Volitve v Državni zbor se približujejo, kar se pozna v vse večji medijski histeriji, ki pa žal dodatno potencira preživeto delitev na arhaično levo in desno. Iščejo se t.i. novi obrazi, ustanavljajo novi sateliti obstoječih borcev levice in desnice, ki naj bi enim ali drugim omogočili vladanje, bolje rečeno plenjenje v naslednjem mandatu. Še bolj izrazita je praznost, ideološkost, porumenelost obstoječih elit in z njimi povezanih medijev. Nikogar ne zanimajo programi, predlogi, rešitve … Pomembno je samo, ali si za ali proti. Če vztrajaš pri neodvisnosti, strokovnosti, nisi zanimiv, si medijsko izločen.
Prav žalostno je opazovati, kako so trenutne stranke v Državnem zboru pripravljene žrtvovati javno dobro, ugled Slovenije za ohranitev položaja pri koritu oziroma za vrnitev na oblast (beri: ponovni priklop na tokove javnega denarja). Še bolj zanimivo je "izumljanje" novih obrazov in političnih satelitov, ki se jih ustvarja, potencira prek očitno prirejenih, navijaških anket javnega mnenja. Prav smešno je tudi, da t. i. neodvisne alternative, ki naj bi "povezovale Slovenijo", ustanavljajo kar člani vlade, ministri in državni sekretarji.
Bistvo je, da demokratična, neodvisna alternativa obstaja, kljub usmerjenem poročanju glavnih medijev, ki nas prepričujejo, da obstajata samo dve opciji. Ni pomembno, da vsi mislimo povsem enako, pomembno je, da se strinjamo, da lahko državo, mesta, vasi upravljamo boljše, brez korupcije, ki razjeda temelje države. V Sloveniji ni vse narobe, dejstvo pa je, da se da narediti veliko več z enakimi sredstvi, odgovornejšim upravljanjem. Vladajoči z leve in desne so zadnjih deset in več let izgubili kompas, občutek za javno dobro, za ljudi. Njihovo delovanje je postalo izumetničen boj za oblast, ki nima veze z realnimi problemi. Zašli so v labirint neracionalnega, osebnega in političnega obračunavanja, kadrujejo brez strokovnih referenc, dobesedno plenijo po državnem premoženju na škodo kakovosti življenja državljanov.
Edina prava ideologija je dobrobit ljudi
Več kot očitno je, da nas hočejo spet "posiliti" z nekim opredeljevanjem, ki zamegljuje realne probleme te družbe. Upamo, pričakujemo, da bodo na prihajajočih volitvah glavni mediji poskrbeli za vsaj minimalno enakopravnost vseh, ki se bodo za volitve kvalificirali v demokratičnih postopkih. Dobra država je učinkovita država, kjer (je) vlada ekipa, ki dela v dobro ljudi; ki skrbi, da ljudje dobijo zdravstveno pomoč, ko jo potrebujejo, da imajo mladi dostop do služb, stanovanj, da socialno pomoč dobijo resnično pomoči potrebni, da imamo v javnih financah red in preglednost, da smo enakopravni pred zakonom, da imamo sodobne ceste, železnice … Nenazadnje, da sta zagotovljena varnost, čisto okolje, da vlagamo v trajnostne projekte, ki bodo ohranili kakovostne pogoje življenja za naslednje rodove.
Zelo pomembna je odprava korupcije na vseh ravneh, v občinah, na ministrstvih, agencijah, uradih. Na leto zaradi korupcije izgubimo skoraj 4 milijarde evrov. To je toliko, kot je vlada v dveh letih porabila za ukrepe blaženja epidemije! Uradov, agencij in ministrstev je preveč. Potrebujemo operativno vlado, ekipo največ desetih ministrov, ki bodo skrbeli za kakovost življenja vseh ne glede na politično, versko ali drugo pripadnost.
"Občutek je, da mnogim ustreza konstantno izredno stanje, kjer dialog o resničnih problemih ni mogoč."
Končati moramo s politiko ustvarjanja konstantnega izrednega stanja! Položaj okoli epidemije je zapleten, veliko je bilo napak vlade, slabe komunikacije, političnega navijaštva medijev, zavajanja trenutne opozicije, tudi realnih neznank, ki jih stroka ni znala ustrezno predstaviti. Namesto streznitve, resnega razmisleka, trenutna politika potencira napake, delitve, ki ne dvigujejo zaupanja. Občutek je, da mnogim ustreza konstantno izredno stanje, kjer dialog o resničnih problemih ni mogoč.
Morali bi se pogovarjati o staranju družbe, nevzdržnih razmerah v domovih za ostarele, razpadajočem zdravstvu, čakalnih vrstah, korupciji, socialnem sistemu, kjer pomoč ne doseže pomoči potrebnih, stanovanjski problematiki mladih, o odlivu možganov, prehodu v zeleno gospodarstvo … Trenutna struktura v parlamentu pa zamegljuje probleme z ideologijo in osebnimi interesi. Temu moramo reči dovolj, gledati moramo naprej. Tudi tiha večina, ki že desetletje in več ne hodi na volitve, mora spoznati, da vsak glas šteje.
V teh zapletenih razmerah, ob novih izzivih še toliko bolj.
Prof. dr. Bojan Dobovšek je nekdanji poslanec Državnega zbora in predsednik stranke Dobra država.