Gre za tistega drugega Andreja Vizjaka, doktorja Vizjaka, ki ga pri nas pogosto zamenjujejo s politikom, visokim članom SDS in aktualnim ministrom za okolje in prostor. Soimenjak, ki že vrsto let poslovno deluje v Perzijskem zalivu (Dubaj), je tokrat presenetil z novico, da je dobil pomemben posel v Iraku. Pripravil je namreč strateški program digitalizacije Iraka, po katerem bo ta država povečala svoj BDP za 44 milijard dolarjev, v kolikor zgotovi 4,1 milijarde za predlagani razvoj pametnih mest in digitalne infrastrukture.
Čeprav je bilo iraško telekomunikacijsko omrežje v nedavnih vojnah večinoma porušeno, so sev zadnjih nekaj mirnejšh letih razmere vseeno močno izboljšale , zlasti po privatizaciji mobilnega omrežja. Tako je na primer po aktualnih merjenjih družbe Ookla (vir) v maju 2021 hitrost mobilnega prenosa podatkov v Iraku že dosegla hitrost 16,8 Mbps, kar je celo boljše od Slovenije z 13,3 Mbps in vsekakor daleč nad svetovnim povprečjem (12,6 Mbps). Z omenjenimi vlaganji bi Irak povečal to hitrost in tudi številne druge parametre vsaj na raven Savdske Arabije z 23,1 Mbps ali celo Združenih arabskih emiratov, ki imajo vodilni položaj na svetu z 28.4 Mbps.
Po izračunih Svetovne banke predstavlja digitalna ekonomija že 15 odstotkov celotnega svetovnega BDP. Ta odstotek se zaradi vpliva covid-19 na spremembo poslovanja hitro povečuje. Kot vidimo iz primera Iraka, so svetovna sredstva za digitalni razvoj na voljo, če se države prilagodijo mednarodnim standardom po liberalizaciji in regulaciji telekomunikacij.
Dr. Andrej Vizjak vodi konzorcij treh svetovalnih podjetij. Prvo je Management Partners, v katerem delujejo svetovalci, ki so predhodno za McKinsey izvedli projekt razvojne strategije Iraka. Drugo podjetje je NXN, ki je razvilo Dubai v vodilno pametno mesto na svetu. Tretje pa je DETECON, ki je del skupine Deutsche Telekom Group, in je s 2000 svetovalci največje svetovno svetovalno podjetje za področje telekomunikacij.
Sedež navedenih podjetij je v Dubaju, ki po Vizjakovih besedah ne opozarja svet nase le z letošnjim Expom, temveč tudi kot kraj številnih razvojnih priložnosti, tudi za slovenska podjetja in javno upravo, ki se lahko učijo na tehnološkem napredku v Dubaju.