Opazili smo
Ko laž postane sestavni del novinarstva
Slovenski mediji so se v minulih dneh nepričakovano - no, za marsikoga pa povsem pričakovano - spremenili v odkrite zagovornike radikalne grške levice, zbrane v koaliciji Syriza. Pri tem pa so tudi lagali.
Ključne besede:
dnevnik
piketty
grčija
Dnevnikov manipulativni in lažnivi tvit nas potrjuje v prepričanju, da je politično-ideološka kontaminiranost dominantnih slovenskih medijev, ki so povrhu vsega še v lastništvu tranzicijskih tajkunov, dosegla vrhunec. Laž je dovoljena, če jo opravičuje cilj.
Najbrž ni presenečenje, da je ob Delu in Mladini, ki svoje ljubezni do Alexisa Tsiprasa in njegove politično-ideološke koalicije radikalne, protievropske levice nista niti poskušala prikriti, ravno Dnevnik izkazal največjo naklonjenost grški referendumski zavrnitvi ponudbe upnikov. Pri tem si je dovolil grdo manipulacijo, ko je v nedeljo, torej na dan referenduma, na socialnem omrežju tviterju objavil zapis:
"Svetovno znani ekonomist in nobelovec Piketty bi na današnjem referendumu obkrožil ne."
V Grčiji, kjer podobno kot v naši državi zadnjih 24 ur pred volitvami ali referendumom (kot tudi na dan dogodka) seveda velja predvolilni molk, bi takšna medijska objava brez dvoma pomenila kršitev zakonodaje. Zato objava v Sloveniji v tem smislu ni problematična. Problematična je vsebina.
Piketty namreč ni nobelovec. Morda kdaj bo, ampak zaenkrat še ni.
Morda se je Dnevnik za laganje opravičil, morda je celo zbrisal lažnivi tvit. Lahko da ga bo šele po objavi našega majhnega, a simptomatičnega razkritja, s katerim smo želeli opozoriti, da je lagati grdo. Sploh če to počnejo mediji oziroma novinarji. Dnevnikov manipulativni in lažnivi tvit nas potrjuje v prepričanju, da je politično-ideološka kontaminiranost nekaterih slovenskih medijev dosegla vrhunec in da je laž očitno dovoljena, če jo le opravičuje cilj...