Verjetno sem eden redkih, ki je v celoti poslušal nastop predsednika vlade v Evropskem parlamentu. Pričakoval sem nek svež, nov pristop, ki bo promoviral slovenske ideje, utrdil status Slovenije kot aktivne, prodorne članice EU; predvsem glede reševanja energetske krize, zaostrenih mednarodnih odnosov, oblikovanja novega svetovnega reda, ki ga žal sooblikuje tudi zločinska invazija Rusije na Ukrajino. Pa obvladovanje ponorele Kitajske, podnebnih sprememb. Ni šlo, vsaj v celoti ne.
Nastop predsednika vlade Roberta Goloba v Evropskem parlamentu je (bil) seveda prvovrstna priložnost, ki jo mnogi znajo izkoristiti za promocijo svoje države, njenih strateških interesov itd.. No, nekaterim je osebna promocija očitno na prvem mestu. Kot je dejala nova predsednica države Nataša Pirc Musar, so nekateri politiki lahko tudi državniki. O tem seveda sodijo njihova dejanja, besede predvsem na mednarodnem parketu. Kar se tiče Ukrajine in energetskih izzivov, pa tudi približevanje Zahodnega Balkana, je slovenski premier v evropskem parlamentu kar prepričljivo in dosledno predstavil stališča Slovenije, razen nejasnega utemeljevanja trajnosti in ukrepov v energetiki, ki bi to dejansko zagotovili. Sploh zato, ker so ga predstavili kot "enega največjih strokovnjakov na tem področju".
Presenetljivo ukvarjanje z mesom in uspehi glede manjše porabe mesa, kar je naša vlada menda dosegla z "mehkimi" ukrepi, s čemer se je pohvalil predsednik vlade, je težko komentirati. Sploh ne pred božično-novoletnim časom, ko nam šunke in podobni mesni izdelki kar skačejo z vseh strani. Osebno pa podpiram manjšo porabo mesa. Podatki o porabi mesnih izdelkov v Sloveniji sicer niso v skladu s premierjevim prepričanjem, ampak to ni bistvo. Golobov pozitiven namen na tem področju ni sporen.
O nekaterih strateških temah je predsednik vlade govoril v množini, imenu države, vlade, državljanov. Izpostavil je tudi pripadnost Slovenije jedrni Evropi, s čimer je ustrezno zasledoval vse dosedanje sklepe ključnih organov v Sloveniji. Pohvalno. Do tu vse brez večjih napak.
"Kljub možnosti, da preseže notranjepolitične spore, da pokaže resnično novo, razbremenjeno politiko, si premier Golob ni mogel pomagati, da ne bi pred svetovno javnostjo obračunal s prejšnjo vlado."
Njegovo izlivanje osebnih stališč, ki zamegljujejo stališča republike Slovenije v Evropskem parlamentu, pa gotovo ni bilo državniško, še manj korektno. Razlika med "jaz" in "mi" je državniku jasna. Janezu Drnovšku je recimo bila. Ob vsem tem se je izkazalo, da ima trenutni predsednik vlade v glavi isti destruktivni čip kot večina "starih" slovenskih politikov, tako na levi kot na desni. Kljub možnosti, da preseže notranjepolitične spore, da pokaže resnično novo, razbremenjeno politiko, si ni mogel pomagati, da ne bi pred svetovno javnostjo obračunal s prejšnjo vlado. Ta je po njegovem razdirala pravosodje, uničevala pravno državo in ogrožala svobodo medijev.
V katero skupino pozitivne, aktivne promocije države sodi to pljuvanje po lastni državi? Pa sploh ni pomembno, kdo je vladal! Predstava za tistih 17 poslancev, ki so ga v dvorani poslušali, ali le za večinoma servilne slovenske medije, ki so ga bodo v svoji neodvisnosti nemudoma povzeli? Žalostno. Zaskrbljujoče.
Namesto promocije inovativnih slovenskih idej (ki jih ni malo) v Evropi smo na političnem področju spet videli reciklirani vaški obračun med našimi in vašimi. Ob tem, da niti ni več jasno, kdo to so. Milo rečeno - bedno. Namesto kredibilne, pozitivno agresivne razvojne politike, ki bo nevtralizirala prihajajoče ohlajanje gospodarstva, nova tveganja glede Ukrajine, energetike, smo ponovno videli spet obračunavanja z nekimi temnimi silami. Na drugi strani pa seveda komunajzerji, udbomafija in podobna scena.
Zamujene priložnosti za preboj Slovenije se kar vrstijo in izgubljajo v ideološkem močvirju.
Najbolj smešno ob vsem tem je, da predsednika vlade doma čaka obračun z najbolj izpostavljeno, premium borko za svobodo, neodvisnost in strokovnost represivnih državnih organov. Odstopljeno ministrico za notranje zadeve Tatjano Bobnar, ki je prejšnji teden javno razgalila način vladanja in tudi osebnostne značilnosti predsednika vlade Goloba. Je pa res, da ima trenutni premier srečo, ker tam na liberalni sredini ali celo desni ni nič oziroma nikogar, ki bi mu bil resna, sveža politična alternativa. Potencial Anžeta Logarja se topi, če si ga je sploh kdaj želel. Večina ljudstva je že v božično-novoletnem razpoloženju.
Streznitev nekje v sredini januarja bo kar boleča.