Razkrivamo

AKOS v davčne oaze za "svetovalce" nakazuje 1000-evrske honorarje na dan in prikriva lobistične stike

AKOS nakazuje honorarje za svetovanje v višini 1.000 evrov dnevno in več v davčne oaze svetovalcem, ki so izbrani na razpisih, kjer je kot pogoj navedeno delo na projektih na "drugih celinah izven Evrope". Direktor Franc Dolenc je zamolčal in prikril praktično vse lobistične stike v letu 2015 – supervizor ne beleži niti enega njegovega lobističnega stika.

18.02.2015 00:53
Piše: Boris Meglič

AKOS je leta 2012 Otrubi najprej naročil 4-dnevni seminar za 6.000 evrov, po tem pa je AKOS ta isti seminar uporabil, da je zagotovil dodatno referenco. Foto: www.mediaspeed.net, Heinrich Otruba in Franc Dolenc.

Razpisni pogoji, zapisani na način, da jih izpolnjuje samo en izvajalec "na celinah izven Evrope"

 

Kot prvo se sprašujemo, koliko "drugih celin" je v Evropi. Franc Dolenc je namreč v razpisne pogoje za izvedbo "Analize stanja uporabe frekvenčnega spektra za elektronske komunikacijske storitve" vrinil zahtevo, da mora imeti "izvajalec" izkušnjo pri najmanj treh projektih regulatorjev "z drugih celin izven Evrope". AKOS (Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS) torej z geografskimi omejitvami ne samo neokusno prireja razpisne pogoje za vnaprej privilegirane "prijatelje" ampak tudi ne pozna osnov geografije. Evrope izven nje same namreč ni. Niti kot celine. (Zanimivo ob tem je, da medtem ko Slovenija propagira domače, AKOS privilegira tisto, kar je celo izven celine.) 

 

Več kot očitno torej je, da je bil tudi razpis za "Analize stanja uporabe frekvenčnega spektra za elektronske komunikacijske storitve" popačen tako, da so bili pogoji pisani na kožo izvajalcu, ki ga ne odlikuje zgolj cena ali pa znanje, ampak geografska lega. Zelo malo izvajalcev ima poleg Evrope izkušnje še na "drugih celinah", sprašujemo pa se, čemu so ključne same po sebi. V najboljšem primeru ima lahko neko izkušnjo v Evropski uniji in izven. Tukaj pa je bil določen pogoj najmanj treh držav izven evropske celine. Povsem nelogičen pogoj, če seveda ne poznamo ozadja. To pa je, da je bil Franc Dolenc vnaprej dogovorjen s prijateljem in sodelavcem iz Avstrije Heinrichom Otrubo. 

 

 


 

Bizaren razpisni pogoj treh regulatorjev drugih celin izven Evrope – izsek iz razpisne dokumentacije

 

 

Nakazila v davčne oaze – 1000 evrov in več na dan

 

Pri preverjanju pogodb, sklenjenih med gospodom Heinrichom Otrubo in AKOS, nam je padel v oči podatek, da je gospod Otruba Avstrijski državljan. Otruba je bil nekoč tudi direktor avstrijske agencije/regulatorja, kakršen je AKOS, torej to, kar je danes Dolenc v Sloveniji. Zanimivo pa je, da ima sicer avstrijski državljan podjetje v davčni oazi – Liechtensteinu. Prednost plačevanja v davčne oaze je, poudarimo, tudi v tem, da te transakcije niso vidne v Supervizorju, ki ga je razvila Komisija za preprečevanje korupcije v Sloveniji. Namen programa je spremljanje porabe denarja državnih porabnikov denarja, kamor sodi tudi AKOS.  Žal pa ima program eno pomanjkljivost: ne prikazuje plačil v davčne oaze, s katerimi posluje Dolenc v imenu AKOS. Vredno pozornosti zagotovo je, da državna agencija najema svetovalca, ki ima svoj račun za poslovanje s slovenskim regulatorjem odprt v davčni oazi. 

 

 

Istemu svetovalcu 1.030 evrov na dan ali več

 

 

AKOS izda potrdilo o prisotnosti na lastnem seminarju, ki bo del vloge na razpisu, 14 dni pred razpisom

 

20. marca 2013 je AKOS Heinrichu Otrubi izdal potrdilo, da je slednji uspešno opravil seminar za AKOS v letu 2012. Zakaj je bilo izdano to potrdilo 20. marca 2013? Odgovor je preprost: AKOS je 3. aprila 2013, to je 14 dni pozneje, objavil razpis. To potrdilo z dne 20. marca 2013 pa je Otruba priložil temu razpisu. Na ta način je AKOS vnaprej zagotovil dodatne reference izvajalcu zgolj na podlagi predhodne udeležbe na seminarju, kar je bilo določeno vnaprej. AKOS je leta 2012 Otrubi najprej naročil 4-dnevni seminar za 6.000 evrov, po tem pa je  AKOS ta isti seminar uporabil, da je zagotovil dodatno referenco, s katero je izvajalec seminarja od AKOS dobil dodatnih 60.000 evrov.  Tudi teh 60.000 evrov je bilo nakaznih na račun v davčno oazo – Liechtenstein. Brez velikih zadržkov lahko trdimo, da je bil tudi razpis 3. aprila 2013 manipuliran in da je Otruba poznal vsebino razpisa, na katerem je bil izbran vnaprej. Tudi razpis z dne 3. aprila 2013 je vseboval določilo o izkušnjah "izven Evrope".

 

 

Potrdilo, ki ga je AKOS izdal Otrubi, da ga je Otruba nazaj predložill AKOSU in bil zopet izbran

 

 

 

Direktor AKOS Franc Dolenc je v letu 2014 zamolčal in prikril vse lobistične stike

 

Poleg vsega navadnega naj dodamo, da smo pri KPK (Komisiji za preprečevanje korupcije) preverili, ali je Direktor AKOS Franc Dolenc v letu 2014 prijavil kak lobistični stik. Brez heca: niti enega. V uredništvu imamo imena več posameznikov (predstavniki operaterjev, medijev itd.), ki so se v letu 2014 sestali z direktorjem AKOS in lobirali. Direktor AKOS ni prijavil niti enega stika.

 

 

Zaključek

 

Nakazila v davčne oaze, skrivanje lobističnih stikov pred KPK, izdajanje potrdil za prisotnost na lastnih seminarjih za potrebe razpisa, 14 dni pred njim samim, geografsko opredeljene reference v razpisnih pogojih "izvenevropskih celin", pisane na kožo "posvečenim", 1.000 evrov na dan za svetovanje itd. Da o prikrivanju cen iz javne dražbe javne dobrine, o čemer smo pisali na tej in tej povezavi, (sedaj je postala zaradi tega tajna) niti ne govorimo. Vse to si privošči državni urednik Franc Dolenc, medtem ko na ministrstvu in na njegovem AKOS pridigajo o transparentnosti. Ministrica Stanislava Setnikar Cankar in direktor Marjan Turk pa molčita. 

 

Zanima nas, koliko zadev bomo morali še razkriti, da se bodo državni organi nadzora in pregona zganili.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
3
Beijing’s claims of bringing development to Africa under scrutiny
11
27.09.2023 20:20
It is safe to say that Africa has been closest ally of China since the Bandung Conference in 1955 during the Maoist era. ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Neuvrščeni se vračajo, Evropska unija pa se strelja v koleno
14
25.09.2023 19:36
Norost brez primere, ki nas vsak dan stane vpliva na Bližnjem vzhodu in Afriki. Pomislimo, da so nas eko norosti oropale ... Več.
Piše: Andraž Šest
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
11
20.09.2023 11:00
Predsednica Republike Slovenije, Nataša Pirc Musar, se je v torek v New Yorku udeležila 78. zasedanja Generale skupščine ... Več.
Piše: Uredništvo
China's local authorities deal with financial constraints amid economic woes
4
16.09.2023 21:59
Weak consumer demand has pushed the country into deflation, compelling Beijing to consider a more substantial economic stimulus ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Nov "dosežek" Mediane: Na lestvico priljubljenosti politikov vrinila nepolitika Boštjana Šefica
15
11.09.2023 20:18
Medianina zadnja javnomnenjska anketa, objavljena v časniku Delo, ne prinaša le nekoliko popravljenega rezultata za vladajoče ... Več.
Piše: Uredništvo
Mir papeža Frančiška: Novi obraz diplomacije Svetega sedeža
2
10.09.2023 07:00
Papeževa diplomacija je usmerjena v vzpostavljanje in izgradnjo odnosov, zaradi česar nima velikih ciljev, da bi takoj dosegla ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zveza NATO in Evropska unija na preizkušnji z vojaškimi inovacijami
10
05.09.2023 21:00
Vojna v Ukrajini kaže, kako lahko mešanica starih (predvsem topništva in streliva) in novih tehnologij (npr. povezanih z umetno ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Prvi šolski dan: Ideolog Levice Slavko Gaber gre nad desne ravnatelje in stroko
45
31.08.2023 22:58
Prvi šolski minister Slavko Gaber je na prvi šolski dan spet aktualen. In sicer zato, ker je bil opažen v prostorih ministrstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Kaj vse je Tanja Fajon povedala na letošnjem Blejskem strateškem forumu
19
30.08.2023 19:45
Končal se je 18. Blejski strateški forum (BSF), na katerem je avditorij uvodoma nagovorila zunanja ministrica in podpredsednica ... Več.
Piše: Uredništvo
Državni Udar v Nigru: Posledice za Evropsko unijo pri upravljanju migracijskih tokov
8
29.08.2023 21:10
Državni udar v Nigru, ki se je s tem pridružil skupini sahelskih držav, v katerih je prišlo do nasilne spremembe režima, bo ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
African debt trap: Kenya breaches its debt ceiling, Chinese influence looming large
10
28.08.2023 11:00
The gradual rise in Kenian debt level has sent shockwaves to the global community as many see the African countrz going the ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Zakaj imamo tako visok proračunski primanjkljaj
12
26.08.2023 11:00
Skoraj tri milijarde evrov proračunskega primanjkljaja čaka Golobovo vlado, ki je še maja letos, ko je poslancem predstavljala ... Več.
Piše: Bine Kordež
Kaj je ključni problem Golobove ponedeljkove "donatorske večerje" v nekdanji Titovi vili na Bledu
10
25.08.2023 08:30
Premier Robert Golob bo prihodnji teden v Vili Bled gostil večerjo, na katero je povabil predstavnike slovenskega gospodarstva ... Več.
Piše: Uredništvo
Likvidacija Wagnerja je Putinovo doslej najostrejše svarilo ostalim potencialnim upornikom
26
23.08.2023 22:45
Odgovor na vprašanje, v kakšnem odnosu sta Vladimir Putin in Jevgenij Prigožin po nedavnem poskusu Wagnerjevega upora, je ... Več.
Piše: Uredništvo
Pozabljena obletnica: Po dveh letih vladanja so Talibani Afganistan vrnili v srednji vek!
17
20.08.2023 23:29
Dve leti po naglem, takorekoč kaotičnem ameriškem oziroma zahodnem umiku iz Kabula, je slika Afganstana porazna, o čemer pa naši ... Več.
Piše: Božo Cerar
Napetosti med Srbijo in Kosovom: Ali se na Balkanu ponavlja "ukrajinski vzorec"?
9
14.08.2023 22:55
Kosovo je osrednji del zgodbe, ki se je začela v devetdesetih letih in v kateri so pravice in težnje narodov in manjšin še ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Kako je Giorgia Meloni odkrila Ameriko in spravila Italijo nazaj na zemljevid sveta
4
13.08.2023 21:00
Nedavni obisk italijanske predsednice vlade Giorgie Meloni v Washingtonu pomeni pomemben korak glede vloge Italije na ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Women in China face underrepresentation in politics and government
7
13.08.2023 09:34
The time when demographic crisis in China has deteriorated to an unprecedented level, primarily, due to lower birth rates and ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
O distribuciji: Koliko premoženja v državi dejansko obvladuje odstotek Slovencev?
9
11.08.2023 23:30
Koliko premoženja imajo v lasti najbogatejši Slovenci? Nedavno smo prebrali, da naj bi imel odstotek Slovencev v lasti skoraj ... Več.
Piše: Bine Kordež
Chinese-Made Volkswagen Electric Vehicles Face Global Scrutiny: a Trail of Concerns Emerges
13
10.08.2023 21:45
In recent times, Chinese-made Volkswagen electric vehicles (EVs) have come under increasing scrutiny as countries raise concerns ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Izgubljeni planet med Titanikom in ladjo norcev
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.353
02/
Paznica s Kolodvorske in čiščenje javne hiše
Denis Poniž
Ogledov: 1.982
03/
Eksekucijska mrzlica v naši največji javni hiši
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.005
04/
Kaj je Slovenija, nova nestalna članica varnostnega sveta ZN, sporočila svetu?
Uredništvo
Ogledov: 1.634
05/
Migracijska tempirana bomba
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.193
06/
Ena gasilska: Slovenci pospešeno izumiramo in izgubljamo svojo državo
Marjan Podobnik
Ogledov: 1.200
07/
Neuvrščeni se vračajo, Evropska unija pa se strelja v koleno
Andraž Šest
Ogledov: 1.108
08/
Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.789
09/
Beijing’s claims of bringing development to Africa under scrutiny
Valerio Fabbri
Ogledov: 397
10/
Čas za (za)upanje
Anže Logar
Ogledov: 3.279