Natančna analiza posnetkov domnevnega ukrajinskega napada z dronoma na Kremelj, kjer je sicer uradna rezidenca ruskega predsednika, razkriva zanimive podrobnosti, ki bi lahko razložile tudi naslednje Putinove poteze v povezavi z vojno v Ukrajini, odnosom do armade in njenih generalov ter nenazadnje tudi politiko do ruskega javnega mnenja. Nočni napad v središu ruske prestolnice je bil v vseh pogledih lahko le izgovor za marsikaj, kar bo sledilo. Zaradi tega je skoraj gotovo, da zanj niso odgovorni Ukrajinci oziroma vodstvo v Kijevu.
Prvi uradni odziv Putinove administracije je bil vsekakor pričakovan: "Dva drona sta poskušala napasti Kremelj, rezidenco Vladimirja Putina, in bila sestreljena. To je poskus atentata na predsednika Putina, tik pred Dnevom zmage."
Sporočilo je jasno in ima (tudi) propagandno vrednost: Vladimirja Putina so želeli ubiti med spanjem, sredi njegove rezidence v Kremlju, v srcu Rusije. To se je zgodilo le nekaj dni pred Dnevom zmage, ki ga Rusi v zadnjih letih - po zaslugi Putina - praznujejo kot enega največjih praznikov, z njim pa obeležujejo zmago v t.i. veliki domovinski vojni, ko so premagali nacizem oziroma fašizem. Tradicionalno je s tem dnevom povezana tudi velika vojaška parada na moskovskem Rdečem trgu. Vladimir Putin je bil prvi postsovjetski ruski voditelj, ki je tudi v tem pogledu sledil Stalinu in v rusko družbo vrnil "rdečo parado", kjer je imel navado povabiti tudi najbolj zveste zaveznike iz tujine, pokazati najnovejše orožje in imeti govor, v katerem je svetu sporočal novosti v ruski (zunanji) politiki.
Povezava med Dnevom zmage, "atantatom" na Putina in krivci za to ni posebej zahtevno miselno opravilo, če živite pod rusko medijsko pokrovko: Fašisti. Fašisti to tisti, ki so želeli uničiti Rusijo leta 1941, fašisti so tisti, ki so želeli umoriti Putina med spanjem in fašisti so tisti, ki iz Kijeva vodijo vojno proti Rusiji že vse od leta 2014.
Nobenega dvoma torej ni, da je drona nad Kremelj poslal Volodomir Zelenski, fašist, narkoman in vodja fašističnega režima v Kijevu. Zdaj pa si poglejmo dejstva in za hip odmislimo pravljice in pripovedke iz Putinove Rusije:
- drona sta priletela iz dveh različnih strani: prvi ob 02:27 iz vzhoda, drugi pa ob 02:43 iz nasprotne strani
- natančen čas je možno ugotoviti zaradi ure na bližnjem zvoniku
- prvi dron je padel na streho (kupolo) Senatnega dvorca, kjer je eksplodiral in povzročil manjši požar
- drugi dron je eksplodiral v zraku v neposredni bližini strehe iste stavbe in ni povzročil požara
- zelo verjetno je, da sta bila oba drona namenjena v isto tarčo - Senatni dvorec
Kaj je ta stavba? Senatni dvorec je v kremeljskem kompleksu namenjen predsednikovi administraciji in velja za enega najstrožje varovanih, zastraženih objektov ne le v Moskvi, temveč v celotni Rusiji. Če sta bila drona dejansko usmerjena proti tej stavbi, bi lahko to nosilo simbolično sporočilo, kajti vse druge trdtve, ki se nanašajo na poskus "atantata" na Putina, ne vzdržijo resne presoje.
+++
Vladimir Putin namreč ne živi, še manj pa spi v Kremlju. Resda je v tam njegova uradna rezidenca, sedež predsedniškega urada in administracije. Putin tam gosti tudi različne protokolarne dogodke, sprejema tuje goste, vendar v zadnjih treh letih bistveno redkeje. Najprej se je začel Kremlja izogibati po izbruhu pandemije covid-19, ko se je precej izoliral celo od svojih sodelavcev, kar so analitiki in poznavalci ruske politike razumeli kot paranojo pred morebitno okužbo. Toda po izbruhu vojne v Ukrajini februarja lani se je Putin še bolj izoliral in ga v Kremlju dejansko skoraj več ne vidijo.
Po vsem tem je seveda bistveno verjetneje, da gre za lažni alarm oziroma za operacijo, ki neposredne zveze z Ukrajino nima, vsaj ne v tem smislu, da bi lahko Kijevu naprtili odgovornost za napad z dronoma. Konec koncev Ukrajina niti nima dronov s tako dolgim dosegom, da bi jih lahko iz svojega ozemlja lansirala proti Moskvi. Tega sicer ne moremo 100 % trditi, dokaze bodo zagotovo ponudili Rusi, ko oziroma če bodo pokazali posnetke razbitin obeh dronov.
Ruska vojska je sicer že pred meseci v Moskvo in bližnjo okolico namestila vsaj pet sistemov raketne obrambe Pancir, trije so v območju, ki ustvarja presek, sredi katerega je ravno najožje središče Moskev s Kremljem. Če bi se po nekam čudežu vseeno izkazalo, da je za napad z dronoma odgovorna Ukrajina, bi bilo to zagotovo velikansko ponižanje za rusko vojsko, primerljivo kvečjemu z legendarnim, tedaj komaj 19-letnim nemškim amaterskim pilotom Mathiasom Rustom, ki je maja 1987 s cessno pristal v neposredni bližini Rdečega trga. Sovjetske generale je skoraj kap, ko so dojeli, da je mladenič iz Finske brez težav priletel v sovjetski zračni prostor v Estoniji in po dobrih štirih urah in pol letenja mirno pristal sredi Moskve, kjer so ga presenečni Moskovčani prosili za avtograme ...
Za Putinove generale je torej bolje, da odgovornost za napada naprtijo "domačim izdajalcem" ali "teroristom", kot pa da bi obveljalo, da so se jim z napadom maščevali Ukrajinci. A če na vse skupaj pogledamo nekoliko bolj logično in taktično, potem je možno tudi to, da gre za interno, rusko operacijo, katere namen je vsaj dvojen: Putinu daje izgovor, da odpusti nekaj generalov pod pretvezo, da so nesposobni zavarovati nebo nad Moskvo, obenem pa lahko domačo javnost začne pripravljati za naslednji in precej brutalnejši obračun z Ukrajino. Glede na ponižujoče stanje na fronti pri Bahmutu in napovedno ukrajinsko protiofenzivo je za Putina skoraj nujen nek preboj oziroma večji uspeh, pri čemer odpade uporaba taktičnega jedrskega orožja, saj bi v tem primeru izgubil dragoceno zaveznico Kitajsko, v Organiziraciji združenih narodov pa bi Rusiji grozil celo suspenz.
Če je šlo za lažni napad, potem je zelo verjetno, da ga je izvedla Putinu izjemno lojalna obveščevalna služba FSB, ki ima bogate izkušnje s tovrstnimi operacijami - nenazadnje so s serijo bombnih eksplozij v Moskvi leta 2000 pripravili teren za drugo čečensko vojno, v kateri je Putin zravnal z zemljo Grozni.
+++
V obeh primerih pa mora ruski avtokrat, ki mu nad glavo visi nalog za aretacijo Mednarodnega kazenskega sodišča v Haagu, pohiteti. Vojska je vsak dan bolj frustrirana zaradi neuspehov na fronti, kjer v desetih mesecih niso uspeli zavezeti Bahmuta, očitno pa jih prehitevajo tudi Prigožinovi plačanci, za katere se zdi, da so v primerjavi z "redno vojsko" v Kremlju nekako favorizirani. Po drugi strani pa mora režim v Moskvi skrbeti tudi velikanski odliv prebivalstva v tujino, ki se je po zadnjem poskusu t.i. delne mobilizacije še stopnjeval. Ruske družine treh generacij bežijo povsod, kamor lahko še potujejo, zlasti pa v tople države, kot so Tajska, Vietnam, Indonezija, Združeni arabski emirati, pa tudi Turčija. Če se bo takšen tempo nadaljeval, bo Putinu res preostalo le še to, da v svojo "posebno operacijo" v Ukrajini v celoti angažira zasebno vojsko svojega nekdanjega kuharja, generale in vojško vodstvo pa upokoji in pošlje čim dlje stran, preden se bodo organizirali v upor proti njemu ...