Razkrivamo

Zgodovinska zmaga, zgodovinski poraz in zgodovinska priložnost za rdeče-črno koalicijo

Nedeljske volitve so presenetile trikrat: s prepričljivo prednostjo zmagovalne stranke pred konkurenco, z visoko volilno udeležbo in z revolucionarnim zmanjšanjem števila parlamentarnih strank. Če se stranki Levica ne bi uspelo prebiti v parlament, bi imeli rezultat, kakršnega bi nam prinesel tudi doslej že večkrat predlagani dvig parlamentarnega praga s 4 na 6 odstotkov. Da bo v Državnem zboru prvič v zgodovini le pet strank, seveda ni slabo, saj smo se končno znebili majhnih, izsiljevalskih strank, ki so skoraj trideset let zaznamovale koalicijske vlade na obeh političnih polih.

25.04.2022 06:55
Piše: Uredništvo
Ključne besede:   volitve   Gibanja Svoboda   SDS   Robert Golob   Janez Janša   vlada   Državni zbor   Luka Mesec   Tanja Fajon   SD   Levica

Foto: Posnetek zaslona

Če Janez Janša ne bo v nekaj dneh ponudil svojega odstopa, bodo morali to v stranki sprožiti drugi. Po skoraj tridesetih letih vodenja stranke in slabem volilnem rezultatu je samoumevno, da se dostojanstveno upokoji.

Tisti, ki so pričakovali zmago Gibanja Svobode, se niso ušteli, saj je Robert Golob za skoraj 11 odstotnih točk premagal Janševo stranko SDS, ki jo čaka opozicija. V državni zbor so se ob zmagovalki in poraženki volitev tokrat uvrstile le še tri stranke: Nova Slovenija, SD in - za las je šlo - stranka Levica. Tudi slednja bo skoraj zagotovo končala v opoziciji, kar ji je glede na dosedanje izkušnje in preteklost tudi najbolj pisano na kožo. Golob v vladi ne bo želel "težkih" strank, ki bi ga preveč obremenjevale s svojimi agendami. Tudi množina je tokrat odveč, saj Gibanje Svoboda dejansko potrebuje le nekaj glasov dodatne podpore za Golobovo mandatarstvo oziroma izvolitev vladne ekipe. Če njegovim 41 poslanskim mandatom prištejemo oba manjšinska poslanca, potrebuje de facto le še dva glasova podpore. Toda takšno taktiziranje bi bilo preveč tvegano, zato je skoraj gotovo, da bomo tudi tokrat dobili koalicijsko vlado, a s to pomembno razliko, da v njej ne bodo tri, štiri ali celo pet strank, temveč najverjetneje zgolj dve.

 

Če odštejemo SDS in Levico, ki nista Golobov "cup of tea", nam ostaneta le še Nova Slovenija in Socialni demokrati (SD). Obe stranki bi si zagotovo želeli v vlado, še posebej SD, ki še enega mandata v opoziciji verjetno ne bo preživela, kajti tam jo bo dobesedno požrla Levica. Taktično oziroma strateško bi bilo torej za Goloba pametneje skleniti dogovor z Novo Slovenijo in s tem prvič po letu 1991 od oblasti hkrati odrezati obe najstarejši politični stranki, tj. SD in SDS. Takšna odločitev bi bila brez dvoma zgodovinska in v duhu nedeljskih volitev. Nenazadnje sta prav SD in SDS v vseh teh letih s svojimi omrežji postali leglo klientelizma in korupcije, posebej v javnem zdravstvu.

 

"Prijateljskih" pozivov Golobu, naj se ne "odreče" socialnim demokratom, ne bo manjkalo, levo omrežje bo silovito pritiskalo nanj, naj "ne pozabi, kdo ga je pripeljal na oblast" in s podobnimi svarili. Če bo zmogel in bo obdržal pobudo v svojih rokah, potem je pot do zgodovinske koalicije med zmerno levo in desno sredino odprta. Pakt med Golobom in Toninom bi bil za Slovenijo enkratna priložnost, da se temeljito prevetri politika, predvsem pa da iz nje odstopijo tisti politiki, ki so že predolgo na oblasti. Luka Mesec je nemudoma ponudil odstop, kar je edina pravilna poteza. Za Tanjo Fajon še čakamo, vsekakor pa bo najbolj zanimivo dogajanje v SDS, kjer bodo morali slej ko prej odpreti vprašanje odgovornost svojega predsednika za hud poraz na volitvah. In če Janez Janša ne bo v nekaj dneh ponudil svojega odstopa, bodo morali to v stranki sprožiti drugi. Po skoraj tridesetih letih vodenja stranke in slabem volilnem rezultatu je samoumevno, da se tudi Janša dostojanstveno upokoji.

 

Od včeraj dalje je torej Robert Golob trn v peti mnogim levim kot tudi desnim lobistom in prišepetovalcem. Zgodilo se je namreč natanko to, česar so se oboji bali: njegova zmaga je izraz splošnega razpoloženja med ljudmi, ki so siti starih strank in enih in istih obrazov. Skoraj 70-odstotna volilna udeležba je svojevrstna potrditev tega; ljudje so želeli spremembo in glas za Goloba je bil v bistvu glas proti dolgoletnemu političnemu establishmentu tako levice kot tudi desnice. Janša je resda na prvi pogled največji poraženec volitev, a samo zato, ker je izgubil oblast in skoraj ni nobene možnosti, da bi prišel v vlado. A poraženka je tudi levica, kajti kar tri njene stranke so izpadle iz parlamenta. Lista Marjana Šarca (LMŠ) sicer le za nekaj desetink odstotka. Bolj slabo jo je odnesla Stranka Alenke Bratušek (SAB), ki ni prejela niti treh odstotkov, medtem ko je smrtni udarec doživela upokojenska stranka (DeSUS), katere poslednji predsednik bo očitno res nesrečni Ljubo Jasnič.

 

Kot smo v preteklih tednih in mesecih že napovedovali, je visoka zmaga Gibanja Svoboda hkrati tudi poraz za leve stranke, sploh tiste, ki so izpadle iz parlamenta. Če se bo Golob želel profilirati tudi kot liberalna stranka, potem posebnih dilem glede sklenitve strateškega parterstva za prihodnje štiri leta v bistvu ne bi smelo biti. Kolateralna škoda takšne koalicije pa bo izjemna: SDS in SD bosta čez štiri leta povsem druga zgodba. Sploh SD, ki jo bo v opoziciji počasi, a vztrajno glodala radikalnejša Levica.

 

Skušnjave so in predvsem še bodo neverjetne, zato bo pomembno ohraniti razsodnost in občutek za strateški razmislek.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
33
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
6
05.06.2023 20:00
Trije ugledni slovenski zgodovinarji, strokovnjaki za novejšo zgodovino, Mitja Ferenc, Tamara Griesser Pečar in Milko Mikola, ... Več.
Piše: Uredništvo
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
12
03.06.2023 17:00
Vojna, ki divja na ukrajinskem ozemlju, je v resnici vojna za ukrajinsko neodvisnost. V tej vojni ukrajinski narod uveljavlja ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
9
31.05.2023 20:30
Naš italijanski sodelavec Valerio Fabbri je pred dnevi v prilogi Scenari, ki izhaja kot del rimskega dnevnika Domani, objavil ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
5
28.05.2023 19:00
After the initial euphoria, Chinas relations with the Central Asian countries are losing traction as the local population is ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
16
24.05.2023 20:59
Začelo se je zbiranje podpisov za podporo novemu zakonu, ki ga v slovenski zakonodaji še nimamo: o zakonu o pomoči pri ... Več.
Piše: Milan Krek
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
30
18.05.2023 17:15
Na zadnje ideološke poteze vlade Roberta Goloba, ki je pred volitvami obljubljala depolitizacijo, zdaj pa počne ravno nasprotno, ... Več.
Piše: Uredništvo
Parlamentarne volitve v Grčiji: Negotovost kot še nikoli
10
17.05.2023 19:00
Konec tedna, natančneje 21. maja, čakajo Grčijo parlamentarne volitve, ki bodo v več pogledih prelomne. Javnomnenjske raziskave ... Več.
Piše: Tomi Dimitrovski
Beijing's new anti-spying rules could put to jail any foreign citizen living in China
8
16.05.2023 22:00
The international community is wary of Chinas latest amendments to its anti-espionage legislation that comes into effect from ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Despite likely losses, China has an interest to fund Pakistani rail network
10
09.05.2023 20:45
Putting economics on its head, China is readying to launch an ambitious USD 58 billion rail network in Pakistan, whose rationale ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Anonimka Alešu Šabedru očita, da ogroža več kot 60 milijonov evrov evropskega denarja
9
07.05.2023 20:00
Razmere v zdravstvu se bodo očitno še bolj zaostrile, do dramatičnih dogodkov naj bi prišlo že prihodnji mesec, opozarjajo naši ... Več.
Piše: Uredništvo
Kremelj je padel? Kdo je odgovoren za domnevni "atentat" na Putina in zakaj je to storil
13
04.05.2023 09:20
Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega ... Več.
Piše: Uredništvo
Nekdanji italijanski zunanji minister Luigi Di Maio kot predstavnik evropske diplomacije v zalivskih državah
14
02.05.2023 20:00
Visoki predstavnik za zunanje zadeve Evropske unije Josep Borrell je predstavnikom vlad 27 držav članic Unije pisal, da je ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Ameriška gerontokracija: Vladavina starejših v ZDA kot garancija prihodnosti zahodnega sveta?
12
28.04.2023 20:15
V Združenih državah so vedno bolj prisotni dvomi o napovedani ponovni kandidaturi Joeja Bidna. Izgleda, da osemdesetletni ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Izstop Nemčije iz rabe jedrske energije in mizantropija velikih okoljevarstvenih organizacij
22
23.04.2023 19:04
Trenutek slavja nemških Zelenih in velikih mednarodnih okoljevarsvetnih organizacij ob odklopu zadnjih treh nemških jedrskih ... Več.
Piše: Maksimiljan Fras
China - EU relations to deteriorate as Putin ignores Xi's mediation
6
22.04.2023 00:00
The European Commission President, Ursula von der Leyen, and French President, Emmanuel Macron, are trying to change Chinas ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Emergence of New Global Industrial Supply Chain : Limitation of China - Russia Trade Cooperation
13
16.04.2023 19:00
Analysts and observers across the world are anticipating about the shape and form the new global industrial supply chain would ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Finska v zvezi NATO je še en dokaz Putinovih političnih napak
13
12.04.2023 19:33
Vojna v Ukrajini je privedla do širitve zveze NATO. Na bojišču ni končnega izida, ki bi pomenil pogajanja s Kijevom in ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Cene električne energije v Evropi letijo v nebo predvsem zaradi trgovcev in špekulantov z električno energijo
21
11.04.2023 23:59
Leto 2022 je vsekakor zaznamovala energetska kriza. Cene električne energije so pričele naraščati že konec leta 2021, z rusko ... Več.
Piše: Bine Kordež
Zloraba neke naravne nesreče: Četrt stoletja po velikonočnem potresu v Zgornjem Posočju (1998)
11
10.04.2023 21:00
Pred skoraj natanko četrt stoletja, na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, pet minut pred poldnevom, je Zgornje Posočje ... Več.
Piše: Siniša Germovšek
Shrinking Beijing, Shanghai, Hong Kong populations worsen demographic crisis in China
10
04.04.2023 21:00
Younger generation of Chinese does not find giving birth as inevitability. China therefore recorded a population decline for the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.497
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.077
03/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.229
04/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.635
05/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.157
06/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.012
07/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 884
08/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 550
09/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.895
10/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.287