V preteklosti sem pogosto kritiziral kanclerstvo gospe Angele Merkel in tudi zdaj se temu ne bom izognil. Vsekakor pa ji želim vse dobro v njeni upokojitvi. Do česa sem bil pravzaprav kritičen ves čas in kaj je zapuščina dolgoletne nemške kanclerke?
Skozi leta so se moje pritožbe osredotočale na dejstvo, da je Angela Merkel vzbujala vtis, kot da nima nobenih pravih osnovnih načel. Če je že obstajalo kakšno, je bilo, da bi morala biti kanclerka. Zdelo se je, da je pripravljena skleniti dogovor s komerkoli, samo da bi obdržala položaj, zato so velike koalicije v Nemčiji postale standard. Ena od posledic je, če so poročanja točna, da se je pri oblikovanju politike ravnala po zadnji javnomnenjski raziskavi, tako da je bila dostikrat, če je bila le-ta neprepričljiva, neodločna in omahujoča. Očitno je dobivala tedenska poročila o javnomnenjskih raziskavah. Govori se, da je pomanjkanje njenih trdnih prepričanj pravzaprav ugajalo nemškim volivcem.
Politična področja, na katerih po mojem mnenju ni uspela, so:
Energetska politika – po nesreči v Fukušimi je panično zapirala nemške jedrske elektrarne, kar je pripeljalo do prevelike odvisnosti od ruskega plina in odpiranja velikih novih premogovnikov.
Avtomobilska industrija – škandali zaradi goljufij pri testiranju izpustov in izdatne subvencije proizvajalcem avtomobilov za električne avte in čisti dizel.
NATO – ni uspela obdržati izdatkov za obrambo na dogovorjenih ravneh, zaradi česar je postala Nemčija dvojno ranljiva za ruske pritiske.
Severni tok 2 – Strateško slab projekt, ki bo obšel Poljsko, Ukrajino in Češko ter omogočil povečanje ruskega pritiska na prvi dve državi. Gospa Merkel ni zmogla pokazati solidarnosti s Poljsko glede cen plina iz Rusije, ki so veliko višje od cene za Nemčijo.
Migranti – Nerodno, dobesedno vabljenje, ki je povzročilo pritok več kot milijona migrantov in beguncev brez izdelanega načrta, kako jih privesti. Posledice so bile škoda manjšim državam, trgovina z ljudmi in zahteve, naj druge evropske države sprejmejo tiste, ki jih je Merklova sama povabila.
Podnebje – Nemčiji je spodrsnilo pri načrtovanju izpustov CO2.
Finance – Reševanje evra je škodovalo Grčiji in Italiji, vendar rešilo nemške banke. Neuspeh pri razkrivanju večmilijonskih nepravilnosti nemškega ponudnika plačilnih storitev Wirecarda, ki jih je razkril The Financial Times.
Zunanja politika – Premehka do Kitajske. Slab sporazum iz Minska o Ukrajini, ki ni pripeljal nikamor.
Za vse našteto seveda ni kriva samo ona, toda zgodilo se je med njenim službovanjem v kanclerskem uradu. Vendar je bila Angela Merkel junakinja nenavadnega, tako imenovanega liberalnega razreda na Zahodu, ki je za mnoge daleč od liberalnega in je v nekaterih pogledih iliberalen, morda zato, ker njena politika ni (bila) desnosredinska kot njena politična stranka CDU, ampak bolj socialistična.
Ste vedeli, da je njeno ime postalo celo beseda, ki pomeni nič narediti ali biti neodločen? Kar poglejte na splet. Kakorkoli, pravijo, da je politika umetnost preživetja in Merklova je bila v tem zelo dobra. Kar zadeva EU je ravnala v prid Nemčiji, četudi mogoče prepušča vodstvo Franciji, kjer je zelo ambiciozni Macron v tem trenutku sicer zelo nepriljubljen. Prihodnja oblika Evrope, če bo nadaljevala po nemški poti, niso Združene države Evrope, temveč Zvezna republika Evropa po nemškem modelu. To bo morda zapuščina Angele Merkel, toda mnogim državam članicam EU to ne bo všeč. Vseeno upajmo, da bo finančno najmočnejša država na celini pokazala resnično vodstvo v denarnih zadevah, človekovih pravicah in evropski varnosti.
Angeli Merkel želim vse dobro v njeni upokojitvi.