Udba je kratica za službo Uprava državne bezbednosti, ki je dolga leta delovala kot jugoslovanska tajna policija. Čeprav dandanes o njej vemo praktično vse, je marsikaj še vedno zavito v skrivnost. Zato številni niti ne razumejo, zakaj naj bi bilo delo za Udbo slabo? Pred časom mi je oseba mojih let rekla češ, pa kaj, če je nekdo delal za Udbo? Pa kaj!? To je bila zločinska organizacija, ki je večinoma na podlagi nedokazanih obtožb, insinuacij, govoric ipd. ljudi mučila, jih zapirala in jim uničevala življenja. V imenu Udbe so bili ljudje tarče izsiljevanj, ugrabitev in umorov. O Udbi je napisanih več knjig, sedaj pa je izšel še t.i. Udbovski učbenik.
"Praksa je pokazala, da vrbovani po vrbovski preživljajo, duševno trpe itd., posebno ako smo uporabili metodo obremenilnega materijala za časa tajne aretacije, in ako je vrbovani pripadnik organizacije ali grupe. Včasih so psihološke posledice tako močne, da vrbovani ne vzdrži ter izvrši samomor, ali v takem psihičnem stanju zaupa stvar svoji ženi, ali prijatelju. Pri vrbovanem je nastopil prelom v njegovem življenju, mnogo misli o tem, duševno trpi, ako je iskren, bo šel takoj na delo in bo iskal svoje zveze, razširjal svoje zveze in zadobijal zaupanje, ako je čustven, on spremeni svoje ponašanje do družine, do prijateljev, okolice v kateri živi, ker ve da vse vemo o njem, da se čuti povsod kontroliranega."
Citat je iz knjige Udbovski učbenik, osnovni tečaj, vir za navedbo pa je ARS, AS 1931, VIII/7. Avtor te zanimive knjige je zgodovinar dr. Željko Oset, knjiga pa je nujna za slovensko bralstvo, ki želi poznati lastno zgodovino. Človekove pravice so neodtujljive, zato si moramo ves čas prizadevati zanje in se truditi za enakost pred zakonom, je poudarjeno v razmišljanju, ki knjigo uvodoma pospremi na pot. Udba je prebivalcem Jugoslavije konstantno kršila človekove pravice, delovala pa je tudi v tujini in po načinu dela je bila praktično identična vzhodnonemški službi Stasi ali NKVD v predvojni Sovjetski zvezi. Obe službi sta enako kot Udba sloveli po hudi represivnosti in okrutnosti.
Še dandanes marsikdo ne ve, da Udba ni preganjala samo tistih, ki se niso strinjali s komunističnim režimom, ampak je izvrševala ostudne akcije med lastnimi vrstami, torej med komunisti, zvestimi pripadniki. Številni so končali na Golem otoku in marsikdo se od tam ni vrnil. Nekateri so v težki agoniji storili samomor tudi tako, da so z glavo tolkli ob kamnita tla.
Udba sicer ni uporabljala kakšnega posebnega jezika, je pa v njenih zapisih veliko fraz, ki so marsikomu nove. Knjiga Udbovski učbenik odlično razčleni in obrazloži posamezne besede in pojmovanja, tako da bralec zlahka dobi predstavo o konkretnem početju vse od organizacije agenturno-operativnega dela Udbe, do slovarčka težje razumljivih besed. Vsebina knjige se drži strokovnosti, a je dovolj poljudno napisana, da je brez težav razumljiva širšemu bralstvu. Ravno tako v knjigi ni identitet ali moraliziranja. Knjiga Udbovski učbenik je v osnovi namenjena razumevanju drugih besedil o Udbi in kot taka je napisana odlično.
Udba je bila uradno razpuščena leta 1990 z razpadom Jugoslavije. Njen duh pa je še vedno prisoten na tukajšnjem ozemlju. Metode Udbe - ki so ravno tako lepo razložene v knjigi Udbovski učbenik -, še dandanes zaznavamo tako v politiki kot v gospodarstvu, sploh pa v medijih. Več uglednih slovenskih osebnosti, medijsko znanih in cenjenih, ki so še danes na vidnih položajih, je v preteklosti sodelovalo s to zločinsko organizacijo.
Udba še živi. Neuradno, podtalno, a še vedno učinkovito.
______________________
Knjiga Udbovski učbenik stane 40 evrov in jo je mogoče naročiti pri dr. Željku Osetu na njegovi spletni strani.