Komentar

Skriti v kleteh svoje anonimnosti junaško sovražijo druge

Ali je spletni forum še svoboden in demokratičen prostor, znotraj katerega obstaja civilizirani javni dialog, ali pa je že sprevrgel v svoje nasprotje in postal grožnja kulturi dialoga, ki je imanentna moderni demokratični družbi?

28.06.2015 18:19
Piše: Dejan Steinbuch
Ključne besede:   splet   komentarji   zakon o medijih   sovražni govor

Foto: Dejan Steinbuch

Patološko sovraštvo, ki je v ekonomski, socialni in družbeni krizi našlo naravnega zaveznika, vedno bolj preplavlja spletni prostor, v katerem naj bi se v nekih normalnih, zdravih razmerah odvijal dialog. A tudi to sovraštvo ima svoj izvor. To je bodisi eksistenčna kriza posameznika bodisi perverzna politična manipulacija obeh simbolnih ideoloških klik, ki obvladujeta državo, namreč komunistov in antikomunistov.

Britanci letos praznujejo osemsto let svoje Magne Carte, imenovane tudi Velika listina svoboščin, s katero so angleški plemiči leta 1215 svojega kralja Ivana brez zemlje prisilili, da je začel spoštovati nekatere minimalne pravne standarde, s čemer so si plemiči zagotovili vsaj osnovne človekove pravice, obenem pa omejili dotlej arbitrarno in absolutno kraljevo oblast. Ko sem zadnjič na spletni strani Economista bral zapis o tem visokem jubileju, sem prebral tudi nekaj spletnih komentarjev na dnu strani. Radoveden, kakšen je nivo spletnega komuniciranja na digitalnem Economistu, sem jih šel brat, da bi bil že takoj navdušen nad visokim civilizacijskim nivojem komuniciranja.

 

Potem sem se spomnil, da sem na Siolu pred tremi leti objavil krajši polemični esej Javni dialog med anarhijo in agresijo. V njem sem pisal o vprašanju svobode izražanja na slovenskih spletnih forumih, kjer je bila že takrat kultura dialoga na psu, sovražni govor pa nekaj običajnega. Od avgusta 2012 do danes se je, v to se lahko prepričamo vsak dan, stanje le še poslabšalo, primitivizem levih in desnih ekstremistov pa narastel do te mere, ko se zastavlja vprašanje, kako obvladati to na prvi pogled neobvladljivo in eksplozivno mešanico fanatikov, ponižanih in razžaljenih, prestrašenih, izgubljenih ali psihoterapije potrebnih posameznikov, ki dnevno rešujejo svoje življenjske težave in komplekse na svetovnem spletu.

 

Predlagani zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o medijih gre po mojem mnenju povsem v napačno smer, saj namesto da bi preprečeval zlorabe svobode govora in sankcioniral kršilce zakonov, uvaja objektivno odgovornost urednikov, ki naj bi po novem odgovarjali tudi za (nepravočasno odstranjeno) vsebino spletnih komentarjev. Namesto da bi iskali način za identifikacijo in posledično registracijo spletnih komentatorjev, ki bi enkrat za vselej pometla s skrivanjem za anonimnostjo, so predlagatelji vso odgovornost objektivizirali na ramenih odgovornih urednikov, izdajateljem pa zažugali z astronomskimi denarnimi kaznimi, če sporna vsebina ne bi bila pravočasno odstranjena s spletne strani. Najbrž ni odveč pripomniti, da bi vsaj teoretično lahko skoraj kateri koli spletni medij na tak način spravili v bankrot s kaznimi, saj je včasih nemogoče takoj odreagirati za komentar, v katerem se skriva sovražni govor, ker ta ni opazen na prvi pogled. Ne gre namreč le za kletvice, besede s jasno seksualno konotacijo ali serijo političnih zmerljivk, ki je specifična zlasti za "razprave" o slovenski polpretekli zgodovini, temveč gre tudi za bolj sofisticirane zapise, v katerih najdemo trditve, ki so v marsikateri evropski državi inkriminirane. Zanikanje holokavsta ali poveličevanje totalitarnih simbolov sta le najbolj izstopajoča primera.

 

Vprašanje je torej, kakšni so dejanski motivi države, ko gre za vzpostavljanje osnovnih civilizacijskih standardov, ki naj veljajo za digitalne medije. Nedvomno bi že sprejetje nekakšnega temeljnega kodeksa spletnega komuniciranja, ki bi ga podpisali vsi (spletni) mediji, prineslo minimalne standarde. Toda žalostno je, da marsikomu naravnost ustreza kaotično stanje, v katerem si bulvarski mediji zvišujejo rejtinge ravno s pomočjo primitivnega zmerjaštva, ki ga spodbujajo ali pa vsaj tolerirajo na svojih spletnih forumih.

 

Prevaliti vso krivdo na odgovorne urednike, kar je očitna intenca predlaganih sprememb, je nepošteno tudi zato, ker bi za kazniva dejanja, kot jih opredeljuje kazenski zakonik (obrekovanje, razžalitev, izzivanje ali razpihovanje sovraštva, nestrpnosti itd.), odgovarjali izključno ljudje, ki se nikoli ne skrivajo za psevdonimi, medtem ko bi se posamezniki – v bistvu pa strahopetci, povejmo po resnici –, ki skriti v zavetju svoje anonimnosti na spletnih forumih sejejo sovražni govor, kot storilci teh kaznivih dejanj popolnoma izognili svoji odgovornosti. To je brez dvoma nepravično. Če bo zakonodajalec res podelil absolutno imuniteto nekomu samo zato, ker je anonimen, obenem pa mirno obsodil odgovornega urednika, ki je sporni komentar morda spregledal in ga ni pravočasno izbrisal, potem bo edini odgovor stroga cenzura vseh komentarjev na spletu. To pa seveda ni ravno v skladu s temeljnimi principi in poslanstvom interneta, kajne?

 

Sovražnost, ki seva iz spletnih komentarjev tudi na najbolj obiskanih novičarskih portalih – in to per se dokazuje, da ekstremizem ni omejen le na alternativne, obskurne ali nepomembne strankarske medije –, je srh vzbujajoča, agresivnost anonimnih hujskačev pa zaskrbljujoča. Toda ali so ti ekscesi res zgolj zloraba pravice do svobode izražanja in svobode vesti, ali pa ne gre morebiti tudi za manifestacijo stanja anarhije in popolnega moralnega vakuuma, ki je prevladal v slovenski družbi?!

 

Libertarna načela demokratične družbe, ki izvirajo iz razsvetljenskih idej in zaradi katerih so danes človekove pravice in svoboščine nekaj samoumevnega, so smrtno ogrožena tisti hip, ki je prekršeni temeljni aksiom kategoričnega imperativa. Ne gre torej za zgolj moralno vprašanje, temveč tudi za to, da se meja moje svobode konča tam, kjer se začenja svoboda drugega. In ta svoboda se zlorablja ravno z anonimnostjo uporabnikov spletnih medijev, ki se k besedi priglašajo prek izmišljenih, domišljijskih imen ali psevdonimov. Anonimnost jim daje občutek varnosti, celo moči.

 

Patološko sovraštvo, ki je v ekonomski, socialni in družbeni krizi našlo naravnega zaveznika, vedno bolj preplavlja spletni prostor, v katerem naj bi se v nekih normalnih, zdravih razmerah odvijal dialog. Sovraštvo ima svoj izvor. To je bodisi eksistenčna kriza posameznika bodisi perverzna politična manipulacija obeh simbolnih ideoloških klik, ki obvladujeta državo, namreč komunistov in antikomunistov. No, ko sem pred tremi leti pisal o fenomenu anonimnega spletnega besnenja, ki je v večini primerov povezano s t.i. polpreteklo zgodovino, se pravi obdobjem med leti 1941 in 1991, sem poskušal identificirati prav te nesrečne like, od katerih se širi ta vihar sovraštva:

 

"Če govorimo o posameznikih, ki so nekakšen literarni odsev likov psihološkega realizma Fjodorja Mihajloviča Dostojevskega, imamo pred očmi nesrečna, zavrta, ponižana in razžaljena bitja, skrivajoča se v svoji krhki, imaginarni deželi, iz katere obračunavajo z vsem svetom in se borijo proti nezaslišanim zarotam in njihovim zlim protagonistom.

Za anonimnimi grozilci lahko stojijo tudi razcepljene osebnosti, ki živijo dve življenji. V enem je to vase zaprt, tih, marljiv, globoko v sebi nezadovoljen, jezen in zagrenjen državljan, morda celo člen brezobličnega birokratskega mehanizma javne uprave. To je pasivni človek, ki se javno nikoli ne izpostavlja. Celo tega, koga je volil, običajno ne razglaša naokrog.

Toda njihov alter-ego je skrivni maščevalec, pravičniški vitez iz teme, ki bo pokončal Zlo, poosebljeno v liku politika, sodnika, dacarja, ombudsmana ali celo – žurnalista. Neopazni zagrenjenec se za debelimi zidovi svojega stanovanja ali, če hočete, kleti, spremeni v krvoločneža, malega Fritzla, v morilske strasti polnega maščevalca, ki pustoši po svetovnem spletu in tam bruha iz sebe vse tisto, kar v svojem žalostnem, nedoživetem in neuresničenem življenju ne (z)more ali si ne upa."

KOMENTIRAJTE
PRIKAŽI KOMENTARJE
4
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
13
26.03.2023 21:45
Mogoče je dohodninska zakonodaja za ministra za finance res nepregledna, kar je tudi razumeti, saj minister za finance ni ... Več.
Piše: Ivan Simič
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
19
25.03.2023 23:00
Ob silnem medijskem razkritju domnevno nepravilnega ravnanja nevrokirurga dr. Romana Bošnjaka čakam novinarje, da pogledajo ... Več.
Piše: Milan Krek
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
14
23.03.2023 23:00
Danes se bije boj za Bližnji vzhod in Afriko med ZDA, Rusijo in Kitajsko, medtem ko je Evropska unija nekoliko zaspala zaradi ... Več.
Piše: Andraž Šest
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
11
21.03.2023 21:25
Strateški sveti vlade so pogruntavščina demokratičnih ureditev, ki sploh ni slaba v svoji osnovni ideji. Na določenih akutnih ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
16
19.03.2023 19:00
Na bo jasno že na začetku: nobena inkarnacija Udbe me ne bo ustrahovala in še naprej bom misli in pisal kot sem mislil in pisal ... Več.
Piše: Denis Poniž
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
20
17.03.2023 21:35
Petkova odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča, da izda nalog za aretacijo ruskega predsednika, je v marsičem res prelomna, ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Človeštvo se bo uničilo, če ne bo spoštovalo univerzalnih demokratičnih vrednot
11
16.03.2023 19:44
Znašli smo se na prelomni točki razvoja celotne človeške skupnosti, kjer svobodni, individualni ustvarjalnosti zmanjkuje sape, ... Več.
Piše: Miha Burger
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
14
12.03.2023 22:42
Komisija za preprečevanje korupcije se je izjasnila v primeru groženj ministra za zdravje, izrečenih v telefonskem pogovoru s ... Več.
Piše: Milan Krek
Onkraj demokracije: O "odsluženi generaciji" osamosvojiteljev
18
12.03.2023 19:20
V časopisu, ki velja za vodilno (mainstream) slovensko glasilo, smo pred dnevi lahko brali zanimiv prispevek o nujnih spremembah ... Več.
Piše: Dimitrij Rupel
Polemika tedna: Zakaj se Sachs in mirovniki glede Rusije bridko motijo in s svojimi pozivi v resnici podpirajo zločinca Putina
38
10.03.2023 17:10
Človek je presenečen, da se toliko pametnih ljudi iz zgodovine ni nič naučilo. Že 20. stoletje dokazuje, da vrtnice in nageljni ... Več.
Piše: Dejan Steinbuch
Reaktivno - sanacijsko vladanje, ideologija, eko vrtovi, muzeji, spomeniki namesto razvoja
13
08.03.2023 20:15
Slovenija je dežela strategij, tudi zelo dobrih. Sprejemamo strategije za vsa področja, od zdravstva, šolstva, energetike, ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Evropa 2035: Bencin v bruseljski utopiji
16
07.03.2023 12:33
Za revolucijo je poskrbela Evropska unija v gospodovem letu 2023, ko je med sprejemanjem ukrepov o ukrivljenosti banan in v ... Več.
Piše: Valerio Fabbri
Putinova vojna v kontekstu svetovnih srečanj
9
06.03.2023 21:30
Med oktobrom in novembrom 2022 je bilo polno svetovnih srečanj, od katerih nobeno ni vključevaloRusije, bodisi je bila ta le ... Več.
Piše: Scott J. Younger
Fermijev paradoks slovenske politike ali kje so naši novi politični leaderji
15
05.03.2023 21:10
Leta 1950 je fizik Enrico Fermi postavil vprašanje Kje so vsi?, ki ga danes poznamo kot Fermijev paradoks. Nobelov nagrajenec je ... Več.
Piše: Andrej Capobianco
Polemika: Deveta obletnica ukrajinske vojne
19
03.03.2023 11:59
Nismo na prvi obletnici vojne v Ukrajini, kot trdijo zahodne vlade in mediji, pravi Jeffrey Sachs: Ta vojna traja že deveto ... Več.
Piše: Jeffrey Sachs
Zakaj je imenovanje "tajnice" Društva novinarjev Slovenije Špela Stare v Programski svet RTV Slovenija moralno sporno in problematično
15
27.02.2023 20:00
Če je bil strah pred upravljanjem javne radiotelevizije s strani skupin, ki uresničujejo svoje interese, upravičen, se sprašuje ... Več.
Piše: Domen Savič
Planica 2023: Butična in cenovno zakalkulirana
21
26.02.2023 19:00
V zadnjih dneh smo priča eskalaciji javnih kritik na račun organizatorjev Svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Planici. ... Več.
Piše: Tilen Majnardi
Prvo leto vojne: Russkij mir
26
23.02.2023 20:15
Ob robu nekega sestanka me je tedanji italijanski zunanji minister di Maio vprašal, če res mislim, da bo Rusija napadla ... Več.
Piše: Anže Logar
Eden od problemov ministra Bešiča so vedno nove, neuresničljive obljube, zaradi katerih ministru nos vse hitreje raste, tako kot Lažnivemu Kljukcu
7
22.02.2023 22:09
Finci za 5,5 milijona prebivalcev porabijo 22,3 milijarde sredstev, Slovenija pa za 2 milijona ljudi okoli 4,5 milijarde evrov, ... Več.
Piše: Milan Krek
Zgrešeno pismo za mir: Kot je Hitler iz naše hotel napraviti nemško deželo, hoče Putin iz ukrajinske napraviti rusko
29
19.02.2023 18:00
Ali smo Slovenci leta 1941 ravnali narobe, ko smo se uprli nemškemu in drugim agresorjem ter v uporu vztrajali štiri leta? Kajti ... Več.
Piše: Božo Cerar
1 2 3 4 5  ... 

Najbolj brano

01/
Sovražnosti sovražnikov sovražnega govora
Denis Poniž
Ogledov: 3.104
02/
Naj zdaj minister za zdravje pojasni, kako prejema plačilo za svoje delo v zasebnem zdravstvu
Milan Krek
Ogledov: 1.357
03/
Dohodninska reforma: Obdavčitev zgolj nepremičnin, ne pa tudi drugega premoženja, ni niti poštena niti skladna z ustavo!
Ivan Simič
Ogledov: 1.158
04/
Kocka je padla, Putin tudi uradno prvi na seznamu iskanih vojnih zločincev!
Dejan Steinbuch
Ogledov: 1.957
05/
Virtualna "strateškost" strateških svetov?
Tilen Majnardi
Ogledov: 1.323
06/
Adijo, Afrika? Omahovanje Zahoda bo na stežaj odprlo vrata Kitajcem in Rusom
Andraž Šest
Ogledov: 1.406
07/
Iranska atomska bomba: V koliko dneh ali največ tednih bo Iran postal član jedrskega kluba?
Uredništvo
Ogledov: 941
08/
Cyber-espionage and data theft by Chinese entities concerns Norway and the Netherlands
Valerio Fabbri
Ogledov: 518
09/
Danijel Bešič Loredan je kot klovn, klovnu pa običajno opravičimo vse
Milan Krek
Ogledov: 1.952
10/
Uničevanje izvoznega potenciala IZUM-a pod pokroviteljstvom Direktorata za znanost na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Tomaž Seljak
Ogledov: 293