Odločno obsojam rusko agresijo na Ukrajino in podpiram vsakršno pomoč Ukrajini, da ohrani polno državno suverenost. Ob vse hujšem bobnenju vojnih bobnov in vse več žrtvah pa se sprašujem, kako je mogoče, da skoraj ni resnih pobud za premirje. Kdo jamči, da Putin ne bi pred porazom uporabil jedrskega orožja, če je bolj ali manj jasno, da bi Putinov popoln poraz pomenil njegov popoln konec?
Ker spremljam tako nekatere zahodne kot nekatere ruske medije in analitike, sem zelo zaskrbljen ob prostodušnih razlagah mnogih iz NATO oziroma Združenih držav Amerike in Evropske unije, da Rusija oziroma Vladimir Putin ne bo uporabil jedrskega orožja, zato je treba Rusijo "samo" premagati, pa bo mir. Kdo nam to jamči? Orožarji?
Kdo jamči, da Putin ne bi pred porazom uporabil jedrskega orožja, če je bolj ali manj jasno, da bi Putinov popoln poraz pomenil njegov popoln konec? Kdo je v zadnjih 1000 letih sprejel popoln vojaški poraz, ne da bi uporabil najmočnejše orožje? Kar lahko dobesedno uniči svet!?
Zakaj skoraj ni pobud za tako rusko-ukrajinsko premirje, ki ničesar ne bi prejudiciralo? Pravijo, da zaradi čim boljšega izhodišča pred začetkom mirovnih pogajanj. Morda. Verjetno. A že dolgo časa se razmere na več kot 1000-kilometrski frontni črti le malo spreminjajo, enkrat v korist ene, enkrat druge strani, ljudje, tudi otroci, pa vsak dan trpijo, umirajo ...
Skoraj neprizadeto poslušamo in beremo, da v Bahmutu in okolici v stotinah umirajo ukrajinski vojaki, da ruske vojaki pošiljajo pred puške ukrajinske obrambe kot v mesoreznico ... Zdi se, kot bi pozabili, da ne gledamo video igrice, kjer se pobijajo in pobijejo med seboj, a naslednjo minuto so na začetku nove igre spet vsi živi. Ali ne pomislimo, da imajo ne le ubiti, ranjeni in razseljeni otroci in drugi civilisti, ampak tudi vsak ustreljen ukrajinski in ruski vojak družino, ženo, starše ... Da vsak dan, vsaka noč rojeva neskončno NEPOTREBNO trpljenje.
Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je pred kratkim v Bruslju dejala, da smo (EU) v vojni z Rusijo. Ukrajinski zunanji minister Kuleba pa je izjavil, da imamo "proksi" vojno, v kateri Ukrajina daje vojake, zahod pa oborožitev ...
Ali je torej tudi Slovenija (že) v vojni z Rusijo v tej "proksi" vojni? Ali imamo razlog, da slepo zaupamo ZDA, vodstvu zveze NATO in evropskim voditeljem, da je dodatno oboroževanje pot do miru? To očitno misli velika večina. A to še ne pomeni, da je to res. Ko je Galileo trdil, da se Zemlja vrti okoli sonca, je bil v popolni manjšini in so ga zato skoraj sežgali na grmadi. Pa večina ni imela prav.
Ali se zavedamo, da je svet - ne le zaradi ruske agresije na Ukrajino, pač pa tudi konfliktov Kitajska - Tajvan (ZDA), Iran - Izrael, korejski polotok ... - kot sod smodnika, podobno kot pred začetkom I. in II. svetovne vojne? Ne (še). Upam, da se bomo (bodo odločevalci) tega zavedli še pravočasno. In da odločitev ne bodo preveč prepuščali vojnim dobičkarjem. Mimogrede, od vojne v Ukrajini je tudi Slovenija oddaljena le kakšno minuto, kolikor rabi jedrski projektil do nas - da si ne bi domišljali, da se nas ne tiče in je tiščanje glave v pesek zadostna obramba.
Pa še glede primerjave slovenske osamosvojitve z vojno v Ukrajini in sedanjim stanjem v svetu: Ukrajina si zasluži podporo v prizadevanjih za ohranitev ozemeljske celovitosti. To podporo ima. Močno podporo. In verjamem, da bosta v mirovnih pogajanjih po premirju, če bo do njega prišlo, Slovenija in EU vedno zastopali stališče, da je treba zagotoviti celovitost Ukrajine. Ali pa naj zaradi Ukrajine Slovenija napove vojno Rusiji? Ne. Pač pa naj se zavzame za čimprejše premirje in mirovna pogajanja.
Marjan Podobnik je nekdanji podpredsednik slovenske vlade, poslovnež in politik.