piše: Uredništvo
Mir papeža Frančiška: Novi obraz diplomacije Svetega sedeža
2
10.09.2023 07:00
Papeževa diplomacija je usmerjena v vzpostavljanje in izgradnjo odnosov, zaradi česar nima velikih ciljev, da bi takoj dosegla ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zveza NATO in Evropska unija na preizkušnji z vojaškimi inovacijami
10
05.09.2023 21:00
Vojna v Ukrajini kaže, kako lahko mešanica starih (predvsem topništva in streliva) in novih tehnologij (npr. povezanih z umetno ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Prvi šolski dan: Ideolog Levice Slavko Gaber gre nad desne ravnatelje in stroko
45
31.08.2023 22:58
Prvi šolski minister Slavko Gaber je na prvi šolski dan spet aktualen. In sicer zato, ker je bil opažen v prostorih ministrstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Kaj vse je Tanja Fajon povedala na letošnjem Blejskem strateškem forumu
19
30.08.2023 19:45
Končal se je 18. Blejski strateški forum (BSF), na katerem je avditorij uvodoma nagovorila zunanja ministrica in podpredsednica ... Več.
Piše: Uredništvo
Državni Udar v Nigru: Posledice za Evropsko unijo pri upravljanju migracijskih tokov
8
29.08.2023 21:10
Državni udar v Nigru, ki se je s tem pridružil skupini sahelskih držav, v katerih je prišlo do nasilne spremembe režima, bo ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
African debt trap: Kenya breaches its debt ceiling, Chinese influence looming large
10
28.08.2023 11:00
The gradual rise in Kenian debt level has sent shockwaves to the global community as many see the African countrz going the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zakaj imamo tako visok proračunski primanjkljaj
12
26.08.2023 11:00
Skoraj tri milijarde evrov proračunskega primanjkljaja čaka Golobovo vlado, ki je še maja letos, ko je poslancem predstavljala ... Več.
Piše: Bine Kordež
Kaj je ključni problem Golobove ponedeljkove "donatorske večerje" v nekdanji Titovi vili na Bledu
10
25.08.2023 08:30
Premier Robert Golob bo prihodnji teden v Vili Bled gostil večerjo, na katero je povabil predstavnike slovenskega gospodarstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Likvidacija Wagnerja je Putinovo doslej najostrejše svarilo ostalim potencialnim upornikom
26
23.08.2023 22:45
Odgovor na vprašanje, v kakšnem odnosu sta Vladimir Putin in Jevgenij Prigožin po nedavnem poskusu Wagnerjevega upora, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Pozabljena obletnica: Po dveh letih vladanja so Talibani Afganistan vrnili v srednji vek!
17
20.08.2023 23:29
Dve leti po naglem, takorekoč kaotičnem ameriškem oziroma zahodnem umiku iz Kabula, je slika Afganstana porazna, o čemer pa naši ... Več.
Piše: Božo Cerar
Napetosti med Srbijo in Kosovom: Ali se na Balkanu ponavlja "ukrajinski vzorec"?
9
14.08.2023 22:55
Kosovo je osrednji del zgodbe, ki se je začela v devetdesetih letih in v kateri so pravice in težnje narodov in manjšin še ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je Giorgia Meloni odkrila Ameriko in spravila Italijo nazaj na zemljevid sveta
4
13.08.2023 21:00
Nedavni obisk italijanske predsednice vlade Giorgie Meloni v Washingtonu pomeni pomemben korak glede vloge Italije na ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Women in China face underrepresentation in politics and government
7
13.08.2023 09:34
The time when demographic crisis in China has deteriorated to an unprecedented level, primarily, due to lower birth rates and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
O distribuciji: Koliko premoženja v državi dejansko obvladuje odstotek Slovencev?
9
11.08.2023 23:30
Koliko premoženja imajo v lasti najbogatejši Slovenci? Nedavno smo prebrali, da naj bi imel odstotek Slovencev v lasti skoraj ... Več.
Piše: Bine Kordež
Chinese-Made Volkswagen Electric Vehicles Face Global Scrutiny: a Trail of Concerns Emerges
13
10.08.2023 21:45
In recent times, Chinese-made Volkswagen electric vehicles (EVs) have come under increasing scrutiny as countries raise concerns ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
UNESCO predlaga implementacijo COBISS na globalni ravni – tudi v Afriki, Golobova vlada pa še politične koordinacije za Zahodni Balkan ne zmore vzpostaviti!
5
01.08.2023 20:00
COBISS, izvirno slovenski organizacijski model knjižničnega informacijskega sistema, ki ga je razvil mariborski Institut ... Več.
Piše: Tomaž Seljak
O ruskem kolonializmu se ne sme govoriti, čeprav se za razliko od zahodnega še vedno ni končal
15
31.07.2023 20:00
Medtem ko se Zahod vedno znova brani pred očitki o kolonialni preteklosti nekaterih nekdanjih velesil in ko se zlasti mlajše ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.017
02/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.819
03/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.479
04/
V zdravstvu je denarja preveč!
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.470
05/
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
Uredništvo
Ogledov: 1.441
06/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.124
07/
Stroka dopušča, da se mladoletnica izživlja nad onemoglimi v zdravstveni ustanovi, psihoterapevtom pa ne dovoli, da bi pomagali
Blaž Benedik Ivanov
Ogledov: 1.582
08/
Pričevalec Jože Možina ali kaj Golobova vlada sporoča novinarjem, ko jim za vrat pošilja policijo
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.958
09/
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
Valerio Fabbri
Ogledov: 461
10/
Konec svobode: Direktor NIJZ Branko Gabrovec nas vabi zaposlene, naj pridno ovajamo drug drugega
Milan Krek
Ogledov: 3.849