Normalizacija države in depolitizacija medijev, o čemer rada govorita novi premier in njegova administracija, je mačji kašelj: politiko se umakne iz osrednjih novic večernega TV Dnevnika, pa je problem rešen. Kaj natanko pomeni takšna normalizacija v praksi, bomo predstavili v tokratni analizi, kjer so našteti vsi napovedniki (t.i. udarne novice) večernega Dnevnika RTV Slovenija v prvih dvanajstih dneh po nastopu vlade Roberta Goloba. In kaj je osrednje sporočilo gledalkam in gledalcem? Spite mirno, kajti vlada že rešuje vaše probleme, vlada išče rešitve, vlada se trudi in predvsem bodite mirni, saj nacionalka po nastopu Golobove vlade namenja veliko manjši poudarek političnim temam kot v bližnji preteklosti.
V naši na novo normalizirani državi najmanj dva mandata ne bo več treba kolesariti, ključ za normalizacijo države pa ni v konkretnem delovanju politike, temveč v aktivnostih naših neodvisnih glavnih medijev. Česar ne vemo, nas ne boli. Javna RTV je normalizacijo že uspešno začela: politiko je umaknila z naslovnic. Nenadoma ni več afer, ni ideoloških bojev, ni polemik, ki "v javnosti odmevajo", kot so radi povedali. Prebivalci se lahko ponovno posvetimo svojemu življenju, se zgražamo nad črno kroniko in mednarodnimi novicami, medtem ko so se doma problemi "začeli reševati".
Spite mirno, vlada rešuje vaše probleme
Spremljanje (in po potrebi ustvarjanje) afer v medijih je ključen element usmerjanja javnega mnenja. Vendar je pri medijskem ustvarjanju realnosti še bolj pomembno, o čem mediji ne poročajo. Sporna politična poteza ali nestrpna izjava se lahko na naslovnicah pojavlja več tednov ("v javnosti še vedno odmeva …"), ali se o njej poroča mimogrede in čimbolj suhoparno, ali pa se novico celo popolnoma ignorira. Ljudje se nad nečem morajo zgražati, vendar naj bodo to afere, ki niso neposredno povezane s politiko. Kakor bomo videli v prispevku, je RTV Slovenija po nastopu nove vlade postopek normalizacije že zelo uspešno začela.
Normalizacija v praksi je predstavljena v spodnji tabeli, kjer so našteti vsi napovedniki (t.i. udarne novice) večernega Dnevnika RTV Slovenija v prvih dvanajstih dneh po nastopu vlade Roberta Goloba. Komentarji na naslovnice so v poševnem besedilu.
Datum Dnevnika
|
Naslovne novice
|
Četrtek 2. 6. 2022
|
-
Robert Golob prevzel posle
-
Predaje poslov
-
Voznik avtobusa igral video igrice
-
70 let vladanja (kraljice Elizabete II)
-
10-dnevni šprint nogometašev
|
Petek 3. 6. 2022
|
- Neurje povzročilo veliko škode
-
Primopredaja poslov končana (opomba: med naslovnico zvemo, da "ob napovedi nove vlade, da bo pregledala zaposlitve javnih uslužbencev v zadnjih dveh letih, informacijska pooblaščenka pojasnjuje: pravna podlaga za to je")
-
Opozorila na znake korupcije (KPK bo preverila zaposlitev nekdanje šolske ministrice Simone Kustec na univerzi na Primorskem)
-
Sto dni vojne v Ukrajini
-
Tristransko srečanje na Brionih (udeležba Predsednika Pahorja)
-
Brez navijačev in brez zmage (slovenske reprezentance)
|
Sobota 4. 6. 2022
|
-
Plače v javnem sektorju, priprave na pogajanja
-
Ocenjevanje škode po neurju
-
Kmetje zahtevajo protitočno obrambo
-
V gostinstvu in turizmu manjka delavcev
-
Kapetan (Dragić) še zadnjič za reprezentanco
|
Nedelja 5. 6. 2022
|
- Združeno kraljestvo - platinast jubilej vladavine
- Ana Đurić Konstrakta (Evrovizija)
- 56. praznik češenj v Goriških brdih
- Nadal 14. zmagal v Parizu
|
Pon. 6. 6. 2022
|
- Energetska in prehranska draginja – kako bo vlada krotila cene (opomba: napovednik vsebuje opozorijo, da "je na voljo le malo rešitev", da si ne bi kdo od vlade preveč obetal in nato bil razočaran)
- Reševanje slovenskega zdravstva
- Obisk avstrijskega zunanjega ministra – nadzor na meji še ne bo odpravljen
- Glasovanje o nezaupnici Johnsonu
- Ponovno sojenje Silvu Drevenšku
- Nepozaben dan slovenske košarke
|
Torek 7. 6. 2022
|
- Novodobno suženjstvo v podjetju Borisa Šuštarja (Mariblu)
- Vlada je naročila seznam zaposlitev in premestitev v javnih službah v zadnjih dveh letih in pol; ob tem javne uslužbence miri, da naj jih ne skrbi
- Reševanje zdravstvenega sistema – zdravniki ministra pozivajo, naj jih razbremeni administrativnega dela
- Zadnje slovo Borisa Pahorja
- 30 let od umora Ivana Krambergerja
- Razburljiv razplet dirke po Dofineji
|
Sreda 8. 6. 2022
|
- Nova razkritja o kršitvah v podjetju Šuštar (Mariblu)
- Minister za zdravje se je sestal s predstavniki zdravstvene stroke
- Pšenica bo imela višjo ceno
- Ponaredki v razstavi Narodne galerije
- Roglič vse bliže vrhu v Dofineju
|
Čet. 9. 6. 2022
|
- Inšpektorki obiskali podjetje Mariblu (kršitev delavskih pravic)
- Vlada umaknila soglasje za tožbe protestnikom proti prejšnji vladi (opomba: v prispevku o tej temi so predstavljeni izključno argumenti predstavnikov vlade, stališč opozicije ni).
- Odstop direktorja Narodnega muzeja po odpovedi razstave
- ECB bo zvišala obrestne mere
- Pred gostovanjem slovenske nogometne reprezentance v Oslu
|
Pet. 10. 6. 2022
|
- Mesec dni po eksploziji v Melaminu – Minister Han obljubil pomoč
- V Marezigah prebavne težave otrok
- Humanitarna katastrofa v Ukrajini
- Obisk nemškega kanclerja v Beogradu
- Izjemna turistična sezona na Hrvaškem
- Vrnitev slovenske nogometne reprezentance po tekmi v Oslu
|
Sob. 11.6.2022
|
-
Pomanjkanje delavcev (kljub temu imamo primere izkoriščanja)
-
Kakovost kopalnih vod
-
Združevanje liberalnega bloka - ne bo več strank, ki bi nosila ime predsednika (opomba: lahko razberemo, da gre za "pozitiven korak", čeprav poimenovanja strank po njihovih šefih doslej na RTV-ju niso problematizirali)
-
Parada ponosa
-
Rohnenje motornih koles v Portorožu
-
Primož Roglič v rumenem!
|
Ned. 12.6.2022
|
-
Najstarejši zapis po Brežinskih spomenikih
-
Maraton Franja
-
Kako ustaviti fašizem? (opomba: šlo je za napoved intervjuja z bivšim novinarjem BBC Paul Masonom izveden v Nemčiji. Isti večer je v Hali Tivoli pred več kot 3.000 ljudi nastopal svetovno znani konservativni profesor Jordan Peterson. RTV Dnevnik o dogodku sploh ni poročal. Gre za ideološko odločitev uredništva?)
-
Sklepni del Borštnikovega srečanja
-
Prestižna zmaga pred dirko po Franciji (Roglič)
|
Pon. 13.6.2020
|
-
Delovni obisk predsednika vlade v Mariboru – iskali so tudi rešitev za krotenje cen energentov
-
Prebili cev prvega predora (drugi tir)
-
Antolovič vodja kriminalistične policije – očitke na njegov račun zavračajo
-
Razstava Srebrenica – naša zgodba
-
Tatvine v središču Ljubljane
-
Slab začetek, boljši konec (nogometne reprezentance)
|
Uredniška politika?
Iz zgornjih naslovnic lahko razberemo sledečo uredniško politiko:
-
Politične novice naj se osredotočajo na "reševanje problemov" (plače v javnem sektorju, zdravstvo, nesreča v Melaminu, draginja energentov).
-
V ospredju novic o Sloveniji naj bodo nepolitične teme (draginja, naravne nesreče, izkoriščanje delavcev v zasebnih podjetjih, pomanjkanje delavcev v gostinstvu, zastrupitve, ponarejene slike na razstavi, igranje video igric med vožnjo, stari slovenski zapisi, itd.).
Pozornejšemu gledalcu bi moralo biti jasno, da je po nastopu Golobove vlade veliko manjši poudarek na političnih temah kot v bližnji preteklosti. Primerjava s prvimi dvanajstimi dnevi Janševe vlade je skoraj nemogoča, saj je marca 2020 naslovnice Dnevnika dominiral prvi val Covida-19. Kljub temu smo takrat v prvem tednu med naslovnicami že lahko zaznali polemike glede domnevnega povišanja plač ministrov in državnih sekretarjev ("Za dva razreda višje plače"), dvome o oškodovanju državnega proračuna ("Kje so maske?"), o "čedalje glasnejših opozorilih o neustrezni zaščiti delavcev" in grožnjo sindikatov s stavko zaradi vladnega odloka o podaljšanju delovnega časa trgovin in bojazni pred tem, da bi vlada dala "vojski policijska pooblastila".
Kaj po nastopu Golobove vlade ni bilo v ospredju
Za tiste, ki boste oporekali, da je razlika v poročanju razumljiva, saj si je Janševa vlada nenehno mazala roke, medtem ko si jih Golobova vlada ne, poglejmo, katere potencialne afere so v Dnevniku v teh dvanajstih dneh spregledali. Bodisi ker jih niso problematizirali oziroma o njih sploh niso poročali:
-
Pritisk ministra za zdravje na vodjo NIJZ Milana Kreka, da naj odstopi, o katerem smo izčrpno poročali na portalu+ (POP TV, na primer, je o tem obširno poročal tudi med naslovnimi novicami);
-
Izpadi predsednice Urške Klakočar Zupančič v Državnem zboru. Predsednica vseh poslancev je eni politični opciji žugala, domnevno kršila poslovnik in se neprimerno vedla glede na institucionalni položaj, ki ga zaseda. Obtožila je prejšnjega predsednika vlade, da je "zaplinjal ljudi". V Italiji bi te besede v povezavi s uporabo solzivcev proti nasilnim protestnikom sprožile ostre javne polemike, o katerih bi poročali vsi mediji; domnevamo, da bi židovska skupnost nemudoma zahtevala opravičilo.
-
Izredno visoka nagrada (1.9 milijona evrov), ki se domnevno obeta Robertu Golobu s strani Geni-i in o kateri je poročal Požareport. V Dnevniku pogosto citirajo izrazito portal Necenzurirano kot vir novic ("po poročanju … "), navedbe Požareporta pa sistematično ignorirajo.
V obdobju, ki smo ga vzeli pod drobnogled, bi se vsaka izmed zgornjih tem lahko upravičeno znašla med naslovnicami TV Dnevnika. Če menite, da so zgornje teme morda obširno obdelali med Odmevi, se prav tako motite. Trend depolitizacije je bil tudi tam očitem. Zgoraj omenjene teme bi bile lahko celo predmet oddaje Tarča. Vendar je bila tema Tarče 9. junija 2022 "Zakaj je ovadba glede nabave zaščitne opreme ležala v predalu NPU-ja do konca volitev?". Nastopi nova vlada, imamo na voljo celo vrsto vročih tem, a v Tarči raje pogrevajo stare mineštre na račun prejšnje vlade. Cui prodest?
Začnimo vsaj meriti čas!
Celo POP TV, ki je znan kot izrazito levim strankam naklonjen medij, je v prvih desetih dneh po nastopu vlade bolj temeljito in objektivno poročal o kadrovskem viharju, tudi v energetiki, problematiziral vrnitev poslanca iz "afere sendvič" itd. Malo so se sicer osmešili z epskim prispevkom, v katerem so peli hvalospev novemu predsedniku vlade, a drugače so bolj uravnoteženo kot na nacionalki poročali o obširnih kadrovskih menjavah in glede tega predstavili tudi stališča sedanje opozicije.
Ker je POP TV v zasebni lasti, se v analizo uredniške politike in morebitne pristranskosti tega medija ne bomo spuščali. Mimogrede, Golob je napovedal, da bo ena izmed nalog Državnega zbora "depolitizacija medijev". Očitno niti ne izključno javnih. Je to bil lapsus linguae ali se bodo revolucionarno lotili tudi uredniških politik zasebnih medijev? Portala+ morda? Bosta evropska komisarka Vera Jourova in poslanka Sophie in't Veld izrazili svojo zaskrbljenost glede pritiskov na medije?
Ni primerno, da analize o poročanju javne RTV (in vrednotenje novic) upravlja vladni UKOM, kakor je bila praksa med Janševo vlado. Bi bilo pa dobro, da bi to sistematično počela civilna družba, univerze itd. Če vlada resno misli z depolitizacijo medijev, naj zakonsko določi kot Italija, da neodvisen medijski regulator spremlja medije in o njih redno poroča. Predvsem glede časa, ki ga v informativnih oddajah posvečajo posameznim političnim akterjem. Glede zasebnih medijev so tovrstni podatki le informativne narave, za javno radiotelevizijo pa imajo veliko večjo težo, saj urednike naravnost silijo k bolj uravnoteženi obravnavi političnih akterjev. V Dnevniku RTV Slovenija namreč v teh dneh opažamo tudi drugi trend: medtem, ko je v času Janševe vlade vsako politično novico komentirala tudi opozicija, zdaj pogosto poslušamo le dolge obrazložitve vladnih akterjev. Meritve bi morda dokazale, da gre le za kratkoročen trend.
Nepristranskost, prosim, in ne neodvisnost!
Ne dvomim, da nas bo informativni program RTV v prihodnosti bolj obširno poročal tudi o spornih potezah Golobove vlade. Temu v Italiji rečejo "rifarsi una verginità", vrniti si devištvo. Celo kakšno Tarčo, ki ne bo popolnoma pogodu levice, bi znali uprizoriti. Če ne drugega zato, da bodo ob ključnih trenutkih ponovno navijali za svoje in nam zagotavljali, da so "neodvisni" (izraz "nepristranski" še sami z resnim obrazom ne uporabljajo, čeprav to za javno RTV veleva njen Statut).
Sem navijač nogometnega kluba Juventus. Občasno med tekmo celo priznam, da nam je sodnik dosodil kak sumljiv prekršek, a v glavnem poudarjam le sodniške napake, ki moj klub oškodujejo. Popolnoma sem neodvisen od kluba, vendar kljub temu navijam zanj in sem, priznam, med ogledom tekem sila pristranski. Sem neodvisen navijač.
Zdi se mi, da je navijačev med novinarji informativnega programa na RTV veliko in da niso niti vsi popolnoma neodvisni. Veliko se jih je tekom let pridružilo "klubom", za katere so že prej navijali. Nekateri bodo zdaj iz klubske klopi celo pomagali popraviti pravila igre z namenom, da bi RTV Slovenija postala še bolj neodvisna. Ko bodo začeli govoriti o nepristranskosti, jim lahko prisluhnemo.
Quod licet Iovi non licet bovi
Skupina znanih akademikov je vodstvo RTV zaradi oddaje Panorama pozvala k odstopu. Sindikati RTV in novinarji informativnih oddaj začuda takega poziva niso razumeli kot vmešavanje v uredniško politiko in kot pritisk na neodvisnost javne RTV. Akademiki so v pismu Panoramo nič kaj akademsko označili za "beden ponaredek programov komercialnih televizij". V tem prispevku nikogar ne pozivamo k odstopu in si tudi ne bi drznili izjaviti, da je nacionalkin Dnevnik "beden ponaredek dnevnikov javnih televizij jedrne Evrope".
V Sloveniji je (levim) bogovom dovoljeno več kot vsem drugim volom.