Komentar

Kočevske rabote

Ali je minister Veber zlorabil vojaško varnostno-obveščevalno službo ali ne, bomo težko ocenili, ker je pač večina s tem povezanih dokumentov tajna, in prav je tako. Vendar se ob tem ne morem znebiti občutka, da Veber pri tem ni tako nedolžen, kot želi prikazati.

23.03.2015 21:30
Piše: Marko Pavlišič

Socialni demokrati so na področju privatizacije ves čas igrali netransparentno, umazano in nepošteno. Foto: www.mediaspeed.net

Tudi če odmislimo vpletanje vojaške obveščevalne službe v civilno sfero, obstaja dovolj razlogov, da se ministra Vebra odslovi.

 

Glede privatizacije je predsednik vlade jasno predstavil usmeritev vlade in Vebrovo ravnanje je najmanj, kar je, aktivno delovanje v nasprotju z usmeritvijo vlade.

Če bi šlo res le za preverjanje, ali so vse službe njegovega ministrstva pripravljene na morebitno menjavo lastnika Telekoma, bi zadoščalo generalno navodilo vsem službam, da pripravijo ustrezna poročila. Ne bi bile potrebne nobene posebne naloge varnostno-obveščevalne službe glede privatizacije.

 

Prav bi bilo, da bi se v okviru morebitne interpelacije vsi poslanci na zaprti seji seznanili s konkretnimi spornimi zapisi ter ocenili, ali je bila meja poseganja vojaške obveščevalne službe v civilno sfero presežena ali ne. Pri odločanju se enostavno ne bi smeli zanesti na poročila ene in druge strani, ker gre za preveč pomembne in občutljive zadeve. Seznanjanje vseh poslancev s tajnimi poročili varnostno-obveščevalnih služb ni nič posebnega in poteka dokaj rutinirano. Tako da glede tega ni nobenih posebnih zadržkov. Razen seveda političnih.

 

Da Socialni demokrati privatizaciji niso naklonjeni, je jasno, kot je tudi jasno, da imajo očitno nek poseben interes točno do Telekoma. Zloraba vojaške varnostno-obveščevalne službe ni prvi primer posebnega zavzemanja SD za Telekom. Že pred tem so lansirali idejo o ločevanju žic od podjetja in celo izvedli menjavo pristojnosti ministrstev, tako da je Telekom padel pod takratnega ministra Pikala. Sprememba zakona je bila spretno prikrita med ostale spremembe brez potrebne obrazložitve in je bila tako spregledana in potrjena.

 

S tem, da ima neka politična stranka svoj interes, ni nič narobe. Zato pa imamo demokracijo. V spopadu idej naj bi zmagale najboljše. Žal pa pri tem eni igrajo bolj, drugi pa manj pošteno. In Socialni demokrati so na področju privatizacije ves čas igrali netransparentno, umazano in nepošteno.

 

Socialni demokrati so imeli v Državnem zboru možnost glasovati o spisku 15 podjetij za privatizacijo, med njimi tudi o Telekomu Slovenije, in so vsi, razen g. Vebra, glasovali ZA. Že pred tem je šel spisek čez vlado in tam so ga ministri SD potrdili. Ali so to naredili zavestno ali s figo v žepu, kakor sedaj razlaga njihov poslanec Križanič, je težko presojati.

 

Če bi Telekom res lahko predstavljal kritično strateško infrastrukturo, ki mora ostati v državnih rokah, bi takratni predsednik Državnega zbora Veber lahko oziroma bi moral poskrbeti, da smo s to informacijo ustrezno seznanjeni vsi poslanci. Vendar takrat teh pomislekov enostavno ni imel.

 

Nadalje so imeli Socialni demokrati možnost postavljati svoje pogoje ob vstopu v Cerarjevo vlado. Lahko bi kot stranka, ali pa minister Veber sam, korekcijo spiska 15 podjetij postavili kot pogoj za sodelovanje v vladi. Vendar ko se človeku obeta mehak ministrski stolček, je pač pripravljen požreti svoja načela, mar ne, g. Veber? Namesto da bi jasno povedal svoje stališče, se je odločil za molk in delovanje v ozadju. Prikrito. Kot pač obveščevalci in protiobveščevalci delujejo.

 

Da so to njegove metode delovanja, sem spoznal že v Državnem zboru. Na obravnavi proračuna na vrhu koalicije, se pravi vsi koalicijski poslanci in vsi ministri, smo se namreč dogovorili, da amandmajev na proračun ne bomo vlagali, ker so ga že tako komaj sestavili. In glej ga, zlomka. Še isti teden je Veber vložil amandma, s katerim bi nevemvečkoliko milijonov zagotovil za kočevsko železniško progo. Kot izkušen politik se je jasno zavedal, da je potrebno glasove dobiti na domačem terenu. Da ob tem krši sprejet dogovor, pa je seveda drugotnega pomena.

 

Ko je to povedal na koalicijskem usklajevanju, mi je seveda padla megla na oči in sem ga po domače povedano nazijal. Že res, da je bil predsednik Državnega zbora, ampak to le pomeni, da se mora sam še najbolj držati dogovorov in zavez. Ne vem več točno, kaj vse sem mu povedal, se pa točno spomnim, da sem mu obljubil, da jih bom za vsak njegov amandma jaz vložil 50. In seveda je potem svoj kočevski amandma umaknil.

 

Da ne bo pomote. Seveda je imel pravico amandma vložiti. Ampak bi to lahko mirno povedal na koalicijskem vrhu in bi se pač zmenili drugače. Da recimo vsak pripravi do 10 amandmajev ali kaj podobnega. Ne pa, da se zmeniš eno in delaš nato drugo.

 

In ravno to, da se zmeniš eno, delaš pa drugo, je točka, pri kateri bi moral najbolj razmisliti predsednik vlade Cerar. Nenazadnje je glede privatizacije predsednik vlade jasno predstavil usmeritev vlade in Vebrovo ravnanje je najmanj, kar je, aktivno delovanje v nasprotju z usmeritvijo vlade.

 

Pa ne le v nasprotju z usmeritvijo vlade. Spisek podjetij za privatizacijo je sprejel Državni zbor. In vlada ter posamezni ministri nimajo tukaj kaj razpravljati, ali bi to spoštovali ali ne. To je za njih zakon. Vsako delovanje v drugi smeri je protizakonito. Kazen za protizakonito delo ministra je najmanj razrešitev.

 

Seveda pa sprejeta odločitev Državnega zbora ne pomeni, da se le-ta ne more spremeniti. V Državni zbor je potrebno vložiti predlog ustreznega sklepa, kar bi lahko storil že sam Veber, preden je postal minister ali pa kasneje prek kakšnega poslanskega kolega ali prek vlade, v kateri deluje. Vendar ničesar od tega ni storil. Le v ozadju je rovaril proti privatizaciji Telekoma.

 

Nenazadnje lahko ta spisek spremeni tudi sprejetje strategije upravljanja državnega premoženja. Vendar tudi s tem dokumentom čakajo. Glede na izkušnje iz prejšnjega poskusa sprejetja tega dokumenta, ne zaradi transparentnega in vsebinsko utemeljenega nasprotovanja, temveč zaradi pritlehnega politikanstva v ozadju.

 

Skratka, tudi če odmislimo vpletanje vojaške obveščevalne službe v civilno sfero, obstaja dovolj razlogov, da se ministra Vebra odslovi. Če je seveda Cerar s svojimi etičnimi merili mislil resno. Ali pa tudi on eno govori, dela pa drugače. In je tako lahko razumevajoč do ministrov, ki delujejo po enakih (ne)etičnih principih.

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
5
Bitka za Varnostni svet: Po prekrokani noči v ring
22
07.06.2023 18:00
Zmaga na glasovanju je bila velik uspeh. Nagrada za pravilno odločitev - ob pravem času na pravem mestu in dobro delo slovenske ... Več.
Piše: Anže Logar
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
17
04.06.2023 21:20
V torek se v Generalni skupščini OZN pričenja glasovanje o novih nestalnih članicah Varnostnega sveta za obdobje prihodnjih dveh ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
29
01.06.2023 23:29
Mnogi, tudi nam blizu določenim ekonomskim, ideološkim in sploh družbenim usmeritvam, so v Robertu Golobu videli kar dobrega ... Več.
Piše: Uredništvo
Sončna kraljica
20
30.05.2023 20:04
Kdo je ta ženska? Kaj je počela, preden je srečala premierja? S kom se je družila, s kom je poslovala, s kom je (bila) povezana? ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
12
29.05.2023 21:46
Prejšnji teden so ruski plačanci, rekrutirani zaporniki, t.i. zasebna vojska Wagner, menda zavzeli več kot 95 % mesta, bolje ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
42
26.05.2023 20:34
Kaj si mislim o petkovi pričakovani odločitvi večine ustavnih sodnikov, da odpravijo začasno zadržanje razvpitega in politično ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Vatikanska diplomacija: Bolj kot Zahodu je papež glede vojne v Ukrajini blizu stališčem Brazilije, Indije ali Kitajske
16
25.05.2023 19:00
Kakšna je bila doslej vloga vatikanske diplomacije pri iskanju miru v Ukrajini? Zmoten bi bil vtis, da nikakršna, opozarja naš ... Več.
Piše: Božo Cerar
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
23
23.05.2023 19:00
V teh dneh, tednih, mesecih se mnogi sprašujejo, kaj bo, kdaj bo, če sploh bo, naredil Anže Logar s svojim domnevnim kapitalom ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Paradigma revščine ali zakaj bodo naši vnuki morda plavali čez Sredozemlje na jug
14
22.05.2023 21:58
Minuli teden je bila v Evropskem parlamentu konferenca Beyond Growth, kjer so razglabljali, kako narediti Evropo bolj revno ... Več.
Piše: Andraž Šest
Ameriške vojne in dolžniška kriza: "Biti sovražnik Združenih držav je nevarno, toda biti prijatelj je usodno"
13
21.05.2023 21:45
Leta 2000 je državni dolg Združenih držav znašal 3,5 bilijona dolarjev, kar je enako 35 % njihovega bruto domačega proizvoda ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Odrasli v sobi ali zakaj so Nemci skoraj vedno največji evropski problem
11
15.05.2023 21:00
Odrasli v sobi, tragikomedija grškega režiserja Costa Gavrasa o tem, kako je Evropa pod nemško taktirko reševala Grčijo pred ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ali je na obzorju premik v smeri odločanja s kvalificirano večino tudi na področju zunanjepolitičnih zadev Evropske unije?
24
14.05.2023 17:00
Po trenutno veljavni ureditvi se vse zunanjepolitične odločitve v Evropski uniji sprejemajo s soglasjem. Tega je bilo nekoč, ko ... Več.
Piše: Božo Cerar
Paradigma tabúiziranja samokritike mnenjskih voditeljev slovenske "liberalne sredine" ovira rojstvo pristno liberalno-sredinske stranke
30
11.05.2023 20:00
Ukoreninjen tabu samokritike t.i. liberalno-sredinskega prostora je neusahljivi vir opustošenja volilnega zaupanja v tem ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Evtanazija razuma
27
10.05.2023 21:15
Po dobrem letu od zadnjih volitev se zdi, da Slovenija, njeni, naši vodilni nikakor ne najdejo ustrezne, osnovne sporazumne ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Brezpilotno letalo obljub
19
08.05.2023 22:28
Zdaj pravijo, da ne bodo več govorili in obljubljali, ampak samo še delali. Ne bo več obljub, samo še rezultati torej. Super. ... Več.
Piše: Anže Logar
Brez golobčka ni Benetk ali zakaj je Janez Janša edino zagotovilo, da levica ohranja oblast
36
04.05.2023 22:52
Potujoči cirkus Pavla Ruparja je bilo najlepše darilo Robertu Golobu in njegovi vladi, ki je lahko hvaležna tudi Janezu Janši, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Ustavna prepoved delovanja Levice: Bo tovarišica Vrečko naslednjič pozirala s krampom pred Hudo jamo?
40
30.04.2023 19:40
Prejšnji sistem ni bil demokratičen in je sistematično kršil temeljne človekove pravice in svoboščine. V tem sistemu je bila na ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Tabú opustošenja volilnega zaupanja in enačbe pravne države v slovenski "liberalni sredini"
25
27.04.2023 19:00
V srži problema je konflikt med dvema medsebojno izključujočima hierarhično temeljnima vrednotama, in sicer na eni strani ... Več.
Piše: Žiga Stupica
Policija kot raziskovalec javnega mnenja?
14
25.04.2023 19:53
Zadnje dni je javnost (upravičeno) razburila novica o obisku policistov na zasebnih zemljiščih, pri kmetih, ki naj bi se ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Reševanje iz jame ali kako je, če nas vodijo ministri brez prepotrebne empatije
27
20.04.2023 21:00
Iz sto metrov globokega brezna na Cerkniškem jevelika skupina požrtvovalnih in dobro usposobljenih prostovoljcev, med njimi so ... Več.
Piše: Milan Krek
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sončna kraljica
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.753
02/
Prvo leto svobodnega vladanja: Lažni energetski prerok, ki uvaja ideološki, avtoritarni intervencionistični državni kapitalizem
Uredništvo
Ogledov: 2.305
03/
Neracionalna, fanatična bitka za slovenski Bahmut po imenu RTV Slovenija
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.735
04/
Bitka za Varnostni svet: Slovenija ne kandidira le proti Lukašenku, ampak tudi proti Putinu
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.542
05/
Bitka za Varnostni svet: Po prekrokani noči v ring
Anže Logar
Ogledov: 1.157
06/
Pravica do groba ali zakaj potrebujemo dan spomina na žrtve komunističnega nasilja
Uredništvo
Ogledov: 1.017
07/
"Kak Šved pod Poltavoj" ali kako se ruska imperialna politika spet ponavlja in je zelo nekreativna
Maksimiljan Fras
Ogledov: 1.200
08/
Odnosi med Italijo in Slovenijo so odlični in tako dobro uveljavljeni, da so odporni tudi na menjave vlad
Valerio Fabbri
Ogledov: 943
09/
Dokler se novinarji in uredniki ne bodo uprli politikom, se bo politizacija medijev mirno nadaljevala
Dejan Steinbuch
Ogledov: 2.288
10/
Kam pelje Logarjeva "platformizacija" volilnega kapitala?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.964