Dva meseca pred začetkom tako imenovane posebne operacije v Ukrajini je Vladimir Putin z Indijo sklenil strateško, tržno in industrijsko zavezništvo (za orožje in obrambo). Ruski predsednik je 6. decembra 2021 ob koncu dvostranskega vrha v New Delhiju z indijskim premierjem Narendro Modijem podpisal vrsto sporazumov o sodelovanju. Njegov cilj je bil okrepiti povezave med državama na področju oborožitve in obrambnih tehnologij. Železni pakt med državama velja do leta 2031, njegov namen pa je povečanje trgovine med državama na 30 milijard dolarjev od leta 2025.
Vojaško sodelovanje med Rusijo in Indijo - ki je ključni zaveznik Združenih držav v Aziji pri prizadevanjih za zajezitev kitajskega ekspanzionizma - skrbi tako Washington kot London; obe državi sta kritični in imata do tega pomisleke. Na dvostranskem rusko-indijskem vrhu 6. decembra lani v indijski prestolnici je bilo v obrambnem in letalskem sektorju podpisanih 28 sporazumov o naložbah. Poleg tega še na področju jeklarstva, ladjedelništva, premogovništva in energije. Indija je eden izmed vodilnih svetovnih uvoznikov oborožitve, tukaj njeni izdatki močno naraščajo. Njena vojska šteje kar 1,38 milijona vojakov, ki potrebujejo opremo. Glede na podatkovno bazo Sipri neodvisnega švedskega inštituta, ki spremlja prodajo orožja na svetu, je vlada v New Delhiju med letoma 2018 in 2021 vložila 12,4 milijarde dolarjev v oborožitev in skoraj polovica tega denarja je končala v Rusiji, ki je v istem obdobju od te azijske države prejela 5,51 milijarde dolarjev.
Indija se je zavezala, da bo proizvedla več kot 600.000 jurišnih pušk Kalašnikov AK-203 za svoje vojake. Poleg pušk Kalašnikov, dobavljenih indijskim oboroženim silam, so v Rusiji izdelani tudi tanki. Indijsko vojno letalstvo poleg tega uporablja lovska letala Sukhoi Su-30MKI, ki jih je pomagalo razviti, ter ruske transportne helikopterje Mil Mi-17. Letalonosilka indijske mornarice INS Vinkramaditya je bila nekoč del sovjetske pomorske flote. Rusija želi poleg sporazumov o selitvi proizvodnje pušk Kalašnikov še naprej oskrbovati Indijo tudi s protiletalskimi obrambnimi sistemi S-400, ki jih Moskva prodaja tudi Turčiji, sicer članici Nata.
Ne le orožje ...
... pač pa tudi energija. Ruska naftna družba Rosneft je v okviru omenjenega bilateralnega srečanja podpisala pogodbo z družbo Indian Oil, ki predvideva povečanje oskrbe s surovo nafto - do konca leta 2022 na bi zagotovila več kot 2 milijona ton nafte. Državi sta podpisali tudi pismo o nameri, ki predvideva neprekinjeno dobavo premoga iz Rusije v Indijo za indijske jeklarne.
Dva meseca po tem srečanju je Putin začel napad na Ukrajino. Moskva je zaradi zahodnih sankcij povečala prodajo plina v Aziji. Najprej v energetsko intenzivni Kitajski, pa tudi v Indiji. Prodaja nafto, premog in plin. Po podatkih, ki jih je objavila platforma za finančno analizo Refinitiv, je Indija v prvih treh mesecih ukrajinske vojne uvozila 34 milijonov sodov ruske nafte (po ceni 70 dolarjev za sod), kupovala pa je tudi premog in plin po precej ugodnih cenah. Govora je o skupnih izdatkih 5,1 milijarde dolarjev v treh mesecih, kar je kar petkrat (!) več od vrednosti v lanskem letu.
Indija je med letošnjim aprilom in junijem iz Rusije uvozila tudi 7,74 milijona ton gnojila. Za samooklicano največjo demokratično državo na svetu so odnosi z Združenimi državami in Veliko Britanijo zelo pomembni. Odločne zahodne sankcije, uperjene proti Moskvi po invaziji na Ukrajino so ogrozile veliko omenjenih dobav. Iz tega razloga se bo Delhi, največji kupec ruskega orožja, vsaj do konca Putinove "posebne vojaške operacije" poskušal pretvarjati, da išče alternative za svoje vojaške nakupe: nacionalna podjetja v tem sektorju je prosil za povečanje proizvodnje, prav tako pa tudi za diverzifikacijo tujih dobaviteljev.