Nenehno nam govorijo, da uvajanje novih kultur bogati družbo kot celoto. Se strinjam, če se uvajajo počasi in s sočutjem do avtohtonega prebivalstva. Toda spremeniti demografijo družbe z naraščanjem neomejenega priseljevanja v desetletju, kot so to storili laburisti v Veliki Britaniji, je neodgovorno in nepošteno. Ljudje ne prepoznavajo več svojih mest in domnevam, da zato številne skupnosti na severu Anglije nikoli več ne bodo glasovale za laburistično stranko. Srednjeevropski voditelji se poskušajo zaščititi ravno pred tem. Nočejo, da bi njihova mesta in vasi čez noč postali multikulti žarišča. Želijo obdržati lastno identiteto in zaščititi svojo krščansko dediščino. Kdo smo, da bi jim to očitali?
Štiri srednjeevropske države so za svoj najbolj pereč problem razglasile upadanje rodnosti - ne podnebnih sprememb -, ki pa se jih vsekakor ne želijo lotiti z bruseljsko rešitvijo odpiranja vrat migrantom. Srednjeevropski voditelji so se v Budimpešti sestali na četrtem vrhu o demografiji in podpisali deklaracijo, v kateri so zapisali, da množično priseljevanje ni odgovor na upadanje natalitete v Evropi. Vrha, ki ga je gostil madžarski premier Viktor Orban, so se udeležili voditelji Češke, Srbije in Slovenije ter Mike Pence, nekdanji podpredsednik ZDA. Dogodek se bo v Bruselj spustil kot svinčeni balon, še posebej zato, ker Slovenija trenutno predseduje Evropskemu svetu. Resolucija vrha v Budimpešti je tudi neposreden izziv liberalnim idealom Zahoda, kjer se družinske vrednote prevajajo kot "staromodne".
Srednja Evropa in Evropska unija se bližata trčenju, ko gre za vprašanje imigrantov. Namesto da bi zaščitila svoje meje pred prihajajočimi begunci iz Afganistana, se zdi, da namerava EU pustiti na celino horde imigrantov in nato naložiti državam članicam, da prevzamejo vsaka svoj delež. Ta načrt očitno ni sprejemljiv za voditelje srednje Evrope, Orban pa je Bruselj označil za "šibki člen" v verigi v zvezi s priseljevanjem.
Načrt EU bo nedvomno podprla liberalna zahodna Evropa, kjer se na priseljevanje na splošno gleda izključno skozi ekonomsko prizmo. Mednarodni denarni sklad (IMF) je na primer pozval razvite države, naj odprejo svoje meje za priseljence, da bi nadomestile njihovo starajoče se prebivalstvo. Voditelji Srednje Evrope pa so to pot zavrnili in namesto tega menijo, da je problem staranja prebivalstva mogoče premagati s spodbujanjem svojih državljanov, da imajo več otrok, in s spodbujanjem družinskih vrednot.
Slovenski premier Janez Janša je dejal: "Mladim moramo olajšati ustvarjanje družin. Podpirati moramo družino kot temeljno enoto družbe: družine moramo postaviti na prvo mesto, saj so temelj države in močne družbe."
V središču te razprave je demografija, za katero voditelji Srednje Evrope trdijo, da je pereče vprašanje našega časa. Srbski predsednik Aleksandar Vučić se je na primer vprašal, ali so "podnebne spremembe res pomembnejše od demografskih vprašanj? Ali je to res pomembnejša tema od prihodnosti naših držav, prihodnosti naših narodov?".
Za razliko od Srednje Evrope sta kultura in demografija v zahodnih liberalnih demokracijah tabu temi. In ko se odprejo, odgovorne za to utišajo ali v nekaterih skrajnih primerih celo ukinejo. Vzemimo za primer Tuckerja Carlsona, voditelja na Fox News, ki je predmet kritik, ker trdi, da demokrati spodbujajo priseljevanje zato, da bi od spremembe ameriške demografije profitirali na volitvah. Bili so poskusi, da bi Carlsonu ukinili oddajo, zdaj pa ga obtožujejo, da podpira bele supremaciste in povzroča razdor. Toda Carlson bi morda želel nekaj podobnega, ker se je zgodilo v Veliki Britaniji v obdobju vladavine Tonyja Blaira. V tem času se je priseljevanje v povprečju iz 60.000 na leto povečalo na 250.000 na leto. Javnost se je zavedala, da je bila ta radikalna demografska sprememba v Združenem kraljestvu namerno izvedena, ko je Andrew Neather, prej neznani piarovec, leta 2009 odvrgel masko. Priznal je, da je bil načrt Novih laburistov (New Labour) ves čas "odpreti Združeno kraljestvo množičnim migracijam" in "drgniti v nos desnico glede raznolikosti in prikazati njene argumente kot preživete".

Vrha, ki ga je gostil Viktor Orban, so se udeležili voditelji Češke, Srbije, Slovenije in Mike Pence.
Nenehno nam govorijo, da uvajanje novih kultur bogati družbo kot celoto. Pravzaprav se strinjam, vendar le, če se uvajajo počasi in s sočutjem do avtohtonega prebivalstva. Toda spremeniti demografijo družbe z naraščanjem neomejenega priseljevanja v desetletju, kot so to storili laburisti v Veliki Britaniji, je neodgovorno in nepošteno. Ljudje ne prepoznavajo več svojih mest in domnevam, da zato številne skupnosti na severu Anglije nikoli več ne bodo glasovale za laburistično stranko.
Srednjeevropski voditelji se poskušajo zaščititi ravno pred tem. Nočejo, da bi njihova mesta in vasi čez noč postali multikulti žarišča. Želijo obdržati lastno identiteto in zaščititi svojo krščansko dediščino. Kdo smo, da bi jim to očitali?Ne smemo pozabiti, da so te države vedno v ozadju migracijskih valov. Najprimernejša pot je skozi Turčijo na Balkan, in če Orban in njegova druščina česa ne želijo videti, je to ponovitev begunske krize iz leta 2015.
Zaradi tega so potegnili črto. Zakaj to počnejo zdaj, je povedal Orban: "Nihče ne more zahtevati, da dovolimo, da milijoni migrantov razveljavijo vse tisto, za kar so si prizadevale prejšnje generacije v naših deželah."
Žogica je zdaj, kot pravijo, trdno na bruseljskem igrišču.
Paul A. Nuttall je britanski zgodovinar, avtor in nekdanji poslanec v Evropskem parlamentu (2009-2019). Prispevek je bil kot OPED objavljen na portalu RT .