Komentar

Kaj dela minister Klemenčič?

Minilo je dobro leto od kolektivnega teatraličnega odstopa senata protikorupcijske komisije s sedanjim ministrom za pravosodje na čelu. "Odstopamo iz protesta, ker se vprašanje korupcije politizira in ker naši pozivi in predlogi za korenito izboljšanje Zakona o integriteti in boju proti korupciji ne zaležejo," je takrat dejal Goran Klemenčič ter nato dodal še: "Na položaju, na katerem smo, smo imeli vpogled v to slovensko greznico". Močne besede, ki zahtevajo takojšnje ukrepanje.

08.12.2014 22:40
Piše: Marko Pavlišič

“Gre zgolj za spisek ukrepov, ki jih je mogoče udejaniti v relativno kratkem času, če je volja in znanje,” je zapisala ob seznamu nujnih ukrepov Klemenčičeva komisija v odhodu. Foto: www.mediaspeed.net

Parlamentarna preiskava nikakor ne more biti neodvisna, ker so preiskovalci pač politiki, poslanci, ki za povrh še večinoma za preiskovalna dejanja sploh niso usposobljeni. 

 

Povprečnemu državljanu je namreč težko razložiti, zakaj bi potrebovali še eno preiskovalno skupino, če pa so poslanci eno ravnokar ustanovili. 

 

Kot primerjavo povejmo, da so se na Islandiji, ki jo je KPK v svojih predlogih navedel kot referenčni primer, z bančnimi težavami srečali konec septembra leta 2008. 7. oktobra sta dve banki že dobili posebno upravo, 10. decembra pa je islandski parlament že sprejel zakon o posebni preiskavi. Se pravi v času, v katerem Goran Klemenčič ni uspel že pripravljenih zakonskih predlogov spraviti niti čez vlado.

Par dni kasneje pa je sledilo še javno pismo, v katerem senat predlaga 15 (petnajst!) bolj ali manj konkretnih točk, med katerimi sta na prvem mestu javna in transparentna preiskava o TEŠ6 in bančne luknje po islandskem vzoru. In pri obeh je kot skrajni rok zaključka navedeno 12 mesecev.

 

Točko 3 je realiziral že prejšnji državni zbor s sprejemom spremembe Zakona o dostopu do informacij javnega značaja na predlog ministra Gregorja Viranta. Sledijo pa točke o centralnem naročanju v zdravstvu, spremembah zakona o SDH, ustanovitvi inšpekcije za javna naročila, sprejem etičnega kodeksa za poslance, funkcionarje ministrstev, sprememba poslovnika vlade RS in državnega zbora, transparentnost sklada kmetijskih zemljišč, možnost odpoklica župana in odpoklic ostalih funkcionarjev, glede samoregulacije stanovskih organizacij, začetku razprave o sistemski reorganizaciji inšpekcijskih služb in sprejem novele Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.

 

 

Pripravili bomo predloge zakonodajnih sprememb s členi in obrazložitvami

 

V pismu je tudi navedeno, da bodo v nadaljevanju posredovali konkretne predloge sprememb protikorupcijske zakonodaje – s členi in obrazložitvami. Glede na to, da je senat po odstopu deloval še 4 mesece, Štefanec je nastopil svojo funkcijo marca 2014, lahko sklepamo, da so napovedano tudi uresničili. “Gre zgolj za spisek ukrepov, ki jih je mogoče udejaniti v relativno kratkem času, če je volja in znanje,” so še zapisali. 

 

Minilo je 81 dni od imenovanja Gorana Klemenčiča za ministra trenutno aktualne vlade in ravno 3 mesece, odkar je bila novica, da Klemenčič prevzema to funkcijo, spuščena v javnost. Z drugimi besedami, Goran Klemenčič je imel na voljo dobre 4 mesece, da v funkciji predsednika KPK in s pomočjo strokovnih skupin pripravi obljubljene spremembe zakonodaje, nato je imel na voljo 6 mesecev za dopust, da si nabere potrebno energijo in nato skoraj 3 mesece, da v vlogi ministra predloge popili in predlaga vladi ter pošlje v državni zbor. Ampak med novicami na spletni strani ministrstva, ki ga vodi, ne najdemo niti ene same samcate novice iz navedenih področij, kaj šele, da bi brali o predlaganih obljubljenih spremembah zakonodaje.

 

Še več. ker projekt TEŠ 6 žuli marsikoga, je v pomanjkanju svežega pristopa javne in transparentne preiskave, ki ga je obljubil Klemenčič, Združena levica začela zbirati podpise in jih tudi pridobila za uvedbo parlamentarne preiskave na to temo. Kar je novinarka Financ Petra Sovdat na Twitterju pospremila z besedami “krasn. spet se bo faflalo v prazno” in s tem zadela bistvo parlamentarne preiskave. Kot nekdanji član preiskovalne komisije v državnem zboru si to upam zapisati pri polni zavesti. Parlamentarna preiskava nikakor ne more biti neodvisna, ker so preiskovalci pač politiki, poslanci, ki za povrh še večinoma za preiskovalna dejanja sploh niso usposobljeni. Sploh pa lahko temu namenijo le manjši del svojega časa. Koliko imajo pa v okviru preiskave dostopnih podatkov pa se je lepo pokazalo v primeru preiskave o bankah v prejšnjem sklicu državnega zbora. Zahtevanih dokumentov komisija ni dobila.

 

 

Dobili pa smo komisijo “za istraživanje ruda i gubljenje vremena“

 

In vse to ve seveda tudi Goran Klemenčič. Oziroma natančneje, je nekoč vedel. Pa očitno tudi pozabil. Sicer bi se najkasneje takrat, ko so poslanci ZL začeli z zbiranjem podpisov, zbudil ter opozoril na boljšo rešitev, ki naj bi jo imel že pripravljeno. Ta vlak je sedaj odpeljal. In mirno lahko zaključimo, da bo tako ustanovljena preiskovalna komisija predvsem dimna zavesa, ki bo preprečevala, da se izvede dejansko potrebna javna in transparentna preiskava. Povprečnemu državljanu je namreč težko razložiti, zakaj bi potrebovali še eno preiskovalno skupino, če pa so poslanci eno ravnokar ustanovili. 

 

Čas je denar, pravi star slovenski pregovor. In Goranu Klemenčiču se je pred enim letom neskončno mudilo, saj je želel imeti v 12 mesecih preiskavo že zaključeno. Sedaj pa je kar sam čakal že skoraj 3 mesece, da so ga prehiteli poslanci s svojo komisijo “za istraživanje ruda i gubljenje vremena“.

 

 

Kako to počnejo resni?

 

Kot primerjavo povejmo, da so se na Islandiji, ki jo je KPK v svojih predlogih navedel kot referenčni primer, z bančnimi težavami srečali konec septembra leta 2008. 7. oktobra sta dve banki že dobili posebno upravo, 10. decembra pa je islandski parlament že sprejel zakon o posebni preiskavi. Se pravi v času, v katerem Goran Klemenčič ni uspel že pripravljenih zakonskih predlogov (sam je napovedoval. da jih že imajo oziroma bodo v kratkem pripravljeni) spraviti niti čez vlado, so na Islandiji ugotovili potrebo po novem zakonu, ga spisali in sprejeli v njihovem parlamentu. Pa je imel še pred nastopom svoje ministrske funkcije na voljo ogromno časa za razmišljanje in strokovne analize. Na Islandiji pa so ustanovili 20-člansko ekonomsko-kriminalistično skupino in vanjo vključili tudi mednarodne strokovnjake. Sledile so aretacije in vsaj 16 sodnih obsodb.

 

Z razlogom pišem to, preden je poteklo 100 dni vlade. Tako ima Goran Klemenčič še nekaj dni časa, da vsaj v tem roku, v katerem vladi odpuščamo začetniške napake, pokaže, da je s svojim odstopom kot predsednik KPK in nato javnim pismom mislil resno. Da mu je dejansko šlo za izboljšanje Slovenije, in da mu ni šlo zgolj za igrico “zasedi svoj stolček”, ki jo financiramo davkoplačevalci. Da ne omenjam še drugih možnih razlag, s poudarkom na ugrabitvi države.

 

Dopolnitev (9.12.2014) - po objavi tega zapisa se je nanj preko twitterja odzval nekdanji član senata Rok Praprotnik (@Praprotnik) in opozoril, da je vlada 20.11.2014 na predlog ministra Klemenčiča "ustanovila in imenovala medresorsko delovno skupino za oblikovanje predloga vzpostavitve zakonodajne podlage, opredelitev ciljev, namena in načina izvedbe preiskave ter izredne revizije pripravljalnih in izvedbenih postopkov projekta izgradnje bloka 6 Termoelektrarne Šoštanj. ... Medresorska delovna skupina bo Vladi RS predložila poročilo o svojem delu skupaj s predlogom pravnega predpisa in drugega gradiva najkasneje do 18. decembra 2014."

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
4
Bitka za Varnostni svet: Po prekrokani noči v ring
22
07.06.2023 18:00
Zmaga na glasovanju je bila velik uspeh. Nagrada za pravilno odločitev - ob pravem času na pravem mestu in dobro delo slovenske ... Več.
Piše: Anže Logar
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.750
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.304
03/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.734
04/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.540
05/
Bitka za Varnostni svet: Po prekrokani noči v ring
Anže Logar
Ogledov: 1.143
06/
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 1.014
07/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.196
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 941
09/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.287
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.963