Komentar

Obstaja veliko stvari, ki so pomembne v svobodni družbi. Izbira je ena izmed njih.

O tem, kako pomembna je izbira, se po mojem mnenju premalo govori. Najbolj očitno je v ključni moči, ki jo imajo volivci pri izbiri svojih politikov, da lahko pride do menjave vlad. Tudi v povsem zgrešenem komunističnem sistemu, kjer je bil javnosti predstavljen le en kandidat, je morala v zakulisju totalitarna oblast med seboj izbrati, koga bo predlagala.

10.07.2022 22:00
Piše: Keith Miles
Ključne besede:   izbira   demokracija   oblast   Evropska unija   volivci   EU   Putin   Švedska   Finska   ZDA

V demokraciji je pomembno tudi, da obstaja široka izbira medijev in dobre demokracije to spodbujajo, tudi če jim vsebina včasih ni všeč. 

Obstaja veliko stvari, ki so pomembne v svobodni družbi. Izbira je ena izmed njih. O tem se po mojem mnenju premalo govori. Najbolj očitno je v ključni moči, ki jo imajo volivci pri izbiri svojih politikov, da lahko pride do menjave vlad. Tudi v povsem zgrešenem komunističnem sistemu, kjer je bil javnosti predstavljen le en kandidat, je morala v zakulisju totalitarna oblast med seboj izbrati, koga bo predlagala.

 

Vendar pa izbira ni samo v politiki; večina bo prepoznala dejstvo, da ima izbiro pri nakupovanju, kjer vsakdanji potrošniki uveljavljajo demokratično pravico, da s težko prisluženim denarjem kupijo, kar želijo. 

 

Izbira, kam potovati in kje preživeti počitnice.

 

Izbira je bistvenega pomena tudi na področju svobode obveščanja, v medijski konkurenci, pri dostopu do knjig, na vseh področjih. Področja, kjer je izbira pogosto omejena ali zmanjšana, so običajno tista, ki jih ima oblast pod nadzorom, kot sta denimo zdravstvo in izobraževanje. Pa tudi energetka, voda in transport.

 

Vsi vemo, da svoboda in izbira nista popolni, vendar je pomembno, da imamo v mislih oboje. Evropska unija si kljub vsem svojim pomanjkljivostim prizadeva vsaj za konkurenco, tako da obstaja možnost izbire, ne pa monopoli ali karteli. Vedo, da konkurenca in izbira prinašata velike koristi - učinkovitost, kakovost, razvoj in nižje cene. Monopole je zlahka prepoznati, kartele, ki so pogosto tajni, pa težje, zato imajo EU in lokalne agencije pooblastila za preiskave sedežev podjetij.

 

Seveda si vplivni politiki in elite prizadevajo ohraniti svojo moč, zato morajo biti na voljo popolne informacije in bi morala biti (pozna) lustracija pravilo. V mnogih državah je politikom težko pravno ukrepati proti svojim kritikom, v nekaterih državah pa je to enostavo. To se v nekaterih državah potem izkorišča za zmanjševanje svobode govora.

 

Izbira v mednarodnih zadevah je pomembna tudi zato, da lahko države svobodno izbirajo, s kom bodo prijateljice ali zaveznice. Putin želi to pravico odreči Ukrajini, posledično pa tudi Švedski in Finski. Zanimivo je, da je največja svobodna mednarodna organizacija na svetu Britanski Commonwealth, katerega člani se svobodno združujejo, večinoma so bila nekdanja ozemlja pod britansko krono, ter nekaj novincev, kot sta Mozambik in Ruanda. Obstaja nekaj starih britanskih ozemeljskih izjem, kot sta Irska in ZDA. Vendar vsaka država izbira in večina izbira z vidika skupnih prepričanj in interesov.

 

V demokraciji je pomembno tudi, da obstaja široka izbira medijev in dobre demokracije to spodbujajo, tudi če jim vsebina včasih ni všeč. Pomena tega v demokraciji ni mogoče podcenjevati, kajti kako se lahko ljudje odločajo, če nimajo popolnih informacij.

 

Zato totalitarni režimi, oligarhije in karteli ne marajo svobodnega tiska. Ne marajo nasprotnih mnenj in celo včasih neprijetnih dejstev.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
6
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
41
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
Alternativa "muzejski" interpelaciji
24
19.04.2023 20:59
V sredo je v Državnem zboru potekala razprava o interpelaciji vlade. Interpelacija je sicer z ustavo določen institut ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dalle stelle alle stalle: Od zvezd do hleva
13
18.04.2023 20:00
Ali smo lahko dosegli še nižji nivo vladanja, komunikacije, politike, sprenevedanja koalicijskih poslank in poslancev? Splošnega ... Več.
Piše: Elena Pečarič
Tabú vzporednih ustavnih vrednotnih temeljev slovenske politične "sredine"
11
17.04.2023 20:37
Vprašljivost zadevnih mnenj odstira tabe preko tridesetletne temeljno vrednotne konfuzije znotraj prodemokratičnega dela ... Več.
Piše: Žiga Stupica
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.004
02/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.425
03/
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
Andraž Šest
Ogledov: 1.964
04/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.709
05/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.304
06/
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
Jeffrey Sachs
Ogledov: 1.314
07/
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
Božo Cerar
Ogledov: 1.123
08/
Evtanazija ali evgenika? Kaj lahko pomeni dobra smrt* v neoliberalnem obdobju človeštva
Milan Krek
Ogledov: 1.068
09/
China's debt diplomacy is facing pushback in Central Asia
Valerio Fabbri
Ogledov: 420
10/
Borut Pahor kritično o ukinitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 2.155