Po afriški diplomatski ofenzivi, PR-ovskem debaklu, v katerem je predsednica Državnega zbora na obisku v državi, ki ne priznava LGBT etc. pravic, posvojila šimpanzinjo, je vlada čez noč, brez posvetovanja s Strateškim svetom, ki ga je sama ustanovila, napovedala ukinitev, bolje rečeno prerazporeditev dopolnilnega, dodatnega … zavarovanja, ki znaša 35 evrov na mesec. Zavarovanje bo sedaj obvezno, pobiral ga bo dokazano neučinkoviti javni zavod ZZZS, brez jasnih učinkov za kakovost storitev. Ampak to ni pomembno, pomembno je dajati občutek, da se "nekaj dela", čeprav je popolnoma nepremišljeno, brez definiranja realnih finančnih učinkov za državo, finance ali brez realnih koristi za državljane.
Da bo jasno, dopolnilno zdravstveno zavarovanje je nek čuden tujek v sistemu, hibrid, ki je nastal zaradi stiske pri financiranju zdravstva. Nekako ukiniti, preoblikovati bi ga morali že zdavnaj. Ampak z nekim jasnim načrtom, ciljem, jasnimi finančnimi posledicami. Politika je vedno gledala stran, ker je v tem "čebru" veliko rok, interesov, dobičkov …
No, so pa čez noč v največji vladni stranki ugotovili, da je potrebno nekaj storiti. Slučajno na isti dan, ko jim je priljubljenost padla na najnižjo raven po volitvah. V enem letu namreč niso naredili nič za boljšo organizacijo zdravstva, odpravo korupcije, nesmiselnih birokratskih postopkov, ki so ključ večje učinkovitosti sistema. Namesto resnega pristopa k problemom v zdravstvu so ustanovili Strateški svet, ki pa spet dokazano nima vpliva na odločitve vlade, še več, predsednik tega sveta potrebuje koordinatorja za komuniciranje z ministrom. Bizarnost prvega reda. Kot marsikaj, ampak gremo na zdravstvo. Na tisto, kjer minister Loredan popoldne malo operira v zasebnem sektorju, čeprav se bori proti dobičkom.
To vsebinsko prazno, že enoletno blebetanje o časovnicah, deležnikih, naslavljanju … problemov, ki nima nobenega rezultata v realnosti, se pozna celo v anketah in medijih, ki so jih meli včasih "pod kontrolo". Celo najbolj zagreti privrženci nove, svobodne oblasti, antijanšizma in podobnih floskul, ugotavljajo, da je vlada operativno kritično nesposobna. Jahanje na poceni ideologiji, muzejih, proslavah … pa je za ljudi, ki se borijo z dnevno draginjo, omejenega roka. Vmes so si zakuhali še prvovrstno korupcijsko afero okoli nabav.
Revolucionarna, nočna PR-ovska akcija ukinitve dopolnilnega zavarovanja je menda nujna zaradi napovedanih podražitev dopolnilnega zavarovanja, ki sledijo splošnim podražitvam zdravstvenih storitev. Podražitve je vlada v mnogočem povzročila sama z bombončki v javnem sektorju in podražitvami podpornih storitev. Podražitve zavarovanja bi sicer lahko ustavili s preprostim odlokom, kar so na koncu tudi storili.
Prenos zavarovanja na ZZZS torej nima nič s podražitvami. Očitno gre za panični PR ukrep, ki naj bi pri dvomljivih podpornikih omilil občutek popolnega nedelovanja trenutne vlade. Ni pa nujno slab, saj bo "po nesreči" sprožil plaz potrebnih sprememb. Košarica storitev, ki jih plačate oziroma jih boste plačali, sicer še vedno ni jasna. Tudi na skrajševanje čakalnih vrst nima nobenega učinka. To očitno nikogar ne zanima. Bodo pa to v zakonodajnem procesu morali definirati.
Kaj torej sploh prinaša ta "prelomni korak", reforma? Kot je povedal predsednik vlade sam: Za državljane nič! Kar nekaj pa za zavarovalnice, ki so to zavarovanje do sedaj pobirale. Vzajemno so čez noč potisnili na rob obstoja. Tega v zakonu nikjer ne omenjajo. Jasno da ne, ker jih to ne zanima, ali ne razumejo. Napisali so, da zakon nima finančnih posledic. Triglav in Generali se bosta prilagodila, ker to ni njuna glavna dejavnost. Nekaj ljudi pa bo gotovo letelo.
Iz četrtkove Tarče (13. aprila 2023) je popolnoma jasno, da ta vlada deluje samo na podlagi medijskega pritiska. Lagodno vladanje in plenjenje po javnih financah jim občasno prekine akutna situacija, na katero reagirajo s PR ofenzivo, ki naj bi prikrila pasivnost, nesposobnost in neukrepanje na ključnih področjih.
Če bi resnično želeli ukiniti dopolnilno zavarovanje in poenostaviti sistem, bi to poenostavili na način, da bi ob resnični ukinitvi nekega birokratskega dopolnilnega zavarovanja enostavno dvignili prispevke za zdravstveno zavarovanje v višini, ki bi pokrila to luknjo "dopolnilnega zavarovanja". To bi rešilo tudi zagato levice o "poštenosti", saj bi se prispevek proporcionalno povečal več za tiste z večjimi prihodki.
Namesto transparentnosti so se odločili za novo zamegljevanje. Tudi s tem, da v zakonu predvidevajo polnjenje morebitne nove luknje v sistemu z avtomatskimi prenosi iz proračuna. Nov proračunski državni udar, ki ga je v vladi Marjana Šarca preprečil minister Bertoncelj z odstopom, sedanji minister za finance pa poudarja, da je usklajen z zdravstvenim. To je na novinarski konferenci ob predsedniku vlade za vratom povedal vsaj desetkrat.
Nov dokaz, da je politični blagajnik in ne finančni minister. Žal.
* izg. piarokracija: vladavina PR-ja; oblika oblasti, kjer imajo glavno besedo odnosi z javnostmi